“Brick Mansions” (2014)

May 13, 2014  |  Filmas, Raksti

Vienā ir jāpiekrīt kritiķiem – par cik filma “Brick Mansions” (mūsu platuma grādos – “13. Rajons: Ķieģeļu Savrupnami”) tiek pozicionēta kā “Pola Vokera pēdējā filma” (un tas nekas, ka nav īsti taisnība, jo vēl jau “Fast & Furious 7”, bet tur Vokera k-gs jau sen ir atdevis pirmo vijoli Dīzeļa spēkam), tad arī attieksme pret to būs daudz, daudz saudzīgāka, kā būtu bijusi aktiera dzīves laikā. Bet nevajadzētu – ja runājam par producenta Luka Besona haltūrām, tad šī noteikti ir viena no ciniskākajām.

Spriediet paši – tautā mīlētais “13. Rajons” (būsim godīgi – pagalam stulbs, bet enerģisks grāvējs, kurš pārlieku paļaujas uz parkūra fīču) gandrīz 1:1 tiek pārnests no tuvās nākotnes Parīzes uz tuvās nākotnes Detroitu, it kā ironizējot par vēl pavisam svaigo tēmu “Bet kur skatās Robokops?”. Vārds “gandrīz” šeit ir ļoti nosacīts, jo tā ir burtiski tā pati filma – varoņi, notikumi, parkūra triki, atsevišķi kadri un pat veselas ainas tiek bez kaunēšanās pārceltas no oriģināla. Pat IMDb saka, ka ne tikai scenārija autori, bet arī pats scenārijs ir tas pats – neredzēts cinisma līmenis pat no Lukbesona!

Lietas, kuras ir grūti nokopēt, vienkārši ņem no oriģināla – piemēram Deividu Bellu, parkūra dibinātāju (vienu no diviem, otrs leca Bonda filmā), kurš pat savā nu jau (parkūristam) cienījamajā vecumā turas braši, kā tavs Džekijs Čans. Bet profesionālā kaskadiera Sirila Rafaelī vietā ir Pols Vokers, starp citu – nebūt ne sliktāks kauslis, varbūt ne tik eksotisks, bet viņa saspēle ar Bellu ir gandrīz sirsnīga savā neveiklībā. Īpaši Polam Vokeram scenārijā filmā tika iekļautas pakaļdzīšanās ainas (veselas divas), kuras ir tik nevietā, ka tikpat labi varētu atrasties “deleted scenes” sadaļā – ja ne Pols Vokers! Vai es jau minēju, ka filmas režisors ir kārtējais Besona protežē, kuram šī ir debija lielajā kino?

Brick Mansions

No otras puses – kritizēt šo filmu ir pat ne muļķīgi, bet vienkārši stulbi, jo tā ir gandrīz vai svēta savā patiesumā, un piegādā tieši to, ko Jūs no tās gaidat, ja vispār kaut ko gaidat (nemānīšos, zināmu kaifu no tās var noķert). Un, ja tiešā tekstā tiek solīts “13. Rajona” rīmeiks ar Polu Vokeru, tad tieši tas arī tiek piegādāts, nav melots! Muļķīga, taču panaiva, filma ne mirkli neuztver nopietni ne sevi, ne skatītāju (un nevienai filmai ar RZA kā aktieri arī nav tādu tiesību!) – ideāls kino nepretenciozai vakara publikai, kura, būtībā, apzināti atnāca popkorna un alus pavadībā noskatīties tieši to, kas jau kādreiz ir redzēts. Un lai nekādu pārsteigumu!

Cita jautājums, atbildi uz kuru es ļoti gribētu uzzināt, ir tas, vai arī šai publikai nebūs mutē rūgtums (un ne jau no Cēsu aliņa) no tā, ka tiek vēlreiz rādīts tieši tas pats, kas kādreiz jau redzēts? Atbilde uz šo jautājumu ir potenciāli baisa, tapēc labāk paliksim pie tā, ka filmu “Brick Mansions” Jūs vai nu tāpat noteikti gribat redzēt, vai arī nekad neesat plānojuši to darīt. Āmen!

“Brick Mansions” kinoteātros no Piektdienas!