“Captain America: The Winter Soldier” (2014)

April 2, 2014  |  Filmas, Raksti

Būsim godīgi – filma “Kapteinis Amerika: Ziemas Kareivis” jebkurā plaknē ir akurāt starp šīs sub-sērijas pirmo un (jau anonsēto) trešo daļu, bet patiesībā ir vietas aizpildītājs starp t.s. “pamatēdienu” (“Atriebējiem”), sīkvels, kuram ir tiesības tikai būt lielākam un skaļākam par oriģinālu, bet, vēlams, no tā īpaši neatšķirties un vispār nelekties, jo tāda ir sīkvelu mantra. No Marvel Phase II filmām šāds daļēji bija “Dzelzs Vīrs 3″ un pilnīgi noteikti tāds bija otrais “Tors”, tapēc jo lielāks ir pārsteigums par to, ka otrais “Kapteinis” ne tikai neseko pa jau iemīto taciņu, bet pēc ietekmes uz Marvel kino-pasaulē notiekošo ir salīdzināms varbūt vienīgi ar “Atriebējiem”. Bet daudzos aspektos tos pārspēj.

Ja pietiek drosmes jau tagad uzzināt, kādēļ tā – droši lasam tālāk. Gandrīz bez spoileriem:

Vispirms gribētos atgādināt lietas tiem, kuri visu uztver kā pašsaprotamu – Marvel filmu pasaules un īpaši pēdējo filmu veiksme nekādā gadījumā nav sagadīšanās vai reklāmas spēks, bet gan ļoti rūpīgi pārdomātu risku atdeves rezultāts. Visa pamatā ir tas, ka gandrīz katra filma ir spēcīga žanra stilizācija, kura, kā izrādās, konkrētajā brīdī ir ļoti nepieciešama skatītājiem tieši komiksfilmas formā. Spriediet paši – “Captain America: The First Avenger” bija viegli norakstīt kā 150 milj. USD vērto “spraugas aizpildīšanu” ceļā uz “Atriebējiem”, tā vietā mēs ieguvām lielisku WW2 piedzīvojumu filmu žanrā, kurš stāv tukšs kopš “Indiana Jones” triloģijas (jā, triloģijas) noslēguma. “Iron Man 3″ sirdī ir eksistencionāla komēdija, no action brīvo filmas daļu pavadot galvenā varoņa sarunās ar savu emocionālo atspulgu 10-gadīga bērna veidolā (ticu, ka tikpat labi režisori varēja būt arī brāļi Koeni, action ainas tāpat veido ILM profesionāļi). Par “Atriebējiem” jau ir gana teikts, un tikai “Tors: Tumsas Pasaule” ir klasisks “tie paši vēži citā kulītē” sīkvels, un mēs visi labi zinam, kā tas beidzās – lielākā daļa piekritīs, ka šo filmu varējām noskatīties arī pa televizoru. Par laimi, pēc “Captain America: The Winter Soldier” ir skaidrs, ka šādas kļūdas Marvel, visticamāk, vairs nepieļaus.

Winter Soldier

Jo, kā reiz teica mans varonis Arnolds, ja šādi Marvel pieiet pie by-the-numbers sīkvela veidošanas, tad DC ar visiem saviem Betmeniem un Supermeniem ir “in deep, deep trouble”. Jo te pēkšņi viss ir tieši tā, kā tika solīts, un pat vēl vairāk – tiešām, 70-to gadu politisko trilleru atmosfēra, ar apkārtējiem un sevi nopietni konfliktējošs galvenais varonis (protams, ka tas nav Marvel’s “The Dark Knight”, bet Kriss Evanss tik izcili atveido ikonisko amerikāņu varoni, kurš apzinās, ka ir nokļuvis pats sava tēla spīlēs, ka supervaroņu Oskars jau tagad tiek viņam) un tas, ko mēs esam vēlējušies, bet Marvel pagaidām fiziski nespēja dot, jeb S.H.I.E.L.D. filma! Aizmirstam par seriālu – Kapteinim identisku ekrānlaiku šeit saņem gan direktors Fjūrijs, gan Melnā Atraitne, Piekūns un pat mazāk zināmie komiksu tēli. Kas attiecas uz spoileri filmas nosaukumā – vajadzētu jau pierast pie tā, ka Marvel kino-pasaules varoņu un notikumu traktējums var krasi atšķirties no komiksiem, un filma noteikti nepieviļ šajā departamentā (bet action ainu vienkārši ir vairāk, kā “Iron Man 3″ un “Thor: The Dark World” kopā).

Protams, ka var pakasīties pie filmas tempa un vēl šādām-tādām lietām (filmas režisori, brāļi Russo, tomēr ir debitanti lielajā, kur nu vēl megabudžeta kino), bet izlasam vēlreiz pirmo paragrāfu un saprotam, ka galvenais iespaids no filmas ir Pārsteigums, ar lielo P – ceru, ka šis raksts nebūs Jums to laupījis. Otrais “Tors” ir piedots, Marvel atkal taisa manus mīļākos kinokomiksus un viss ir labi pasaulē – izņemot to, ka šobrīd sprukās ir nevis DC, bet gan Džoss Vedons, jo Atriebējiem pārī ar Ultronu nāksies krietni pasvīst, lai mūs pārsteigtu pēc šī. Bet nez kapēc ir pārliecība, ka tas viņiem noteikti izdosies!

“Kapteinis Amerika: Ziemas Kareivis” kinoteātros no Piektdienas, bet īpašajā “Kinoblogeri piedāvā” seansā – jau rīt!

ps. 3D ir pārsteidzoši labs, no tā šoreiz nevajag vairīties.

 
 • Kristaps B.

  No Marvel puses esmu ar mieru aprīt visu jebkur un jebkad. Ļoti kvalitatīvs (lai gan ne izcils) kino. Bet ja vēl norādi, ka ir īpaši labi sanācis, tad atliek tikai rūgti nožēlot, ka netieku uz #kinoblogeri.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Tā ir episka neveiksme, jā :(

 • rick’james

  DC vs Marvel konkurence īstenībā ir diezgan interesanta, kamēr viens taisa krāsainas – brīžiem wtf, doesn’t make sense – popcorn action, tikmēr otrs taisa dark/realistic filmas (ja neņem vērā zaļo laternu). Pēdējā sikspārņa triloģija ir ārpus komentāriem, arī pēdējais Supermens izrādījās ļoti skatāms un nejaušs pārsteigums, negribētos lai DC skrien pavadā un nākamo Bat/Sup filmu uztaisa Marvel stilistikā, ja viņi to izdarīs, nevis sekos savam “stiliņam” kas iemīts ar pēdējām filmām (izņemot zaļo laternu), tad gan būs čābīgi un mazliet žēl.

  Enivei, manuprāt DC ir daži labi varoņi ar kuriem var strādāt un radīt interesantu alternatīvu “krāsainajam marvel”, jautājums – kāda sanāks nākamā filma? DC jau ir pieredze ar Betmena oriģinālo startu, kur pirmās 2 filmas bija awesome, pēc tam sekoja meh, un tad bija 4 daļa WTF? Varbūt Marvel arī notiks kkas līdzīgs? Gludekļvīrs bija awesome, bet pēc tam sāk sekot tāds meh, varbūt tas viss beigsies ar tādu pašu wtf?

  • Pecisk

   Tas ka abas puses veido savas filmas žanriski atšķirīgas ir tikai apsveicami, un Nolans visu izdarīja pēc labākās sirdsapziņas siskpārņvīra filmās. Taču Man Of Steel beigu kautiņš varēja tikai iegūt no redaktora šķērēm…tas gandrīz noraka visu pārējo filmu, bet ja tā patin atpakaļ…nebija jau nemaz tik slikti, par spīti tam ka daudzi Super fani sūdzējās par drūmo toni, taču tas palīdzēja padarīt Supermeņa risku un ziedošanos nozīmīgu (HISHE gan savā “recenzijā” norādīja uz pāris scenārija caurumiem, bet man tā šķita nedaudz piekasīšanās). Ceru, ka turpinājuma veidotāji saprot to, ka risks tomēr ir pazaudēt stīgu, tāpēc steidzami jāveido kopējā visuma izjūta.

   Taču tematiskā visuma veidošanā Marvel ir ļoti stipri priekšā DC. Turklāt viņi to dara ļoti gudri, ar labām tēlu arkām, radot to iespaidu ka viss ir tiešām saistīts. Protams, jo vairāk bumbiņas gaisā, jo grūtāk tā būs noturēt tur visas, bet pagaidām viņiem izdodas, par spīti ne pilnībā pārliecinošam otrajam Toram (ceru ka trešā būs šīs filmas līmenī) un tempa ziņā dīvainajam trešajam dzelzs vīram.

   Tas viss ir špicka protams kamēr vien studijas nodarbina talantīgus aktierus un režisorus, un ļauj viņiem veidot interesantus tēlus no komiksu šablona. Skatītāji tikai iegūs.

 • Pecisk

  Turpmāk būs jāuzticas tev :) Vai filma bija laba? Šķiet tas vārds ir lieks šeit. Tā atstāja *iespaidu*, tā laikam būs pareizāk sacīts. Par spīti fantastiskajam scenārijam, es noticēju – un šeit ir jāuzteic režisoru un komandas pacietība provējot izvilināt no aktieriem maksimālo šāda materiāla ietvaros. Lielisks Evans, ļoooooooooti laba Johansone (ķīmija abu starpā rullē), Stans kā Piekūns nepievīla, Redfordam varēja iedot vairāk ekrānlaiku, bet ar savu tika galā – it kā labais džeks, kuram aizbraucis jumts. Kas man patika, ka filmas diezgan straujajā ritējumā režisors un operators atrada laiku iemest labus kadrus, viens no tiem tuvu beigām. Ziemas kareivja atklāšana arī bija precīzi tonī, un kauitņi…Filmu noteikti skatīšos vēlreiz, un tas par kaut ko liecina.

  Filmas vājais posms ir detaļu trūkums par to kā īsti “Hidra” iemanījās tā korumpēt “Shield”. Ceru, ka tas būs “Agents of SHIELD” otrajā sezonā (ja tāda būs).

  Filmas īpašā daļa bija “bitter sweet” tikšanās starp Kapteini un “veco liesmu”. Vispār ideja par “došanos tālāk” sanāca ļoti dabiski un nepiespiesti, daudz vieglāk nekā Starkam. Bet nu tas ir iespējams dažādo tēlu dēļ :)

  p.s. ļoti liels paldies par bonus filmiņām. Lieliskas!

  • notaufo

   Tas kā Hidra korumpēja Shield tiešām lika aizdomāties. Vai tā tiešām bija daudz lielāka organizācija jau 1 kapteiņa Amerikas laikā un vienkārši jau laika gaitā iecirta savus nagus Vairogā vai varbūt arī Hidra iefiltrējās tieši ar Zolas palīdzību. Kas zina varbūt tieši Kapteiņa Amerikas un viņa komadas darbu dēļ viņi ieinteresējās koncentrēt ienaidnieka nometnē. Jāatzīst kaut kā nepielec kā viņi atrada kompi ar Zolas intelektu tik viegli. Es jau iedomājos ainu no tā, kad cilvēki strādāja vecajā Shield mītnē :D – Ei rik kas tā par vilkmi aiz skapja šitā jau var apsaldēties. – Eh, kā tu vari nezināt tur priekšnieks slepenā istabā glabā savus xxx filmas vai arī šveiciešu zinātnieka smadzeņu datorkopiju. Vismaz tādas runas klejo personāla daļā.

   • Pecisk

    Nē nu tas ka Hidrai bija citi mērķi nekā Hilteram tas bija acīmredzami. Arī nosaukums it kā indicē tās vīrusaino dabu.

 • Pecisk

  Un ja kas, man ļooooti patika mūzika, it īpaši tajās vietās kur “Hidra” izbāza savu “galvu”…

 • notaufo

  Man jāsaka ka nebiju īsti gatavs sakarā ar to ko redzēju uz ekrāna. Par spīti tam ka biju iepriekš dzirdējis ka filma būs diezgan laba nebiju gaidījis ka tā man patiks tik ļoti. Lieliski specefekti. Nu scenārijs mazliet atgādina veco Robokopu nu bet tā jau gadās ka neko no jauna neizdomāsi bet veiksmīgi integrēt vienmēr var vai ne? No 1 kapteiņa Amerigo (tomēr viņu sauca Amerigo Vespuči nevis Ameriks) man piegriezās ātrā montāža – redz viņi gāja un uzvarēja nacistus kādas 50 reizes mēs to apkoposim šajā 7 minūšu montāžā. Paldies par jūsu naudu un jā lieldienu zaķis nav īsts. Kas notika ? scenārija autors un režisors dabūja pielikumu pie algas pēkšņi vai jo episkuma ziņā 2 daļa met 3 punktniekus kopā ar 1 Ironmenu? Īsais pielikums pēc titriem vien man lika atskrienot mājās mesties pie wikipēdijas lai sameklētu kas tie tādi par dīvainiem personāžiem tur bija, nevis kā pēc 3 Ironmena pēctitru daļas es mazliet nožēloju ka tik ilgi gaidīju tos – es pat gribu teikt nebija vērts.

 • http://weirdnotes.tumblr.com weirdnotes

  izskatās būs jāpošas uz kino. Man pirmais kapteinis Amerika patika daudz labāk kā Atriebēji. Es pat teiktu, super komiksfilma un izbaudīju to tikpat labi kā Sikspārņcilvēka gabalus vai Watchmen. Tomēr jāatzīst ka pie vainas bija nevis pats vīrs, bet to kā izstāstīts stāsts, to kāda vide un tā. Jā, jā esmu arī ww2 fans un piekrītu raksta autoram, kur ir pēckara/pēckara fantāziju/alternatīvās vēstures vidē darbojošās filmas. Protams šo tukšumu mēdz aizpildīt citas 21 gadsimta mākslas formas, piemēram, šogad gaidītākais projekts Wolfenstein The New Order :)

 • Pingback: Kinoblogeru lietas #1 (10.04.14) / Kinocast.lv: podkāsts par kino()