“Captain America: The Winter Soldier” (2014)

April 2, 2014  |  Filmas, Raksti

Būsim godīgi – filma “Kapteinis Amerika: Ziemas Kareivis” jebkurā plaknē ir akurāt starp šīs sub-sērijas pirmo un (jau anonsēto) trešo daļu, bet patiesībā ir vietas aizpildītājs starp t.s. “pamatēdienu” (“Atriebējiem”), sīkvels, kuram ir tiesības tikai būt lielākam un skaļākam par oriģinālu, bet, vēlams, no tā īpaši neatšķirties un vispār nelekties, jo tāda ir sīkvelu mantra. No Marvel Phase II filmām šāds daļēji bija “Dzelzs Vīrs 3” un pilnīgi noteikti tāds bija otrais “Tors”, tapēc jo lielāks ir pārsteigums par to, ka otrais “Kapteinis” ne tikai neseko pa jau iemīto taciņu, bet pēc ietekmes uz Marvel kino-pasaulē notiekošo ir salīdzināms varbūt vienīgi ar “Atriebējiem”. Bet daudzos aspektos tos pārspēj.

Ja pietiek drosmes jau tagad uzzināt, kādēļ tā – droši lasam tālāk. Gandrīz bez spoileriem:

Vispirms gribētos atgādināt lietas tiem, kuri visu uztver kā pašsaprotamu – Marvel filmu pasaules un īpaši pēdējo filmu veiksme nekādā gadījumā nav sagadīšanās vai reklāmas spēks, bet gan ļoti rūpīgi pārdomātu risku atdeves rezultāts. Visa pamatā ir tas, ka gandrīz katra filma ir spēcīga žanra stilizācija, kura, kā izrādās, konkrētajā brīdī ir ļoti nepieciešama skatītājiem tieši komiksfilmas formā. Spriediet paši – “Captain America: The First Avenger” bija viegli norakstīt kā 150 milj. USD vērto “spraugas aizpildīšanu” ceļā uz “Atriebējiem”, tā vietā mēs ieguvām lielisku WW2 piedzīvojumu filmu žanrā, kurš stāv tukšs kopš “Indiana Jones” triloģijas (jā, triloģijas) noslēguma. “Iron Man 3” sirdī ir eksistencionāla komēdija, no action brīvo filmas daļu pavadot galvenā varoņa sarunās ar savu emocionālo atspulgu 10-gadīga bērna veidolā (ticu, ka tikpat labi režisori varēja būt arī brāļi Koeni, action ainas tāpat veido ILM profesionāļi). Par “Atriebējiem” jau ir gana teikts, un tikai “Tors: Tumsas Pasaule” ir klasisks “tie paši vēži citā kulītē” sīkvels, un mēs visi labi zinam, kā tas beidzās – lielākā daļa piekritīs, ka šo filmu varējām noskatīties arī pa televizoru. Par laimi, pēc “Captain America: The Winter Soldier” ir skaidrs, ka šādas kļūdas Marvel, visticamāk, vairs nepieļaus.

Winter Soldier

Jo, kā reiz teica mans varonis Arnolds, ja šādi Marvel pieiet pie by-the-numbers sīkvela veidošanas, tad DC ar visiem saviem Betmeniem un Supermeniem ir “in deep, deep trouble”. Jo te pēkšņi viss ir tieši tā, kā tika solīts, un pat vēl vairāk – tiešām, 70-to gadu politisko trilleru atmosfēra, ar apkārtējiem un sevi nopietni konfliktējošs galvenais varonis (protams, ka tas nav Marvel’s “The Dark Knight”, bet Kriss Evanss tik izcili atveido ikonisko amerikāņu varoni, kurš apzinās, ka ir nokļuvis pats sava tēla spīlēs, ka supervaroņu Oskars jau tagad tiek viņam) un tas, ko mēs esam vēlējušies, bet Marvel pagaidām fiziski nespēja dot, jeb S.H.I.E.L.D. filma! Aizmirstam par seriālu – Kapteinim identisku ekrānlaiku šeit saņem gan direktors Fjūrijs, gan Melnā Atraitne, Piekūns un pat mazāk zināmie komiksu tēli. Kas attiecas uz spoileri filmas nosaukumā – vajadzētu jau pierast pie tā, ka Marvel kino-pasaules varoņu un notikumu traktējums var krasi atšķirties no komiksiem, un filma noteikti nepieviļ šajā departamentā (bet action ainu vienkārši ir vairāk, kā “Iron Man 3” un “Thor: The Dark World” kopā).

Protams, ka var pakasīties pie filmas tempa un vēl šādām-tādām lietām (filmas režisori, brāļi Russo, tomēr ir debitanti lielajā, kur nu vēl megabudžeta kino), bet izlasam vēlreiz pirmo paragrāfu un saprotam, ka galvenais iespaids no filmas ir Pārsteigums, ar lielo P – ceru, ka šis raksts nebūs Jums to laupījis. Otrais “Tors” ir piedots, Marvel atkal taisa manus mīļākos kinokomiksus un viss ir labi pasaulē – izņemot to, ka šobrīd sprukās ir nevis DC, bet gan Džoss Vedons, jo Atriebējiem pārī ar Ultronu nāksies krietni pasvīst, lai mūs pārsteigtu pēc šī. Bet nez kapēc ir pārliecība, ka tas viņiem noteikti izdosies!

“Kapteinis Amerika: Ziemas Kareivis” kinoteātros no Piektdienas, bet īpašajā “Kinoblogeri piedāvā” seansā – jau rīt!

ps. 3D ir pārsteidzoši labs, no tā šoreiz nevajag vairīties.