“Devil’s Due” (2014)

February 11, 2014  |  Filmas, Raksti

Tieši uz Sv.Valentīna dienu pie mums iznāk (nu jau kārtējā) found-footage šausmene “Devil’s Due” jeb “Sātana Atnākšana” (nosaukums pasaka visu), kura manāmi kapitalizē uz “Zāģu” un “Paranormal Activity” kārtējo sēriju trūkuma (vismaz Latvijas) kinoteātros. Žanrs jau sāk nogurdināt pat tādus tā aizstāvjus, kā mani, taču konkrēto produktu veidoja manis cienītā radošā apvienība Radio Silence (“V/H/S”, “V/H/S 2” epizodes), tapēc biju noskaņots pozitīvi.

Velti. Šis būtu īstais bŗīdis sarunai par found-footage fenomenu kā tādu un jaunākajām kino-tendencēm vispār – kad pašas filmas budžets ir 10-50x mazāks kā tam sekojošās mārketinga izmaksas, taču arī šis vilciens jau ir sen aizbraucis un par to jau ir izteikušies pilnīgi visi, ieskaitot Kevinu Smitu. Ko es vēl varu piebilst? Neko, slikti tas ir, tai skaitā arī no biznesa viedokļa, par māksliniecisko nemaz nerunājot. Atzīšos, ka found-footage piegājiens man imponē, jo konkrēti uz mani – strādā, taču pat es jau esmu pamatīgi noguris no vienveidīgā, vienmuļā manierē izpildītām šausmenēm, kur found-footage/pirmās personas piegājiens ir pašmērķis, nevis instruments.

Diemžēl visas šīs problēmas tiešā mērā skar Radio Silence pilnmetrāžas debiju – tas, kas likās tik svaigs, oriģināls un novatorisks īsmetrāžas formātā, šeit ir izstiepts, nesaistošs un gluži vienkārši nepiedodami garlaicīgs. Ja filma tiek pozicionēta, kā “Rozmarijas Bērns Facebook/Instagram paaudzei” (drīzāk Snapchat/WhatsApp paaudzei), tad tas ir tiešs trāpījums – īsa, haotiska, nepārdomāta, pavirša un savā būtībā tukša, labākajā gadījumā derīga tikai viegli iespaidojamu grūtnieču un jaunlaulāto biedēšanai.

Labas ziņas – lai ko arī Radio Silence veidos tālāk, tas noteikti būs labāk par šo!

Kā jau minēju, “Devil’s Due” kinoteātros no Piektdienas!