“Jack Ryan: Shadow Recruit” (2014)

January 16, 2014  |  Filmas, Raksti

Jauns gads, jauns Džeks Raiens, burtiski – jo “Jack Ryan: Shadow Recruit” ir vēl viens personāža reboot pēc tam, kad 2002. gada “Sum of All Fears” ar Benu Afleku (Džeks Raiens, Daredevil… jūtat tendenci?) neizdevās no jauna iekustināt šo filmu ciklu. Vai tas izdosies Krisam Taibēriusam Painam? Es teiktu, ka drīzāk jā, taču visu noteiks kino skatītāju, tātad – Jūsu labvēlība.

Bet Kriss Pains var droši stāties rindā aiz Džeremija Rennera un Toma Hārdija kā visu dziestošo kino-seriālu jaunā cerība (Teilors Kitčs šajās sacensībās, diemžēl, vairs nepiedalās), jo šis ir jau otrais leģendārais personāžs, kuram šis aktieris ir devis jaunu elpu. Un, godīgi sakot, dara to ne labāk un ne sliktāk, kā darbonis, kurš jau kādu laiku ir nogājis no šīs distances – Bens Afleks, jo Paina sniegums ir pilnībā ekvivalents Afleka sniegumam iekš “Sum of All Fears” (ar to es arī gribu pateikt, ka viņi abi nav ne Aleks Boldvins, ne, pasarg’Dies, Harisons Fords).

Filmas scenārijs savu dzīvi sāka kā oriģināls manuskripts “Dubai” (vēlāk “Moscow”), kuru vienā brīdī tika nolemts pārveidot par kārtējo Džeka Raiena origin story. Baidīties no tā nevajag – tādas lietas notiek visu laiku (neizmantots “Nāvējošā Ieroča” sīkvels pārtapa par “Die Hard with a Vengeance”, bet neizmantots “Cietā Rieksta” – par “Speed 2: Cruise Control”, utt. utml.), tāpat kā no tā, ka pašam varoņa tēvam, nelaiķa Tomam Klensijam, ar filmu vai tās saturu nebija nekādas saistības – tā ir brīžiem tikpat idiotiska un stūrgalvīga personāžu loģikā un notikumu ticamībā, kā visa Klensija daiļrade. Vēl labāk – saglabājot maestro Aukstā kara fobijas, filma ir tik ļoti pārsātināta ar “Dostal ne fofremja, tofariššš?” tipa momentiem, kuri darītu godu visām 80-gadu filmām, ka nevilšus aizmirsti, ka Krievija šobrīd ir viens no nozīmīgākajiem noieta tirgiem Holivudas produkcijai. Bet nevajadzētu.

Visādi citādi, atkārtošos, “Sum of All Fears” ir lekāls, pēc kura mērīt arī šo filmu (kaut kādā ziņā tā ir tās rīmeiks), taču, ja Paramount vēlas nopietni iestartēt ar Clancy-verse kino, tai vajadzētu aizdomāties par lielākas pievienotās vērtības radīšanu, kā vienkārši kvalitatīvs, spraigs, bet aizmirstams trilleris ar atpazīstamiem aktieriem.

“Jack Ryan: Shadow Recruit” kinoteātros no Piektdienas!