“Redirected” (2014), lietuviešu uznāciens Gaja Ričija lauciņā!

November 5, 2014  |  Filmas, Izceltais, Raksti

Pērnajās brīvdienās selektīva #kinoblogeri delegācija veica nelielu road-trip veida izbraucienu uz kaimiņzemi, lai noskatītos karstāko lietuviešu nacionālo supergrāvēju “Redirected” (kur filma droši iet uz visu laiku pelnošākās lokālās filmas statusu). Protams, ka šie ir vēl pavisam karsti iespaidi, bet haipu par filmu vienmēr var mērīt pēc tā, kā tā tika gaidīta, un, būšu godīgs, šis bija vairāk dēļ brauciena un saistītajām lietām, jo neesmu redzējis režisora iepriekšejo filmu “Zero 2″, un, vispār, “Ko tad lietuvieši tur var safilmēt?” (kas galīgi nav tālu no “ko tad Rūdolfs tur var safilmēt?”) Tāda vairāk ziņkārība, nevis patiesa interese, jo taču ne jau nopietni?

Wrong, so wrong! Filma noteikti ir vērtējama vairākos līmeņos, no šķietami-objektīva līdz personīgi-aizskarošajam, un tieši tā es arī būvēšu šo rakstu:

Pirmkārt,
vērtējot filmu tāpat vien, “objektīvi”, tā ir ļoti un ļoti veiksmīgs Gaja Ričija “Lock, Stock…” klons (vai, kā mēdza izteikties 90-to gadu VHS ērā, “filma Tarantino stilā”), noteikti viens no veiksmīgākajiem, kāds redzēts, un noteikti veiksmīgāks, kā daudzi krievu, skandināvu un pat pašu britu analogi. Tā, lūk! Jo nepietiek vienkārši atdarināt stilu un jokus, filmai ir jābūt gana oriģinālai, lai veiksmīgi izbēgtu no žanra ēnas, un te ar to nav it nekādu problēmu – bandītfilma, melnā komēdija, farss, Kusturica un pat road movie 5 daļās (domājiet “Kill Bill”), te ir burtiski viss. Protams, kā jau jebkura “filma Tarantino stilā”, tā pirmām kārtām zog visu, kas nav piesiets (kā Tarantino!), bet ne kura katra to pārstrādā oriģinālā, baudāmā materiālā;

Otrkārt,
vērtējot filmu kā “lietuviešu filmu”, tas ir kaut kāds pilnīgs kosmoss it visā – kā uzfilmēts, kā samontēts, attēls, mūzika, skaņa, efekti utt. utml., un tas viss izskatās daudz, daudz dārgāk, kā patiesībā izmaksāja (pat galīgi nezinot budžetu, un tas arī nav svarīgi). Filma ir uzbūvēta tā, ka, saglabājot nacionālo kolorītu, tai ir visas izredzes izrauties no “nacionālā kino” (kurš, būsim godīgi, interesē tikai reto aiz konkrētās valsts robežām) rezervāta, un filmas autoru vēlme pārdot filmu ārzemēm vairs nešķiet optimistiskas Mika Ozoliņa tipa ilūzijas, nemaz. Plus, šī ir labākā Vinnija Džounsa (kurš šeit tēlo arhetipu “Vinnijs Džounss, britu gangsteris”) filma pēdējo daudzu gadu laikā, un noteikti labāka kā, piemēram, pēdējā Švarca/Stallones filma ar viņa piedalīšanos. Gan loma, gan filma kā tāda.

un, Treškārt, pats svarīgākais.
Filmētāji ir gan mums, gan lietuviešiem, arī režisorus var atrast un talantīgus aktierus piemeklēt, pusi var sarunāt, otru pusi – nopirkt, tāpat kā labu post-production un Vinniju Džounsu, un ne tikai. Ko īsti nopirkt nevar, ir spēju tik, TIK brutāli un reizē smalki un beigās arī sirsnīgi pasmieties par sevi, savu valsti, saviem paradumiem un savu tēlu pārējās pasaules acīs – un to visu par valsts naudu (filma ir līdzfinansēta par Lietuvas Kino Fonda naudu)! Mati ceļas stāvus iedomājoties ko līdzīgu Latvijā jau scenārija līmenī, pie visām mūsu atsevišķo politisko partiju kino “iniciatīvām” un tā, kā aprēja kaut vai to pašu Volanderu, kurš – tavu nekaunību – atļāvās parādīt Latviju ne tā, kā mums gribētos… Jo te viss daudz, daudz, daudz brutālāk, bet reizē arī bezzobaināk un gaišāk – gluži vienkārši tapēc, ka tad, kad to dara paši, nevis Volanders vai Holanders vai Hosteļi, tad tie ir drīzāk smiekli caur asarām (vai, šajā gadījumā, gārdzieni). Diemžēl tas parāda, ka atšķirības starp LV un LT kino ir ne tikai tehniskajā nodrošinājumā, un plaisa tur ir diezgan būtiska :/

Par filmu pēcgarša gan ir reti pozitīva, un ir kaut kāds iekšējs lepnums par braļukām, ka viņiem viss ir izdevies – ja jau viņi var, tad mēs arī varam!

“Redirected” Latvijas kinoteātros kaut kad šī gada pavasarī, bet tikmēr road-trip uz Lietuvu ir vairāk kā ieteicams (filma ir 60% angļu valodā, 40% lietuviešu valodā ar angļu subtitriem). Uz Lietuva!

Redirected

 
 • Uldis Žimants

  Kaut kad pagaišgad vinnēju 5 biļetes leišu Forumcinemas.. šķiet, ka īstais laiks tās būs izmantot!

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Noteikti!

 • rick’james

  Precīzi “podmeķil” par to, ka vietējā “tirgū” visas iespējas radīt feinu filmu nomirst jau scenārija līmenī. Iedomājos kas notiktu ja Tarantino prasītu naudu Kill Billam vietējā kultūras ministrijā – “šo mēslu neviens nekad neskatīsies, ko jūs atļaujaties Kārli!”

 • Armands Erglis

  O.t: OPAAA!! Tu nesi redzējis Zero2? :) Kautko tādu es nespētu iedomāties pat vislielākajos murgos :)) Katrā ziņā biji nokavējis ļoti daudz. Jau toreiz par viņu runāja, kā Lietuviešu Gajs Ričijs, gan labā gan sliktā nozīmē.. Šo gaidu jau kopš anonsa un brīža kad redžeju Zero2:)

 • Armins

  Jau tālajā 2006. gadā, kad lietuviešu kolēģis iedeva noskatīties īsfilmu “Matvaju” (tagad pieejam arī “jūtūbē”), kurā pats “pa čomam” bija filmējies, man likās, ka šiem ir parādījies savs Gajs Ričijs. Arī pēcāk atvestais “Zero” un “Zero2″ DVD nelika vilties, vienīgi palika tāda neforša pēcgarša – “huļi” pie viņiem var, bet pie mums nē. Pēc izlasītā, domāju, ka “Redirected” šo pēcgašu tikai pastiprinās.

 • Pingback: Kinoblogeri aicina uz “Redirected: Nacionālā ķeza”! | Kino Kults()

 • Pingback: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #23 (03.11.-09.11.). | baltais runcis()

 • Andris Šakins

  Es šoreiz esmu vīlies Latvijas blogeru slavas dziesmās. Ja līdz šim es varēju teikt, ka divreiz esmu kinoteātrī aizmidzis filmas laikā, tad tagad arī pirmoreiz filmas vidū izgāju laukā. Ļoti hiperaktīvs lock stock klons, bet tādu jau ir kaudzēm un viena par otru sliktākas. Tās ir filmas, kurām garos ziemas vakaros var iztīt cauri mājās skatoties un tikpat ātri aizmirst. Redirected ir tieši šāda filma un ja vien neesi lietuvietis, neieteiktu to skatīties kino.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Andri, reizē saprotu Tevi un nesaprotu, bet arī Kinoblogeru vidū domas par filmu ļoti dalās – jebkurā ziņā tā noteikti ir jāredz, lai redzētu, ko spēj brāļi-leiši.

   Letterboxd man rāda sekojošu ainu: http://letterboxd.com/kinokults/friends/film/redirected/views/

   • Andris Šakins

    ok, vismaz kāds vēl ir ar mani :)
    Tā virspusēji pārskatot fb un twitter feedus biju redzējis tikai pozitīvas atsauksmes, bet jau labu laiku sekoju līdzi ļoti pavirsi tāpēc sorry, ka bļaustis nezinot kopainu :)

    • http://kinokults.lv/ Kino Kults

     Kā jau jebkura normāla filma, izraisa dažādas reakcijas :) Man, piemēram, nav skaidrs, kā vispār var nepatikt… kolēģiem likās totāli nesmieklīga un nemākulīgi uztaisīta… galvenais, ka ir diskusija!