“Robocop” (2014)

February 13, 2014  |  Filmas, Raksti

“Robokops” lika prātā pārcilāt visus nozīmīgākos (nosaukumu, ne atstātā iespaida ziņā) 80-to gadu filmu rīmeikus, un šausmās nedaudz nodrebēt – no “A Nightmare on Elm Street” līdz “Fright Night”, no “Red Dawn” līdz “Total Recall”, tas viss ir bija, maigi izsakoties, lieki. “Robokopa” gadījumā fani nostājās Ukrainas protestētāju cienīgā dzīvajā mūrī – ar izvilktiem nažiem un kliedzieniem “Not one step back!”, kā filmās par Staļingradu. Bet vai tas vells tiešām ir tik melns, kā to mālē?

Vispirms cieti, sausi fakti – protams, ka “Robokopam” īsti nebija vajadzīgs rīmeiks (tāpat kā “Total Recall”, tāpat kā plānotais “Starship Troopers”), protams, ka tas nebija vajadzīgs tieši šāds. Bet tas ir iznācis, un vērtēsim to, kas ir. Un ir lūk, kas – tāpat kā viņa priekštecis, arī brazīliešu režisoru Hosē Padilju (“Elite Squad” diloģija) daudz vairāk interesē blakuslietas, “fons” un filmas vide, kura dod iespēju komentāriem par sāpīgām šībrīža tēmām (ASV ārpolitika, bezpilota kaujas mašīnas, lēts 3. pasaules darbspēks, korporāciju visatļautība… te ir viss, un šajā ziņā filma cenšas būt ļoti mūsdienīga un aktuāla), kā pats Robokops, un to var ļoti labi redzēt. Īpaši tapēc, ka studiju daudz vairāk interesē drošs, paredzams PG-13 grāvējs “par robotu” – tapēc filma it kā sastāv no divām šīm daļām, un tai daudz labāk piestāvētu nosaukums a la Frankenšteins, ja vien pēdējais nebūtu pēdējā laikā tik ļoti, piedodiet, apkakāts.

Padilja ilgi un asiņaini cīnījās par savu ideju klātbūtni filmā, un tieši tas to arī glābj – pretējā gadījumā mūs gaidītu vēl viens sterils grāvējs (un bezjēdzīgs labas filmas rīmeiks). Strukturāli filma nosacīti cieši seko oriģinālam, visvairāk izvēršoties tieši Aleksa Mērfija (Džoels Kinnamons) sižeta līnijā – šeit Mērfijs pavada daudz vairāk laika ārpus kostīma, kā oriģinālā. Karali uztur svīta – īpaši ir jāuzslavē Gerijs Oldmens, Maikls Kītons un kā vienmēr spīdošais Semjuēls, kurš gan pēdējā laikā izvēlas aizvien ekscentriskākas un ekscentriskākas lomas.

Kopumā tas viss nav nebūt tik slikti, kā likās – un Padilja joprojām prot inscenēt labas apšaudes, tā kā arī šajā departamentā ar filmu viss ir kārtībā. Negaidiet daudz, un – kas zin – filma Jūs pat iepriecinās. Citējot klasiku – “I’d buy that for a dollar!”

“Robocop” kinoteātros no Piektdienas!