“Robocop” (2014)

February 13, 2014  |  Filmas, Raksti

“Robokops” lika prātā pārcilāt visus nozīmīgākos (nosaukumu, ne atstātā iespaida ziņā) 80-to gadu filmu rīmeikus, un šausmās nedaudz nodrebēt – no “A Nightmare on Elm Street” līdz “Fright Night”, no “Red Dawn” līdz “Total Recall”, tas viss ir bija, maigi izsakoties, lieki. “Robokopa” gadījumā fani nostājās Ukrainas protestētāju cienīgā dzīvajā mūrī – ar izvilktiem nažiem un kliedzieniem “Not one step back!”, kā filmās par Staļingradu. Bet vai tas vells tiešām ir tik melns, kā to mālē?

Vispirms cieti, sausi fakti – protams, ka “Robokopam” īsti nebija vajadzīgs rīmeiks (tāpat kā “Total Recall”, tāpat kā plānotais “Starship Troopers”), protams, ka tas nebija vajadzīgs tieši šāds. Bet tas ir iznācis, un vērtēsim to, kas ir. Un ir lūk, kas – tāpat kā viņa priekštecis, arī brazīliešu režisoru Hosē Padilju (“Elite Squad” diloģija) daudz vairāk interesē blakuslietas, “fons” un filmas vide, kura dod iespēju komentāriem par sāpīgām šībrīža tēmām (ASV ārpolitika, bezpilota kaujas mašīnas, lēts 3. pasaules darbspēks, korporāciju visatļautība… te ir viss, un šajā ziņā filma cenšas būt ļoti mūsdienīga un aktuāla), kā pats Robokops, un to var ļoti labi redzēt. Īpaši tapēc, ka studiju daudz vairāk interesē drošs, paredzams PG-13 grāvējs “par robotu” – tapēc filma it kā sastāv no divām šīm daļām, un tai daudz labāk piestāvētu nosaukums a la Frankenšteins, ja vien pēdējais nebūtu pēdējā laikā tik ļoti, piedodiet, apkakāts.

Padilja ilgi un asiņaini cīnījās par savu ideju klātbūtni filmā, un tieši tas to arī glābj – pretējā gadījumā mūs gaidītu vēl viens sterils grāvējs (un bezjēdzīgs labas filmas rīmeiks). Strukturāli filma nosacīti cieši seko oriģinālam, visvairāk izvēršoties tieši Aleksa Mērfija (Džoels Kinnamons) sižeta līnijā – šeit Mērfijs pavada daudz vairāk laika ārpus kostīma, kā oriģinālā. Karali uztur svīta – īpaši ir jāuzslavē Gerijs Oldmens, Maikls Kītons un kā vienmēr spīdošais Semjuēls, kurš gan pēdējā laikā izvēlas aizvien ekscentriskākas un ekscentriskākas lomas.

Kopumā tas viss nav nebūt tik slikti, kā likās – un Padilja joprojām prot inscenēt labas apšaudes, tā kā arī šajā departamentā ar filmu viss ir kārtībā. Negaidiet daudz, un – kas zin – filma Jūs pat iepriecinās. Citējot klasiku – “I’d buy that for a dollar!”

“Robocop” kinoteātros no Piektdienas!

 
 • Kristaps B.

  Prieks dzirdēt, ka filma nav tas, no kā bijos: dumjš, bezsmadzeņu “action”.

  Vecais Robokops nebija forša filma tāpēc, ka tur bija robots un tāpēc, ka šķaidījās. Nu bija arī tāpēc, bet ne tikai. Filmai daudz ko pastāstīja par tā brīža sabiedrību un ekonomisko situāciju (droši vien murikāņi var daudz labāk to pastāstīt). Un Tu saki, ka jaunajā filmā tiek darīts tas pats. Un tas, lūk, ir kaut kas kā dēļ ir vērts taisīt rīmeiku!

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Jaunā filma ir gandrīz ekvivalentās daļās komentārs par aktuālajiem procesiem un bumjš, bezsmadzeņu PG-13 action – bet dēļ pirmās puses to pat var ieteikt skatīties.

 • notaufo

  Kaut ko tādu arī varēja gaidīt… Uzmetot aci izvilkumiem no jaunās Robokopa filmas mani nepameta sajūta ka vairākas lietas nav īsti labi izdomātas. 1) Robokopa “betmopēda” līdzinieka parādīšanās – it kā jau lai sīkie saprot visiem “supervaroņiem” ir nepieciešams savs cool-īgais pārvietošanās līdzeklis kuru pēc tam atsevišķi piedāvāt Mcdonalds Happy meal komplektā ar robokopa lellīti. [visticamāk atsevisķi lai nauda ienākas vairāk] Oriģinālajā filmā taču vis-wow-īgākais mirklis bija kad viņš izkāpa no mašīnas vai ne?
  2) Kostīms īsti neatgādina robotu bet gan cilvēku robota tērpā. Man patīk kā galvenās lomas izpildītājs teica, ka viņš vot pagriežot galvu kā robots. [Prieks par viņu vai ne?] Skatoties uz viņa kustībām gribas teikt ka filmu vajadzētu nosaukt “Jūsu draudzīgais Androīd-kops” jau nu pārāk moderns viņš liekas. Bet tāda tā doma jau arī bija…
  3) Ridiks spēja nopelnīt jo bija R-rated mūsdienās kad reti kura jaunā lielbudžeta filma ir tāda. 1 Robokops spēja nopelnīt jo bija lielisks “action” ar asiņainām ainām – veiksmīgi izveidotām u.c. r-ainām. Šobrīd nepamet sajūta ka ja Robodroīds kaut ko nopelnīs [un man liekas ka tā būs] tad par to viņam būs jāpasakās par 40% savam vārdam.
  Jāatzīst ka neesmu filmu redzējis un tikai grasos iet uz viņu – bet neesmu pārliecināts ka gribu iet uz viņu.
  Ir ieteikumi no kāda kas nav redzējis oriģinālu, bet kam ir ļoti patikusi jaunā filma?

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Par pēdējo – man liekas, ka nav tādu cilvēku (t.i. ir, bet tie nav cilvēki, bet gan androīdi).

   Speciāli neskatījos atkārtoti veco pirms šī, lai apzināti nekakātu mucā, no kuras ēdu – pēc tam gan noskatījos, un labi, ka nedarīju to agrāk (oriģināls joprojām ir lielisks).

 • http://onkulis.com Miks Latvis

  Vakar beidzot saņēmos un noskatījos. Biju gatavs, ka man nepatiks un ka sūdzēšos, ka viss ir sačakarēts. Nebija nekādu ilūziju, ka būs sanācis, kas labs, bet man tomēr patika. Jā, šis ir popkorna gabals, bet toties sabalansēts popkorna gabals, kurā ir atstāta vieta arī nopietnākiem jautājumiem. Tagad ir kārdinājums atkārtoti noskatīties oriģinālu.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Tā jau viņš laikam arī ir – filma nav slikta pati par sevi, vienkārši nevajadzēja to saukt par “Robocop”, lai iztiktu bez nevajadzīgiem salīdzinājumiem.

 • Pecisk

  Dīvaini, bet tikai vakar tiku pie noskatīšanās. Kopsumā piekrītu šeit rakstītajam – zolīds darbs, par kuru gan režisoram, viņa komandai un aktieriem nevajadzētu kaunēties, par spīti neveiksmei kasē (vai man vienīgajam šķita ka šai filmai bija diezgan piezemēta reklāmas kampaņa). Salīdzināt ar oriģinālu grūti, un šķiet labā nozīmē – tonāli filmas ļoti atšķiras, un tas padara remeiku daudz vieglāk “sagremojamu” kā pastāvīgu darbu. Tiesa, pietrūka vienas lietas kas kaut cik ļoti spēcīgi norezonētu – tā vietā viss darbs ir zolīds. Ja nu tomēr jāizvēlās, tad aina ar Robocop destrukciju un diskusiju par būšanu “in control” bija ļoti laba, it kā tā ideja jau arī turpinājās…bet laikam petrūka akcentu.

  Šitā filma varētu ļoti labi aiziet TV – filmai ir labs reitings priekš tā, nekas nav jāgraiza, taču tā ir pietiekami spēcīga lai būtu interesants skatāmgabals visiem vecumiem.

  p.s. ļoti patika ka par spīti filmas skarbajiem jautājumiem tā nebāza sejā pareizās atbildes. Gudras filmas pazīme.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Paklau, par Robokopu jauno… šī ir tā filma, par kuru jo vairāk atceros, jo vairāk skaidrs, ka tā bija viens liels sūds, piedodiet, un tā nav laba zīme filmai. Labi, ka toreiz biju skeptiski noskaņots un vismaz seansa laikā tā netracināja, bet tagad gan tracina. Labāk aizmirstam, un miers.