Rūdolfa Minga “Ļaunuma Atspulgs” (2014)

January 11, 2014  |  Filmas, Raksti

Rūdolfs Mings (patiesībā Miķelsons) ir visai pretrunīgs, lai neteiktu – odiozs personāžs, jo, šķiet, viņa klātbūtne masu medijos ir gandrīz bezgalīga, un arī viedoklis par jauno “talantu/ģēniju/brīnumbērnu” ir gandrīz ikvienam, pat ja ar pašu autoru vai tā daiļradi ir iepazinusies labi, ja sauja cilvēku. Patiesībā jau nemaz nebija tādas iespējas, jo “Ļaunuma Atspulgs” ir viņa pirmā (?) publiski apskatāmā filma (patiesībā – īsfilma, jo iet zem stundas), un uzskatu par savu pienākumu izstāstīt par to blogā, pat ja ikdienā tas ir nedaudz par citu. Vispirms gan ieteiktu iepazīties ar filmas treileri (augstāk), jo tas ir būtiska šī stāsta sastāvdaļa.

Liriska atkāpe – diemžēl (īpaši) Latvijā daudzi cilvēki grēko un jauc uzņēmību ar talantu, un īpaši tas izpaužas radošajā sfērā (un īpaši populārajā mūzikā), un uz pamatotu kritiku par to, ka gala produkts ir, konkrēti izsakoties, sūds, tiek pretīm mestas replikas “Sākumā uztaisi pats, un tad runā!”, vai arī mans favorīts “Viņš vismaz kaut ko dara, bet Tu tikai kritizē!”. Svarīgi gan atcerēties, ka abām lietām – gan darīšanai, gan kritikai – ir minimāla saikne ar gala produkta kvalitāti. Un mūsu jau tā knapajā lokālā kino scēnā vajadzētu vairāk slavēt, kā kritizēt, ko es, patiesībā, arī aktīvi daru (šeit un šeit un arī šeit), bet tad man nevajadzētu vispār neko rakstīt par šo filmu, kas arī nav opcija, to pašu morālo apsvērumu dēļ.

Atgriežoties pie Minga-Miķelsona personības, par kuru tik daudz – galvenā filmas problēma personīgi man ir tas, ka pie visa saprotamā un attiecīgi novērtējamā bezbudžeta un entuziasma es, diemžēl, aiz tā visa tā arī nesaskatīju neko ģeniālu vai satriecošu, kas liktu man gaidīt nākamās, nu jau pamatīgāk finansētās jaunā režisora filmas. Jā, tā ir puslīdz normāli “salikta” no tā, ko jaunais režisors ir līdz šim redzējis ārzemju filmās (kā reizi ar šo filmai, pretēji LV kino ierastajam, nav nekādu problēmu, tā ir salikta kā tipisks krimiķis, ar visiem aktiem, gala pakaļdzīšanos, kulmināciju utt.), bet tas arī viss. Tapēc par centību/uzņēmību un organizēšanu – “Bravo” un vismaz 10, ne mazāk, bet par saturu, salīdzinot gan ar “vispār kino”, gan arī ar veiksmīgākajiem pēdējo gadu pašmāju kino paraugiem, atzīme būtu kaut kur otrā apmplitūdas galā.

Var arī ar bloga lasītājiem saprotamākiem nosaukumiem – tuvākais salīdzinājums būtu latviešu “Sharknado” vai latviešu “Pain & Gain” (un, kā jau viss latviešu kaut-kas, arī tas ir noteikts “kvalitātes zīmogs”), un es pat nezinu, kurš ir glaimojošāks salīdzinājums. Īsumā – filmas visai traģiskie notikumi tiek attēloti ar tik cietam sejām un tādu absurda devu (arī bezbudžeta aktieri un pārējais nepalīdz pārdot realitāti), ka vienīgais, kas atliek, ir histērijā rullēties pa grīdu (ir arī apzināti smieklīgas epizodes, bet vairāk tomēr neapzinātu). Filmā ir arī rēģi (burtiski), bet jo mazāk par tiem, jo labāk.

Noslēgšu ar pozitīvo, kāda arī bija pēcgarša, jo biju izklaidēts, pat ja ne vienmēr tā, kā autori to, iespējams, bija iecerējuši – tapēc ceru, ka filmas autori jau rīt to ievietos YouTube, lai katrs Latvijas iedzīvotājs varētu pats to noskatīties (prasīt par to naudu, manuprāt, ir tikpat ētiski, kā pārdot biļeti uz kāzu video) un izveidot pats savu priekšstatu par filmu un tās autoru, bez mediju un citu starpnieku (arī manis) palīdzības. Vai arī vienkārši to redzētu (ko, pieņemu, lielākā daļa cilvēku, kuri lasa šīs rindas, šobrīd īsti negrasās darīt) – vai tad tas nav ikviena autora mērķis?

“Ļaunuma Atspulgs” kinoteātrī KSuns no 17. Janvāra.

 
 • Dāvis Dreimanis

  Nu, tā ir skolnieku (pat ne attiecīgās specialitātes studentu, bet pavisam parastu skolnieku) filma un uz to lūkoties kaut kā savādāk būtu galīgi greizi. Par jaunskunga producēšanas spējām gan esmu absolūti satriekts (pozitīvi, pozitīvi), jo neatceros, ka kādā studentu, nemaz nerunājot par skolnieku filmām, būtu redzējis pakaļdzīšanos ar mentiem, kur beigās bēgļa bembis tik tiešām nolidotu no kraujas.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Filmu rāda (rādīs) kinoteātrī par naudu kopā ar citām filmām – ar tām tad arī salīdzinu, lai ir godīgi.

   Par centību un producēšanas spējām – absolūti piekrītu!

   • rick’james

    Piekrītu par to, ka tā ir skolnieku/studentu kategorijas filma, par kuru būtu ne visai korekti prasīt naudu. Es īsti neizprotu to mediju apsēstību ar Mingu, pie tam ir pagājis pietiekami ilgs laiks viņa “rotācijai” medijos, lai kāds arī piesaistītos finansiāli viņa projektiem, kāpēc nez tas nenotiek? Mazliet škrobe ir par tiem studentiem/skolniekiem, kam iespējams ir daudz lielāks talants un materiāls ar ko strādāt un ko taisīt, bet viņus apzināti/neapzināti ignorē dēļ dažādiem “Mingiem”.

    • Kalvis Dāvids Ruckis

     Ne jau mēdiji bez iemesla ir apsēsti! Kā jau iepriekš minēju ir dažādas cilvēku grupas! Būs tādi kuriem patiks un būs tādi kuri vienkārši nevarēs ciest un skatīties šo filmu! Vienkārši es zinu daudzus cilvēkus kuri interesējas un ir interesanti lasīt rakstus par R.Mingu un skatīties viņa filmas, kā arī sižetus par viņu. Manuprāt tā ir Rūdolfa Minga interesantā personība kas vairāk piesaista cilvēkus, jo viņiem liekas tas interesanti! :)

    • Kalvis Dāvids Ruckis

     Un kāpēc nebūtu korekti prasīt samaksu?! Ja cilvēks ir tērējis savu laiku un naudu tam, lai uztaisītu filmu priekš skatītājiem kas ar lielāko prieku noskatītos. Jo tie kas negribēs tie neies un no tiem jau nekādas nauda netiek prasīta, ies tiem kuriem liksies interesanti un treileris viņus piesaistīs kāda veidā un par ko viņš būs gatavs attiecīgi samaksāt!

 • Pingback: 5 padomi Rūdolfam Mingam pēc “Ļaunuma atspulgs” noskatīšanas / Kinocast.lv: podkāsts par kino()

 • http://sapnis.com normis

  Treileris ir kas šausmīgs. Raksts ļoti trāpīgi pasaka to, ko arī pie sevis domāju jau sen. Skatījos toreiz jau to dokumentālo filmu par viņa zīmētajām “filmām” un jau tad viss norādija uz to pašu. Centība, ne talants.

  Un ne jau budžets ir problēma. Nevajag ne budžetu, ne daudz aktieru, ne šaušanos, ne pakaļdzīžanās. Izcilu filmu var uztaisīt ar vienu kameru, bez ekipējuma. Lielisks piemērs ir Nolana pirmā filma “Following”. Tādu Rūdis varētu uztaisīt bez problēmām, ja runa par tehniku un budžetu. Talants, tā ir lieta, kuru diemžēl nevar iemācīties. Tāpēc arī nav Following.

 • Kalvis Dāvids Ruckis

  Man tomēr šis filmas treileris ļoti piesaistīja un man tiešām ir vēlme redzēt šo filmu.Kaut kas tajā piesaista!Filma tiešām manuprāt prieks Latvijas mēroga un vēl pietam tik jauna režisora kurš principā visu ir apguvis pašmācības ceļā! Tiešām visu cieņu! Ir kārtīgs filmas treileris kā arī kārtīga skaņa un laba kvalitāte! Sižets man tiešām piesaistošs. Nevajag nemaz manuprāt salīdzināt ar ārzemju produktiem, jo tas manuprāt nav pareizi! Jo cik gadu un kāda pieredze ir tiem režisoriem kas uztaisījuši pasaules grāvējus. Loģiski ka izredzes uzreiz ielauzties starp pasaules filmu topiem 1:1000000 bet katram cilvēkam ir savas intereses un būs tādas cilvēku grupas kam liksies šī filma piesaistoša un interesanta tieši kā man.Protams cilvēku grupas var būt dažāda lieluma, tik pat tas varu būt arī tikai es kam patīk šī filma! Arī aizejot uz kino un samaksājot pāris eiro es nenožēlotu.
  Šis stāsts kas tiek filmā atspoguļots ir īstenība dzīva realitāte, ja paklausās ziņas katru dienu pasaulē ir līdzīgi rakstura gadījumi. Tas principā ir viens no 1000 scenārijiem kas notiek tādās situācijās katru dienu! Jūs domājat, ka ikdienā cilvēkus nolaupot, izvarojot viņus nepiekauj vai nenogalina tas dzīvē ir vēl pat ir 100x briesmīgāk! Šī filma varētu būt arī labs mācību materiāls vai arī kā izglītojoš materiāls, jo principā katrā filmā autor ir vēlējies kaut ko pateikt skatītajiem un noteikti Rūdolfs Mings to arī ir izdarījis. BET TAS VARBŪT GAN APZINĀTI GAN NEAPZINĀTI, jo kāpēc cilvēks vispār vēlās taisīt filmas, radīt tās un rādīt cietiem?! Katram ir sava gaume un viedoklis! :)
  Vēlu veiksmi arī Rūdolfam Mingam, turpmāk! :)

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Rūdolf…?

   Bet, ja nopietni, tad neraksti palagus, pataupies un aizej jau rīt noskaties – un tad nāc atpakaļ jau pamatotai diskusijai, nevis emociju un pieņēmumu caurejai, patiesi.

   • Kalvis Dāvids Ruckis

    Protams latvietis jau nemāk respektēt cita viedokli kā vienkārši paņirgāties :D Katram ir savs viedoklis un skatījums, apskaties labāk youtube.com zem treilera komentārus ir tiešām daudzi kam patīk un grib un ir daudzi kuriem nepatiks un lieksies ka nekas tāpat kā Tev. Bet es respektēju tos cilvēkus kam nepatīk filma, jo tas ir viņa viedoklis bet, tev pašam varbūt kāda caureja ir piemetusies ?! Uzreiz kā cilvēkam ir pretējs viedoklis tas pēkšņi skaitās nepamatos viedoklis kurš uzrakstīts pēc tavām domām ir uzrakstīts uz emociju pieņēmumiem ?! Tā ir absurda un ierobežota domāšana spriežot pēc tava komentāra. :D

    • Kalvis Dāvids Ruckis

     Un protams neaizmirsti pasmieties vēl par manu netīšam pieļauto rakstīšanas kļūdu teikumā, … :D Tipisks scenārījs komentāriem!

     • http://kinokults.lv/ Kino Kults

      Atkārtošos – noskaties filmu un tad nāc atpakaļ diskutēt, pēc treilera spriedelēt visi gudri.

      Par kļūdām apzināti neko neteicu, te ir internets… bet varbūt tomēr vajadzētu pievērst uzmanību. Just sayin’…

 • Zane B.

  Precīzi. paldies par daudzu prātos nobriedušo, beidzot, skaļi pateikto viedokli.
  Es gan kopumā vispār nemīlu latviešu kino un vērtīgus gabalus varu saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, jo gluži vienkārši mums tas kino vienmēr sanāk tāds nedabīgs un kokains.
  Kas attiecas uz šo gabalu – manuprāt, tā vietā lai uztaisītu stundu garu sūdīgu filmas imitāciju ar mēģinājumu panākt lielo ārzemju grāvēju krutumu (pakaļdzīsānaās bembī? rīlī? tas ir kaut kāds latviešu Чёрный бумер?), vajadzēja uztaisīt kvalitatīvu un pārdomātu īsfilmu. Turklāt neba jau nu pirmais, kurš kaut ko filmētu bez budžeta. Īsfilmām šajā no-budget kategorijā ir pat radīts festivāls: http://nobudgetfilmfest.com/
  Žēl, ka neredzu cik tad maksās biļete uz šīs “filmas” seansu, bet noteikti, ka jebkura summa, kura tiks prasīta par to, būs par daudz.
  Ļoti respektēju Rūdolfu par apņēmību un centību, bet es drīzāk piesauktu visus lielos un dižos kino guru, lai viņi ņem viņu savā paspārnē un šo centību ievirza pareizā gultnē. Protams, talantu nevar iemācīt, bet runāsim atklāti – ne jau visi, kas mums te LV kino apgrozās ir ekstra-talantīgi, bet tāpat saņem tūkstošus savu darbu veidošanai.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   http://kinogalerija.lv/info.php?id=216

   BIĻETES
   Biļetes cena: 3.00 Ls, pērkot internetā http://www.bezrindas.lv – 2.24 Ls

   • Zane B.

    Nu tad pirmdienā par to pašu cenu var aiziet uz Forumu un noskatīties kaut ko kvalitatīvu.

  • Linda

   Latviešu kino liekas nedabīgs un kokains tāpēc, ka mēs visi zinām, kā jāizskatās dzīvam un dabīgam. Pret ārzemju filmām esam mazāk kritiski, jo nav šī atskaites punkta. Just saying!

   • http://kinokults.lv/ Kino Kults

    Risinājums ir gaužām vienkāršs – arī Latvijā jāfilmē dzīvi un dabīgi, un tas arī viss :)