“The Monuments Men” (2014)

February 20, 2014  |  Filmas, Raksti

Citējot pašam savu joku – Džordžs Klūnijs labi orientējas ne tikai kafijās un Saulkrastos, bet arī pareizos, prestižos projektos! Džordžs mērķē ilgi un šauj reti, bet tā, lai trāpītu uzreiz visiem – i vienkāršajam skatītājam, i kritiķim, un, cerams, ka šrapnelis aizķers arī Kinoakadēmijas locekļus. Tikai šoreiz, ar projektu “The Monuments Men”, Džordžs nedaudz pārcentās un aizmirsa veco-labo parunu – kas der visam, neder nekam.

Bez “Argo” (projekts, par kuru Klūnijs-producents saņēma “Oskaru”, šī projekta prototips) salīdzinājumiem šeit neiztiksim, un tas nav tikai filmas scenārija autors (un Klūnija ilggadējais čomaks) Grants Heslovs – sākotnēji “Relikviju Mednieku” režija tika piedāvāta Benam Aflekam, kurš gan izšķīrās par labu “Argo”. Kuru, kā atceramies, vajāja (un joprojām vajā) skatītāju pārmetumi par to, ka patiesie notikumi ir pārlieku dramatizēti un pat “Holivudizēti”, padarot cilvēku drāmu par asa sižeta trilleri ar apšaudēm un pakaļdzīšanām. Kas gan netraucēja filmai nopelnīt gan prāvu naudas summu, gan arī dažnedažādas balvas.

Bet ne tāds ir Klūnijs! Betfleka kļūdas netiks pieļautas, tapēc filmā, kuras ambīcijas var salīdzināt tikai ar tās aktieru ansambli, ir viss – kas to arī nedaudz pazudina. Priekš “Ocean’s” 2. pasaules kara versijas filma ir par nopietnu (Karš! Kādi vēl joki…) un pretenciozu, bet priekš nopietnas kara drāmas pats Klūnijs ir pārāk liels jokdaris. Rezultāta arī Oskarotais Deimons, Globusotais Gudmens, Nominētais Murejs un Oskarotā Blanšeta īsti nesaprot, kas jādara – pat ja katrs no tiem ļoti cenšas. Vislielākie upuri izrādījās filmas treileru veidotāji – noskatījos vēlreiz visus, gandrīz apraudājos, cik ļoti nepareizi filma tiek pārdota skatītājiem.

Tas nav par to, ka filma nav laba vai to nav vērts redzēt (gluži otrādi), tas ir par neattaisnoto cerību sindromu – bet cerības, kā zināms, arī nerodas tāpat vien, bet ir tieši saistītas ar piedāvāto “produktu” un tā ingredientiem. Esi vienkāršāks, Georg, tuvāks tautai – un būs Tev laime un atbalsts gan no kino skatītājiem, gan kritiķiem. Jo visi esam cilvēki.

“The Monuments Men” kinoteātros no Piektdienas!