“Blackhat” gaidot: labākās filmas par hakeriem!

January 18, 2015  |  Dižraksti, Izceltais, Raksti

Jau pavisam drīz pie mums nonāks režisora Maikla Manna (“Heat”, “Collateral”) lielbudžeta kibertrilleris ar visu izsakošo nosaukumu “Hakeris”, kuru skatīsimies īpašajā “Kinoblogeri piedāvā” pirmizrādes seansā, bet pirms tam ir īstais laiks atcerēties, kā tik Holivuda nav attēlojusi hakerus un par ko šī evolūcija no jauneklīgi-romantiskiem taisnības cīnītājiem līdz ciniskiem teroristiem liecina.

Citiem vārdiem sakot – spilgtākās, pazīstamākās un arī labākās (komentāros var droši oponēt) filmas par hakeriem ir jūsu priekšā:

“Hackers” (1995)

Hackers

Filma, ar kuru viss sākās! Andželīnas D. ex-vīrs (viens no) Džonijs Lī Millers, pazīstams jums kā Šerloks no “Elementary” (un arī Doktors un Frankenšteins no Denija Boila teātra izrādes, steidziet pēc biļetēm), šeit kopā ar bijušo sievu ir pasaules labākais hakeris, kurš glābj pasauli no šausminoša datorvīrusa. Bet protams…

Banāla, paredzama un mūsdienās arī ļoti smieklīga (miniet nu, kādēļ), šī tāpat ir mūsu jaunības (kad hakeri bija intriģējoši un stilīgi, nevis ļauni un bīstami) kulta filma, ar tā laika Holivudas zelta jaunatni un tai piemītošo neprātīgo enerģiju, neskaitāmām atsaucēm uz žanra tēvu Viljamu Gibsonu un joprojām fantastisku skaņu celiņu. Kaunamies, bet mīlam!

“Johnny Mnemonic” (1995)

Johnny Mnemonic

Turpinam ar Kianu, kurš šajā smieklīgajā, bet nostaļģiskajā vīzijā par mūsu iespējamo (patiesībā – pilnīgi neiespējamo) nākotni, kurā nākamais Neo pirmo reizi metās virtuālās realitates apskāvienos, un kuras scenāriju sarakstīja cyberpunk žanra tēvs Viljams Gibsons! Un ne jau Kianu viens – Dīna Meijere, Ice-T, Henrijs Rollinss, Udo Kīrs, Dolfs Lungrens post-apokaliptiska mācītāja lomā un pat Takeši Kitano (!) ir redzami šajā filmā! Kults kas kults, ko tur vēl piebilst!

Skumji, ka Gibsona “Neiromanceru” tā arī neuzfilmēja – tur pie stūres būtu megafilmas “Torque” autors un tvitera jokdaris Džozefs Kāns!

“The Matrix” (1999)

The Matrix

Visi zin, kas ir, bet kas varēja būt? Visi zin, ka mēs veiksmīgi izvairījāmies no Vila Smita galvenajā lomā (ar neizbēgamo repčiku un dziesmu skaņu celiņā, “Hackin’ Big Willie style), bet vai zinājāt, ka no Neo lomas atteicās Nikolass Keidžs? Tas tik būtu matrikss! Par filmas metamorfomzēm pirms un tās filmēšanas laikā var sarakstīt grāmatu (kas patiesībā jau ir izdarīts), bet svarīgākais ir tas, ka tā nevis vienkārši izdevās, bet definēja pagājušā gadsimta un visas tūkstošgades kino valodu – un ne tikai to!

Turpinājumi (tāpat kā, būtībā, visa turpmākā Vačovsku filmogrāfija) pārsvarā sarūgtināja, bet iesaku dot tiem otru iespēju – būsiet pārsteigti, jo tehniskā līmenī tie joprojām ir izcili. Bet saturs jau ir gaumes jautājums.

“Swordfish” (2001)

Swordfish

Visticamāk, ka tuvākais “hakeru” kino šīsdienas tematam (pat to nosaukumi sacenšas savā neatbilstībā uz ekrāna notiekošajam), kur hakeris Hjū ar Vilknadža bici (“cietumā uztrennējos”), pēc “The Matrix” aktuālais bullet time savā pārākajā pakāpē, labie un sliktie teroristi, Paul Oakenfold skaņu celiņš, Džons Travolta ar smieklīgu frizūru, skarbākā kino redzētā stresa pārbaude un divi miljoni ASV dolāru papildus (!) honorāra Hallei – pa vienam par katru krūti, un tas nebūt nav joks.

Bet, atskatoties uz to no šībrīža skatpunkta, diezgan nekaitīgs un izklaidējošs grāvējs. Filma arī sniedz atbildi uz tolaik un īpaši mūsdienās aktuālo jautājumu – kā tas ir, hakot uz 7 ekrāniem vienlaikus? Nu bet satriecoši, ibio-rio!

“The Social Network” (2010)

The Social Network

Nevaram izvairīties arī no šīs filmas, kura iznāca precīzi brīdī, kad hakeri no IT pasaules anarhistiem un margināļiem gandrīz izauga par tās revolucionāriem – kas arī spilgti parādīts šajā režisora Deivida Finčera “oskarotajā” filmā, kurā jauni, aizrautīgi koderi (tak hakeri!) lauž ierasto lietu kārtību un viens otru kādas augstākas idejas vārdā!

Diemžēl, citējot vienu no filmas un arī reālās dzīves personāžiem, miljards dolāru ir daudz foršāk, kā miljons dolāru, un no šī brīža hakeru tēls arī publikas acīs kļuva daudz melnāks un merkantīlāks – no brīvības cīnītājiem un virtuālajiem romantiķiem tie kļuva par blēžiem, kas tīko pēc mūsu parolēm un PIN-kodiem. Un kuram tad tas šķiet pievilcīgi…

“Blackhat” (2015)

Blackhat

Šoreiz pie tēmas ķērās Holivudas galvenais cieto vīru un lēmumu eksperts Maikls Manns (“Heat”, “Collateral”), kurš nolēma pirmais pa nopietno apskatīt šo 21. gadsimta sērgu – kiberteroristus, pie tam kā reizi caur terorisma, nevis romantikas (khm, “Hackers”, khm) prizmu.

Mūs gaida vērienīgas apšaudes, pakaļdzīšanās pāri kontinentiem, hakeris-dievs Kriss Hemsvorts (“cietumā uztrennējos”, jā) un, iespējams, līdz šim realistiskākās Holivudas filmā redzētās hakošanas ainas – tas viss ierastajā Maikla Manna (kurš visu mūžu filmē vienu un to pašu stāstu, ar niecīgām variācijām) filmā par cilvēkiem-zobratiem, cilvēkiem-ar-misiju un to neizbēgamo sadursmi brīdī, kad, kā teica vecais-labais Džokers, “immovable object meets an unstoppable force”.

Īsta 21. gadsimta hakeru filma, skarba, brutāla un bez kompromisiem – skatieties “Blackhat” īpašajā Kinoblogeru un Microsoft organizētajā pirmizrādes seansā (Prezentācija! Konkurss! Vērtīgas balvas!) šī gada 22. janvārī k/t Kino Citadele, filma kinoteātros no 23. janvāra!