Saraksti

“Blackhat” gaidot: labākās filmas par hakeriem!

Jau pavisam drīz pie mums nonāks režisora Maikla Manna ("Heat", "Collateral") lielbudžeta kibertrilleris ar visu izsakošo nosaukumu “Hakeris” ("Blackhat"), bet pirms tam ir īstais laiks atcerēties, kā tik Holivuda nav attēlojusi hakerus un par ko šī evolūcija no jauneklīgi romantiskiem taisnības cīnītājiem līdz ciniskiem teroristiem liecina.

18.01.2015

Jau pavisam drīz pie mums nonāks režisora Maikla Manna (“Heat”, “Collateral”) lielbudžeta kibertrilleris ar visu izsakošo nosaukumu “Hakeris” (“Blackhat”), kuru skatīsimies īpašajā “Kinoblogeri piedāvā” pirmizrādes seansā, bet pirms tam ir īstais laiks atcerēties, kā tik Holivuda nav attēlojusi hakerus un par ko šī evolūcija no jauneklīgi romantiskiem taisnības cīnītājiem līdz ciniskiem teroristiem liecina.

Citiem vārdiem sakot – spilgtākās, pazīstamākās un arī labākās (komentāros var droši oponēt) filmas par hakeriem ir jūsu priekšā!

Hackers, Hakeri

“Hackers” (1995)

Filma, ar kuru viss sākās! Andželīnas D. eksvīrs (viens no) Džonijs Lī Millers, pazīstams jums kā Šerloks no “Elementary” (un arī Doktors un Frankenšteins no Denija Boila teātra izrādes, steidziet pēc biļetēm), šeit kopā ar bijušo sievu ir pasaules labākais hakeris, kurš glābj pasauli no šausminoša datorvīrusa. Bet protams…

Banāla, paredzama un mūsdienās arī ļoti smieklīga (miniet nu, kādēļ), šī tāpat ir mūsu jaunības (kad hakeri bija intriģējoši un stilīgi, nevis ļauni un bīstami) kulta filma, ar tā laika Holivudas zelta jaunatni un tai piemītošo neprātīgo enerģiju, neskaitāmām atsaucēm uz žanra tēvu Viljamu Gibsonu un joprojām fantastisku skaņu celiņu. Kaunamies, bet mīlam!

Johnny Mnemonic

“Johnny Mnemonic” (1995)

Turpinām ar Kianu, kurš šajā smieklīgajā, bet nostalģiskajā vīzijā par mūsu iespējamo (patiesībā – pilnīgi neiespējamo) nākotni, kurā nākamais Neo pirmo reizi metās virtuālās realitates apskāvienos un kuras scenāriju sarakstīja cyberpunk žanra tēvs Viljams Gibsons! Un ne jau Kianu viens – Dīna Meijere, Ice-T, Henrijs Rollinss, Udo Kīrs, Dolfs Lundgrens postapokaliptiska mācītāja lomā un pat Takeši Kitano (!) ir redzami šajā filmā! Kults, kas kults, ko tur vēl piebilst!

Skumji, ka Gibsona “Neiromanceru” tā arī neuzfilmēja – tur pie stūres būtu megafilmas “Torque” autors un tvitera jokdaris Džozefs Kāns!

The Matrix, Matrikss

“The Matrix” (1999)

Visi zina, kas tas ir, bet kas tas varēja būt? Visi zina, ka mēs veiksmīgi izvairījāmies no Vila Smita galvenajā lomā (ar neizbēgamo repčiku un dziesmu skaņu celiņā, “Hackin’ Big Willie style”), bet vai zinājāt, ka no Neo lomas atteicās Nikolass Keidžs? Tas tik būtu matrikss! Par filmas metamorfozēm pirms un tās filmēšanas laikā var sarakstīt grāmatu (kas patiesībā jau ir izdarīts), bet svarīgākais ir tas, ka tā nevis vienkārši izdevās, bet definēja pagājušā gadsimta un visas tūkstošgades kino valodu – un ne tikai to!

Turpinājumi (tāpat kā būtībā visa turpmākā Vačovsku filmogrāfija) pārsvarā sarūgtināja, bet iesaku dot tiem otru iespēju – būsiet pārsteigti, jo tehniskā līmenī tie joprojām ir izcili. Bet saturs jau ir gaumes jautājums.

Swordfish, Zobenzivs

“Swordfish” (2001)

Visticamāk, tuvākais “hakeru” kino šīsdienas tematam (pat to nosaukumi sacenšas savā neatbilstībā uz ekrāna notiekošajam), kur hakeris Hjū ar Vilknadža bici (“cietumā uztrenējos”), pēc “The Matrix” aktuālais bullet time savā pārākajā pakāpē, labie un sliktie teroristi, Pola Oukenfolda skaņu celiņš, Džons Travolta ar smieklīgu frizūru, skarbākā kino redzētā stresa pārbaude un divi miljoni ASV dolāru papildu (!) honorāra Hallei – pa vienam par katru krūti, un tas nebūt nav joks.

Bet, atskatoties uz to no šībrīža skatu punkta, diezgan nekaitīgs un izklaidējošs grāvējs. Filma arī sniedz atbildi uz tolaik un īpaši mūsdienās aktuālo jautājumu – kā tas ir, hakot uz 7 ekrāniem vienlaikus? Nu bet satriecoši, ibio-rio!

The Social Network, Sociālais tīkls

“The Social Network” (2010)

Nevaram izvairīties arī no šīs filmas, kura iznāca precīzi brīdī, kad hakeri no IT pasaules anarhistiem un margināļiem gandrīz izauga par tās revolucionāriem – kas arī spilgti parādīts šajā režisora Deivida Finčera “oskarotajā” filmā, kurā jauni, aizrautīgi koderi (tak hakeri!) lauž ierasto lietu kārtību un viens otru kādas augstākas idejas vārdā!

Diemžēl, citējot vienu no filmas un arī reālās dzīves personāžiem, miljards dolāru ir daudz foršāk nekā miljons dolāru, un no šī brīža hakeru tēls arī publikas acīs kļuva daudz melnāks un merkantilāks – no brīvības cīnītājiem un virtuālajiem romantiķiem tie kļuva par blēžiem, kas tīko pēc mūsu parolēm un PIN kodiem. Un kuram tad tas šķiet pievilcīgi…

Blackhat, Hakeris

“Blackhat” (2015)

Šoreiz pie tēmas ķērās Holivudas galvenais cieto vīru un lēmumu eksperts Maikls Manns (“Heat”, “Collateral”), kurš nolēma pirmais pa nopietno apskatīt šo 21. gadsimta sērgu – kiberteroristus, turklāt tieši caur terorisma, nevis romantikas (khm, “Hackers”, khm) prizmu.

Mūs gaida vērienīgas apšaudes, pakaļdzīšanās pāri kontinentiem, hakeris dievs Kriss Hemsvorts (“cietumā uztrenējos”, jā) un, iespējams, līdz šim realistiskākās Holivudas filmā redzētās hakošanas ainas – tas viss ierastajā Maikla Manna (kurš visu mūžu filmē vienu un to pašu stāstu ar niecīgām variācijām) filmā par cilvēkiem zobratiem, cilvēkiem ar misiju un to neizbēgamo sadursmi brīdī, kad, kā teica vecais labais Džokers, “an immovable object meets an unstoppable force”.

Īsta 21. gadsimta hakeru filma, skarba, brutāla un bez kompromisiem – skatieties “Blackhat” īpašajā Kinoblogeru un Microsoft organizētajā pirmizrādes seansā (Prezentācija! Konkurss! Vērtīgas balvas!) šī gada 22. janvārī k/t Kino Citadele, filma kinoteātros no 23. janvāra!