Rudens – veļu laiks, bet oktobris nāk gan ar Halovīnu, gan arī ar pavisam dabisko un saprotamo vēlmi pēc iespējas siltāk ieritināties segā pie TV ar kaut ko siltu un veikt savu baiļu eksorcisma seansu ar kādu šausmu filmu. Mums visiem par laimi, “Latvijas Mobilā Telefona” Viedtelevīzijā atradīsies bailenes gandrīz ikvienai gaumei – skatāmies!
“Astrāls” (“Insidious”)
“Astrāls” ir spilgts piemērs tam, kā ar ļoti pieticīgiem līdzekļiem, bet varenu izdomu var izveidot ne tikai vienu no mūsdienās zināmākajām oriģinālajām šausmu filmām, bet veselu franšīzi, kurā šobrīd ir jau četras filmas. Tas gan nav nekāds pārsteigums – aiz tām visām stāv leģendārā veiksmes stāsta “Zāģis” (“Saw”) autors Džeimss Vans, kurš jau reiz veica tieši to pašu triku.
Līdzīgi kā vēl vienā Džeimsa Vana darbā “Ļaunuma izdzīšanā” (“The Conjuring”), arī šis stāsts ir par dēmonu apsēstiem bērniem un vecākiem, kuri cenšas atrisināt šo problēmu. Sakritības ar to nebeidzas – arī šajā filmā vienā no galvenajām lomām redzams Patriks Vilsons, bet galvenā filmas “odziņa” ir tās personāžu ceļošana uz nosaukumā pieminēto Astrālu, lai tiktu galā ar demoniem uz visiem laikiem. Tas, protams, neizdodas – citādi jau mums nebūtu turpinājumu, ko skatīties!
“Bizantija” (“Byzantium”)
No “Nosferatu” līdz “Krēslas” sāgai – vampīri ir patiesi nemirstoša tēma kinematogrāfā, kura ir apskatīta burtiski no visiem iespējamajiem skatpunktiem. Bez šausmenēm par asinssūcējiem, kas pie saviem upuriem ierodas naktīs, atsevišķs apakšžanrs pēta to, cik emocionāli grūti un smagi iet tiem, kas nolemti mūžīgai dzīvei. Tādēļ, ja jums patika tādi darbi kā “Intervija ar vampīru” (“Interview with the Vampire”) vai “Izdzīvo tikai mīlētāji” (“Only Lovers Left Alive”), vampīrdrāma “Bizantija” jums noteikti ies pie sirds.
Arī šeit stāsts ir smeldzīgs, norisinās vairāku gadsimtu garumā, bet no Sīršas Ronanes, Džemmas Artertones un Sema Railija ir sanākuši ne tikai glīti, bet arī pārliecinoši vampīri. Un tas nav nekāds pārsteigums, jo filmas režisors ir brits Nīls Džordans, leģendārās “Intervijas ar vampīru” veidotājs.
“Sinisters” (“Sinister”)
Dzīvojam sīkvelu, prīkvelu un rīmeiku laikmetā, un tas tiešā mērā attiecas arī uz šausmu kino žanru – populārās franšīzes par Frediju, Džeisonu vai notikumiem Teksasā iet jau uz otro desmitu. Tādēļ katrs oriģināls darbs, kuram izdodas tikt pie skatītājiem un iemantot to uzmanību, jau ir liels notikums. Un “Sinisters” tāds noteikti ir.
Režisors un scenārists Skots Deriksons balstīja filmu uz personīgiem pārdzīvojumiem, bet filmas lielākā veiksme nenoliedzami ir ASV neatkarīgā kino ikona Ītans Hauks galvenajā lomā. Tieši viņa tēlojums apvienojumā ar meistarīgo režiju padarīja filmu par notikumu savā žanrā. Bet brīdinām – šī ir viena no baisākajām mūsdienu šausmu filmām! Runājot par turpinājumiem – arī šai filmai ir otrā daļa, bet aicinu izlikties, ka tāda neeksistē.
“Telma” (“Thelma”)
Skaisti biedēt var ne tikai Holivuda – kā pierādīja Skandināvijas trilleru vilnis, šķietami klusie ziemeļu kaimiņi sevī slēpj visdažādākos demonus. Nu tie izpaužas arī “Telmā” jeb skandināvu variācijā par Stīvena Kinga “Keriju” – ar visu tiem raksturīgo vēsumu un atsvešinātību.
Spēcīgi iespaidojoties no šī darba, atzītais norvēģu režisors Joahims Trīrs būvē pats savu stāstu par kādu jaunu sievieti no Oslo, kurai psiholoģisku traumu ietekmē sāk parādīties pārdabiskas spējas. Protams, ka drīz vien tās manifestējas un tiek liktas lietā – mums tomēr ir šausmu kino saraksts, lai gan šajā filmā netrūkst arī psiholoģisku pārdzīvojumu. Ja ir vēlme noskatīties aizraujošu žanra darbu, maskējoties aiz Eiropas kino intereses – šī ir jūsu lielā iespēja.
“Černobiļas dienasgrāmatas” (“Chernobyl Diaries”)
Populārais HBO miniseriāls “Černobiļa” atkalaktualizēja sabiedrības interesi par šo notikumu, tādēļ nebūs pārsteigums, ka cilvēki vēlas papildporciju. Kamēr dažāda veida dokumentālās filmas par Černobiļas katastrofu piedzīvo otro dzīvi, visvairāk paveicies būs “Černobiļas dienasgrāmatām” – pavisam nereālistiskai, taču adrenalīna pārpildītai variācijai par visiem zināmo stāstu.
Jo tik vien vajadzēja, kā savienot populārākās šausmu kino žanra klišejas ar Černobiļu – jauniešu grupiņa dodas nelegālā ekskursijā uz aizliegto zonu, kur pazūd un satiekas ar briesmīgiem mutantiem, un tas viss filmēts atstrādātajā “Blēras raganas” estētikā. Neticami? Protams, bet labā nozīmē aizraujoši. Neskatoties uz nosaukumu un tematu, filma lielākoties uzņemta Serbijā un Ungārijā, nevis Pripjatā, bet te tad jāmin, ka slavenais un godalgotais miniseriāls arī lielākoties uzņemts Viļņā un no tā nav ne par mata tiesu sliktāks.