Dižraksti

50 fakti, kurus jūs gribējāt zināt par filmu “Transformers: Age of Extinction”!

"Solīts makā nekrīt!" noteikti ir viens no tiem teicieniem, kura patieso nozīmi es tā arī līdz galam nekad neesmu izpratis - līdzīgi kā pēdējo "Transformeru" filmu, taču tās "Kinoblogeri piedāvā" seansā tika apsolīts, ka būs 50 fakti, bet laika trūkuma dēļ izgājām cauri vien piektajai daļai. Ja jau apsolīts, tad saņemiet - 50 fakti, kurus jūs gribējāt zināt par filmu "Transformers: Age of Extinction"!

27.06.2014

“Solīts makā nekrīt!” (kā arī “Kurš citam bedri rok, tas to bedri arī izrok” un pat “Visgardāk smejas tas, kurš smejas pēdējais” – jo visgardāk taču smejas tas, kurš smejas visgardāk!) noteikti ir viens no tiem teicieniem, kura patieso nozīmi es tā arī līdz galam nekad neesmu izpratis – līdzīgi kā pēdējo “Transformeru” filmu, taču tās “Kinoblogeri piedāvā” seansā tika apsolīts, ka būs 50 fakti, bet laika trūkuma dēļ izgājām cauri vien piektajai daļai. Ja jau apsolīts, tad saņemiet – 50 fakti, kurus jūs gribējāt zināt par filmu “Transformers: Age of Extinction”!

  1. Sākotnēji Maikls Bejs neplānoja uzņemt vēl vienus “Transformerus”, bet tad viņš apmeklēja studijas “Universal” atrakciju parku, kur ieraudzīja milzīgu rindu pie karuseļa “Transformers: The Ride” – redzot šādu fanu uzmanību, Maikla sirds atmaiga (un pēc tam uzreiz uzsprāga), un viņš piekrita veidot vēl vienu daļu. Vai arī pie vainas ir nauda…
  2. Tukša vieta tukša ilgi nepaliek – kamēr Bejs apdomāja savu un “Transformeru” nākotni, režisora cepuri uz sevis spogulī piemērīja Rolands Emerihs, Džo Džonstons, Džons Tērtltaubs, Stīvens Sommers, Luī Leterjērs un pat Deivids Jeitss. Nekas, varbūt nākamreiz.
  3. Filma ir iepriekšējo trīs daļu tiešs turpinājums – tās darbība norisinās piecus gadus pēc “kaujas par Čikāgu”.
  4. Filmas veidotāji uzsver, ka jaunā filma nav t.s. reboot – lai gan no iepriekšējo filmu varoņiem atgriežas tikai transformeri, visi cilvēku varoņi ir pavisam jauni, bet Šaija, Megans un pārējie netiek pat pieminēti (?) atsaucēs.
  5. Kā tika atrasti filmas galvenie aktieri? Filmas “Pain & Gain” uzņemšanas laukumā pie Maikla Beja pienāca galveno lomu atveidotāji Marks Valbergs un Dveins Džonsons (Entonijs Mekijs, cik noprotams, jau laikus pieteicās pie “Marvel”) un sākās mobings: “Maik, kā būtu ar “Transformeriem”? Maik, kad mēs filmēsim “Transformerus”?” Nekas cits neatlika kā vien filmēt – bet tikai Valbergu, jo Dveins tikmēr darbojās ar “Hercules”. Bet, tāpat kā ar “Fast & Furious”, vienmēr ir piektā daļa, kurai jāsteidz palīgā – ļoti gaidām!
    Transformers: Age of Extinction, Transformeri: Iznīcības laikmets
  6. Filmas kaskadieru komanda aprēķinājusi, ka Marks Valbergs pats izpildīja ap 90% no lomas pieprasītajiem kaskadieru trikiem, vien 10% atstājot profesionāļiem.
  7. Marks Valbergs apgalvo, ka viņam riebjas izpildīt pašam savus trikus – to vajagot atstāt profesionāļiem!
  8. Marks Valbergs katru dienu pirms filmēšanas (vai pēc?) pārlasa visu scenāriju – lai lieliski pārzinātu ne tikai savu, bet arī citu lomas. Vai arī tāpēc, ka lielākoties ir savu filmu līdzproducents – un darbinieki ir jākontrolē, vai arī sāksies haoss un pašdarbība.
  9. Radu būšana: filmā piedalās visi Marka Valberga bērni, mazie “Transformeru” fani – Ella Reja, Maikls Roberts, Brendans Džozefs un Greisa Mārgareta. Mēģiniet nu saskatīt filmā!
  10. Marks Valbergs bija tik iedvesmots, strādājot pie filmas, ka pat piedāvāja sarakstīt tās tituldziesmu – ja jau Vils Smits var, ar ko viņš sliktāks? Visi par to gardi pasmējās un aizmirsa, bet diemžēl ne Markijs Marks.
  11. Filmas galvenajai sieviešu lomai tika izskatītas aktrises Izabella Korniša, Mārgareta Kvelija un Gabriela Vailda, bet beigu beigās to ieguva Nikola Pelca (“The Last Airbender”, “Bates Motel”).
  12. Filmas otrajai galvenajai vīriešu lomai (tai, kas nav Valbergs) tika izskatīti Lendons Liboirons, Lūks Graimzs, Lūks Mičels, Hanters Parišs un Brentons Tveits, bet beigu beigās to ieguva Džeks Reinors (“Dollhouse”, “The Delivery Man”).
  13. Filmas scenārija autors ir Erens Krīgers, “Transformers: Revenge of the Fallen” un “Transformers: Dark of the Moon” stāstu un/vai scenāriju autors.
  14. Filmēšanai tika atvēlētas mazāk nekā 100 dienas – Maikls Bejs neizmanto t.s. “2nd unit” (tāpat kā Giljermo del Toro, Roberts Rodrigezs, Kventins Tarantino un citi), visu filmējot pats.
  15. Turklāt viņa filmēšanas laukumi darbojas kā lieliski ieeļļoti mehānismi (transformeri?) – Bejs filmē no 50 līdz 60 kadriem dienā, kas ir vismaz divreiz vairāk nekā citām līdzīga mēroga filmām.
  16. Visa “Transformeru: Iznīcības laikmeta” veidošana kopumā aizņēma mazāk nekā 18 mēnešus – liels sasniegums, ņemot vērā, ka filmā ir vairāk specefektu kadru nekā jebkurā no iepriekšējām filmām, bet tās tika veidotas ilgāk. Transformers: Age of Extinction, Transformeri: Iznīcības laikmets
  17. Filmēšanas darbi norisinājās Vašingtonas štatā, Pieminekļu ielejā, pašā Vašingtonā, Detroitā, Ostinā un Hongkongā.
  18. Filmas oficiālais budžets ir zemāks nekā iepriekšējām divām filmām – “tikai” 165 miljoni ASV dolāru (“Transformers: Revenge of the Fallen” tas bija 200 milj. USD, bet “Transformers: Dark of the Moon” – 195 milj. USD). Uz ekrāna gan izskatās, ka bija tieši otrādi – Bejs un komanda zina, kā tērēt naudu! #wewillbetaupīgi
  19. Kopumā pie filmas strādāja vairāk nekā 1450 cilvēku – vesela armija (Bejarmija)!
  20. Filmas uzņemšana notika tostarp ar jaunajām IMAX 3D kamerām, kuru izmaksas svārstās līdz pat 1 miljonam ASV dolāru par vienību! Kā jau īsts mākslinieks, Maikls Bejs neatklāj, cik procentu no filmas uzņemti native 3D, aprobežojoties ar vārdu “daudz” – jāpiekrīt, ka, salīdzinot ar citām filmām, 3D šajā filmā tiešām ir reti lielisks!
  21. Lai mēs nesajuktu prātā, visās “Transformers” filmās Maikls Bejs savalda sevi un montāžas laikā atstāj garākus kadrus – cilvēka acs zaudē spēju saredzēt 3D, ja kadra ilgums ir mazāks par 3-4 sekundēm.
  22. Lai fiksētu visas vērienīgās ainas, filmas veidotāji vienmēr izmantoja ne mazāk kā četras kameras vienlaikus – pašos apjomīgākajos un grūtāk saskaņojamajos skatos izmantojot līdz pat 9-10 kamerām vienlaikus! Maikls Bejs kā ģenerālis kontrolēja visas kameras no īpaša “komandtiltiņa”, bet brīžiem nekautrējās ņemt kameru arī savās rokās, piezogoties maksimāli tuvu notikumiem.
  23. Filmā ir 18 jauni roboti.
  24. 350 cilvēki strādāja pie filmas leģendārajā specefektu studijā “Industrial Light & Magic” – visi transformeri ir animēti manuāli, “ar rokām”, neizmantojot populārās motion capture vai performance capture tehnikas. Jo visiem ir zināms, ka transformeri nepakļaujas dresūrai.
  25. Visi jau iepriekš iepazītie tranformeri šajā filmā tika pie redizaina, lai izskatītos “svaigāki” – balstot jaunos dizainus uz izdevniecības IDW transformeru komiksiem un animācijas seriāla “Transformers Prime”.
  26. Katrs robots vizuālo efektu komandai prasa vidēji 15 nedēļas renderēšanas darba. Transformers: Age of Extinction, Transformeri: Iznīcības laikmets
  27. Šī ir garākā no visām “Transformeru” daļām, tās ilgums – vājprātīgas 158 (!) minūtes. Atgādināšu, ka “Transformers: Revenge of the Fallen” ilga vien 149 minūtes, bet “Transformers: Dark of the Moon” – 154 minūtes. Bet laba jau nevar būt par daudz.
  28. Filmēšanas laikā Honkongā pa Maiklu Beju ne tikai meta ar kondicionieri, bet arī gribēja bez maksas piedalīties filmas uzņemšanā – vietējiem dienaszagļiem pulcējoties uz apkārtējo māju jumtiem. Beja risinājums – uzkāpis uz transformera, viņš caur skaļruni paziņoja, ka visi nelūgtie statisti tiks no filmas digitāli izgriezti ārā. Jo tu neesi Maikla Beja filmā bez saskaņošanas ar bosu.
  29. Mecenāts Bejs: pēc tam, kad tika nofilmētas ainas Ilinoisas Dzelzceļniecības muzejā, Maikls Bejs uzaicināja visu komandu pavizināties ar tvaikoņiem, bet pēcāk no muzeja par 40 000 ASV dolāriem no savas kabatas atpirka kādu gadsimtu vecu ekskavatoru – it kā restaurēšanai. Ekskavatora nosaukums – “Bay City”.
  30. Pēc “Transformeru” mitoloģijas, visiem autobotiem ir zilas acu lēcas, bet maldikoniem – sarkanas (gluži kā džedajiem!). Tomēr šajā filmā “Lockdown” un “Stinger” lēcas ir zaļas, bet dinobotiem – dažādas krāsas. Gluži kā prīkvelu triloģijā.
  31. “Optimus Prime” šajā filmā ir balstīts uz viņa izskata animācijas filmā “The Transformers” (1984) un animācijas seriālā “Transformers Prime” ar papildu uzlabojumiem, kas padara to līdzīgāku bruņiniekam. It kā ar zobenu būtu par maz.
  32. “Bumblebee” šajā filmā ir redzams sākumā kā 1967. gada “Chevrolet Camaro SS”, bet vēlāk – kā 2014. gada “Chevrolet Camaro” konceptauto.
  33. Autobots “Drift” sākotnēji tika attēlots kā “Nissan Silvia 615”, bet vēlāk nomainīts pret “Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse”. Viņa melnās bruņas aizgūtas no animācijas seriāla “Transformers Prime”.
  34. Autobots “Hound” sākotnēji bija paredzēts kā “Mitsubishi J59 Military Jeep” – gluži kā animācijas filmā “The Transformers” (1984), bet tad nomainīts pret “Oshkosh Defense MTV” (“Medium Tactical Vehicle”), ar elementiem no autobota “Bulkhead” (“Transformers: Animated” un “Transformers Prime”).
  35. Maldikons “Stinger”, kurš transformējas par 2013. gada “Pagani Huayra”, ir balstīts uz “Transformers: Animated” (2007) redzamā maldikona “Wasp” – “Bumblebee” ļaunā dubultnieka. Transformers: Age of Extinction, Transformeri: Iznīcības laikmets
  36. Leģendārais aktieris Džons Gudmens jau ceturto (!) reizi piedalās animācijas seriāla ekranizācijā – filmā viņš ierunā autobotu “Hound” – pēc filmām “The Flinstones”, “Adventures of Rocky & Bullwinkle”un “Speed Racer”.
  37. Pīters Kallens (“Optimus Prime”) kopumā ir ierunājis šo lomu 21 (!) dažādam “Transformeru” projektam – filmām, animācijas filmām un seriāliem, videospēlēm un atrakciju parku karuseļiem.
  38. Šī ir pirmā reize, kad leģendārais japāņu aktieris Kens Vatanabe ierunā kādu personāžu.
  39. Aktieris Džons Dimadžio, kurš filmā atveido autobotu “Crosshairs”, ir ierunājis arī robotus “Vogel” (“Transformers Prime”), “Leadfoot” un “Target” (“Transformers: Dark of the Moon”), “Sideways” (“Transformers: Revenge of the Fallen”), kā arī, protams, robotu alkoholiķi Benderu (“Futurama”).
  40. Filma ir pirmā pilntiesīgā Holivudas kopprodukcija ar Ķīnas kino industriju – tās kinokompānijas “China Movie Channel” un “Jiaflix Enterprises” ir filmas līdzproducenti, kas sekmēs filmas nonākšanu Ķīnas kinoteātros.
  41. Filmas pagaidu “slepenais” nosaukums, kurš slēpa to no ziņkārīgo acīm, bija “E7” – atsaucoties uz multseriāla “The Transformers” septīto sēriju, kurā piedalījās roboti “Grimlock”, “Slag” un “Sludge” (jeb dinoboti šajā filmā!).
  42. Filmu komponists Stīvs Džablonskis ir strādājis pie visām “Transformeru” daļām, kā arī pie to attiecīgajām videospēlēm, tostarp “Transformers: Fall of Cybertron” un pat “Transformers: The Ride” – kopā 9 projekti, ieskaitot neizbēgamo piekto daļu.
  43. Džablonskis ir viens no Hanss Cimmera studijas pastāvīgajiem dalībniekiem un protežē – kopā ar tādiem atzītiem filmu komponistiem kā Harijs Gregsons-Viljamss, Klauss Bādelts un Džons Pauels.
  44. Stīvs Džablonskis ir komponējis mūziku 16 dažādiem Maikla Beja režisētiem vai producētiem projektiem.
  45. “Linkin Park” iet raudāt stūrī – filmas tituldziesmu, kuras meldiņš viltīgi iepīts arī pašas filmas galvenajā muzikālajā tēmā, izpilda aktuālā grupa “Imagine Dragons” ar kompozīciju “Battle Cry”.
  46. Maiklam Bejam ir divi angļu mastifa šķirnes suņi – Greisa (kā Līvas Teilores varone “Armagedonā”) un “Bonecrusher” (kā… “Bonecrusher” no “Transformers”).
  47. Maikls Bejs ir tuvos draugos ar Džordžu Lūkasu, ar kuru Bejs iepazinās, kad tīņu gados piestrādāja ILM par asistentu – abus vieno mīlestība pret robotiem un naids pret aktiermākslu.
  48. Filmas, kuras savulaik plānoja (vai vismaz apsvēra) uzņemt Maikls Bejs: “Red Dragon”, “Terminator 3: Rise of the Machines”, “Superman Returns”, “Van Helsing”, “Man on Fire” un “Watchmen”.
  49. Nesaistīti, bet interesanti: strādājot pie “Armagedona”, Bejs bija iefiltrējis savu spiegu filmas “Deep Impact” komandā, lai kontrolētu, ko tad konkurējošie spēki tur tādu filmē. Nav brīnums, ka beigās arī uzvarēja – gan finansiāli, gan vispār.
  50. Maikla Beja vidējais vārds ir Bendžamins (jeb Maikls B-Bejs!).