No 7. līdz 11. septembrim notiks Nacionālā Kino centra organizētais Baltijas jūras dokumentālo filmu forums (Baltic Sea Docs) – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Šogad forums atzīmē savu 20. pastāvēšanas gadu. Foruma filmas tiks demonstrētas ne vien Rīgā, bet arī sešās pilsētās Latvijas reģionos – Cēsīs, Jēkabpilī, Rēzeknē, Talsos, Valmierā un Ventspilī. Šogad Baltic Sea Docs pievēršas kultūru, tradīciju un ideoloģiju sadursmei, akcentējot mūsdienu sociālpolitiskās norises un fenomenus. Kā ierasts – skolēniem, studentiem, pensionāriem un kinoprofesionāļiem, uzrādot apliecības, visi seansi būs pieejami bez maksas!
Bet mēs esam sagatavojuši pārskatu par forumā demonstrētajām filmām – pašas aktuālākās un interesantākās dokumentālās filmas no mūsu reģiona:
Gandrīz svētais (Almost Holy)
Rež. Stīvs Hūvers (Steve Hoover), The Animal/Orchard, 100 min, 2015, ASV/ Ukraina
Harizmātiskais ukraiņu mācītājs Genādijs Mohnenko ir sava veida mūsdienu Mesija. 2000. gadā viņš dibinājis Svētceļnieka Republiku, mēģinot atgriezt dzīve Mariupoles skarbo ielu pabērnus – nepilngadīgos narkomānus, alkoholiķus un bezpajumtniekus. Garīdznieka interpretācijā Dieva vārds un viņa paša radītie likumi pārtapuši par bezkompromisu misiju, tamdēļ Mohnenko metodes un plašā atpazīstamība nav tik viennozīmīga. Līdztekus filantropijas triumfam un Republikas kārtībai mīt pretinieki, farmaceitu un veikalnieku korupcija un politiskās varas angažētība. Režisora Stīva Hūvera veikums pārtop par mācītāja dokumentālo grēksūdzi un provocējošu odiseju, ļaujot ieraudzīt pēdējo gadu notikumus Krimā un Ukrainā ar Mohnenko acīm.
Sonita
Rež. Rohsare Gaemmagami (Rokhsareh Ghaem Maghami), TAG/TRAUM Filmproduktion, ARTE, Norddeutscher Rundfunk (NDR), 91 min, 2015, Vācija/ Šveice/ Irāna
Ļauj man, ko iečukstēt tavā ausī – nevienam tas nebūtu jādzird, bet es vēlos runāt par “Pārotajām līgvām”, dziesmā rečitē 15 gadus vecā Sonita, kura par savu tēvu izvēlētos Maiklu Džeksonu, bet māti – Rianu. Šobrīd dumpinieciski noskaņotā Sonita tīra tualetes meiteņu patversmē Teherānā, kur viņas biedrenes iedrošina mainīt meiteņu likteņus ar mūzikas palīdzību. Afgāņu bēglei vecāki bija paredzējuši citu likteni – kā sieva viņa būtu 9000 dolāru vērta. Par spīti tam, ka Irānā sievietēm ir aizliegts dziedāt vai muzicēt, Sonita, bruņojusies ar repu, uzsāk savu svēto karu cīņā pret nepilngadīgo piespiedu laulībām.
Rīsu zemes bērni un banānu pankūkas
(Banana Pancakes and the Children of Sticky Rice)
Rež. Dāns Veldheizens (Daan Veldhuizen), Viewpoint Productions/ Buddhist Broadcast Foundation, 94 min, 2015, Nīderlande/Laosa
Kamēr tā saucamie “budžeta tūristi” jeb ar mugursomām apkārušies ceļotāji apmeklē nelielo Muang Ngoi ciematu Laosas ziemeļos tradicionālās kultūras meklējumos, ciema iedzīvotāji atklāj sev Rietumu kultūras pievilcību. Vieni vēlas atrast autentiskumu, savukārt otri – mūsdienīgumu Gauso ritmu nomaina kņada, kur galdā lipīgo rīsu vietā tiek celtas banānu pankūkas. Režisora Dāna Veldheizena poētiskā, vietējo tradīciju kolorītu tverošā un estētiski valdzinošā filma ir stāsts par kultūru nesaraujamo sasaisti globalizācijas apstākļos.
Dons Žuans (Don Juan)
Rež. Jeržijs Sladkovskis (Jerzy Sladkowski), Firma J.S. Filmproduktion, Ginestra Film, Made, 92 min, 2015, Zviedrija/ Somija
Divdesmit divus gadus vecais Oļegs neiemieso īsta vīrieša ideālu – pēc viņa mātes domām, dēls ir ar autismu sirgstošs sliņķis. Jaunais puisis grasās mācīties Ņižņijnovgorodas universitātē, iekārtot dzīvi normāli un atbilstoši savam vecumam, tomēr puisis nespēj iejusties ne sabiedrībā, ne arī paša ģimenē. Marina vēlas uzlabot dēla dzīves kvalitāti, pakļaujot viņu virknei ārstēšanās metožu. Amatieru teātra pulciņā Oļegs iejūtas Dona Žuana tēlā, bet psihoterapeites apmeklējuma viņš ir spiests kļūt par zirgu, nēsājot kareivīgo speciālisti uz muguras. Puiša un mātes psiholoģiskais duelis pārtop par skaudru komentāru mūsu pašu mentālajai uztverei, raisot jautājumus par normalitāti.
Zviedru mīlas teorija (Swedish Theory of Love)
Rež. Ēriks Gandīni (Erik Gandini), Fasad, Indie Film as, 90 min, 2015, Zviedrija
1972. gadā zviedru politiķi radīja nākotnes manifestu par sabiedrību, kuru veido savstarpēji neatkarīgi indivīdi, izaicinot tradicionālās sociālās struktūras. Vairāk nekā 40 gadus pēc manifesta Zviedrijā statistiski ir lielākais skaits cilvēku, kuri mirst vienatnē, un ierindojas pirmajā vietā pasaulē ar viena cilvēka ģimenes modeli. Tiešsaistes genofonda katalogs, spermas šļirces iegāde internetā un tās saņemšana nākamajā dienā pie sava namdurvju sliekšņa, nāve vienatnē un emocionālā sterilitāte ir tikai pāris kultūras iezīmes, kas raksturo mūsdienu zviedru mīlas teoriju. Filma tiecas atklāt skandināvu perfekciju un palūkoties dziļāk modernās dzīves disfunkcionālajā pusē.
Dugma: Poga (The Button)
Rež. Pols Salahadins Refsdāls, Medieoperatorene, 58 min, 2016, Sīrija
Filma atklāj Al-Qaeda brīvprātīgo pašnāvnieku–spridzinātāju ikdienu. Katrs no viņiem gaida savu kārtu, lai dotos pēdējā misijā, kas zināma kā džihādistu Dugma. Filmas galvenie varoņi ir dziedošais un optimistiskais cepto vistiņu cienītājs Kasvaru no Saūda Arābijas un identitātes problemātikas skartais brits Lūkass Kinnejs. Varoņi un to stāsti savijas ar jaunu mācekļu meklējumiem, iekšējām pārdomām un ticību, satricinot ar neticamu un skaudru atklātību. Intīmajā portretējumā mēs iepazīstam Sīrijas radikāļu atšķirīgās personības – abstraktais termins terorisms iegūst personificētus apveidus un vaibstus.
Suņa sirds (Heart of a Dog)
Rež. Lorija Andersone, Canal Street Communications, 75 min, 2015, ASV/ Francija
Šajā metafiziskajā un intīmajā vizuālajā esejā multimāksliniece Lorija Andersone reflektē par savām ģimenes atmiņām, attiecībām ar realitāti un budistu mācību, ko papildina viņas pašas melodiskās balss stāstījums aizkadrā. Par filmas centru top režisores tuvā līdzbiedre, mirušā kucīte Lolabellu. Suņa nāvei pēctecīgi sekoja citas ģimenes nāves: viņas mātes un arī vīra, leģendārā mūziķa Lū Rīda, aiziešana. Atmiņas, dokumentācijas un impresijas pārklājas, radot kompleksu vizuālo gobelēnu, kas sastāv no Andersones veidotām animācijām, 8 mm mājas video fragmentiem, suņu fotogrāfijām un dokumentāliem filmējumiem. Suņa sirds ir sapņaina un komiska, filozofiski un emocionāli intensificēta; tā nepakļaujas kategorijām. Gluži kā Andersone pati, kuras eklektiskā karjera aptver mūziku, glezniecību, stāstniecību, performanci un citas mākslas formas.
Mūsu pēdējais tango (Our Last Tango)
Rež. Germans Krāls (German Kral), 85 min, Vācija/Argentīna, 2015
Filma vēsta par vienu no pasaules zināmākajiem deju pāriem: Marija Njevesa Rego (80) un Huans Karloss Kopess (83) ir Argentīnas tango Freds Astērs un Džindžera Rodžersa. Abi satikās uz deju grīdas, kad viņiem bija 14 un 17 gadi, kam sekoja turpat kā 50 gadu ilgs greizsirdības un uzticības stāsts. Huans vēlējies tango padarīt par pasaules fenomenu – lai ļaudis dzīvotu šīs dejas ritmā kā savulaik džezā. Šai vīzijai ticēja arī Marija, un devas viņam līdzi uz Brodveju. Abu filmas varoņu atmiņas izdejo Buenosairesas dejotāji tehniski sarežģītās un virtuozās horeogrāfijās, ļaujot atgriezties tango zelta laikmetā un iepazīstot šīs dejas filozofiju. Germans Krāls sadarbībā ar filmas izpildproducentu Vimu Vendersu radījuši emocionāli intensificētu variāciju par partnerību dzīvē un mākslā.
Kaujinieki no ziemeļiem (Warriors from the North)
Rež. Nasibs Farahs, Sērens Stīns Jespersens (Nasib Farah, Søren Steen Jespersen), Made in Copenhagen, 59 min, 2014, Dānija/Somālija
Ikdienas ritumā mēs nespējam viņus izšķirt no pūļa. Šie puiši dzīvo savu ikdienu tāpat kā visi citi – izņēmums ir tas, ka viņi paņem rokās ieroci un šauj. Pēdējos gados daudzi jaunieši ne tikai no Ziemeļāfrikas un Tuvajiem Austrumiem, bet arī no Skandināvijas pievienojušies radikāli noskaņotajām Islāma grupām. Kāds ir viņu motīvs? Filmā liecību par savu pieredzi sniedz jauns somāļu izcelsmes dānis, kurš savulaik iesaistījies Al-Shabaab grupējumā un rekrutējis biedrus Dānijā. Viņš pats izlauzās no grupējuma brīvē. Viņa draugi ir ļāvuši sevi pārliecināt, ka cīņa un nāve Allāha vārdā reprezentē ko vairāk par vienkārša likumpārkāpēja eksistenci Eiropas pilsētā. Kā viņu satricinošais ceļojums beigsies? Un kā jauniešu vecāki cīnās ar savu savērvēto bērnu likteņiem? Šāds stāsts iespējams arī tepat, Latvijā.
Detalizēta informācija par filmām, seansu laikiem un biļešu iegādi: www.nkc.gov.lv un Baltic Sea Docs Facebook lapā.