Dižraksti

SKATĪTĀJA GIDS: Oktobris – kinofestivālu laiks!

Rudens pelnīti skaitās kinofestivālu sezona - un ne tikai Latvijā, kur no tiem ne brīdi nav atelpas (no "Baltijas pērles" un "2ANNĀM" līdz RIGA_IFF un "Spektram"), jo visā Eiropā rudenī iet karsti. Kur jābrauc, kas jāredz - uz to atbildēs šis kinoskatītāja gids pa Eiropas zīmīgākajiem kinofestivāliem oktobrī:

07.10.2015

Rudens pelnīti skaitās kinofestivālu sezona – un ne tikai Latvijā, kur no tiem ne brīdi nav atelpas (no “Baltijas pērles” un “2ANNĀM” līdz RIGA_IFF un “Spektram”), jo visā Eiropā rudenī iet karsti. Kur jābrauc, kas jāredz – uz to atbildēs šis kinoskatītāja gids pa Eiropas zīmīgākajiem kinofestivāliem oktobrī:

London Film Festival

1) BFI Londonas kinofestivāls

Kur? Londona, Apvienotā Karaliste
Kad? No 7. līdz 18. oktobrim.
Mājaslapa: http://www.bfi.org.uk/lff

Centrālais Eiropas rudens kino notikums, 59. Londonas kinofestivāls norisināsies no 7. līdz 18. oktobrim Londonā un piedāvās plašu filmu programmu, zvaigznes, sarkano paklāju, kā arī skaļāko filmu pirmizrādes. Sekojot tradīcijām, festivāls izvēlas aktuālas filmas ar britu saknēm – festivālā savu Eiropas pirmizrādi piedzīvos britu režisora Denija Boila filma “Steve Jobs” ar īru/vācieti Maiklu Fasbenderu un britu aktrisi Keitu Vinsletu, bet viena no noslēdzošajām filmām būs Toda Hainsa jutekliskā drāma “Carol” ar Keitu Blanšetu un Rūniju Maru galvenajās lomās. Protams, šīs nebūs vienīgās zvaigznes un filmas, kuras varēs sastapt festivālā – pucējiet savus smokingus un trenējiet britu izrunu!

Marbella Film Festival

2) Marbella Film Festival

Kur? Marbella, Spānija.
Kad? No 7. līdz 11. oktobrim.
Mājaslapa: http://www.marbellafilmfestival.com/

Apvienojot patīkamo ar lietderīgo, kopš 2006. gada Spānijas kūrortpilsētā Marbellā norisinās kinofestivāls, kura galvenais mērķis ir atbalstīt jaunos autorus un radošo izpausmi. Tas atspoguļojas gan festivāla programmā, gan aktivitātēs, starp kurām īpaši jāizceļ tradicionālais 24 stundu kino izaicinājums, kura ietvaros kino veidotāji tiek aicināti izveidot (uzrakstīt, nofilmēt, samontēt) īsfilmu – pareizi – 24 stundu laikā! Festivāla programmā – pilnmetrāžas, dokumentālās un animācijas filmas, kā arī silta un relaksēta dienvidu atmosfēra!

Sitges film festival

3) Sitges Film Festival

Kur? Sitges, Spānija
Kad? No 9. līdz 18. oktobrim
Mājaslapa: http://sitgesfilmfestival.com/eng

Neparastākais un atraisītākais Eiropas kinofestivāls, reizē arī pasaulē slavenākais fantastikas un fantāzijas filmu festivāls, kurš ik gadu pulcē skaļākās pirmizrādes un žanra cienītājus no visas pasaules, starp kuriem ir arī tādas kino leģendas kā Kventins Tarantino, Terijs Giljams, Deivids Kronenbergs, Rodžers Kormans, Džons Vū un daudzi, daudzi citi. Arī šogad festivāla apmeklētājus sagaidīs svaigākie darbi no Takaši Mīkes (“Yakuza Apocalypse”), Gaspara Noe (“Love”), Maikla Medsena un daudzām citām žanra ikonām. Kā īpašs cienasts kārajai publikai – tradicionālais Sitges Zombie Walk (nosaukums izsaka visu), kurš šogad paredzēts 10. oktobrī – nepalaidiet garām!

Rome Film Festival

4) Rome Film Festival

Kur? Roma, Itālija
Kad? No 16. līdz 23. oktobrim
Mājaslapa: http://www.romacinemafest.it/ecm/web/fcr/en/home

Oktobrī visi ceļi ved uz Romu, kur viss Itālijas smalkums un šiks eksplodē Romas kinofestivālā, kurš šogad svinēs savu 10. jubileju! Jā, nav daudz, bet ar neizsīkstošu enerģiju un jaunu festivāla direktoru tas centīsies nokost savu daļu no festivālu pīrāga, jo īpaši Venēcijas, piedāvājot plašu filmu programmu skatītājiem, bet kino tirgu – profesionāļiem. No zvaigznēm šoreiz cildinās Vesu Andersonu, Viljamu Fridkinu, Džoelu Koenu, Frensisu Makdormandu un itāļu ģēniju Paolo Sorentino. Īpaša vieta festivālā būs atvēlēta itāļu klasiķim Pjēram Paolo Pasolini un viņa filmu retrospekcijai!

Molodist Film Festival

5) Molodist Kyiv International Film Festival

Kur? Kijeva, Ukraina
Kad? No 24. oktobra līdz 1. novembrim
Mājaslapa: http://www.molodist.com/en/

Lai nokļūtu kino paradīzē, nav jāskatās tikai uz rietumiem – pievērsiet uzmanību Kijevai un tās kinofestivālam Molodist, kurš jau 44 (!) gadus norisinās Ukrainas galvaspilsētā! Sācies kā studentu filmu skate, kopš 1991. gada tas ir vienīgais Ukrainas oficiāli sertificētais kinofestivāls, kurš piedāvā plašu filmu programmu no reģiona skaļākajiem, progresīvākajiem un inovatīvākajiem režisoriem. Par spīti lokācijai šogad festivāls piedāvās vairāk kā 250 filmas no visas pasaules gan konkursa skatē, gan ārpus konkursa programmas. Un, protams, tradicionālo ukraiņu viesmīlību!

Dok Leipzig

6) Dok Leipzig

Kur? Leipciga, Vācija
Kad? No 26. oktobra līdz 1. novembrim
Mājaslapa: http://www.dok-leipzig.de/home/?lang=en&

Ja glamūrs, sarkanais paklājs un paparaci nav jums, īstais brīdis rezervēt biļetes uz Leipcigu, kur jau no 26. oktobra līdz 1. novembrim īstā vācu mierā norisināsies Eiropas lielākais dokumentālo filmu festivāls Dok Leipzig, kura programmā ir arī animācijas un eksperimentālās filmas. Dibināts 1955. gadā, tas ir pasaules vecākais dokumentālo filmu festivāls, kurš jau sen kļuvis par mākslas forumu un tikšanās vietu industrijas profesionāļiem no visas pasaules. Ar vācu punktualitāti un praktiskumu festivāla durvis ir atvērtas visiem interesentiem!

RigaIFF pass

7) Riga International Film Festival

Kur? Rīga, Latvija
Kad? No 15. oktobra līdz 25. oktobrim
Mājaslapa: http://www.rigaiff.lv/2015/

Savā otrajā gadā Rīgas Starptautiskais kino festivāls centīsies noturēt un attīstīt tik spilgti un veiksmīgi iesākto – ļoti plašas filmu programmas apvienojumā ar labāko no Eiropas filmu festivāliem. Par pirmo rūpēsies veselas astoņas piesātinātas programmas (RigaIFF izlase, Lielā Kristapa izlase, Nordic Highlight, ArtDocFest, Short Riga…), bet par otro – spilgtākās Berlīnes, Kannu un Venēcijas kinofestivālu pērles (“Slow West”, “Louder than Bombs”, “Tale of Tales” un citi kino gardumi). 10 dienas Baltijas jūras krastā ar labāko kino – nav slikts piedāvājums!

Raksts pirmoreiz publicēts žurnāla Baltic Outlook šī gada septembra numurā.