Dižraksti

“Once Upon a Time… In Hollywood” 101: kas jāzina pirms filmas skatīšanās?

Kventina Tarantīno devīta filma “Reiz Holivudā” (“Once Upon a Time… In Hollywood”) tipiskā Tarantīno stilā ir pieblīvēta ar dažnedažādām atsaucēm, faktiem un variācijām par faktiem, tāpēc, lai filmas skatīšanās sagādātu iespējami lielāko prieku, iesakām pirms došanās uz kino nedaudz palasīt par tajā apspēlētajiem notikumiem un personām!

15.08.2019

Kventina Tarantīno devītā filma “Reiz Holivudā” (“Once Upon a Time… In Hollywood”) tipiskā Tarantīno stilā ir pieblīvēta ar dažnedažādām atsaucēm, faktiem un variācijām par faktiem, tāpēc, lai filmas skatīšanās sagādātu iespējami lielāko prieku, iesakām pirms došanās uz kino nedaudz palasīt par tajā apspēlētajiem notikumiem un personām!

Once Upon a Time... In Hollywood, Reiz Holivudā

Čārlzs Mensons

Sāksim ar cilvēku, kura paša klātbūtne filmā ir minimāla, bet viņa ēna pār to krīt nepārtraukti – bēdīgi slavenais Čārlzs Mensons, “Mensona ģimenes” galva un vadītājs. 1969. gadā, kurā norisinās arī Tarantīno filmas darbība, Mensona sekotāji, sava līdera iedvesmoti un instruēti, pastrādāja vairākas slepkavības, tostarp laupot dzīvību aktrisei Šeronai Teitai un viņas draugiem, kas 9. augusta naktī atradās viņas mājā. Kā iemesli slepkavībām tika minēta Mensona vēlme sākt apokaliptisku rasu karu, kam tika piešķirts nosaukums “Helter Skelter” – gan ideja, gan nosaukums tika aizgūts no “Bītlu” “White Album” dziesmas, kurā Mensons saklausīja zemtekstu par gaidāmu rasu karu. Liekot bagātu baltādainu cilvēku slepkavībām izskatīties, it kā tās būtu paveikuši melnādainie cilvēki, izdotos paātrināt karu, kurā virsroku gūtu melnādainie pārstāvji, bet pār tiem kundzību vēlāk uzņemtos Mensons un viņa sekotāji, kuri sadursmes būtu nogaidījuši slēptuvē.

Patiesībā gan izskatās, ka aiz visas ideoloģiskās klaigāšanu Mensonu vadīja krietni prastākas vēlmes – alkas pēc atzinības un slavas Holivudā. Caurkritusī muzikālā karjera Mensonā radīja lielu aizvainojumu, radās dažādas personīgas vendetas, kas noveda pie atriebības nogalinot. Teitas māja kā uzbrukuma mērķi Mensons neizvēlējās nejauši – tajā agrāk dzīvoja mūzikas producents Terijs Melčers, kurš bija atteicies sadarboties ar Mensonu viņa muzikālajā karjerā.

9. augusta naktī četri Mensona sekotāji – Tekss Vatsons, Sūzena AtkinsaPatrīcija Krenvinkela un Linda Kasabiana, kura pati slepkavībās gan nepiedalījās, paliekot izlūkos – devās uz Teitas māju. Vispirms viņi nošāva pa ceļam nejauši patrāpījušos Stīvenu Pērentu, bet pēc tam ielauzās Teitas mājā, kur zvērīgi nogalināja visus tajā esošos. Slepkavības turpinājās arī nākamajā dienā – par upuriem “mensonītiem” krita Leno un Rozmarija Labjanki. 

Mensons un vairāki viņa pakalpiņi vēlāk tika notverti un par pastrādāto nonāca cietumā, kur 2017. gadā pats Mensons arī nomira.

“Once Upon a Time… In Hollywood” kontekstā jāpiemin arī fakts, ka Mensons un viņa sekotāji ilgu laiku uzturējās Spāna rančo – vietā, kur senāk tika uzņemti dažādi vesterni. Rančo īpašnieks Džordžs Spāns atļāva Mensona “ģimenei” par brīvu dzīvot savā īpašumā apmaiņā pret palīdzību uzturēt rančo (Mensons arī savām sekotājām esot licis regulāri pārgulēt ar Spānu). Sākotnēji filmā Spānu bija paredzēts atveidot Bērtam Reinoldsam, bet pēc tam, kad aktieris aizgāja mūžībā, loma tika uzticēta Brūsam Dernam.

Papildinformācijai: 

Once Upon a Time... In Hollywood, Reiz Holivudā

Šerona Teita

Šerona Teita, kuru “Once Upon a Time… In Hollywood” atveido Margo Robija, bija amerikāņu aktrise, kurai 1969. gada augustā dzīvību laupīja Čārlza Mensona pakalpiņi. Teitai tobrīd bija 26 gadi, viņa bija precējusies ar režisoru Romānu Polaņski un gaidīja mazuli, kuram būtu jāpiedzimst tikai dažas nedēļas vēlāk. Teitas aktrises karjera bija sākusi uzņemt apgriezienus 60. gadu vidū – viņa ir redzama tādās filmās kā “Eye of the Devil” (1966), “The Fearless Vampire Killers” (1967, filmu režisēja Polaņskis) un “The Wrecking Crew” (1968), kuras fragmenti ar Teitas ainām ir izmantoti arī Tarantīno filmā. 

Liktenīgajā 9. augusta naktī Teita savā Losandželosas mājā bija kopā ar ļoti tuvu draugu, frizieri Džeju Sībringu, ar kuru iepriekš viņu saistīja arī romantiskas attiecības, kā arī ar draugiem poļu rakstnieku Vojčeku Frikovski un Ebigeilu Foldžeru, “Folgers Coffee” zīmola mantinieci. Mensona sekotāji nežēlīgi nogalināja visus Teitas mājā esošos, aiz sevis atstājot tikai asins peļķes, – Foldžera saņēma 28 naža dūrienus, Frikovskis tika sadurts 51 reizi, bet Teita, kuras lūgumus saudzēt viņas dzīvību vismaz līdz brīdim, kad pasaulē nāks viņas bērns, iebrucēji neņēma vērā, tika sadurta 16 reizes. Sekojot Mensona norādījumiem, ka nozieguma vietai jāizskatās nedaudz okultai, ka tajā ir jāatstāj kāda velnišķīga zīme, ar Teitas asinīm uz mājas parādes durvīm ar lieliem burtiem tika atstāts uzraksts “PIG” (“CŪKA”). 

Polaņskis tobrīd atradās Londonā, meklējot filmēšanas vietas savai topošajai filmai. Mensona sekotāju pastrādātās zvērīgās slepkavības šokēja ASV un, daudzuprāt, Holivudā pielika punktu brīvajiem, skaistajiem un bezrūpības pilnajiem 60. gadiem. Polaņska 1979. gada filma “Tess”, Tomasa Hārdija romāna “Tess of the d’Urbervilles” ekranizācija, ir veltīta Teitai.

Papildinformācijai:

Once Upon a Time... In Hollywood, Reiz Holivudā

Riks Daltons un Klifs Būtss

Tarantīno filmas galvenie varoņi – Leonardo Dikaprio atveidotais aktieris Riks Daltons un Breda Pita iemiesotais kaskadieris un Daltona labākais draugs Klifs Būtss – abi ir izdomāti tēli, taču viņu biogrāfijas Tarantīno, protams, ir smēlies īstos Holivudas piemēros. 

Kā iedvesmas avotus Rika Daltona tēlam Tarantīno ir minējis vairākus vārdus, tostarp Taju Hārdinu, kurš, gluži kā Daltons, bija redzams TV vesterna seriālā, bet vēlāk karjeru turpināja, filmējoties tā saucamajos spageti vesternos. Daltona tēlā esot arī manāmas atblāzmas no citiem 60. gadu filmu un TV seriālu aktieriem – Džordža Maharisa, Eda Bērnsa, Teba Hantera, Fabiāna un Vinsa Edvardsa.

Pita atveidotais kaskadieris Klifs Būtss un viņa draudzība ar Daltonu ir Tarantīno versija par līdzīgām attiecībām, kas valdīja aktiera Bērta Reinoldsa un viņa čoma un kaskadieru triku dubultnieka Hala Nīdhema starpā. Nīdhems, gluži kā Pita Būtss, dienēja armijā, bet vēlāk, strādājot vesterna seriālā, sastapa Bērtu Reinoldsu, ar kuru nodibināja ciešas draudzības saites. Vēlāk dzīvē Nīdhems pats arī kļuva par scenāristu un režisoru, tostarp veidojot filmu “Smokey and the Bandit”, kurā galvenajā lomā bija neviens cits kā Reinoldss.

Papildinformācijai: 

Once Upon a Time... In Hollywood, Reiz Holivudā

60. gadu filmas un TV seriāli

Kā jau Tarantīno filmai pienāktos, arī “Once Upon a Time… In Hollywood” ir pārpildīta ar atsaucēm uz dažādām attiecīgā laika filmām un seriāliem. Tarantīno piemin gan filmas, kurās bija redzama Šārona Teita, gan vienu no slavenākajiem Polaņska veikumiem “Rosemary’s Baby”, kā arī citus tā laika labi zināmus darbus, piemēram, Stīva Makvīna klasisko kara filmu “The Great Escape” – gan pats Makvīns aktiera Deimiena Lūisa izpildījumā, gan “The Great Escape” (ar dažām, bet būtiskām izmaiņām kadros) parādās Tarantīno filmā. Rika Daltona zvaigžņu stundu “The 14 Fists of McCluskey” gan pēcāk nekur neatradīsiet, jo šī ir izdomāta filma Tarantīno pasaulē, bet arī tai, protams, ir savs iedvesmas avots – Rodžera Kormana 1964. gada filma “The Secret Invasion”

Lielākā daļa no “Once Upon a Time… In Hollywood” minētājiem un dažviet uz lielā ekrāna atdzīvinātajiem seriāliem arī ir bijuši īsti – gan vesterns “Lancer”, gan kriminālseriāls “The F.B.I.”, gan piedzīvojumu seriāls “The Green Hornet”, kurā vienā no galvenajām lomām tik tiešām bija Brūss Lī, kurš arī parādās Tarantīno filmā. Arī noteikti jau treileros pamanītie kadri ar priecīgi dejojošo Dikaprio muzikālā raidījumā ir no īsta šova – “Hullabaloo” -, kura pastāvēšanas laikā tur viesojās neskaitāmas mūzikas zvaigznes, tostarp Džeimss Brauns, “The Rolling Stones” un daudzi citi. Taču, līdzīgi kā Daltona filmu karjeras spožākais punkts “The 14 Fists of McCluskey”, viņa TV karjeras zenīts “Bounty Law” ir izdomāts filmas vajadzībām (taču arī “Bounty Law”, protams, var saskatīt līdzības ar tā laika TV vesterniem).

Papildinformācijai:

Once Upon a Time... In Hollywood, Reiz Holivudā

Spageti vesterni

60. gados īstu uzplaukumu piedzīvoja tā saucamie spageti vesterni – ārpus ASV, lielākoties Itālijā, veidotas vesternu filmas ar internacionālu aktieru ansambli, bieži vien arī ar amerikāņu aktieriem (uzlecošām, kā tas bija Klinta Īstvuda gadījumā, vai, tieši pretēji, norietošām zvaigznēm, par kādu varam uzskatīt Dikaprio atveidoto Riku Daltonu). Par visslavenākajiem spageti vesterniem noteikti uzskatāmas Serdžio Leones veidotās filmas – viņa “Dolāru triloģija” (“A Fistful of Dollars”, “For a Few Dollars More” un “The Good, the Bad and the Ugly”) ar Īstvudu galvenajā lomā, kā arī, protams, “Once Upon a Time in the West”, kuras nosaukuma līdzība ar Tarantīno jauno filmu nekādi nav sakritība. 

Arī “Once Upon a Time… In Hollywood” minētais režisors Serdžio Korbuči ir labi zināms spageti vesternu autors – tieši viņš tiek minēts kā Dikaprio atveidotā Daltona spageti vesterna “Nebraska Jim” režisors. Korbuči, starp citu, 1966. gadā režisēja filmu “Django”, no kuras Tarantīno reiz jau šo to ir aizņēmies…

Papildinformācijai:

Once Upon a Time... In Hollywood, Reiz Holivudā

Tarantīnoismi

Tarantīno filmas ir neiedomājamas bez to lieliskajiem skaņu celiņiem, un pēc “The Hateful Eight” instrumentālajām, Ennio Morikones veidotajām melodijām “Once Upon a Time… In Hollywood” šoreiz gaida izcila, 60. gadu atmosfēru raisoša dziesmu izlase, kur dzirdēsiet “Deep Purple”, Saimonu un Garfunkelu, “Paul Revere & The Raiders” un daudzus, daudzus citus. 

Vēl viens patīkams un, lai gan neliels, bet tomēr pieminēšanas vērts sīkums – “Once Upon a Time… In Hollywood” gan papildina Tarantīno filmu fiktīvo zīmolu klāstu ar “Wolf’s Tooth” suņu barību, gan stāstā iepin jau reiz redzētus nosaukumus. Tāpēc noteikti pēc filmas beigām pagaidiet līdz starptitru ainai, kur gaidīs kāds interesants pārsteigums…

Papildinformācijai:

Un tagad droši uz kino – “Once Upon a Time… In Hollywood” jau skatāma uz lielajiem ekrāniem!