Dižraksti

2021. gada “Oskaru” gids

Vai jūtaties gatavi 2021. gada "Oskaru" ceremonijai? Tā tuvojas straujiem soļiem (25.-26. aprīļa nakts) kas nozīmē, ka ir pēdējais brīdis ķerties klāt šī gada nominantu izbaudīšanai – un te lieti noderēs mūsu izveidotais "Oskaru" gids.

13.04.2021

Šī gada “Oskaru” ceremonija tūlīt, tūlīt būs klāt – neierasti vēlu (parasti to esam pieraduši redzēt februārī), bet tomēr būs. Tas nozīmē, ka līdz 25.–26. aprīļa naktij vēl ir daudz iespēju noskatīties šogad nominētās filmas, kā arī atzīmēt savas prognozes par uzvarētājiem.

“Kino Kults” nāks talkā, lai palīdzētu tikt galā ar abiem uzdevumiem – piedāvājam jūsu uzmanībai mūsu šī gada “Oskaru” gidu! Te atradīsiet gan informāciju par nominācijām, gan citām balvām, kas jau ir filmu ķešā (šeit iekļāvām pārējo lielo trijotni – “Zelta globusus”, BAFTA balvas un “Screen Actors Guild” (SAG) jeb aktieru ģildes apbalvojumus), gan nominantu iepriekšējo veiksmi (vai neveiksmi) “Oskaros”, kā arī, protams, info par to, kur katru no nominētajām filmām ir iespējams legāli noskatīties mūsu platuma grādos.

Filmas sarindotas dilstošā saņemto nomināciju skaita secībā, kā arī piedāvājam tās izfiltrēt pa “Oskaru” kategorijām ērtākai pārlūkošanai. Tagad, kad “Oskari” ir pasniegti, uzvarētāji izcelti pie nominācijām!

“Mank”

Mank

Nominācijas – 10: labākā filma, labākais režisors (Deivids Finčers), labākais aktieris (Gerijs Oldmens), labākā otrā plāna aktrise (Amanda Seifrīda), labākā skaņa, LABĀKAIS MĀKSLINIEKA DARBS, labākā mūzika, labākais grims un matu sakārtojums, labākie kostīmi, LABĀKAIS OPERATORA DARBS

Sižets: Atskats uz 20. gadsimta 30. gadu Holivudu un to, kā asprātīgais, taču alkoholiskais scenāriju autors Hermans Mankevičs sarakstīja leģendārās filmas “Pilsonis Keins” scenāriju.

Citas balvas un nominācijas:

  • 6 “Zelta globusa” nominācijas (labākā drāma, labākais scenārijs, labākais režisors – Deivids Finčers, labākā otrā plāna aktrise – Amanda Seifrīda, labākais aktieris drāmā – Gerijs Oldmens, labākā mūzika)
  • 1 BAFTA balva (labākais mākslinieka darbs), 5 nominācijas (labākā mūzika, labākais oriģinālscenārijs, labākie kostīmi, labākais operatora darbs, labākais grims un matu sakārtojums)
  • 1 “Screen Actors Guild” (SAG) nominācija (labākais aktieris – Gerijs Oldmens)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Deivids Finčers ir bijis starp labākā režisora kandidātiem jau divas reizes: 2011. gadā par “The Social Network” un 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button”. 
  • Gerijs Oldmens jau ir saņēmis “Oskaru” kā labākais aktieris par darbu filmā “Darkest Hour”, kā arī viņa kontā ir vēl viena nominācija 2012. gadā kā labākajam aktierim par filmu “Tinker Tailor Soldier Spy”. 
  • Filmas producente Siāna Čafina (kura ir arī Deivida Finčera sieva) ir saņēmusi vēl divas nominācijas par labākās filmas nosaukuma kandidātēm – par “The Social Network” 2011. gadā un “The Curious Case of Benjamin Button” 2009. gadā. 
  • Ēriks Rots, kurš šogad ir izpelnījies nomināciju kā potenciālās labākās filmas producents, biežāk ir pazīstams kā scenāriju autors – viņš ir iepriekš bijis nominēts scenāriju kategorijās piecas reizes (“A Star Is Born” 2019. gadā, “The Curious Case of Benjamin Button” 2009. gadā, “Munich” 2006. gadā, “The Insider” 2000. gadā un “Forrest Gump” 1995. gadā) un balvu ir arī vienreiz saņēmis par “Forrest Gump” adaptēto scenāriju. 
  • Filmas producents Duglass Urbanskis iepriekš ir saņēmis “Oskara” nomināciju par filmu “Darkest Hour” 2018. gadā, kas bija viena no labākās filmas kandidātēm. 
  • Šī gada dubultnominanti labākās mūzikas kategorijā Trents Reznors un Atikuss Ross (viņiem nominācija arī par “Soul” mūziku) iepriekš jau saņēma “Oskara” balvu 2011. gadā par filmas “The Social Network” mūziku. 
  • Rens Klaiss, kurš šogad labākās skaņas kategorijā ir nominēts divreiz līdz ar filmu “Soul”, iepriekš ir saņēmis 7 “Oskara” nominācijas (2 nominācijas 2018. gadā par “Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi” (par skaņu tolaik tika pasniegtas divas dažādas balvas – “mixing” un “editing”), 2 nominācijas 2012. gadā par “The Girl with the Dragon Tattoo”, 2011. gadā par “The Social Network”, 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button”, 2000. gadā par “Fight Club”). 
  • Labākās skaņas nominants Deivids Pārkers jau ir ieguvis 2 “Oskarus” (2008. gadā par “The Bourne Ultimatum” un 1997. gadā par “The English Patient”), kā arī viņa kontā papildus jau iegūtajām balvām un šī gada divām nominācijām (arī par “Soul” skaņu) ir vēl 7 nominācijas (2018. gadā par “Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi”, 2017. gadā par “Rogue One”, 2012. gadā par “The Girl with the Dragon Tattoo”, 2011. gadā par “The Social Network”, 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button”, 2004. gadā par “Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”, 1984. gadā par “Never Cry Wolf”). 
  • Vēl viens no labākās skaņas nominantiem Drū Kunins ir ticis pie divām iepriekšējām nominācijām (2016. gadā par “Bridge of Spies” un 2013. gadā par “Life of Pi”). 
  • Par labāko mākslinieka darbu nominētais Donalds Greiems Bērts jau ir “Oskara” laureāts – viņš zeltīto statueti saņēma 2009. gadā, kad tika pirmoreiz nominēts “Oskaram” par darbu pie filmas “The Curious Case of Benjamin Button”.
  • Džena Paskāle, kura dala labākā mākslinieka darba nomināciju ar Donaldu Greiemu Bērtu, bija nominēta “Oskaram” arī 2006. gadā par filmu “Good Night, and Good Luck.”.

Kritiķu viedoklis: 83% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 79 punkti “Metacritic” 

Interesants fakts: Filmas “Mank” scenārija autors ir Deivida Finčera tēvs Džeks Finčers, kurš pēc aiziešanas pensijā nolēma sarakstīt scenāriju un kopā ar dēlu Deividu izdomāja, ka filmas “Pilsonis Keins” tapšanas stāsts būtu interesanta tēma filmai; “Mank” scenāriju Džeks Finčers sāka rakstīt vēl 90. gadu sākumā un pie tā strādāja līdz pat savai nāvei 2003. gadā. 

Filma pieejama: “Netflix”


“The Father”

The Father

Nominācijas – 6: labākā filma, LABĀKAIS AKTIERIS (ENTONIJS HOPKINSS), labākā otrā plāna aktrise (Olīvija Kolmane), LABĀKAIS ADAPTĒTAIS SCENĀRIJS, labākā montāža, labākais mākslinieka darbs

Sižets: Vīrietis cienījamos gados pamazām sāk zaudēt atmiņu, kas liek viņam apšaubīt pašam savu prātu un atmiņas, atraidot arī savas meitas palīdzību. 

Citas balvas un nominācijas: 

  • 4 “Zelta globusa” nominācijas (labākā drāma, labākā otrā plāna aktrise – Olīvija Kolmane, labākais aktieris drāmā – Entonijs Hopkinss, labākais scenārijs)
  • 2 BAFTA balvas (labākais aktiers – Entonijs Hopkinss, labākais adaptētais scenārijs), 4 nominācijas (labākā filma, labākā britu filma, labākais mākslinieka darbs, labākā montāža)
  • 2 SAG nominācijas (labākais aktiers – Entonijs Hopkinss, labākā otrā plāna aktrise – Olīvija Kolmane)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze

  • Entonijam Hopkinsam šī ir jau sestā “Oskara” nominācija karjerā, un viņš, protams, jau ir ieguvis balvu 1992. gadā par neaizmirstamo sniegumu filmā “The Silence of the Lambs”, kas bija arī viņa pirmā nominācija (viņš kā labākais otrā plāna aktieris nominēts arī 2020. gadā par darbu filmā “The Two Popes” un 1998. gadā par “Amistad”, kā arī kā labākais aktieris nominēts 1996. gadā par “Nixon” un 1994. gadā par “The Remains of the Day”). 
  • “Oskaru” savā īpašumā jau ir ieguvusi arī Olīvija Kolmane 2019. gadā kā labākā aktrise par darbu filmā “The Favourite”, un šī gada nominācija ir otrā viņas karjerā. 
  • Pie savas trešās nominācijas ir ticis viens no “The Father” scenārija autoriem Kristofers Hemptons, kurš iepriekš ir nominēts par “Atonement” scenāriju 2008. gadā, kā arī ne tikai nominēts, bet arī saņēmis “Oskaru” 1989. gadā par “Dangerous Liaisons”. 
  • Viens no filmas producentiem Deivids Parfits ieguva “Oskaru” 1999. gadā par filmu “Shakespeare in Love”. 

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 88 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: “The Father” ir franču dramaturga Floriāna Zellera debija režijā, un tā ir balstīta uz viņa 2012. gadā tapušās lugas “Le Père”. 

Filma pieejama: “Splendid Palace” “online” kinoteātrī


“Judas and the Black Messiah”

Judas and the Black Messiah

Nominācijas – 6: labākā filma, LABĀKAIS OTRĀ PLĀNA AKTIERIS (DANIELS KALŪJA), labākais otrā plāna aktieris (Lakīts Stenfīlds), LABĀKĀ ORIĢINĀLDZIESMA (“FIGHT FOR YOU”), labākais oriģinālscenārijs, labākais operatora darbs

Sižets: Patiess stāsts par FIB informantu Viljamu O’Nīlu, kurš iefiltrējas Ilinoisas “Melno panteru” partijā, lai ziņotu par partijas harizmātiskā līdera Freda Hemptona darbībām un plāniem.

Citas balvas un nominācijas: 

  • 1 “Zelta globuss” (labākais otrā plāna aktieris – Daniels Kalūja), vēl 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā oriģināldziesma – “Fight For You”)
  • 1 BAFTA balva (labākais otrā plāna aktieris – Daniels Kalūja), 3 nominācijas (labākā otrā plāna aktrise – Dominika Fišbeka, labākais operatora darbs, labākā aktieru atlase (“casting”))
  • 1 SAG balva (labākais otrā plāna aktieris – Daniels Kalūja)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Daniels Kalūja iepriekš bijis nominēts “Oskaram” 2018. gadā kā labākais aktieris par darbu filmā “Get Out”. 

Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 85 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir viena no divām šogad “Oskaram” nominētām filmām, kurā viens no varoņiem ir Freds Hemptons – “Judas and the Black Messiah” viņš ir viens no centrālajiem tēliem, savukārt “The Trial of the Chicago 7” viņš ir redzams nelielā otrā plāna lomā Kelvina Harisona juniora izpildījumā. 

Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”


“Minari”

Minari

Nominācijas – 6: labākā filma, labākais režisors (Lī Aizeks Čangs), labākais aktiers (Stīvens Jens), LABĀKĀ OTRĀ PLĀNA AKTRISE (JU-DŽUNGA JUNA), labākais oriģinālscenārijs, labākā mūzika

Sižets: Stāsts par kādu korejiešu-amerikāņu ģimeni, kura “amerikāņu sapņa” meklējumos pārceļas uz nelielu fermu Arkanzasas štatā. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globuss” (labākā filma svešvalodā)
  • 1 BAFTA balva (labākā otrā plāna aktrise – Ju-Džunga Juna), 5 BAFTA nominācijas (labākā filma svešvalodā, labākais režisors – Lī Aizeks Čangs, labākais otrā plāna aktieris – Alans S. Kims, labākā mūzika, labākā aktieru atlase)
  • 1 SAG balva (labākā otrā plāna aktrise – Ju-Džunga Juna), 2 SAG nominācijas (labākais aktieru ansambļa sniegums, labākāis aktieris – Stīvens Jens)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 89 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filma “Minari” ir daļēji balstīta tās režisora un scenārija autora Lī Aizeka Čanga paša bērnības pieredzē – viņa paša ģimene savulaik dzīvoja fermā Arkanzasā –, un viņš saviem vecākiem, kuri esot ļoti privāti cilvēki, esot atzinies, ka ir izveidojis filmu, tikai tad, kad tā jau bija nofilmēta un bija sācies montāžas process. 

Filma pieejama: “Minari” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“Nomadland”

Nomadland

Nominācijas – 6: LABĀKĀ FILMA, LABĀKĀ REŽISORE (HLOJA ŽAO), LABĀKĀ AKTRISE (FRĀNSISA MAKDORMANDA), labākais adaptētais scenārijs, labākā montāža, labākais operatora darbs

Sižets: Pēc tam, kad kāda sieviete recesijas rezultātā zaudē teju visu savā dzīvē, viņa dodas ceļojumā pa ASV rietumiem.

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 “Zelta globusi” (labākā drāma, labākā režisore – Hloja Žao), kā arī vēl 2 nominācijas (labākais scenārijs, labākā aktrise drāmā – Frānsisa Makdormanda)
  • 4 BAFTA balvas (labākā filma, labākā režisore – Hloja Žao, labākā aktrise – Frānsisa Makdormanda, labākais operatora darbs), 3 BAFTA nominācijas (labākais adaptētais scenārijs, labākā skaņa, labākā montāža)
  • 1 SAG nominācija (labākā aktrise – Frānsisa Makdormanda)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Frānsisas Makdormandas, kura šogad ir nominēta dubultā (gan kā aktrise, gan kā producente labākās filmas kategorijā), kontā jau ir divi iegūti “Oskari” kā labākajai aktrisei (2018. gadā par “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” un 1997. gadā par “Fargo”), kā arī vēl trīs nominācijas kā labākajai aktrise otrā plāna lomā (2006. gadā par “North Country”, 2001. gadā par “Almost Famous” un 1989. gadā par “Mississippi Burning”). 
  • Producents Pīters Spīrss iepriekš ir bijis nominēts kā producents labākās filmas kategorijā 2018. gadā par “Call Me By Your Name”. 
  • Producents Dens Dženvijs arī iepriekš ir bijis nominēts kā producents labākās filmas kategorijā – 2013. gadā par “Beasts of the Souther Wild”. 

Kritiķu viedoklis: 94% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 93 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmai autentiskumu dod ne tikai fakts, ka tā ir balstīta uz patiesa stāsta (Džesikas Brūderes 2017. gada grāmatas “Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century”), bet arī tas, ka vairākās lomās redzami īsti nomadi jeb ceļotāji – Linda Meja, Svenkija un Bobs Velss –, kuri filmā būtībā atveido paši sevi. 

Filma pieejama: “Nomadland” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“Sound of Metal”

Sound of Metal, Metāla skaņa

Nominācijas – 6: labākā filma, labākais aktieris (Rizs Ahmeds), labākais otrā plāna aktieris (Pols Rasi), LABĀKĀ SKAŅA, labākais oriģinālscenārijs, LABĀKĀ MONTĀŽA

Sižets: Panka metāla grupas bundzinieks Rūbens strauji un neatgriezeniski sāk zaudēt dzirdi un līdz ar to arī visu pārējo dzīvē – mūziku un savu draudzeni. 

Citas balvas un nominācijas: 

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākais aktieris drāmā – Rizs Ahmeds)
  • 2 BAFTA balvas (labākā skaņa, labākā montāža), 2 nominācijas (labākais aktieris – Rizs Ahmeds, labākais otrā plāna aktieris – Pols Rasi)
  • 1 SAG nominācija (labākais aktieris – Rizs Ahmeds)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 82 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas pamatā ir režisora un scenārista Dereka Sianfrānsa nepabeigts projekts “Metalhead” ar līdzīgu sižetu – smagā metāla grupas bundzinieks zaudē dzirdi pēc tam, kad viņam pārsprāgts bungādiņas, –, kurā grupas “Jucifer” dalībnieki būtu atveidojuši paši sevi; Sianfrānsa projekts neīstenojās, un pēc tam to pārņēma viņa draugs Dāriuss Marders, kā rezultātā tapa “Sound of Metal”. 

Filma pieejama: “Amazon Prime Video”, “Tet+”, “Go3”


“The Trial of the Chicago 7”

The Trial of the Chicago 7

Nominācijas – 6: labākā filma, labākais otrā plāna aktieris (Saša Barons Koens), labākais oriģinālscenārijs, labākā montāža, labākais operatora darbs, labākā oriģināldziesma (“Hear My Voice”)

Sižets: Uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts ar to, kā 1969. gadā septiņi cilvēki tika apsūdzēti sazvērestībā kūdīt nemierus, kas izcēlās 1968. gadā Demokrātu partijas kongresa laikā Čikāgā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globuss” (labākais scenārijs) un vēl 4 nominācijas (labākā drāma, labākais režisors, labākais otrā plāna aktieris – Saša Barons Koens, labākā oriģināldziesma – “Hear My Voice”)
  • 3 BAFTA nominācijas (labākā filma, labākais oriģinālscenārijs, labākā montāža)
  • 1 SAG balva (labākais aktieru ansambļa sniegums), 2 nominācijas (labākais otrā plāna aktieris – Saša Barons Koens, labākais kaskadieru ansambļa sniegums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Ārona Sorkina kontā jau ir viens “Oskars” (2011. gadā par “The Social Network”), kā arī vēl divas nominācijas par labākajiem scenārijiem (2018. gadā par “Molly’s Game” un 2012. gadā par “Moneyball”).
  • Saša Barons Koens, kurš šogad ir dubultnominants (arī kā scenārists par “Borat Subsequent Moviefilm”), bija nominēts arī 2007. gadā labākā adaptētā scenārija kategorijā par pirmo “Borata” filmu. 
  • Producents Marks Plats jau ir saņēmis divas iepriekšējas nominācijas “Labākās filmas” kategorijā (2017. gadā par “La La Land” un 2016. gadā par “Bridge of Spies”).
  • Montāžas režisors Alans Baumgartens bija nominēts arī 2014. gadā par filmas “American Hustle” montāžu.
  • Operators Fedons Papamaikls iepriekš ir bijis nominēts par darbu filmā “Nebraska” 2014. gadā. 

Kritiķu viedoklis: 89% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Ārons Sorkins filmas scenāriju sarakstīja jau 2007. gadā, kad šo stāstu sākotnēji bija plānojis ekranizēt neviens cits kā Stīvens Spīlbergs, taču oriģinālie plāni pajuka, filma ilgu laiku nosēdēja Sorkina atvilktnēs, līdz 2018. gadā viņš nolēma pie režijas ķerties pats.

Filma pieejama: “Netflix”


“Ma Rainey’s Black Bottom”

Ma Rainey's Black Bottom

Nominācijas – 5: labākais aktieris (Čadviks Bouzmens), labākā aktrise (Viola Deivisa), labākais mākslinieka darbs, LABĀKAIS GRIMS UN MATU SAKĀRTOJUMS, LABĀKIE KOSTĪMI

Sižets: Stāsts par leģendārās dziedātājas Ma Reinijas, pazīstamas kā “Blūza mātes”, ierakstu sesiju, kuras laikā izraisās konflikti gan ar viņas grupas dalībnieku, gan viņas menedžeriem. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globuss” (labākais aktieris drāmā – Čadviks Bouzmens) un vēl 1 nominācija (labākā aktrise drāmā – Viola Deivisa)
  • 2 BAFTA balvas (labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums), 1 nominācija (labākais aktieris – Čadviks Bouzmens)
  • 2 SAG balvas (labākais aktieris – Čadviks Bouzmens, labākā aktrise – Viola Deivisa), 1 nominācija (labākais aktieru ansambļa sniegums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Violas Deivisas kontā jau ir viens “Oskars” (2017. gadā par otrā plāna lomu filmā “Fences”), kā arī vēl divas iepriekšējas nominācijas (2012. gadā kā labākajai aktrisei par lomu filmā “The Help” un 2009. gadā par otrā plāna lomu filmā “Doubt”). 
  • Par labāko mākslinieka darbu nominētā Kārena O’Hara jau ir gan ieguvusi “Oskaru” (2011. gadā par “Alice in Wonderland”), gan bijusi nominēta (1987. gadā par “The Color of Money”). 
  • Kostīmu māksliniece Anna Rota ieguva “Oskaru” 1997. gadā par filmu “The English Patient”, kā arī ir bijusi nominēta par darbu filmās “The Hours” (2003. gadā), “The Talented Mr. Ripley” (2000. gadā) un “Places in the Heart” (1985. gadā). 

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 87 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filma ir paredzēta kā viena no deviņām dramaturga Augusta Vilsona lugu ekranizācijām; filmas producents Denzels Vašingtons jau ir ekranizējis vienu no Vilsona lugām “Fences”, par kuru Viola Deivisa savulaik saņēma “Oskara” balvu kā labākā otrā plāna aktrise. 

Filma pieejama: “Netflix”


“Promising Young Woman”

Promising Young Woman

Nominācijas – 5: labākā filma, labākā režisore (Emeralda Fenela), labākā aktrise (Kerija Maligana), LABĀKAIS ORIĢINĀLSCENĀRIJS, labākā montāža

Sižets: Stāsts par kādu sievieti, kura cenšas atriebties savas labākās draudzenes pāridarītājiem – viņas draudzene izdarīja pašnāvību pēc tam, kad tika izvarota. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 4 “Zelta globusa” nominācijas (labākā drāma, labākā režisore – Emeralda Fenela, labākā aktrise drāmā – Kerija Maligana, labākais scenārijs)
  • 2 BAFTA balvas (labākā britu filma, labākais oriģinālscenārijs), 4 nominācijas (labākā filma, labākā montāža, labākā mūzika, labākā aktieru atlase)
  • 1 SAG nominācija (labākā aktrise – Kerija Maligana)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Šī ir Kerijas Maliganas otrā “Oskara” nominācija viņas karjerā – iepriekš viņa bija nominēta kā labākā aktrise 2010. gadā par darbu filmā “An Education”. 

Kritiķu viedoklis: 90% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 72 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Emeraldai Fenelai šī ir pilnmetrāžas debijas filma, taču ar filmu un seriālu pasauli viņa ir uz “tu”, jo līdz šim ir veiksmīgi darbojusies arī kā aktrise – viņa tostarp ir bijusi redzama daudzu iemīļotā seriāla “The Crown” 3. un 4. sezonā, kur viņa atveido Kamillu Pārkeri-Boulzu. 

Filma pieejama: vai nu jāgaida kinoteātru atkalatvēršanās, kur filmu joprojām tiek plānots izrādīt, vai arī jāpasūta “Blu-Ray” disks


“News of the World”

News of the World

Nominācijas – 4: labākā skaņa, labākais mākslinieka darbs, labākā mūzika, labākais operatora darbs

Sižets: ASV Pilsoņu kara veterāns piekrīt aizvest meiteni, kuru pirms vairākiem gadiem nolaupīja kiovas cilts, pie viņas tantes un tēvoča – pret pašas meitenes gribu. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 “Zelta globusa” nominācijas (labākā otrā plāna aktrise – Helēna Zengele, labākā mūzika)
  • 4 BAFTA nominācijas (labākā skaņa, labākais mākslinieka darbs, labākā mūzika, labākais operatora darbs)
  • 2 SAG nominācijas (labākā otrā plāna aktrise – Helēna Zengele, labākais kaskadieru ansambļa sniegums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Komponistam Džeimsam Ņūtonam Hovardam šī ir jau devītā nominācija, bet “Oskars” rokā devies nav ne reizi – iepriekš viņš ir nominēts 2009. gadā par “Defiance”, 2008. gadā par “Michael Clayton”, 2005. gadā par “The Village”, 1998. gadā par “My Best Friend’s Wedding”, 1994. gadā par “The Fugitive” un 1992. gadā par “The Prince of Tides” mūziku, kā arī 1997. gadā par filmas “One Fine Day” un 1995. gadā par “Junior” oriģināldziesmu. 
  • Labākās skaņas kategorijā nominētais Olivers Tārnijs iepriekš jau trīs reizes ir ticis nominēts par labāko skaņas montāžu (2020. gadā par “1917”, 2016. gadā par “The Martian” un 2014. gadā par “Captain Phillips”). 
  • Skaņas kategorijas nominants Maiks Prestvuds Smits arī jau ir izpelnījies iepriekšēju nomināciju – 2014. gadā par skaņas miksēšanu filmā “Captain Phillips”. 
  • Arī skaņas kategorijā nominētais Džons Pričets ir ticis nominēts iepriekš – 2006. gadā par “Memoirs of a Geisha” un 2003. gadā par “Road to Perdition”.

Kritiķu viedoklis: 88% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 73 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Galvenās lomas atveidotāja, 12 gadus vecā aktrise Helēna Zengele teica, ka viņa īsti neesot zinājusi Tomu Henksu kā aktieri pirms sadarbības ar viņu šajā filmā – viņa esot domājusi, ka viņš ir vienkārši visparastākais aktieris. 

Filma pieejama: “Netflix”


“One Night in Miami…”

One Night in Miami...

Nominācijas – 3: labākais otrā plāna aktieris (Leslijs Odoms juniors), labākais adaptētais scenārijs, labākā oriģināldziesma (“Speak Now”)

Sižets: Iedomāta vakara atainojums 1964. gadā, kur vienuviet vakaru kopā pavada Muhameds Ali, Malkolms X, Sems Kuks un Džims Brauns. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 3 “Zelta globusa” nominācijas (labākā režisore – Redžīna Kinga, labākais otrā plāna aktieris – Leslijs Odoms juniors, labākā oriģināldziesma – “Speak Now”)
  • 1 BAFTA nominācija (labākais otrā plāna aktieris – Leslijs Odoms juniors)
  • 2 SAG nominācijas (labākais aktieru ansambļa sniegums, labākais otrā plāna aktieris – Leslijs Odoms juniors)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 83 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Leslijs Odoms juniors, kurš filmā atveido Semu Kuku, plašu atpazīstamību visā pasaulē ieguva ar citas īstas personas atveidojumu – bijušā ASV viceprezidenta Ārona Burra lomu mūziklā “Hamilton”, kura filmas versija pagājušogad iznāca “Disney+” straumēšanas platformā, taču nofilmētajai “Hamilton” versijai nebija ļauts sacensties par “Oskariem” (“Zelta globusos” gan nofilmētajai izrādei ļāva kandidēt). 

Filma pieejama: “Amazon Prime Video”


“Soul”

Soul

Nominācijas – 3: LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMA, LABĀKĀ MŪZIKA, labākā skaņa

Sižets: Kāds džeza pianists Ņujorkā tiek pie savas karjeras lielākās iespējas, taču pēc negadījuma pēkšņi iestrēgst savādā vietā – kaut kur starp Zemi un aizsauli. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 “Zelta globusi” (labākā animācijas filma, labākā mūzika)
  • 2 BAFTA balvas (labākā animācijas filma, labākā mūzika,), 1 nominācija (labākā skaņa)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Viens no filmas režisoriem Pīts Dokters ir ar pamatīgu “Oskaru” pieredzi – viņa kontā jau ir divas statuetes (par “Inside Out” 2016. gadā un “Up” 2010. gadā), kā arī vairākas nominācijas (par “Inside Out” un “Up” oriģinālscenāriju, “WALL-E” oriģinālscenāriju 2009. gadā, par animācijas īsfilmu “Mike’s New Car” 2003. gadā, par animācijas filmu “Monsters, Inc.” 2002. gadā un par “Toy Story” oriģinālscenāriju 1996. gadā).
  • Filmas producente Deina Mareja iepriekš ir bijusi nominēta labākās animācijas īsfilmas kategorijā 2018. gadā par filmu “Lou”. 
  • Šī gada dubultnominanti labākās mūzikas kategorijā Trents Reznors un Atikuss Ross (viņiem nominācija arī par “Mank” mūziku) iepriekš jau saņēma “Oskara” balvu 2011. gadā par filmas “The Social Network” mūziku. 
  • Rens Klaiss, kurš šogad labākās skaņas kategorijā ir nominēts divreiz līdz ar filmu “Mank”, iepriekš ir saņēmis 7 “Oskara” nominācijas (2 nominācijas 2018. gadā par “Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi” (par skaņu tolaik tika pasniegtas divas dažādas balvas – “mixing” un “editing”), 2 nominācijas 2012. gadā par “The Girl with the Dragon Tattoo”, 2011. gadā par “The Social Network”, 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button”, 2000. gadā par “Fight Club”). 
  • Labākās skaņas nominants Deivids Pārkers jau ir ieguvis 2 “Oskarus” (2008. gadā par “The Bourne Ultimatum” un 1997. gadā par “The English Patient”), kā arī viņa kontā papildus jau iegūtajām balvām un šī gada divām nominācijām (arī par “Soul” skaņu) ir vēl 7 nominācijas (2018. gadā par “Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi”, 2017. gadā par “Rogue One”, 2012. gadā par “The Girl with the Dragon Tattoo”, 2011. gadā par “The Social Network”, 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button”, 2004. gadā par “Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”, 1984. gadā par “Never Cry Wolf”). 

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 83 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Sākotnēji filmas galvenais varonis bija zinātnieks, nevis mūziķis, taču vēlāk tika veikta varoņa aroda maiņa, jo studija gribēja filmas centrā redzēt personāžu ar profesiju, kas liktu skatītājiem vairāk pārdzīvot līdzi notiekošajam. 

Filma pieejama: “Blu-Ray” diskā


“Another Round”

Another Round, Vēl pa mēriņam

Nominācijas – 2: labākais režisors (Tomass Vinterbergs), LABĀKĀ STARPTAUTISKĀ FILMA (DĀNIJA)

Sižets: Četri draugi nolemj pārbaudīt teoriju, kas apgalvo, ka viņu dzīves uzlabosies, ja viņi savā organismā pastāvīgi uzturēs konkrētu alkohola līmeni. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā filma svešvalodā)
  • 1 BAFTA balva (labākā filma svešvalodā), 3 nominācijas (labākais režisors – Tomass Vinterbergs, labākais aktieris – Madss Mikelsens, labākais oriģinālscenārijs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Dānijai labākās ārzemju filmas kategorijā iepriekš ir veicies labi – ir gan uzvaras (“In a Better World” 2011. gadā, “Pelle the Conqueror” 1989. gadā, “Babette’s Feast” 1988. gadā), gan nominācijas (“Land of Mine” 2017. gadā, “A War” 2016. gadā, “The Hunt”, 2014. gadā, “A Royal Affair” 2013. gadā, “After the Wedding” 2007. gadā, “Waltzing Regitze” 1990. gadā, “Harry and the Butler” 1962. gadā, “Paw” 1960. gadā, “Qivitoq” 1957. gadā). 

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 80 punkti “Metacritic”

Interesants (bet bēdīgs) fakts: Idejas filmai Tomass Vinterbergs tostarp smēlās no savas meitas Idas stāstītajiem stāstiem par dzeršanas kultūru Dānijas jauniešu vidū; Idai bija paredzēta loma filmā, taču viņa traģiski gāja bojā autoavārijā četras dienas pēc filmēšanas sākuma, un pēc tam Vinterbergs scenāriju, kas sākotnēji vairāk bija alkohola slavinājums, pārstrādāja, lielāku uzsvaru liekot nevis uz dzeršanu, bet atmošanos dzīvei un tās neparastumam. 

Filma pieejama: “Splendid Palace” “online” kinoteātrī, “Kino Bize” mājas kino


“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”

Borat Subsequent Moviefilm

Nominācijas – 2: labākā otrā plāna aktrise (Marija Bakalova), labākais adaptētais scenārijs

Sižets: Kazahstānas žurnālists Borats Sagdijevs atgriežas ASV, un šoreiz viņam līdzi ir devusies arī viņa meita.

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 “Zelta globusi” (labākā komēdija vai mūzikls, labākais aktieris komēdijā vai mūziklā – Saša Barons Koens), vēl 1 nominācija (labākā aktrise komēdijā vai mūziklā – Marija Bakalova)
  • 1 BAFTA nominācija (labākā otrā plāna aktrise – Marija Bakalova)
  • 1 SAG nominācija (labākā otrā plāna aktrise – Marija Bakalova)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Šī gada dubultnominants Saša Barons Koens bija nominēts par labāko adaptēto scenāriju arī 2007. gadā par pirmo “Borata” filmu. 
  • Iepriekš nomināciju par labāko adaptēto scenāriju par to pašu “Borat” 2007. gadā bija saņēmuši arī Entonijs Hainss, Pīters Beinhems un Dens Meizers. 

Kritiķu viedoklis: 85% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 68 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Sākotnēji tika ziņots, ka filmas nosaukums būs “Borat: Gift of Pornographic Monkey to Vice Premiere Mikhael Pence to Make Benefit Recently Diminished Nation of Kazakhstan” – šis nosaukums arī tik tiešām parādās filmā, taču pēc tam (spoilerīgu) apstākļu dēļ tiek nomainīts uz galējo variantu. 

Filma pieejama: “Amazon Prime Video”


“Collective”

Collective, Kolektīvs

Nominācijas – 2: labākā starptautiskā filma (Rumānija), labākā dokumentālā filma

Sižets: Filma atklāj plašu krāpniecības shēmu veselības aprūpes sistēmā Rumānijā. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā dokumentālā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir pirmā nominācija Rumānijā tapušai filmai, un arī visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 99% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 95 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī bija viena no 14 filmām, kuru savā 2020. gada top filmu sarakstā iekļāva bijušais ASV prezidents Baraks Obama. 

Filma pieejama: “Tet+”, LMT Viedtelevīzijā


“Emma.”

Emma., Emma

Nominācijas – 2: labākais grims un matu sakārtojums, labākie kostīmi

Sižets: 19. gadsimta Anglijā kāda labu vēloša, bet arī savtīga jauna sieviete jaucas savu draugu personīgajās dzīvēs un spēlē savedēju. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā aktrise mūziklā vai komēdijā – Anja Teilore-Džoja)
  • 1 BAFTA nominācija (labākie kostīmi)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Kostīmu mākslinieces Aleksandras Bairnas kontā ir gan “Oskars” (2008. gadā par “Elizabeth: The Golden Age”), gan vairākas nominācijas (2019. gadā par “Mary Queen of Scots”, 2005. gadā par “Finding Neverland”, 1999. gadā par “Elizabeth” un 1997. gadā par “Hamlet”).

Kritiķu viedoklis: 87% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 71 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir ceturtā Džeinas Ostinas romāna “Emma.” pilnmetrāžas kino filmas ekranizācija – iepriekš tas ticis darīts 1995. gadā ar moderno ekranizāciju “Clueless”, 1996. gadā ar klasiskāko “Emma” un 2010. gadā Indijā filmā “Aisha” (par televīzijas ekranizācijām nemaz nerunājot). 

Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “Megogo”, “Google Play”, “iTunes”


“Hillbilly Elegy”

Hillbilly Elegy

Nominācijas – 2: labākā otrā plāna aktrise (Glena Klouza), labākais grims un matu sakārtojums

Sižets: Kāda jaunieša atmiņu stāsts par izaugšanu Ohaio štatā, viņa ģimeni un centieniem dzīvē sasniegt ko vairāk. 

Citas balvas un nominācijas: 

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā otrā plāna aktrise – Glena Klouza)
  • 1 BAFTA nominācija (labākais grims un matu sakārtojums)
  • 2 SAG nominācijas (labākā aktrise – Eimija Adamsa, labākā otrā plāna aktrise – Glena Klouza)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Glena Klouza ir bijusi nominēta veseliem septņiem “Oskariem”, taču pie zeltītās statuetes tā arī nav izdevies tikt – iepriekšējās nominācijas ir bijušas gan par galvenajām lomām (2019. gadā par “The Wife”, 2012. gadā par “Albert Nobbs”, 1989. gadā par “Dangerous Liaisons” un 1988. gadā par “Fatal Attraction”), gan otrā plāna lomām (1985. gadā par “The Natural”, 1984. gadā par “The Big Chill” un 1983. gadā par “The World According to Garp”). 
  • Metjū V. Mungls, kurš ir nominēts labākā grima un matu sakārtojuma kategorijā, jau iepriekš ir guvis panākumus “Oskaros” par grimu – viņa kontā gan “Oskara” balva 1993. gadā par filmu “Dracula”, gan vairākas nominācijas (2012. gadā par “Albert Nobbs”, 1997. gadā par “Ghosts of Mississippi” un 1994. gadā par “Schindler’s List”). 
  • Patrīcija Diheinija arī jau reiz ir triumfējusi labākā grima un matu sakārtojuma kategorijā – viņa ieguva “Oskaru” 2019. gadā par filmu “Vice”. 

Kritiķu viedoklis: 26% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 38 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Glena Klouza ir kļuvusi par trešo cilvēku aktiermākslas pasaulē, kam ir izdevies diametrāli pretrunīgs sasniegums – viņa par vienu un to pašu lomu ir tikusi nominēta gan “Oskaram”, gan “Zelta avenei” (balvai par sliktākajiem gada veikumiem kino jomā); iepriekš to pašu bija izdevies paveikt Džeimsam Koko (“Only When I Laugh”) un Eimijai Īrvingai (“Yentl”). 

Filma pieejama: “Netflix”


“Mulan”

Mulan, Mulana

Nominācijas – 2: labākie vizuālie efekti, labākie kostīmi

Sižets: Jauna ķīniešu meitene maskējas kā vīrietis, lai pievienotos armijai un glābtu savu tēvu. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākie vizuālie efekti)
  • 1 SAG nominācija (labākais kaskadieru ansambļa sniegums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Anderss Langlands izpelnījās nomināciju šajā pašā kategorijā arī 2016. gadā par filmu “The Martian”. 

Kritiķu viedoklis: 73% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 66 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Visiem animācijas filmas faniem par lielu nožēlu “Mulanas” “live-action” versijā neparādās Mušu – šādas lēmums tika pieņemts tāpč, ka “Disney” vēlējās būt pēc iespējas uzticīgāki Ķīnas kultūrai un tradīcijām; Mušu vietā filmā parādās fēnikss – miera un labklājības simbols Ķīnā.

Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “iTunes”


“Pinocchio”

Pinocchio, Pinokio

Nominācijas – 2: labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums

Sižets: Koktēlnieks Džepeto izveido koka lelli Pinokio, kurš maģiski atdzīvojas un sapņo kļūt par īstu zēnu. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākais grims un matu sakārtojums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Labākā grima un matu sakārtojuma nominants Maiks Kuljē jau ir dubultīgs “Oskaru” laureāts – viņš balvu ieguva gan 2015. gadā par “The Grand Budapest Hotel”, gan 2012. gadā par “The Iron Lady”. 

Kritiķu viedoklis: 84% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 64 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir jau otrā “Pinokio” ekranizācija, kurā ir redzams aktieris Roberto Beninji – 2002. gadā iznākušajā “Pinokio” filmā viņš atveidoja pašu Pinokio, bet jaunākajā filmā viņš ir redzams Džepeto lomā. 

Filma pieejama: “Blu-Ray” diskā


“Tenet”

Tenet

Nominācijas – 2: LABĀKIE VIZUĀLIE EFEKTI, labākais mākslinieka darbs

Sižets: nemēģiniet to saprast, izjūtiet to (un ieskatieties mūsu paskaidrojošajā rakstā, ja tomēr vēlaties to saprast)

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā mūzika)
  • 1 BAFTA balva (labākie vizuālie efekti)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Vizuālo efektu meistars Endrjū Loklijs jau ir divu “Oskaru” īpašnieks – viņam balva tika piešķirta 2015. gadā par darbu pie “Interstellar” un 2011. gadā par “Inception”. 
  • Arī Skots R. Fišers jau ir “Oskaru” laureāts – arī viņš tika pie zeltītās statuetes 2015. gadā par vizuālo efektu darbu filmā “Interstellar”. 
  • Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Endrjū Džeksons iepriekš tika nominēts šajā pašā kategorijā 2016. gadā par “Mad Max: Fury Road”. 
  • Par labāko mākslinieka darbu nominētais Neitans Krolijs nu ir jau seškārtējs “Oskaru” nominants – iepriekš viņš tika nominēts 2019. gadā par “First Man”, 2018. gadā par “Dunkirk”, 2015. gadā par “Interstellar”, 2009. gadā par “The Dark Knight” un 2007. gadā par “The Prestige”. 
  • Labākā mākslinieka darba kategorijā nominētā Ketija Lūkasa nomināciju izpelnījās arī 2019. gadā par darbu filmā “First Man”. 

Kritiķu viedoklis: 70% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 69 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Strādājot pie filmas, Kristofers Nolans par laika un kvantu fizikas jautājumiem konsultējās ar teorētisko fiziķi Kipu Tornu, ar kuru jau iepriekš bija sadarbojies pie citas savas filmas “Interstellar”. 

Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “Megogo”, “Google Play”


“Better Days”

Better Days

Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Honkonga)

Sižets: Tīņu vecuma meitene sadraudzējas ar noslēpumainu jaunu vīrieti, kurš pasargā meiteni no viņas pāridarītājiem.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Šī ir trešā reize, kad filma no Honkongas ir nominēta labākās ārzemju filmas vai tai ekvivalentā kategorijā – iepriekš tas ir noticis 1992. gadā par filmu “Raise the Red Lantern” un 1994. gadā par “Farewell My Concubine”.

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 83 punkti “Metacritic”

Interesans fakts: Filma ir balstīta uz Ķīnā populāra “young adult” romāna “In His Youth, In Her Beauty” un tur kļuva par īstu popkultūras fenomenu, nopelnot aptuveni 230 miljonus ASV dolāru. 

Filma pieejama: “Blu Ray” diskā


“Burrow”

Burrow

Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma

Sižets: Jauna trusenīte vēlas izrakt savu sapņu migu, taču viņai regulāri sanāk nejauši ierakties kaimiņu alās, kas izraisa apkaunojumu un pārpratumus. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Lai gan “Burrow” veidotājiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas, “Pixar” studija arī īsfilmu ziņā jau ir ar bagātu ASV Kinoakadēmijas balvu pieredzi – “Burrow” ir jau 16. animācijas īsfilma no šīs studijas, kas ir tikusi pie nominācijas šajā kategorijā, un “Pixar” kontā ir jau 5 labākās animācijas īsfilmas “Oskari”. 

Filma pieejama: “Burrow” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“Colette”

Colette

Nominācijas – 1: LABĀKĀ DOKUMENTĀLĀ ĪSFILMA

Sižets: Filma stāsta par bijušo Francijas Pretošanās kustības locekli Koleti Marinu-Ketrīnu, kura pirmo reizi 74 gadu laikā dodas uz Vāciju, lai apmeklētu koncentrācijas nometni, kurā gāja bojā viņas brālis.

Citas balvas un nominācijas: – – – 

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas režisors Entonijs Džakino ir pazīstamā filmu mūzikas komponista Maikla Džakīno jaunākais brālis. 

Filma pieejama: “YouTube”


“A Concerto Is a Conversation”

A Concerto Is a Conversation

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Džeza pianists un filmu komponists Kriss Bauerss stāsta par savas ģimenes vēsturi, sākot no viņa 91 gadu vecā vectēva līdz mūsdienām. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Viens no filmas režisoriem un tās centrālais personāžs Kriss Bauerss ir mūzikas autors citai šogad “Oskaram” nominētai filmai – “The United States vs. Billie Holiday”, kas saņēma nomināciju labākās aktrises kategorijā par Andras Dejas sniegumu. 

Filma pieejama: “YouTube”


“Crip Camp”

Crip Camp

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Stāsts par 1971. gadā Ņujorkā organizētu nometni jauniešiem ar invaliditāti, kas vēlāk iedvesmoja viņus cīnīties par tiesībām sev un citiem cilvēkiem ar invaliditāti. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 86 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Viens no filmas režisoriem Džeimss Lebrehts pats savulaik piedalījās filmā aplūkotajā nometnē, kas viņu arī iedvesmoja vēlāk izstāstīt šo stāstu. 

Filma pieejama: “Netflix”


“Da 5 Bloods”

Da 5 Bloods

Nominācijas – 1: labākā mūzika

Sižets: Četri afroamerikāņu Vjetnamas kara veterāni atgriežas Vjetnamā, lai atrastu sava kritušā līdera mirstīgās atliekas, kā arī atgūtu zeltu, ko kara laikā visi paslēpa.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākais otrā plāna aktieris – Klārks Pīterss)
  • 3 SAG nominācijas (labākais aktieru ansambļa sniegums, labākais otrā plāna aktieris – Čadviks Bouzmens, labākais kaskadieru ansambļa sniegums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Komponists Terenss Blanšards tika nominēts “Oskaram” arī 2019. gadā par filmas “BlacKkKlansman” mūziku. 

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 82 punkti “Metacritic”

Interesants (bet bēdīgs) fakts: “Da 5 Bloods” kļuva par pēdējo Čadvika Bouzmena filmu, kas iznāca, viņam vēl esot dzīvam; “Ma Rainey’s Black Bottom”, kas Bouzmenam pašam nopelnīja nomināciju, iznāca jau pēc viņa nāves.

Filma pieejama: “Netflix”


“Do Not Split”

Do Not Split

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Atskats uz 2019. gadā Honkongā notikušajiem protestiem, kas bija lielākie Honkongā notikušie nemieri kopš 1997. gada, kad Lielbritānija šo teritoriju atdeva Ķīnas rokās.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Pēc tam, kad “Do Not Split” saņēma “Oskara” nomināciju, Ķīnas valdība esot likusi vietējiem medijiem netranslēt ceremoniju, kā arī aicinājusi pēc iespējas mazāk runāt par “Oskaru” nozīmi un prestižu, lai nepievērstu uzmanību filmai. 

Filma pieejama: “Vimeo”, “Facebook”, “YouTube”


“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Nominācijas – 1: labākā oriģināldziesma (“Husavik”)

Sižets: Islandes mūziķiem Larsam un Sigritai tiek dota iespēja pārstāvēt savu valsti Eirovīzijas dziesmu konkursā. 

Citas balvas un nominācijas:  – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 63% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 50 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Ja neskaita vispār faktu kā tādu, ka “Eirovīzijas” dziesma ir nominēta “Oskaram”, tad – Islandes pilsēta Husavika izveidoja īpašu “Oskaru” kampaņu, lai cīnītos par nomināciju oriģināldziesmas kategorijā, un, kā redzam, viss izdevās veiksmīgi. 

Filma pieejama: “Netflix”


“Feeling Through”

Feeling Through

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Stāsts par negaidītu un nejaušu satikšanos vēlā naktī starp kādu tīni un nedzirdīgu un neredzīgu vīrieti. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis:  – – –

Interesants fakts: Šī esot pirmā filma vēsturē, kurā galvenajā lomā ir nedzirdīgs un neredzīgs aktieris – Roberts Tarango. 

Filma pieejama: “YouTube”


“Genius Loci”

Genius Loci

Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma

Sižets: Kādu nakti vientulību mīloša sieviete pilsētas haosu sāk saskatīt kā noslēpumainu, bet vienotu veselumu, kas šķietami atdzīvojas. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis:  – – –

Interesants fakts: Filmas režisors un scenārija autors Adrians Merigo ir strādājis kā mākslinieks un animators animācijas studijā “Cartoon Saloon” pie filmām “The Secret of Kells” un “Song of the Sea” – “Cartoo Saloon” jaunākā filma “Wolfwalkers” šogad ir nominēta labākās pilnmetrāžas animācijas filmas kategorijā. 

Filma pieejama: “Genius Loci” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“Greyhound”

Greyhound

Nominācijas – 1: labākā skaņa

Sižets: Otrā pasaules kara laikā nepieredzējis ASV flotes komandieris cenšas nogādāt drošībā Sabiedroto spēkus, kuriem pakaļ dzenas vācu zemūdenes. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 BAFTA nominācijas (labākie vizuālie efekti, labākā skaņa)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Labākās skaņas kategorijas nominants Maikls Minklers jau ir trīskārtējs “Oskaru” laureāts (2007. gadā par “Dreamgirls”, 2003. gadā par “Chicago” un 2002. gadā par “Black Hawk Down”), kā arī daudzkārtējs nominants (2020. gadā par “Once Upon a Time… In Hollywood”, 2010. gadā par “Inglourious Basterds”, 1994. gadā par “Cliffhanger”, 1992. gadā par “JFK”, 1990. gadā par “Born on the Fourth of July”, 1986. gadā par “A Chorus Line”, 1983. gadā par “TRON”, 1981. gadā par “Altered States” un 1980. gadā par “Electric Horseman”). 
  • Par labāko skaņu nominētais Bo Borderss iepriekš ticis nominēts 2014. gadā par darbu filmā “Lone Survivor”. 

Kritiķu viedoklis: 78% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 64 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir trešā filma, kuras scenāriju ir sarakstījis Toms Henkss – viņa pirmās divas sarakstītās filmas bija “Larry Crowne” 2011. gadā un “That Thing You Do!” 1996. gadā, taču atšķirībā no šīm filmām režijas grožus “Greyhound” gadījumā Henkss nevis ņēma savās rokās, bet uzticēja tos Āronam Šnaideram. 

Filma pieejama: “Apple TV+”


“Hunger Ward”

Hunger Ward

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Filma stāsta par badu, kas jau ilgstoši nomoka Jemenu, un to, kā divas slimnīcas cenšas cīnīties ar šo problēmu bērnu vidū. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Šī filmas režisora Skaja Ficdžeralda otrā “Oskara” nominācija karjerā – viņš jau reiz ir saņēmis nomināciju labākās dokumentālās īsfilmas kategorijā 2019. gadā par filmu “Lifeboat”, kas stāsta par bēgļu krīzi Lībijā. 

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: ”Hunger Ward” ir trešā filma režisora Skaja Ficdžeralda “The Humanitarian Trilogy” – tā seko jau minētajai “Lifeboat” un 2015. gadā iznākušajai “50 Feet From Syria”, kas stāsta par ārstiem, kas strādā uz Sīrijas robežas.

Filma pieejama: “Hunger Ward” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“If Anything Happens I Love You”

If Anything Happens I Love You

Nominācijas – 1: LABĀKĀ ANIMĀCIJAS ĪSFILMA

Sižets: Stāsts par diviem sērojošiem vecākiem, kuri cenšas sadzīvot ar faktu, ka viņu meita tika nogalināta skolā apšaudes laikā.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”

Interesants fakts: Filmas melnbalto krāsu gammu iedvesmoja cita animācijas īsfilma – 2000. gadā iznākusi Nīderlandes filma “Father and Daughter”, kas, starp citu, 2001. gadā ieguva “Oskaru” kā labākā animācijas īsfilma. 

Filma pieejama: “Netflix”


“The Letter Room”

The Letter Room

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Labsirdīgs cietuma uzraugs sāk strādāt ieslodzījuma vietas vēstuļu telpā, kā rezultātā viņš tiek pamatīgi iejaukts kāda ieslodzītā privātās dzīves peripetijās. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis:  – – –

Interesants fakts: “The Letter Room” režisore Elvīra Linda ir precējusies ar Oskaru Aizeku, kurš filmā atveido galveno lomu, un abiem kopā ir divi bērni. 

Filma pieejama: “Vimeo”


“The Life Ahead”

The Life Ahead

Nominācijas – 1: labākā oriģināldziesma (“Io Si (Seen)”)

Sižets: Itālijā kāda holokaustu pārdzīvojusi dāma pieņem savā paspārnē 12 gadus vecu zēnu, kurš viņu nesen aplaupīja.

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 “Zelta globusu” nominācijas (labākā oriģināldziesma – “Io Si (Seen)”, labākā ārzemju filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Dziesmas autore Daiena Vorena iepriekš ir saņēmusi jau 11 “Oskara” nominācijas par oriģināldziesmām, bet nevienu balvu (2020. gadā par filmu “Breakthrough”, 2019. gadā par “RBG”, 2018. gadā par “Marshall”, 2016. gadā par ‘The Hunting Ground”, 2015. gadā par “Beyond the Lights”, 2002. gadā par “Pearl Harbor”, 2000. gadā par “Music of the Heart”, 1999. gadā par “Armageddon”, 1998. gadā par “Con Air”, 1997. gadā par “Up Close & Personal” un 1988. gadā par “Mannequin”). 

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 66 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir pirmā Sofijas Lorēnas pilnmetrāžas mākslas filma kopš 2009. gada, kad viņa bija redzama mūziklā “Nine”. 

Filma pieejama: “Netflix”


“Love and Monsters”

Love and Monsters

Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti

Sižets: Monstru pārņemtā pasaulē Džoels uzzina, ka viņa draudzene atrodas tikai 85 jūdžu attālumā no viņa, tāpēc Džoels nolemj doties pie savas iemīļotās par spīti visām uzglūnošajām briesmām.

Citas balvas un nominācijas:  – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 59 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmā svarīgu lomu spēlē suns vārdā “Boy” – filmā viņu atveidoja divi suņi vārdā “Hero” un “Dodge”. 

Filma pieejama: “Netflix”


“A Love Song for Latasha”

A Love Song for Latasha

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Stāsts par Latašu Hārlinsu, 15 gadus vecu melnādainu meiteni, kuru 1991. gadā Losandželosā nogalināja veikala īpašnieks. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Tā vietā, lai koncentrētos uz Latašas nāvi, filma ļoti apzināti stāsta par viņas cerībām un sapņiem, ko viņa būtu gribējusi sasniegt, – to visu filmas režisore Sofija Nāli Elisona uzzināja no sarunām ar Latašas māsīcu un labāko draudzeni.

Filma pieejama: “Netflix”


“The Man Who Sold His Skin”

The Man Who Sold His Skin

Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Tunisija)

Sižets: Sīriešu bēglis Sems, kurš izmisīgi meklē veidu, kā tikt uz Eiropu, lai glābtu savu līgvau, piekrīt pretrunīgi vērtēta mākslinieka piedāvājumam uztetovēt uz viņa muguras Šengenas vīzu, viņa ķermenim līdz ar to kļūstot par mākslas darbu. 

Citas balvas un nominācijas:  – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir pirmā Tunisijas filma, kas ir nominēta labākās starptautiskās filmas vai tai ekvivalentā kategorijā!

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 67 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas sižetu iedvesmoja beļģu mākslinieka Vima Delvoja darbs “Tim”, kas tapa 2006. gadā, – kāds vīrietis piekrita kļūt par Delvoja “audeklu” viņa mākslas darbam. 

Filma pieejama: “The Man Who Sold His Skin” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“The Midnight Sky”

The Midnight Sky

Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti

Sižets: Postapokaliptiskā pasaulē Arktikā dzīvojošs vientuļš zinātnieks izmisīgi cenšas apturēt astronautus, kuri grasās atgriezties mājās pēc ilgas prombūtnes.

Citas balvas un nominācijas: 

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā mūzika)
  • 1 BAFTA nominācija (labākie vizuālie efekti)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Vizuālo efektu meistars Kriss Lorenss ir gan “Oskaru” laureāts (2014. gadā par “Gravity”), gan arī iepriekšējs nominants (2019. gadā par “Christopher Robin” un 2016. gadā par “The Martian”).

Kritiķu viedoklis: 50% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 58 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir Džordža Klūnija jau septītā režisētā filma – sākot no 2002. gada, viņš precīzi ik pēc trim gadiem ir izlaidis jaunu sevis režisētu filmu. 

Filma pieejama: “Netflix”


“The Mole Agent”

The Mole Agent

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Privātdetekvīts Čīlē nolīgst kādu vīru, lai viņš iefiltrētos pansionātā, kurā, kā uzskata kāds no detektīva klientiem, tā iemītniekiem tiek darīts pāri. 

Citas balvas un nominācijas:  – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 69 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filma bija arī Čīles pieteiktā kandidāte labākās starptautiskās filmas “Oskaru” kategorijā, bet pie nominācijas tur netika. 

Filma pieejama: “Blu-Ray” diskā


“My Octopus Teacher”

My Octopus Teacher

Nominācijas – 1: LABĀKĀ DOKUMENTĀLĀ FILMA

Sižets: Stāsts par kāda filmu veidotāja neparasto draudzību ar astoņkāji. 

Citas balvas un nominācijas:  

  • 1 BAFTA balva (labākā dokumentālā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmēšanas komandas uzņemtie, bet šajā filmā neiekļautie kadri tika izmantoti citur – vienā no dokumentālā seriāla “Blue Planet II” sērijām. 

Filma pieejama: “Netflix”


“The One and Only Ivan”

The One and Only Ivan

Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti

Sižets: Gorilla vārdā Ivans ar ziloņa Rūbijas palīdzību cenšas uzzināt vairāk par savu pagātni un izbēgt no ieslodzījuma. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākie vizuālie efekti)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Niks Deiviss jau reiz ir nominēts “Oskaram” vizuālo efektu kategorijā – 2009. gadā par darbu filmā “The Dark Knight”. 

Kritiķu viedoklis: 70% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 58 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas pamatā ir patiess stāsts par gorillu, kurš tika noķerts un vairākus gadus dzīvoja mājā kopā ar cilvēkiem, bet, kad izauga pārāk liels, turpmākos 27 gadus pavadīja iespundēts dzīvniekam nepiemērotos apstākļos iepirkumu centrā, kas izmantoja viņu kā atrakciju cilvēku piesaistei. 

Filma pieejama: “The One and Only Ivan” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“Onward”

Onward, Uz priekšu

Nominācijas – 1: labākā animācijas filma

Sižets: Divi elfu brāļi metas neprātīgā piedzīvojumā ar mērķi uz vienu dienu dzīvē atgriezt viņu mirušo tēvu.

Citas balvas un nominācijas: 

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā animācijas filma)
  • 1 BAFTA nominācija (labākā animācijas filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 88% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 61 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: “Onward” režisors un viens no scenārija autoriem Dens Skenlons iedvesmu filma smēlās pats savā pieredzē un attiecībās ar brāli – līdzīgi kā filmas galvenie varoņi, arī Skenlons un viņa brālis agrā jaunībā zaudēja savu tēvu; Skenlons nolēma uzrakstīt filmas scenāriju pēc tam, kad uzgāja un noklausījās sava tēva balss ierakstu. 

Filma pieejama: “Megogo”, “Google Play”, “iTunes”


“Opera”

Opera

Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma

Sižets: Cilpveidīgs skatījums uz cilvēci – reliģiju, šķiru nevienlīdzību, rasismu, karu un terorismu. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nomnantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Ērikam O šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas režisors Ēriks O ilgu laiku ir strādājis “Pixar” animācijas studijā kā animators, darbojoties pie tādām filmām kā “Finding Dory”, “Inside Out”, “Brave” un citām. 

Filma pieejama: “Opera” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“Over the Moon”

Over the Moon

Nominācijas – 1: labākā animācijas filma

Sižets: Animēts mūzikls, kas stāsta par meiteni, kura uzbūvē raķeti un dodas kosmosā cerībā satikt mītisko Mēness dievieti. 

Citas balvas un nominācijas: 

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā animācijas filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Glens Kīns, viens no filmas režisoriem, 2018. gadā ieguva “Oskara” balvu kopā ar Kobi Braientu par labāko animēto īsfilmu “Dear Basketball”. 

Kritiķu viedoklis: 81% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 60 punkti “Metacritic”

Interesants (bet bēdīgs) fakts: Filmas scenāriju sarakstīja Odrija Velsa, kura diemžēl 2018. gadā devās mūžībā; filma ir veltīta viņas piemiņai. 

Filma pieejama: “Netflix”


“Pieces of a Woman”

Pieces of a Woman

Nominācijas – 1: labākā aktrise (Vanesa Kirbija)

Sižets: Stāsts par kādas sievietes centieniem turpināt dzīvi pēc tam, kad viņas ģimene piedzīvo neaptveramu traģēdiju – mājdzemdību laikā nomirst pāra bērniņš. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā aktrise drāmā – Vanesa Kirbija)
  • 1 BAFTA nominācija (labākā aktrise – Vanesa Kirbija)
  • 1 SAG nominācija (labākā aktrise – Vanesa Kirbija)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir Vanesas Kirbijas pirmā nominācija “Oskaram”! 

Kritiķu viedoklis: 75% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 66 punkti “Metacritic”

Interesants (bet bēdīgs) fakts: Filma ir balstīta uz 2018. gadā tapušas lugas ar tādu pašu nosaukumu, kuras autori filmas režisors Kornels Mundruco un filmas scenārija autore Kata Vebera; luga iedvesmu savukārt ir smēlusies Vebeas un Mundruco pašu personīgajā pieredzē – arī pats pāris reiz zaudēja bērniņu.

Filma pieejama: “Netflix”


“The Present”

The Present

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Kāzu gadadienā Jusefs kopā ar savu meitu, kuri dzīvo Rietumkrasta teritorijā, dodas nopirkt Jusefa sievai dāvanu. 

Citas balvas un nominācijas: 

  • 1 BAFTA nominācija (labākā britu īsfilma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Farahai Nabulsi šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā! 

Kritiķu viedoklis:  – – –

Interesants fakts: Filmas pirmā aina, kurā galvenais varonis redzams gaidām rindā, lai šķērsotu Izraēlas kontroles punktu, tika slepus nofilmēta īstā kontrols punktā, un simtiem pārējo cilvēku, kas ir redzami ainā, ir īsti palestīnieši, kuri rīta agrumā dodas uz darbu.

Filma pieejama: “Netflix”


“Quo Vadis, Aida?”

Quo Vadis, Aida?

Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Bosnija un Hercegovina)

Sižets: Aida strādā kā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) tulkotāja Srebrenicā; pēc tam, kad pilsētu pārņem Serbijas armija, Aidas ģimene ir starp tiem tūkstošiem cilvēku, kuri meklē patvērumu ANO nometnē. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 BAFTA nominācijas (labākā ārzemju filma, labākā režisore – Jasmila Žbaniča)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: 

  • Bosnijas un Hercegovinas filma jau reiz ir ieguvusi labākās ārzemju filmas “Oskaru” – tas notika 2002. gadā par filmu “No Man’s Land”. 

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 97 punkti “Metacritic”

Interesants (bet bēdīgs) fakts: Filmas notikumi risinās 1995. gada jūlijā, kad notika tā dēvētais Srebrenicas slaktiņš – Serbu Republikas armija nogalināja vairāk nekā 8000 bosniešu musulmaņu vīriešu un zēnu. 

Filma pieejama: “Quo Vadis, Aida?” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Nominācijas – 1: labākā animācijas filma

Sižets: Kad netālu no fermas avarē citplanētiešu kuģis, Auniņš Šons dodas palīgā jaunajai viešņai atgriezties mājās, pirms viņa nonāk nelabvēlīgas organizācijas rokās.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā animācijas filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 79 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas reklāmas sauklis (“tagline”) angļu valodā ir “Close encounters of the furred kind” – tikai viena no teju neskaitāmām atsaucēm uz zinātniskās fantastikas klasiku, ko pamanīsiet filmā. 

Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”


“Time”

Time

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Stāsts par to, kā Foksa Riča cīnās par sava vīra atbrīvošanu no cietuma – viņam tika piespriests 60 gadus ilgs cietumsods par dalību bruņotā bankas aplaupīšanā. 

Citas balvas un nominācijas:  – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 91 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: Filma sākotnēji bija iecerēta kā īsfilma, bet pēc tam, kad režisore Gareta Bredlija satika RIču, Riča viņai iedeva pašas uzņemtus video, kas bija tapuši pēdējo 18 gadu laikā un kuru kopgarums bija aptuveni 100 stundas; tā rezultātā Bredlija nolēma veidot pilnmetrāžas filmu. 

Filma pieejama: “Amazon Prime Video”


“Two Distant Strangers”

Two Distant Strangers

Nominācijas – 1: LABĀKĀ ĪSFILMA

Sižets: Kārters Džeimss ir iesprūdis baisā laika cilpā – viņš atkal un atkal cenšas nokļūt mājās pie sava suņa, taču katru reizi viņu brutāli nogalina policists, liekot viņam no jauna izdzīvot jau piedzīvoto dienu. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis:  – – –

Interesants fakts: Galvenās lomas atveidotājs Joey Bada$$ primāri ir reperis. 

Filma pieejama: “Netflix”


“The United States vs. Billie Holiday”

The United States vs. Billie Holiday

Nominācijas – 1: labākā aktrise (Andra Deja)

Sižets: Stāsts par leģendāro dziedātāju Billiju Holideju, kuru izsekoja Federālā narkotiku departamenta aģents Džimmijs Flečers, ar kuru Holidejai bija vētrains romāns. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globuss” (labākā aktrise drāmā – Andra Deja) un 1 cita nominācija (labākā oriģināldziesma – “Tigress & Tweed”)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir Andras Dejas pirmā nominācija “Oskaram”! 

Kritiķu viedoklis: 53% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 52 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Andra Deja ir otrā aktrise un dziedātāja, kura ir izpelnījusies “Oskara” nomināciju par Billijas Holidejas atveidojumu filmā – iepriekš tas bija izdevis arī Daienai Rosai par darbu filmā “Lady Sings the Blues”.

Filma pieejama: “The United States vs. Billie Holiday” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“White Eye”

White Eye

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Vīrietis atrod velosipēdu, kas viņam tika nozagts un nu ir kāda svešinieka īpašumā. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis:  – – –

Interesants fakts: Filma ir uzņemta vienā nepārtrauktā kadrā. 

Filma pieejama: “White Eye” pie mums šobrīd diemžēl nekur nav skatāma


“The White Tiger”

The White Tiger

Nominācijas – 1: labākais adaptētais scenārijs

Sižets: Stāsts par kādu ambiciozu šoferi Indijā, kurš liek lietā visu savu viltību un izdomu, lai izkļūtu no nabadzības un sasniegtu dzīvē pēc iespējas vairāk. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 BAFTA nominācijas (labākais aktieris – Adaršs Guravs, labākais adaptētais scenārijs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir Ramina Bahrani pirmā nominācija “Oskaram”! 

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filma ir balstīta uz Arivanda Adigas sarakstītā romāna ar tādu pašu nosaukumu, kas savulaik ieguva grāmatu pasaules prestižo “Man Booker Prize” apbalvojumu. 

Filma pieejama: “Netflix”


“Wolfwalkers”

Wolfwalkers

Nominācijas – 1: labākā animācijas filma

Sižets: Jauna medniece kopā ar tēvu dodas uz Īriju, lai nomedītu pēdējo vilku baru, taču viss mainās, kad viņa sadraudzējas ar meiteni no noslēpumainas cilts, kura, kā runā, naktī pārvēršoties par vilkiem. 

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā animācijas filma)
  • 1 BAFTA nominācija (labākā animācijas filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisoram Tomam Mūram šī ir jau trešā “Oskara” nominācija – viņš labākās animācijas filmas kategorijā bija nominēts arī 2015. gadā par filmu “Song of the Sea” un 2010. gadā par “The Secret of Kells”.
  • Producents Pols Jangs bija nominēts labākās animācijas filmas kategorijā arī 2015. gadā par “Song of the Sea”. 

Kritiķu viedoklis: 99% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 87 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filma ir trešā un noslēdzošā daļa režisora Toma Mūra veidotajā “īru folkloras triloģijā” – pirms “Wolfwalkers” viņš izveidoja “The Secret of Kells” un “Song of the Sea”, kas abas arī savulaik izpelnījās labākās animācijas filmas nominācijas “Oskaros”. 

Filma pieejama: “Apple TV+”


“Yes-People”

Yes-People

Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma

Sižets: Kādu rītu eklektiska grupa ir cilvēkiem dodas savas ikdienišķajās cīņās – darbā, skolā un trauku mazgāšanā. 

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā! 

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: “Yes-People” ir Islandē tapusi īsfilma, un līdz ar to islandiešiem “Oskaru” vakarā būs dubultiemesls turēt īkšķus – gan par šo filmu, gan, protams, Husavikas pilsētu, kas tika apdziedāta “Eurovision Song Contest” filmā. 

Filma pieejama: “Vimeo”