Tāpat kā citus gadus, arī 2024. gada “Oskaru” gids nāk ar visu svarīgāko informāciju par nominētajām filmām – nomināciju skaitu, interesantiem faktiem, kā arī, pats svarīgākais, kur pie mums ir iespējams šīs filmas noskatīties (dažas ir kinoteātros, dažas vēl tikai būs, dažas jāmeklē straumēšanas platformās).
Viena atšķirība no pagājušā gada ir, ka pie citu iegūto balvu uzskaites ir atgriezušies “Zelta globusi”, kas ir labojušies un šogad sagādāja vienas no interesantākajām un jēdzīgākajām ne tikai nominantēm, bet arī uzvarētājfilmām, tā ka welcome back.
Bet nemainīgi ir tas, ka piedāvājam jums ērtāk navigēt šo monstrrakstu, atlasot filmas pēc kategorijām – uzspiediet uz interesējošās kategorijas zemāk, lai atlasītu tikai tajā nominētās filmas.
Rakstu līdz pat “Oskariem” centīsimies arī regulāri atjaunot, lai informācija par to, kur filmas var noskatīties, būtu pēc iespējas svaigāka.
Visas
“Oppenheimer”
Nominācijas – 13: labākā filma, labākā režija (Kristofers Nolans), labākais aktieris (Kilians Mērfijs), labākais otrā plāna aktieris (Roberts Daunijs juniors), labākā otrā plāna aktrise (Emīlija Blanta), labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākā montāža, labākais grims un matu sakārtojums, labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa, labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Stāsts par amerikāņu zinātnieku Robertu Openhaimeru un viņa lomu atombumbas radīšanā.
Citas balvas un nominācijas:
- 7 BAFTA balvas (labākā filma, labākais režisors (Kristofers Nolans), labākais aktieris (Kilians Mērfijs), labākais otrā plāna aktieris (Roberts Daunijs juniors), labākais operatora darbs, labākā montāža, labākā mūzika) un vēl 6 nominācijas (labākais adaptētais scenārijs, labākā otrā plāna aktrise (Emīlija Blanta), labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa).
- 3 “Screen Actors Guild” (SAG) balvas (labākais aktieru ansamblis, labākais aktiers (Kilians Mērfijs), labākais otrā plāna aktieris (Roberts Daunijs juniors)) un vēl viena nominācija (labākā otrā plāna aktrise (Emīlija Blanta))
- 5 “Zelta globusa” balvas (labākā drāma, labākais režisors (Kristofers Nolans), labākais aktieris drāmā (Kilians Mērfijs), labākais otrā plāna aktieris (Roberts Daunijs juniors), labākā mūzika) un vēl 3 nominācijas (labākais scenārijs, iespaidīgākie panākumi kases ieņēmumu ziņā, labākā otrā plāna aktrise (Emīlija Blanta)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Gan par “Oppenheimer”, gan “Maestro” labākās skaņas kategorijā dubultnominētais Ričards Kings jau ir ieguvis 4 “Oskarus”, no kuriem trīs ir par darbu Nolana filmās (2018. gadā par “Dunkirk”, 2011. gadā par “Inception”, 2009. gadā par “The Dark Knight” un 2004. gadā par “Master and Commander: The Far Side of the World”), kā arī viņa kontā vēl 2 nominācijas (2015. gadā par “Interstellar” un 2006. gadā par “War of the Worlds”).
- Par labāko skaņu nominētais Villijs D. Bērtons ir 2 “Oskaru” īpašnieks (2007. gadā par “Dreamgirls” un 1989. gadā par “Bird”), kā arī ticis pie vēl 5 nominācijām (2000. gadā par “The Green Mile”, 1995. gadā par “The Shawshank Redemption”, 1984. gadā par “WarGames”, 1981. gadā par “Altered States” un 1979. gadā par “The Buddy Holly Story”).
- Arī trešais labākās skaņas kategorijas nominants Gerijs A. Rico arī līdz šim ir ticis pie 2 “Oskariem” (2018. gadā par “Dunkirk” un 2011. gadā par “Inception”), kā arī pie vēl 3 nominācijām (2015. gadā par “Interstellar”, 2009. gadā par “The Dark Knight” un 2005. gadā par “The Incredibles”).
- Savukārt ceturtais par labāko skaņu nominētais “Openheimera” pārstāvis Kevins O’Konors ir 1 “Oskara” īpašnieks (2017. gadā par “Hacksaw Ridge”), kā arī vēl ticis nominēts 20 (!!!) reizes (2008. gadā par “Transformers”, 2007. gadā par “Apocalypto”, 2006. gadā par “Memoirs of a Geisha”, 2005. gadā par “Spider-Man 2”, 2003. gadā par “Spider-Man”, 2002. gadā par “Pearl Harbor”, 2001. gadā par “The Patriot”, divas nominācijas 1999. gadā par “Armageddon” un “The Mask of Zorro”, 1998. gadā par “Con Air”, 2 nominācijas 1997. gadā par “The Rock” un “Twister”, 1996. gadā par “Crimson Tide”, 1993. gadā par “A Few Good Men”, 1991. gadā par “Days of Thunder”, 1990. gadā par “Black Rain”, 1987. gadā par “Top Gun”, 1986. gadā par “Silverado”, 1985. gadā par “Dune” un 1984. gadā par “Terms of Endearment”).
- Komponists Ludvigs Goransons jau ir “Oskara” laureāts (2019. gadā par “Black Panther” mūziku), kā arī ticis pie vēl vienas iepriekšējas nominācijas (2023. gadā labākās oriģināldziesmas kategorijā par “Black Panther: Wakanda Forever” dzirdamo “Lift Me Up”).
- Kristofers Nolans, kurš šoreiz nominēts trīskārši (kā producents labākās filmas kategorijā, kā režisors un kā scenārija autors), iepriekš ticis nominēts 5 balvām (2018. gadā 2 nominācijas par “Dunkirk” labākās filmas un režijas kategorijā, 2 nominācijas 2011. gadā par “Inception” labākās filmas un oriģinālscenārija kategorijā un 2002. gadā par “Memento” oriģinālscenāriju).
- Roberts Daunijs juniors iepriekš ticis pie 2 “Oskara” nominācijām (2009. gadā kā labākais otrā plāna aktieris filmā “Tropic Thunder” un 1993. gadā kā labākais aktiers filmā “Chaplin”).
- Producente Emma Tomasa, kura ir arī Kristofera Nolana sieva, līdz šim bija tikusi pie 2 nominācijām labākās filmas kategorijā (2018. gadā par “Dunkirk” un 2011. gadā par “Inception”).
- Producents Čārlzs Rovens iepriekš ticis pie 1 “Oskara nominācijas” (2014. gadā par “American Hustle” kā labākajai filmai).
- Labākā operatora darba kategorijā nominētais Hoite van Hoitema iepriekš ticis pie 1 nominācijas (2018. gadā par “Dunkirk”).
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 89 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Par filmas “Oppenheimer” tapšanu zināmā mērā varam teikt paldies Robertam Patinsonam, kurš bija redzams Kristofera Nolana iepriekšējā filmā “Tenet”, – viņš pēc tam, kad tika nofilmēta “Tenet”, Nolanam uzdāvināja grāmatu ar Roberta Openheimera runām, zinātnieka darbiem un dzīvesstāstam sasaucoties ar “Tenet” atspoguļotajām tēmām (pats Openheimers pat tiek pieminēts vienā no “Tenet” ainām).
Filma pieejama: “Openheimers” šobrīd skatāms kinoteātrī Forum Cinemas, kā arī to iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, YouTube, Apple TV
“Poor Things”
Nominācijas – 11: labākā filma, labākā režija (Jorgs Lantims), labākā aktrise (Emma Stouna), labākais otrā plāna aktieris (Marks Rafalo), labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākā montāža, labākais grims un matu sakārtojums, labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs, labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Sava nežēlīgā vīra ietekmē Bella ir izdarījusi pašnāvību, taču ekscentrisks zinātnieks nolemj izglābt sievieti un pārstāda viņai viņas pašas vēl nedzimušā bērna smadzenes.
Citas balvas un nominācijas:
- 5 BAFTA balvas (labākā aktrise (Emma Stouna), labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums, labākais mākslinieka darbs, labākie vizuālie efekti) un vēl 6 nominācijas (labākā filma, labākā britu filma, labākais adaptētais scenārijs, labākais operatora darbs, labākā montāža, labākā mūzika)
- 2 SAG nominācijas (labākā aktrise (Emma Stouna), labākais otrā plāna aktieris (Vilems Defo))
- 2 “Zelta globusa” balvas (labākais mūzikls vai komēdija, labākā aktrise mūziklā vai komēdijā (Emma Stouna)) un vēl 5 nominācijas (labākais režisors, labākais scenārijs, labākais otrā plāna aktieris (Marks Rafalo, Vilems Defo), labākā mūzika)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Labākā grima un matu sakārtojuma nominācijā izceltā Marka Kuljē kontā jau ir 2 “Oskari” (2015. gadā par “The Grand Budapest Hotel” un 2012. gadā par “The Iron Lady”), kā arī vēl 2 nominācijas (2023. gadā par “Elvis” un 2021. gadā par “Pinocchio”).
- Emma Stouna, kura ir nominēta gan kā aktrise, gan kā producente, jau ir “Oskara” īpašniece (2017. gadā par “La La Land” kā labākā aktrise), kā arī tikusi vēl pie 2 nominācijām (kā labākā otrā plāna aktrise gan 2019. gadā par “The Favourite”, gan 2015. gadā par “Birdman).
- Jorgs Lantims, kurš šogad ir nominēts dubultā gan kā režisors, gan producents, iepriekš ticis vēl pie 3 “Oskara” nominācijām (2 nominācijas 2019. gadā par “The Favourite” labākās filmas un labākās režijas kategorijā, kā arī 2017. gadā par “The Lobster” oriģinālscenāriju).
- Marks Rafalo iepriekš ticis nominēts “Oskariem” 3 reizes, turklāt visas – kā labākais otrā plāna aktieris (2016. gadā par “Spotlight”, 2015. gadā par “Foxcatcher” un 2011. gadā par “The Kids Are All Right”).
- Producents Eds Ginijs iepriekš ticis pie 2 nominācijām labākās filmas kategorijā (2019. gadā par “The Favourite” un 2016. gadā par “Room”).
- Scenārija autors Tonijs Maknamara iepriekš ticis nominēts “Oskaram” labākā oriģinālscenārija kategorijā 2019. gadā par “The Favourite”.
- Arī operatora Robija Raiena kontā līdz šim bijusi viena nominācija – 2019. gadā par “The Favourite”.
- Kategorijā “Labākā montāža” nominētais Jorgs Mavropsaridis iepriekš nominēts arī 2019. gadā par “The Favourite”.
- Nadja Steisija, kura nominēta par labāko grimu un matu sakārtojumu, iepriekš tikusi nominēta 2002. gadā par filmu “Cruella”.
Kritiķu viedoklis: 94% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 87 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Marks Rafalo filmēšanas gaitā bija ļoti uztraucies par savu sniegumu un šaubījās, vai tas ir gana labs. Pārējie filmēšanas komandas biedri viņu vilka uz zoba, regulāri draudot, ka Rafalo tik tiešām tiks atlaists. Visa jandelēšanās beigu beigās sasniedza kulmināciju, kad Vilems Defo kādu dienu uz filmēšanas laukumu atveda Oskaru Aizeku, kurš netālu filmējās citā projektā, – Rafalo tika paziņots, ka Aizeks esot ieradies, lai viņu aizvietotu.
Filma pieejama: “Nabaga radības” šobrīd skatāmas kinoteātros Forum Cinemas, Apollo Kino, Cinamon
“Killers of the Flower Moon”
Nominācijas – 10: labākā filma, labākā režija (Mārtins Skorsēze), labākā aktrise (Lilija Gledstouna), labākais otrā plāna aktieris (Roberts Deniro), labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākā montāža, labākā mūzika, labākā oriģināldziesma (“Wahzhazhe (A Song For My People)”), labākais mākslinieka darbs
Sižets: 20. gadsimta mijā nafta atnesa bagātību oseidžu ciltij, kuri vienā naktī kļuva par bagātākajiem cilvēkiem pasaulē. Tas piesaistīja balto cilvēku uzmanību, kuri ieradās oseidžu zemē, nozaga, cik spēja, pirms ķērās pie slepkavībām.
Citas balvas un nominācijas:
- 9 BAFTA nominācijas (labākā filma, labākais otrā plāna aktieris (Roberts Deniro), labākā aktieru atlase, labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākā montāža, labākais grims un matu sakārtojums, labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs)
- 1 SAG balva (labākā aktrise (Lilija Gledstouna)) un vēl 2 nominācijas (labākais aktieru ansamblis, labākais otrā plāna aktieris (Roberts Deniro))
- 1 “Zelta globusa” balva (labākā aktrise drāmā (Lilija Gledstouna)) un vēl 6 nominācijas (labākā drāma, labākais režisors, labākais scenārijs, labākais otrā plāna aktieris (Roberts Deniro), labākais aktieris (Leonardo Dikaprio), labākā mūzika)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Mārtina Skorsēzes ilggadējā montāžas režisore Telma Skūnmeikere jau ir ieguvusi 3 “Oskarus” (2007. gadā par “The Departed”, 2005. gadā par “The Aviator” un 1981. gadā par “Raging Bull”), kā arī viņas kontā vēl 5 nominācijas (2020. gadā par “The Irishman”, 2012. gadā par “Hugo”, 2003. gadā par “Gangs of New York”, 1991. gadā par “Goodfellas” un 1971. gadā par “Woodstock”).
- Roberts Deniro jau ir 2 “Oskaru” laureāts (1981. gadā kā labākais aktieris filmā “Raging Bull” un 1975. gadā kā labākais otrā plāna aktieris filmā “The Godfather Part II”), kā arī viņam piešķirtas vēl 6 nominācijas (2020. gadā kā “The Irishman” producentam labākās filmas kategorijā, 2013. gadā par otrā plāna lomu filmā “Silver Linings Playbook”, 1992. gadā kā labākajam aktierim par filmu “Cape Fear”, 1991. gadā kā labākajam aktierim par filmu “Awakenings”, 1979. gadā kā labākajam aktierim par “The Deer Hunter” un 1977. gadā kā labākajam aktierim par “Taxi Driver”).
- Mārtins Skorsēze, kurš ir nominēts gan kā producents, gan kā režisors, jau reiz ir saņēmis “Oskaru” (2007. gadā par “The Departed” režiju), kā arī ticis nominēts vēl 13 reizes (2 nominācijas 2020. gadā par “The Irishman” labākās filmas un režijas kategorijā, 2 nominācijas 2014. gadā par “The Wolf of Wall Street” labākās filmas un režijas kategorijā, 2 nominācijas 2012. gadā par “Hugo” labākās filmas un režijas kategorijā, 2005. gadā par “The Aviator” režiju, 2003. gadā par “Gangs of New York” režiju, 1994. gadā par “The Age of Innocence” labākā adaptētā scenārija kategorijā, 2 nominācijas 1991. gadā par “Goodfellas” labākās režijas un adaptētā scenārija kategorijā, 1989. gadā par “The Last Temptation of Christ” režiju un 1981. gadā par “Raging Bull” režiju).
- Kostīmu mākslinieces Žaklīnas Vestas kontā līdz šim bijušas 4 “Oskara” nominācijas (2022. gadā par “Dune”, 2016. gadā par “The Revenant”, 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button” un 2001. gadā par “Quills”).
- Operators Rodrigo Prieto iepriekš ticis nominēts 3 reizes (2020. gadā par “The Irishman”, 2017. gadā par “Silence” un 2006. gadā par “Brokeback Mountain”).
- Producents Daniels Lupi iepriekš saņēmis 2 “Oskara” nominācijas labākās filmas kategorijā (2018. gadā par “Phantom Thread” un 2008. gadā par “There Will Be Blood”).
- Labākā mākslinieka darba kategorijā nominētais Džeks Fisks iepriekš ticis pie 2 nominācijām (2016. gadā par “The Revenant” un 2008. gadā par “There Will Be Blood”).
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 89 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Lilija Gledstoune bija pavisam nopietni apsvērusi karjeras maiņu, grasoties atteikties no aktiermākslas trūcīgā lomu piedāvājuma dēļ – viņa jau bija sākusi reģistrācijas procesu datu analītikas kursiem, lai varētu pieteikties sezonālam darbam ASV Zemkopības departamentā, taču tad viņu pārtrauca atnākusi e-pasta vēstule no paša Mārtina Skorsēzes, aicinot viņu satikties, lai apspriestu dalību “Killers of the Flower Moon” filmā. Pārējais, tā teikt, jau ir vēsture.
Filma pieejama: “Ziedu mēness slepkavas” skatāma straumēšanas platformas Apple TV+ katalogā
“Barbie”
Nominācijas – 8: labākā filma, labākais otrā plāna aktieris (Raiens Goslings), labākā otrā plāna aktrise (Amerika Ferera), labākie kostīmi, labākā oriģināldziesma (“I’m Just Ken”, “What Was I Made For?”), labākais mākslinieka darbs, labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Bārbija un Kens dzīvo priekpilnas dzīves šķietami perfektajā un krāsainajā Bārbijlendā. Taču, abiem nonākot reālajā pasaulē, viņi uzzina, kāda ir dzīve kopā ar cilvēkiem ar visām no tā izrietošajām sekām – gan pozitīvajām, gan ne tik jestrajām.
Citas balvas un nominācijas:
- 5 BAFTA nominācijas (labākā aktrise (Margo Robija), labākais otrā plāna aktieris (Raiens Goslings), labākais oriģinālscenārijs, labākie kostīmi, labākais mākslinieka darbs)
- 4 SAG nominācijas (labākais aktieru ansamblis, labākā aktrise (Margo Robija), labākais otrā plāna aktieris (Raiens Goslings), labākais kaskadieru ansamblis)
- 2 “Zelta globusa” balvas (iespaidīgākie panākumi kases ieņēmumu ziņā, labākā oriģināldziesma (“What Was I Made For?”) un vēl 7 nominācijas (labākais mūzikls vai komēdija, labākā režija (Grēta Gerviga), labākais scenārijs, labākā aktrise mūziklā vai komēdijā (Margo Robija), labākais otrā plāna aktieris (Raiens Goslings), labākā oriģināldziesma (“Dance the Night”, “I’m Just Ken”)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Kostīmu māksliniece Žaklīna Durāna jau ir 2 “Oskaru” īpašniece (2020. gadā par “Little Women” un 2013. gadā par “Anna Karenina”), kā arī viņas kontā vēl 6 nominācijas (2022. gadā par “Cyrano”, 2 nominācijas 2018. gadā par “Darkest Hour” un “Beauty and the Beast”, 2015. gadā par “Mr. Turner”, 2008. gadā par “Atonement” un 2006. gadā par “Pride and Prejudice”).
- Billija Ailiša, kura ir nominēta par “What Was I Made For?”, jau ir “Oskara” laureāte – 2022. gadā par “No Time To Die” tituldziesmu.
- Arī Fineass O’Konels, Billijas brālis, kurš šogad nominēts par “What Was I Made For?”, kopā ar māsu saņēma “Oskaru” 2022. gadā par “No Time To Die”.
- Marks Ronsons, kurš ir nominēts par dziesmu “I’m Just Ken”, jau ir saņēmis 1 “Oskaru” (2019. gadā par “A Star is Born” dziesmu “Shallow”).
- Arī Endrjū Vaiats, kurš ir nominēts par “I’m Just Ken”, saņēma “Oskaru” 2019. gadā par “A Star Is Born” dzirdamo “Shallow”.
- Labākā mākslinieka darba kategorijā nominētā Sāra Grīnvuda iepriekš tikusi nominēta 6 “Oskariem” (2 nominācijas 2018. gadā par “Darkest Hour” un “Beauty and the Beast”, 2013. gadā par “Anna Karenina”, 2010. gadā par “Sherlock Holmes”, 2008. gadā par “Atonement” un 2006. gadā par “Pride and Prejudice”).
- Arī Keitija Spensere, nominante kategorijā “Labākais mākslinieka darbs”, līdz šim bija izpelnījusies 6 nominācijas (2 nominācijas 2018. gadā par “Darkest Hour” un “Beauty and the Beast”, 2013. gadā par “Anna Karenina”, 2010. gadā par “Sherlock Holmes”, 2008. gadā par “Atonement” un 2006. gadā par “Pride and Prejudice”).
- Grēta Gerviga, kura šoreiz nominēta kā scenāriste, iepriekš nopelnījusi 3 “Oskara” nominācijas (2020. gadā par “Little Women” labākā adaptētā scenārija kategorijā, kā arī 2 nominācijas 2018. gadā par “Lady Bird” labākās režijas un labākā oriģinālscenārija kategorijā).
- Noa Baumbahs, Grētas vīrs, arī iepriekš ticis pie 3 nominācijām (2 nominācijas 2020. gadā par “Marriage Story” labākās filmas un oriģinālscenārija kategorijā, kā arī 2006. gadā par “The Squid and the Whale” oriģinālscenāriju).
- Producents Deivids Heimans iepriekš ticis nominēts labākās filmas kategorijā 3 reizes (2 nominācijas 2020. gadā par “Once Upon a Time… In Hollywood” un “Marriage Story”, kā arī 2014. gadā par “Gravity”).
- Raiens Goslings līdz šim bija izpelnījies 2 “Oskara” nominācijas (kā labākais aktieris 2017. gadā par “La La Land” un 2007. gadā par “Half Nelson”).
- Margo Robija, kura šogad ir nominēta kā filmas producente, iepriekš tikusi pie 2 nominācijām aktiermākslas kategorijās (2020. gadā kā labākā otrā plāna aktrise par filmu “Bombshell” un 2018. gadā kā labākā aktrise par filmu “I, Tonya”).
- Robijs Breners iepriekš ticis nominēts kā producents labākās filmas kategorijā 2014. gadā par “Dallas Buyers Club”.
Kritiķu viedoklis: 88% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 80 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Fakts, ka Bārbiju pasaulē Keniem allaž bijusi atvēlēta mazsvarīga loma, ir neapstrīdams – to pamanīja arī Raiens Goslings, kurš piekrita lomai filmā pēc tam, kad savā dārzā atrada savas meitas pilnīgi pamesto un aizmirsto Kena lelli mētājamies ar seju zemē blakus izspiestam citronam. Goslings nofotografēja šo skumjo ainu un attēlu aizsūtīja Grētai Gervigai ar tekstu: “Es būšu tavs Kens, jo viņa stāsts ir jāizstāsta.”
Filma pieejama: “Bārbiju” iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, Apple TV, YouTube
“Maestro”
Nominācijas – 7: labākā filma, labākais aktieris (Bredlijs Kūpers), labākā aktrise (Kerija Maligana), labākais operatora darbs, labākais grims un matu sakārtojums, labākā skaņa, labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Stāsts par diriģenta un komponista Leonarda Bernstaina un aktrises Felīsas Montelegras Konas Bernstainas vairākas desmitgades ilgušajām attiecībām.
Citas balvas un nominācijas:
- 7 BAFTA nominācijas (labākais režisors (Bredlijs Kūpers), labākais aktieris (Bredlijs Kūpers), labākā aktrise (Kerija Maligana), labākais oriģinālscenārijs, labākais operatora darbs, labākais grims un matu sakārtojums, labākā skaņa)
- 2 SAG nominācijas (labākais aktiers (Bredlijs Kūpers), labākā aktrise (Kerija Maligana))
- 4 “Zelta globusa” nominācijas (labākā drāma, labākais režisors (Bredlijs Kūpers), labākais aktieris drāmā (Bredlijs Kūpers), labākā aktrise drāmā (Kerija Maligana))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Gan par “Maestro”, gan “Oppenheimer” labākās skaņas kategorijā dubultnominētais Ričards Kings jau ir ieguvis 4 “Oskarus”, no kuriem trīs ir par darbu Nolana filmās (2018. gadā par “Dunkirk”, 2011. gadā par “Inception”, 2009. gadā par “The Dark Knight” un 2004. gadā par “Master and Commander: The Far Side of the World”), kā arī viņa kontā vēl 2 nominācijas (2015. gadā par “Interstellar” un 2006. gadā par “War of the Worlds”).
- Stīvenam Spīlbergam, kurš nominēts labākās filmas kategorijā kā producents, jau ir 3 “Oskari” (1999. gadā kā režisoram par “Saving Private Ryan” un 2 “Oskari” 1994. gadā par “Schindler’s List” labākās filmas un labākā režisora kategorijā), kā arī viņa kontā vēl 19 nominācijas (3 nominācijas 2023. gadā par “The Fabelmans” labākās filmas, režijas un oriģinālscenārija kategorijā, 2 nominācijas 2022. gadā par “West Side Story” labākās filmas un režijas kategorijā, 2018. gadā par “The Post” labākās filmas kategorijā, 2016. gadā par “Bridge of Spies” labākās filmas kategorijā, 2 nominācijas 2013. gadā par “Lincoln” labākās filmas un režijas kategorijā, 2012. gadā par “War Horse” labākās filmas kategorijā, 2007. gadā par “Letters From Iwo Jima” labākās filmas kategorijā, 2 nominācijas 2006. gadā par “Munich” labākās filmas un režijas kategorijā, 1999. gadā par “Saving Private Ryan” labākās filmas kategorijā, 1986. gadā par “The Color Purple” labākās filmas kategorijā, 2 nominācijas 1983. gadā par “E.T. the Extra-Terrestrial” labākās filmas un režijas kategorijā, 1982. gadā par “Raiders of the Lost Ark” režiju un 1978. gadā par “Close Encounters of the Third Kind” režiju).
- Par labāko grimu nominētajam Kazu Hiro jau ir 2 “Oskari” (2020. gadā par “Bombshell” un 2018. gadā par “Darkest Hour”), kā arī vēl 2 nominācijas (2008. gadā par “Norbit” un 2007. gadā par “Click!”).
- Par labāko oriģinālscenāriju nominētais Džošs Singers jau ir 1 “Oskara” īpašnieks – 2016. gadā par “Spotlight” oriģinālscenāriju.
- Bredlijam Kūperam, kurš šogad nominēts trīskārši (kā producents labākās filmas kategorijā, kā labākais aktieris un kā oriģinālscenārija autors), iepriekš tikušas 9 nominācijas, bet pagaidām 0 “Oskaru” (2022. gadā kā producentam par “Nightmare Alley”, 2020. gadā kā producentam par “Joker”, 3 nominācijas 2019. gadā par “A Star Is Born” labākās filmas, aktiera un adaptētā scenārija kategorijā, 2 nominācijas 2015. gadā par “American Sniper” labākās filmas un aktiera kategorijā, 2014. gadā kā otrā plāna aktierim par “American Hustle” un 2013. gadā kā aktierim par “Silver Linings Playbook”).
- Producente Krisija Makosko Krīgere iepriekš tikusi 4 reizes nominēta labākās filmas kategorijā (2023. gadā par “The Fabelmans”, 2022. gadā par “West Side Story”, 2018. gadā par “The Post” un 2016. gadā par “Bridge of Spies”).
- Par labāko skaņu nominētais Stīvens Morovs iepriekš ticis pie vēl 3 nominācijām (2020. gadā par “Ford v. Ferrari”, 2019. gadā par “A Star Is Born” un 2017. gadā par “La La Land”).
- Labākās skaņas kategorijā gan par “Maestro”, gan “The Creator” nominētais Dīns A. Zupančičs iepriekš ticis nominēts 3 reizes (2020. gadā par “Joker”, 2019. gadā par “A Star Is Born” un 2006. gadā par “The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and the Wardrobe”).
- Arī Toms Ozaničs šogad ir nominēts dubultā par “Maestro” un “The Creator” skaņu un iepriekš izpelnījies vēl 2 nominācijas (2020. gadā par “Joker” un 2019. gadā par “A Star Is Born”).
- Operators Metjū Libatiks līdz šim izpelnījies 2 nominācijas (2019. gadā par “A Star Is Born” un 2011. gadā par “Black Swan”).
- Kerija Maligana iepriekš tikusi pie 2 nominācijām kā labākā aktrise (2021. gadā par “Promising Young Woman” un 2010. gadā par “An Education”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Džeisons Ruders iepriekš nominēts 2019. gadā par “A Star Is Born”.
- Labākā grima un matu sakārtojuma kategorijā nominētā Keja Džordžu iepriekš tikusi nominēta 2020. gadā par “Joker”.
Kritiķu viedoklis: 80% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 77 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas slavenākā aina – Bernstaina diriģētais Londonas Simfoniskā orķestra koncerts 1976. gadā –, kas ilgst 6 minūtes un 21 sekundi, no Bredlija Kūpera esot prasījusi, kā viņš pats apgalvo, gatavošanos sešu gadu garumā, sīki un smalki pētot katru Bernstaina kustību, kas redzama koncerta video ierakstā.
Filma pieejama: “Maestro” skatāma Netflix straumēšanas platformā
“American Fiction”
Nominācijas – 5: labākā filma, labākais aktieris (Džefrijs Raits), labākais otrā plāna aktieris (Sterlings K. Brauns), labākā mūzika, labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Kādam rakstniekam, kuram ir apnicis tas, ka literatūras elite un meinstrīms apbrīno un pieprasa tikai stereotipiski uzspēlētu melnādaino amerikāņu kultūru, uzraksta pārspīlējumu pilnu grāmatu, izmantojot pseidonīmu. Negaidītā kārtā tieši šī grāmata ieceļ viņu īstā slavas saulītē, liekot viņam pašam justies kā liekulim, kurus iepriekš viņš bija tik skarbi kritizējis.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākais adaptētais scenārijs)
- 3 SAG nominācijas (labākais aktieru ansamblis, labākais aktieris (Džefrijs Raits), labākais otrā plāna aktieris (Sterlings K. Brauns)
- 2 “Zelta globusa” nominācijas (labākais mūzikls vai komēdija, labākais aktieris mūziklā vai komēdijā (Džefrijs Raits))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 82 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Stāsta galvenais varonis Teloniuss “Monks” Elisons ir nosaukts par godu amerikāņu džeza pianistam un komponistam Teloniusam Monkam, taču, lai gan filmas skaņu celiņā dzirdams daudz džeza elementu, tajā netiek izmantots neviens Monka skaņdarbs.
Filma pieejama: “American Fiction” skatāma Prime Video straumēšanas platformā
“Anatomy of a Fall”
Nominācijas – 5: labākā filma, labākā režija (Žistīne Triē), labākā aktrise (Sandra Hillere), labākā montāža, labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Sieviete kļūst par aizdomās turamo vīra slepkavībā, un viņu neredzīgajam dēlam kā galvenajam notikuma lieciniekam nākas nostāties dilemmas priekšā.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākais oriģinālscenārijs) un vēl 6 nominācijas (labākā filma, labākā filma, kas nav angļu valodā, labākā režisore (Žistīne Triē), labākā aktrise (Sandra Hillere), labākā aktieru atlase, labākā montāža)
- 2 “Zelta globusa” balvas (labākā filma, kas nav angļu valodā, labākais scenārijs) un vēl 2 nominācijas (labākā drāma, labākā aktrise drāmā (Sandra Hillere))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 86 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmu redzējušie zinās, ka tajā svarīgu lomu spēlē neparasts skaņdarbs – “Bacao Rhythm & Steel Band” veidotā kaverversija 50 Cent dziesmai “P.I.M.P.”. Izrādās, ka visa filma varēja izklausīties pavisam citādi, jo sākotnēji Žistīne Triē un Artūrs Harari filmā bija plānojuši izmantot Dollijas Pārtones dziesmu “Jolene”, pat iekļaujot dziesmas vārdu analīzi vienā no tiesas ainām. Taču aptuveni mēnesi pirms filmēšanas sākšanas izrādījās, ka nebūs iespējams iegūt tiesības izmantot Pārtones dziesmu, tāpēc nācās izdomāt kaut ko citu.
Filma pieejama: “Kritiena anatomija” šobrīd skatāma kinoteātros Forum Cinemas, Apollo Kino, Cinamon Alfa, Splendid Palace, Kino Bize, Cēsu koncertzālē
“The Holdovers”
Nominācijas – 5: labākā filma, labākais aktieris (Pols Džiamati), labākā otrā plāna aktrise (Da’vaina Džoja Rendolfa), labākā montāža, labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Īdzīgs vēstures skolotājs ir spiests palikt skolā Ziemassvētku brīvdienu laikā, un viņam kompāniju sastāda problēmu nomākts students, kuram nav citas vietas, kur palikt, un sērojoša pavāre.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA balvas (labākā otrā plāna aktrise (Da’vaina Džoja Rendolfa), labākā aktieru atlase) un vēl 5 nominācijas (labākā filma, labākais režisors (Aleksandrs Peins), labākais aktieris (Pols Džiamati), labākais otrā plāna aktieris (Dominiks Sesa), labākais oriģinālscenārijs)
- 1 SAG balva (labākā otrā plāna aktrise (Da’vaina Džoja Rendolfa) un vēl 1 nominācija (labākais aktieris (Pols Džiamati)
- 2 “Zelta globusa” balvas (labākais aktieris mūziklā vai komēdijā (Pols Džiamati), labākā otrā plāna aktrise (Da’vaina Džoja Rendolfa)) un vēl 1 nominācija (labākais mūzikls vai komēdija)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Producenta Marka Džonsona kontā jau ir 1 “Oskars” (1989. gadā par “Rain Man” labākās filmas kategorijā), kā arī vēl 1 nominācija (1992. gadā par “Bugsy”).
- Pols Džiamati jau reiz ir nominēts “Oskaram” – 2006. gadā kā labākais otrā plāna aktieris par filmu “Cinderella Man”.
- Montāžas režisors Kevins Tents iepriekš ticis nominēts 2012. gadā par filmu “The Descendants”.
Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 82 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Dominiks Sesa, kurš filmā atveido studentu, kurš ir spiests palikt skolā svētku laikā, ir absolūts debitants – “The Holdovers” ir viņa pirmā filma karjerā. “The Holdovers” aktieru atlases vadītāja bija aicinājusi pieteikties provēm studentus, kas mācās Dīrfīldas akadēmijā, kur norisinājās filmas uzņemšana, un Sesa teju negaidīti tika pie vienas no galvenajām lomām filmā.
Filma pieejama: “Atstātie” šobrīd skatāmi kinoteātrī Forum Cinemas
“The Zone of Interest”
Nominācijas – 5: labākā filma, labākā režija (Džonatans Gleizers), labākā starptautiskā filma (Lielbritānija), labākā skaņa, labākais adaptētais scenārijs
Sižets: Aušvicas komandants Rūdolfs Hess un viņa sieva Hedviga cenšas izveidot savai ģimenei sapņu dzīvi mājā un dārzā, kas atrodas blakus koncentrācijas nometnei.
Citas balvas un nominācijas:
- 3 BAFTA balvas (labākā britu filma, labākā filma, kas nav angļu valodā, labākā skaņa) un vēl 6 nominācijas (labākais režisors (Džonatans Gleizers), labākā otrā plāna aktrise (Sandra Hillere), labākais adaptētais scenārijs, labākais operatora darbs, labākā montāža, labākais mākslinieka darbs)
- 3 “Zelta globusa” nominācijas (labākā drāma, labākā filma, kas nav angļu valodā, labākā mūzika)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas no Lielbritānijas iepriekš tikušas nominētas labākās ārzemju filmas (vai tās ekvivalenta) kategorijā 2 reizes (1993. gadā par “Hedd Wyn” un 1999. gadā par “Solomon & Gaenor”).
Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 90 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Lai pēc izveidotu pēc iespējas autentiskāku skaņas vidi, filmas skaņu dizainers Džonijs Bērns 600 lappušu garā dokumentā apkopoja visu iespējamu informāciju par notikumiem Aušvicā, iekļaujot izdzīvojušo liecības un koncentrācijas nometnes karti, kas palīdzētu noteikt, ko no aiz sienas notiekošajām šausmām būtu bijis iespējams dzirdēt Hesu īpašumā.
Filma pieejama: “The Zone of Interest” būs skatāma Latvijas kinoteātros no 29. marta
“Napoleon”
Nominācijas – 3: labākie kostīmi, labākais mākslinieka darbs, labākie vizuālie efekti
Sižets: Stāsts par ikoniskā Francijas imperatora Napoleona Bonaparta sasniegumiem un zaudējumiem. Filma atklāj viņa nerimstošo cīņu par varu caur viņa atkarību no attiecībām ar savas dzīves vienīgo īsto mīlestību Žozefīni.
Citas balvas un nominācijas:
- 4 BAFTA nominācijas (labākā britu filma, labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums, labākie vizuālie efekti)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Nīls Korbulds, kurš šogad ir trīskārši nominēts labāko vizuālo efektu kategorijā (par “Napoleon”, “The Creator” un “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”), jau ir 2 “Oskaru” īpašnieks (2014. gadā par “Gravity” un 2001. gadā par “Gladiator”), kā arī viņš ticis pie vēl 3 nominācijām (2017. gadā par “Rogue One: A Star Wars Story”, 2013. gadā par “Snow White and the Huntsman” un 2007. gadā par “Superman Returns”).
- Par labākajiem kostīmiem nominētā Džentija Jeitsa jau ir ieguvusi 1 “Oskaru” (2001. gadā par “Gladiator”).
- Labākā mākslinieka darba kategorijā nominētais Artūrs Makss jau ir ticis pie 3 iepriekšējām nominācijām (2016. gadā par “The Martian”, 2008. gadā par “American Gangster” un 2001. gadā par “Gladiator”).
- Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Čārlijs Henlijs jau ticis nominēts iepriekš – 2013. gadā par “Prometheus”.
Kritiķu viedoklis: 58% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 64 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas režisoru seru Ridliju Skotu vispār nesatrauc pārmetumi par daudzajām vēsturiskajām neprecizitātēm – uz vēsturnieku un citu kritizētāju iebildumiem viņa atbilde intervijās ir bijusi: “Atslābstiet. Ja man klūp virsū vēsturnieki, es viņiem jautāju: “Piedod, draugs, bet vai tu biji tur klāt? Nē? Nu tad aizver muti.”” (“Get a life. When I have issues with historians, I ask: “Excuse me, mate, were you there? No? Well, shut the fuck up then.”)
Filma pieejama: “Napoleons” skatāms kinoteātrī Forum Cinemas, kā arī filmu iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, YouTube
“The Creator”
Nominācijas – 2: labākā skaņa, labākie vizuālie efekti
Sižets: Notiekot karam starp cilvēkiem un mākslīgo intelektu, bijušais īpašo spēku aģents Džošua, kurš joprojām pārdzīvo savas sievas pazušanu, tiek iesaistīts uzdevumā atrast un likvidēt Radītāju – nenotveramo mākslīgā intelekta arhitektu un viņa noslēpumaino ieroci, kurš varētu izbeigt karu un likvidēt cilvēku rasi.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākie vizuālie efekti)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Ītans van der Rains, kurš ir nominēts par labāko skaņu, jau ir 2 “Oskaru” laureāts (2006. gadā par “King Kong” un 2003. gadā par “The Lord of the Rings: The Two Towers”), kā arī viņam piešķirtas vēl 4 nominācijas (2019. gadā par “A Quiet Place”, 2013. gadā par “Argo, 2012. gadā par “Transformers: Dark of the Moon” un 2008. gadā par “Transformers”).
- Nīls Korbulds, kurš šogad ir trīskārši nominēts labāko vizuālo efektu kategorijā (par “Napoleon”, “The Creator” un “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”), jau ir 2 “Oskaru” īpašnieks (2014. gadā par “Gravity” un 2001. gadā par “Gladiator”), kā arī viņš ticis pie vēl 3 nominācijām (2017. gadā par “Rogue One: A Star Wars Story”, 2013. gadā par “Snow White and the Huntsman” un 2007. gadā par “Superman Returns”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Ēriks Ādāls iepriekš ticis jau pie 3 nominācijām (2019. gadā par “A Quiet Place”, 2013. gadā par “Argo” un 2012. gadā par “Transformers: Dark of the Moon”).
- Labākās skaņas kategorijā gan par “The Creator”, gan “Maestro” nominētais Dīns A. Zupančičs iepriekš ticis nominēts 3 reizes (2020. gadā par “Joker”, 2019. gadā par “A Star Is Born” un 2006. gadā par “The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and the Wardrobe”).
- Arī Toms Ozaničs šogad ir nominēts dubultā par “The Creator” un “Maestro” skaņu un iepriekš izpelnījies vēl 2 nominācijas (2020. gadā par “Joker” un 2019. gadā par “A Star Is Born”).
Kritiķu viedoklis: 66% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 63 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Ieturot filmā apspēlēto mākslīgā intelekta tematiku, režisors Garets Edvardss sākotnēji bija plānojis nolīgt uzņēmumu, kas specializējas mākslīgā intelekta radītā mūzikā, lai izveidotu filmas skaņu celiņu, atdarinot Hansa Cimmera stilu. Lai gan rezultāti esot bijuši diezgan teicami, Edvardss galu galā tomēr uzaicināja pašu Cimmeru sarakstīt muzikālo pavadījumu filmai.
Filma pieejama: “Radītājs” atrodams Disney+ straumēšanas platformas katalogā, kā arī to iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, YouTube, Apple TV
“Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”
Nominācijas – 2: labākā skaņa, labākie vizuālie efekti
Sižets: Ītans Hants un viņa komanda uzsāk savu līdz šim visbīstamāko misiju: atrast un iznīcināt šausminošu jaunu ieroci, kas apdraud visu cilvēci, pirms tas nonācis nepareizajās rokās. Kad uz spēles ir likta visas pasaules nākotne, un Ītana pagātnes tumšie spēki tuvojas, sākas skrējiens uz dzīvību un nāvi apkārt pasaulei. Sastopoties ar tik noslēpumainu un visvarenu ienaidnieku, Ītans ir spiests uzskatīt, ka nekas nevar būt svarīgāks par viņa misiju – pat viņam tuvāko cilvēku dzīvības.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākie vizuālie efekti, labākā skaņa)
- 1 SAG balva (labākais kaskadieru ansamblis)
- 1 “Zelta globusa” nominācija (iespaidīgākie panākumi kases ieņēmumu ziņā)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Nīls Korbulds, kurš šogad ir trīskārši nominēts labāko vizuālo efektu kategorijā (par “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One”, “Napoleon” un “The Creator”), jau ir 2 “Oskaru” īpašnieks (2014. gadā par “Gravity” un 2001. gadā par “Gladiator”), kā arī viņš ticis pie vēl 3 nominācijām (2017. gadā par “Rogue One: A Star Wars Story”, 2013. gadā par “Snow White and the Huntsman” un 2007. gadā par “Superman Returns”).
- Labākās skaņas kategorijā nominētais Kriss Manro jau ir ieguvis 2 “Oskarus” (2014. gadā par “Gravity” un 2002. gadā par “Black Hawk Down”), kā arī viņa kontā vēl 2 nominācijas (2014. gadā par “Captain Phillips” un 2000. gadā par “The Mummy”).
- Arī labākās skaņas nominants Marks Teilors ir 2 “Oskaru” īpašnieks (2023. gadā par “Top Gun: Maverick” un 2020. gadā par “1917”), kā arī viņš ticis vēl pie 3 nominācijām (2022. gadā par “No Time To Die”, 2016. gadā par “The Martian” un 2014. gadā par “Captain Phillips”).
- Džeimss Maders, kurš arī nominēts par labāko skaņu, ir 1 “Oskara” īpašnieks (2023. gadā par “Top Gun: Maverick”), kā arī ticis pie vēl 1 nominācijas (2022. gadā par “Belfast”).
- Arī Kriss Bērdons, kurš ir nominēts labākās skaņas kategorijā, ir ieguvis 1 “Oskaru” (2023. gadā par “Top Gun: Maverick”), kā arī iepriekš ticis nominēts vēl 1 reizi (2014. gadā par “Captain Phillips”).
Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Reti kura filma var lepoties ar politisku pārmaiņu radīšanu – jaunākā “Neiespējamā misija” tika parādītā īpašā seansā ASV prezidentam Džo Baidenam, un pēc tā Baltais nams ziņoja, ka, lai gan Baidenam jau iepriekš bija bažas par potenciālajām mākslīgā intelekta briesmām, šī filma esot sagādājusi vēl daudz vairāk iemeslu raizēm. Vai nu tā ir sakritība, vai nav, bet dažus mēnešus vēlāk Baidens apstiprināja izpildrīkojumu ar mērķi izveidot jaunus mākslīgā intelekta drošības standartus.
Filma pieejama: “Neiespējamo misiju: Atmaksu. Pirmo daļu” iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, YouTube, Apple TV
“Nyad”
Nominācijas – 2: labākā aktrise (Anete Beninga), labākā otrā plāna aktrise (Džodija Fostere)
Sižets: Uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par Daienu Naiadu, kura 60 gadu vecumā apņēmās īstenot savu mūža sapni – nopeldēt 180 kilometrus atklātā okeānā no Kubas līdz Floridai.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 SAG nominācijas (labākā aktrise (Anete Beninga), labākā otrā plāna aktrise (Džodija Fostere))
- 2 “Zelta globusa” nominācijas (labākā aktrise drāmā (Anete Beninga), labākā otrā plāna aktrise (Džodija Fostere))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Džodijas Fosteres kontā jau ir 2 “Oskara” balvas (kā labākajai aktrisei 1992. gadā par “The Silence of the Lambs” un 1989. gadā par “The Accused”), kā arī viņai piešķirtas vēl 2 nominācijas (kā labākajai aktrisei 1995. gadā par “Nell” un kā labākajai otrā plāna aktrisei 1977. gadā par “Taxi Driver”).
- Anete Beninga iepriekš tikusi pie 4 nominācijam (kā labākā aktrise 2011. gadā par “The Kids Are All Right”, 2005. gadā par “Being Julia”, 2000. gadā par “American Beauty” un kā labākā otrā plāna aktrise 1991. gadā par “The Grifters”).
Kritiķu viedoklis: 86% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 64 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Daienas Naiadas rekordi un sasniegumi gadu gaitā gan ir tikuši apšaubīti, un arī viņas peldējums no Kubas līdz Floridai nav ticis oficiāli apstiprināts, jo tam neesot tikuši pieaicināti gana daudzi neatkarīgie novērotāji un iztrūkstot nepieciešamo dokumentu. Arī Ginesa rekordu grāmata vēlāk izņēma Naiadas sasniegumu no savām annālēm.
Filma pieejama: “Nyad” ir skatāma Netflix straumēšanas platformā
“Past Lives”
Nominācijas – 2: labākā filma, labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Bija jāpaiet 12 gadiem, lai He Songs, kurš palika Dienvidkorejā, uzdrošinātos meklēt meklēt savu mīlestību Kanādā. Viņa ir mainījusi savu vārdu, un viņas ambīcijas sniedzas Ņujorkas debesskrāpju augstumā. Vai starp augstceltnēm ir vieta arī jūtām? Šīs modernās, romantiskās, sapņainās un autentiskās filmas varoņi beidzot satiekas uz liktenīgu nedēļu. Pēc šīs nedēļas abiem ir jāpārskata mīlestības un likteņa jēdzieni, kā arī sakņu un ambīciju nozīme.
Citas balvas un nominācijas:
- 3 BAFTA nominācijas (labākā filma, kas nav angļu valodā, labākais aktieris (Teo Ju), labākais oriģinālscenārijs)
- 5 “Zelta globusa” nominācijas (labākā drāma, labākā filma, kas nav angļu valodā, labākā režija (Selīna Songa), labākā aktrise drāmā (Greta Lī), labākais scenārijs)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 94 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma ir daļēji autobiogrāfiska, tās režisorei un scenārija autorei Selīnai Songai aizņemties detaļas pašai no savas dzvīes, tostarp ainu bārā. Viņa pati atradās šādā situācijā – ar savu amerikāņu vīru vienā pusē un bērnības draugu no Korejas otrā –, kad viņai pēkšņi ienāca prātā doma, cik savāds šis brīdis varētu izskatīties cilvēkiem no malas.
Filma pieejama: “Pagājušās dzīves” iespējams iegādāties Blu-ray diskā
“Society of the Snow”
Nominācijas – 2: labākā starptautiskā filma (Spānija), labākais grims un matu sakārtojums
Sižets: Uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par lidmašīnas avāriju Andu kalnos 1972. gadā un to, kā dažiem no lidmašīnā bijušajiem pasažieriem izdevās izdzīvot šajos skarbajos apstākļos.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākā filma, kas nav angļu valodā)
- 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā filma, kas nav angļu valodā)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Spānijas filmas labākās ārzemju filmas kategorijā (vai tās ekvivalentā) gadu gaitā ir ieguvušas 4 “Oskarus” (2004. gadā par “The Sea Inside”, 1999. gadā par “All About My Mother”, 1993. gadā par “Belle Époque” un 1982. gadā par “To Begin Again”) un vēl tikušas nominētas 16 reizes (2019. gadā par “Pain and Glory”, 1998. gadā par “The Grandfather”, 1997. gadā par “Secrets of the Heart”, 1988. gadā par “Women on the Verge of a Nervous Breakdown”, 1987. gadā par “Course Completed”, 1984. gadā par “Double Feature”, 1983. gadā par “Carmen”, 1980. gadā par “The Nest”, 1979. gadā par “Mama Turns 100”, 1977. gadā par “That Obscure Object of Desire”, 1972. gadā par “My Dearest Señorita”, 1970. gadā par “Tristana”, 1967. gadā par “Bewitched Love”, 1963. gadā par “Los Tarantos”, 1961. gadā par “Plácido” un 1958. gadā par “La Venganza”).
- Par labāko grimu un matu sakārtojumu nominētais Dāvids Marti jau ir saņēmis 1 “Oskaru” – 2007. gadā par “Pan’s Labyrinth”.
- Arī Montses Ribes kontā ir 1 “Oskars” – 2007. gadā par “Pan’s Labyrinth”.
Kritiķu viedoklis: 90% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 72 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Karlitoss Paezs, kurš filmā atveido vienu no izdzīvojušajiem pasažieriem, spēlē pats savu tēvu – Karlosu Paezu Vilaro.
Filma pieejama: “Society of the Snow” ir skatāma Netflix straumēšanas platformā
“20 Days in Mariupol”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Pirmajās 20 kara dienās aģentūras AP trīs žurnālistu komanda bija liecinieki Krievijas zvērībām – dzīvojamo rajonu, pat slimnīcu un dzemdību nama apšaudei, humānā koridora bloķēšanai. Pateicoties viņiem, asiņainos kadrus ieraudzīja visa pasaule. Skarbas, prātam neaptveramas nežēlības atainojums tuvplānā, kas neatstāj vienaldzīgu.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākā dokumentālā filma) un vēl 1 nominācija (labākā filma, kas nav angļu valodā)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 84 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma tika izvirzīta arī labākās starptautiskās filmas kategorijai kā kandidāte no Ukrainas, taču šajā kategorijā tā palika ārpus nominētā piecinieka.
Filma pieejama: “20 dienas Mariupolē” skatāma Go3 straumēšanas platformas katalogā, kā arī to iespējams nomāt Apple TV
“The ABCs of Book Banning”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Filma pievēršas arvien pieaugošajai tendencei ASV, īpaši Floridas štatā, skolās aizliegt grāmatas, kas stāsta par LGBT un ar rasi saistītām tēmām.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisore Triša Adlesika iepriekš ir nominēta labākās dokumentālās filmas kategorijā – 2011. gadā par “GasLand”.
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Statistika liecina, ka 2022.–2023. mācību gada laikā skolās esot tikušas aizliegtas vairāk nekā 3300 grāmatas, kas ir pat krietni vairāk par filmas aprakstos minētajām 2500 grāmatām.
Filma pieejama: “The ABCs of Book Banning” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“The After”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Stāsts par kādu sērojošu taksometra šoferi, kura mašīnā iekāpj pasažieris, kas viņam palīdz rast mieru saistībā ar pagātnē piedzīvoto.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas režisors Misans Harimans līdz šim labāk ir bijis pazīstams kā atzīts fotogrāfs, kurš tostarp ir bijis tas, kuram tika uzticēts uzņemt pirmos attēlus ar prinča Harija un Meganas Mārklas bērniem.
Filma pieejama: “The After” ir skatāma Netflix straumēšanas platformā
“American Symphony”
Nominācijas – 1: labākā oriģināldziesma (“It Never Went Away”)
Sižets: Dokumentāls stāsts par slaveno mūziķi Džonu Batistu, kurš cenšas sakomponēt simfoniju savai sievai, kura ārstējas no leikēmijas.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākā dokumentālā filma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Džons Batists jau ir “Oskara” laureāts – viņš to ieguva 2021. gadā par filmas “Soul” mūziku.
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Lai gan “American Symphony” nedaudz negaidīti netika pie nominācijas labākās dokumentālās filmas kategorijā, Džons Batists nevar gluži sūdzēties par balvu trūkumu savā dzīvē – papildus visām statuetēm, ko viņš ieguva par filmas “Soul” mūziku, viņā kontā ir arī 5 “Grammy” balvas un 20 nominācijas.
Filma pieejama: “American Symphony” ir skatāma Netflix straumēšanas platformā
“The Barber of Little Rock”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Stāsts par Arlo Vašingtonu, afroamerikāņu bārddzini, kurš Litlrokā, Arkanzasas štatā, nodibināja bezpeļņas komunālo banku, lai mazinātu pārticības plaisu starp dažādu rasu iedzīvotājiem.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Viens no filmas izpildproducentiem ir leģendārais basketbola spēlētājs Dveins Veids.
Filma pieejama: “The Barber of Little Rock” ir bez maksas skatāma The New Yorker vietnē un YouTube
“Bobi Wine: The People’s President”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Stāsts par Ugandas opozīcijas līderi, aktīvistu un mūziķi Bobiju Vainu. Viņš izmantoja savu mūziku un slavu, lai stātos pretī Joveri Museveni režīmam, kas valstī bija pie varas 35 gadu garumā.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (izcilākā britu scenārista, režisora vai producenta debija (Kristofers Šārps))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 71 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Ugandas valdība 2021. gada 14. decembrī Bobijam Vainam piesprieda mājas arestu. Pēc tam, kad viņam tomēr ļāva doties prom no valsts, tika uzņemta dokumentālā filma, un, kad Vains 2023. gada 5. oktobrī atgriezās Ugandā, viņš atkal tika arestēts.
Filma pieejama: “Bobi Wine: The People’s President” skatāma YouTube
“The Boy and the Heron”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Tokija, Otrā pasaules kara beigu posms Klusajā okeānā. 11 gadus vecais Mahito ugunsgrēkā zaudē māti un patveras pie sava tēva mātes dzimtajā pilsētā. Viņi pārceļas uz vecu savrupmāju lielā īpašumā, kurā atrodas nomaļš tornis, kur sācis ligzdot pelēkais gārnis. Kādu dienu zēna pamāte Nacuko pēkšņi pazūd, tāpēc Mahito dodas uz torni, lai viņu meklētu. Pelēkā gārņa vadīts, viņš neviļus nonāk citā pasaulē.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA balva (labākā animācijas filma)
- 2 “Zelta globusa” nominācijas (labākā animācijas filma, labākā mūzika)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Hajao Mijadzaki jau ir 1 “Oskara” īpašnieks (2003. gadā par “Spirited Away” labākās animācijas filmas kategorijā), viņš arī 2015. gadā saņēma goda “Oskaru”, un viņa kontā ir vēl 2 nominācijas (2014. gadā par “The Wind Rises” un 2006. gadā par “Howl’s Moving Castle”).
- Tošio Suzuki iepriekš ticis pie 2 nominācijām (2017. gadā par “The Red Turtle” un 2014. gadā par “The Wind Rises”).
Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 91 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Lai gan Mijadzaki 2013. gadā paziņoja par iešanu pensijā, viņš galu galā pārdomāja un jau 2016. gadā sāka strādāt pie “The Boy and the Heron”, lai gan “Ghibli” animācijas studija filmu vēl nebija apstiprinājusi. Producents un studijas “Ghibli” līdzdibinātājs Tošio Suzuki nu apgalvo, ka pārliecināt Mijadzaki par iešanu pensijā esot bezcerīgi.
Filma pieejama: “Zēns un gārnis” skatāms kinoteātrī Forum Cinemas
“The Color Purple”
Nominācijas – 1: labākā otrā plāna aktrise (Daniela Bruksa)
Sižets: Stāsts kādas sievietes gadu desmitiem ilgstošo ceļu pretī neatkarībai. Galvenā varone Sīlija piedzīvo neskaitāmas grūtības un vardarbību, tiek šķirta no savas māsas, taču, neskatoties uz smago dzīvi, atrod sevī spēku cīnīties un izdzīvot.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākā aktrise (Fanteiža Barrino), labākā otrā plāna aktrise (Daniela Bruksa))
- 2 SAG nominācijas (labākais aktieru ansamblis, labākā otrā plāna aktrise (Daniela Bruksa))
- 2 “Zelta globusa” nominācijas (labākā aktrise mūziklā vai komēdijā (Fanteiža Barrino), labākā otrā plāna aktrise (Daniela Bruksa))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir Danielas Bruksas pirmā nominācija karjerā!
Kritiķu viedoklis: 85% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 73 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Gan galvenajā lomā redzamā Fanteiža Barrino, gan “Oskaram” nominētā Daniela Bruksa filmā atveido tos pašus personāžus, kurus abas spēlēja uz Brodvejas skatuves “The Color Purple” mūziklā, kas savukārt ir balstīts uz Alises Volkeras grāmatas ar tādu pašu nosaukumu, kuru savulaik jau filmā (ne mūzikla versijā) ekranizēja Stīvens Spīlbergs.
Filma pieejama: “The Color Purple” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“El Conde”
Nominācijas – 1: labākais operatora darbs
Sižets: Pēc 250 nodzīvotiem gadiem Augusto Pinočets, kurš, izrādās, ir nevis miris, bet gan asinis alkstošs vampīrs, beidzot nolemj, ka ir laiks nāvei.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Operators Edvards Lahmans iepriekš ticis pie 2 “Oskara” nominācijām (2016. gadā par “Carol” un 2003. gadā par “Far From Heaven”).
Kritiķu viedoklis: 82% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 72 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas nosaukums “El Conde” tulkojumā nozīmē “grāfs” – diezgan tieša atsauce uz grāfu Drakulu.
Filma pieejama: “El Conde” ir skatāma Netflix straumēšanas platformā
“Elemental”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Neskatoties uz savu lielo atšķirību, Elementu pilsētā dzīvo Gaisa, Zemes, Ūdens un Uguns ļaudis. Viņi nekad nejaucas kopā, taču stiprajai un ugunīgajai Liesmai nejauši aizsākas draudzība ar mierīgo un pa straumi vienmēr peldošo Vilni – šī draudzība metīs izaicinājumu ierastajai lietu kārtībai apkārtējā pasaulē.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākā animācijas filma)
- 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā animācijas filma)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 74% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 58 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Vienam no personāžiem filmā ir piešķirts vārds Gibli – par godu “Ghibli” animācijas studijai, ar kuras veikumu “The Boy and the Heron” “Elemental” šogad sacenšas labākās animācijas filmas kategorijā.
Filma pieejama: “Elementāri” ir pieejama Disney+ straumēšanas platformas katalogā, kā arī to iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, YouTube, Apple TV
“The Eternal Memory”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Augusto un Paulina kopā ir nodzīvojuši 23 gadus. Pirms astoņiem gadiem Augusto tika diagnosticēta Alcheimera slimība. Abi baidās, ka drīzumā pienāks diena, kad Augusto vairs neatpazīs Paulinu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: – – –
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 84 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas centrā esošais Augusto Gongora ir viens no Čīles ievērojamākajiem žurnālistiem un daudz laika savā karjerā veltījis Augusto Pinočeta, kurš ir atainots citā šogad nominētajā filmā “El Conde”, diktatūras briesmu darbu atmaskošanai.
Filma pieejama: “The Eternal Memory” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Flamin’ Hot”
Nominācijas – 1: labākā oriģināldziesma (“The Fire Inside”)
Sižets: Uz (ne visai) patiesiem notikumiem balstīts stāsts par Ričardu Montanjezu, kurš, strādādams “Frito Lay” rūpnīcā kā apkopējs, guva iedvesmu izgudrot “Flamin’ Hot Cheetos” uzkodas.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Dziesmas autore Daiena Vorena pagājušogad saņēma “Oskaru” par mūža ieguldījumu kino, un viņa iepriekš ir bijusi nominēta “Oskaram” vēl 14 reizes, turklāt visas – par oriģināldziesmām, taču balvu tā arī nav izdevies iegūt (2023. gadā par “Tell It Like a Woman”, 2022. gadā par “Four Good Days”, 2021. gadā par “The Life Ahead”, 2020. gadā par “Breakthrough”, 2019. gadā par “RBG”, 2018. gadā par “Marshall”, 2016. gadā par “The Hunting Ground”, 2015. gadā par “Beyond the Lights”, 2002. gadā par “Pearl Harbor”, 2000. gadā par “Music of the Heart”, 1999. gadā par “Armageddon”, 1998. gadā par “Con Air”, 1997. gadā par “Up Close and Personal” un 1988. gadā par “Mannequin”).
Kritiķu viedoklis: 69% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 58 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma ir balstīta uz Ričarda Montanjeza autobiogrāfijas “Boy, a Burrito and a Cookie: From Janitor to Executive”, taču viņa apgalvojumi par to, ka tieši viņš izgudroja “Flamin’ Hot Cheetos”, jau tika apgāzti vēl pirms tika sākts darbs pie filmas veidošanas.
Filma pieejama: “Flamin’ Hot” ir skatāma Disney+ straumēšanas platformā
“Four Daughters”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Tunisiešu sievietei Olfai ir četras meitas, taču kādu dienu divas vecākās meitas pazūd. Filmas veidotāja Kaoutera Ben Hania uzaicina profesionālas aktrises aizvietot pazudušās meitas.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 79 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Olfa Hamruni, ap kuras stāstu ir veidota filma, nokļuva pasaules preses uzmanības centrā 2016. gada aprīlī, kad viņa publiski stāstīja par to, kā viņas tīņu vecuma meitas Rama un Gofrane neviens vienkārši pazuda, bet abas tika radikalizētas un pameta Tunisiju, lai Islāma valsts rindās cīnītos Lībijā.
Filma pieejama: “Four Daughters” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Godzilla Minus One”
Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti
Sižets: Karš ir sagrāvis Japānu. Parādās Godzilla un atnes vēl lielāku postažu. Kā – un ar ko – Japāna stāsies pretī bezcerīgākajai situācijai valsts vēsturē?
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 80 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas nosaukumā iekļautā frāze “mīnus viens” (“Minus One”) nozīmē to, ka Japāna, kas jau tā pēc Otrā pasaules kara bija nopostīta līdz ar zemi (jeb līdz nullei), ar Godzillas parādīšanos nonāk vēl tālākās grūtībās.
Filma pieejama: “Godzilla Minus One” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Golda”
Nominācijas – 1: labākais grims un matu sakārtojums
Sižets: Filma pievēršas atbildīgajiem lēmumiem, kurus nācās pieņemt Izraēlas premjerministrei Goldai Meirai Salīdzināšanas dienas kara laikā.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 52% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 48 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Helēna Mirena katru dienu pavadīja trīsarpus stundas meikapa krēslā, lai stātos kameras priekšā Meiras loma.
Filma pieejama: “Golda” ir iespējams iegādāties Bluray diskā
“Guardians of the Galaxy Vol. 3”
Nominācijas – 1: labākie vizuālie efekti
Sižets: Pīters Kvills joprojām nespēj samierināties ar Gamoras zaudēšanu un tagad kopā ar Galaktikas sargu komandu ir spiests doties kārtējā piedzīvojumā, lai aizstāvētu Visumu no jauniem ienaidniekiem.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākie vizuālie efekti)
- 1 SAG nominācija (labākais kaskadieru ansamblis)
- 1 “Zelta globusa” nominācija (iespaidīgākie panākumi kases ieņēmumu ziņā)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Gaja Viljamsa kontā ir 3 līdzšinējas nominācijas (2018. gadā par “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, 2014. gadā par “Iron Man 3” un 2013. gadā par “The Avengers”).
- Stīvens Cereti ir ticis pie 2 iepriekšējām nominācijām (2017. gadā par “Doctor Strange” un 2015. gadā par “Guardians of the Galaxy”).
Kritiķu viedoklis: 82% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 64 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Lai gan filma neizpelnījās nomināciju labākā grima kategorijā, “Guardians of the Galaxy Vol. 3” uzstādīja rekordu vislielākā izmantoto “prosthetics” skaita ziņā – filmā tika izmantoti vairāk nekā 23 000 “prosthetics”, grimējot vairāk nekā 1000 aktieru.
Filma pieejama: “Galaktikas sargi 3” ir skatāmi Disney+ straumēšanas platformas katalogā, kā arī filmu iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, YouTube, Apple TV
“Indiana Jones and the Dial of Destiny”
Nominācijas – 1: labākā mūzika
Sižets: Atrodoties jaunā laikmetā un, tuvojoties pensijai, Indiana Džonss cenšas iekļauties jaunajā pasaulē, kas, šķiet, viņu ir pāraugusi. Taču, kad pazīstamā ļaunuma taustekļi atgriežas vecā sāncenša izskatā, viņam ir atkal jāuzvelk platmale un vēlreiz jāpaņem rokās pātaga, lai pārliecinātos, ka sens un spēcīgs artefakts nenonāk nepareizās rokās.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 SAG nominācija (labākais kaskadieru ansamblis)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Leģendārais komponists Džons Viljamss jau ir saņēmis 5 “Oskarus” (1994. gadā par “Schindler’s List”, 1983. gadā par “E.T. the Extra-Terrestrial”, 1978. gadā par “Star Wars”, 1976. gadā par “Jaws” un 1972. gadā par “Fiddler on the Roof”), kā arī viņa kontā vēl 49 (!!!) nominācijas (2023. gadā par “The Fabelmans”, 2020. gadā par “Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker”, 2018. gadā par “Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi”, 2016. gadā par “Star Wars: Episode VII – The Force Awakens”, 2014. gadā par “The Book Thief”, 2013. gadā par “Lincoln”, 2012. gadā par “The Adventures of Tintin” un “War Horse”, 2006. gadā par “Memoirs of a Geisha” un “Munich”, 2005. gadā par “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”, 2003. gadā par “Catch Me If You Can”, 2002. gadā. par “A.I. Artificial Intelligence” un “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”, 2001. gadā par “The Patriot”, 2000. gadā par “Angela’s Ashes”, 1999. gadā par “Saving Private Ryan”, 1998. gadā par “Amistad”, 1997. gadā par “Sleepers”, 1996. gadā par “Sabrina” mūziku un dziesmu “Moonlight”, kā arī par “Nixon” mūziku, 1992. gadā par “Hook” dziesmu “When You’re Alone” un “JFK” mūziku, 1991. gadā par “Home Alone” mūziku un dziesmu “Somewhere in My Memory”, 1990. gadā par “Born on the Fourth of July” un “Indiana Jones and the Last Crusade”, 1989. gadā par “The Accidental Tourist”, 1988. gadā par “Empire of the Sun” un “The Witches of Eastwick”, 1985. gadā par “Indiana Jones and the Temple of Doom” un “The River”, 1984. gadā par “Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi”, 1983. gadā nominācija arī par “Yes, Giorgio” dziesmu “If We Were in Love”, 1982. gadā par “Raiders of the Lost Ark”, 1981. gadā par “The Empire Strikes Back”, 1979. gadā par “Superman”, 1978. gadā nominācija arī par “Close Encounters of the Third Kind”, 1975. gadā par “The Towering Inferno”, 1974. gadā par “Cinderella Liberty” mūziku un dziesmu “Nice to Be Around”, kā arī par “Tom Sawyer”, 1973. gadā par “Images” un “The Poseidon Adventure”, 1970. gadā par “The Reivers” un “Goodbye, Mr. Chips” un visbeidzot – 1968. gadā par “Valley of the Dolls”).
Kritiķu viedoklis: 70% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 58 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Džons Viljamss, kopā karjeras laikā saņemot 54 “Oskara” nominācijas, ir pārliecinošs nomināciju skaita līderis šobrīd dzīvu esošo cilvēku vidū (visvairāk – 59 – joprojām ir Voltam Disnejam). Viljamss, saņemot šī gada nomināciju, 91 gada vecumā ir arī kļuvis visu laiku vecāko nominantu kategorijā, kurā notiek cīņa par statuetes saņemšanu (respektīvi, neņemot vērā mūža ieguldījuma balvas). Viljamss ir arī īpašs ar to, ka ir saņēmis nominācijas 7 (!) dažādās desmitgadēs.
Filma pieejama: “Indiana Džonss un Likteņa rats” ir skatāma Disney+ straumēšanas platformas katalogā, kā arī filmu iespējams nomāt Tet+, Go3, Google Play, YouTube, Apple TV
“Invincible”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par kādu jaunu zēnu, kurš ir bijis ieslodzīts jauniešu labošanās iestādē. Pēc tam, kad viņam tiek ļauts pavadīt nedēļas nogali kopā ar savu ģimeni, zēns ir gatavs darīt jebko, lai izvairītos no atgriešanās labošanās iestādē.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas režisors Vinsents Renē-Lortī filmā izstāsta personīgu pieredzi, atceroties savu jaunības dienu draugu, kurš traģiski gāja bojā 14 gadu vecumā.
Filma pieejama: “Invincible” skatāma Vimeo platformā
“Io Capitano”
Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Itālija)
Sižets: Homēriska pasaka, kas stāsta par divu jaunu zēnu, Seidū un Musas, piedzīvojumu pilno ceļojumu, pametot Dakāru ar mērķi sasniegt Eiropu.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 “Zelta globusa” nominācija (labākā filma, kas nav angļu valodā)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Itālija jau ir ieguvusi 14 labākās ārzemju filmas “Oskarus” (2014. gadā par “The Great Beauty”, 1999. gadā par “Life Is Beautiful”, 1992. gadā par “Mediterraneo”, 1990. gadā par “Cinema Paradiso”, 1975. gadā par “Amarcord”, 1972. gadā par “The Garden of the Finzi Continis”, 1971. gadā par “Investigation of a Citizen Above Suspicion”, 1965. gadā par “Yesterday, Today and Tomorrow”, 1964. gadā par “8 1/2”, 1958. gadā par “Nights of Cabiria”, 1957. gadā par “La Strada”, 1951. gadā par “The Walls of Malapaga”, 1950. gadā par “Bicycle Thives” un 1948. gadā par “Shoe-Shine”), kā arī papildus tam tās kontā ir vēl 18 nominācijas (2021. gadā par “The Hand of God”, 2006. gadā par “The Beast in the Heart”, 1996. gadā par “The Star Maker”, 1991. gadā par “Open Doors”, 1988. gadā par “The Family”, 1982. gadā par “Three Brothers”, 1980. gadā par “To Forget Venice”, 1979. gadā par “Viva Italia!”, 1978. gadā par “A Special Day”, 1977. gadā par “Seven Beauties”, 1976. gadā par “Scent of a Woman”, 1969. gadā par “The Girl with the Pistol”, 1967. gadā par “The Battle of Algiers”, 1966. gadā par “Marriage Italian Style”, 1963. gadā par “The Four Days of Naples”, 1961. gadā par “Kapo”, 1960. gadā par “The Great War” un 1959. gadā par “The Usual Unidentified Thieves”).
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 82 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma pirmizrādi piedzīvoja Venēcijas kino festivālā, kā dēļ izcēlās skandāls – Itālijas vēstniecība Marokā atteicās izsniegt vīzu filmas aktieru atlases direktoram Anrī-Didjē Ndžikamam, apgalvojot, ka nav nekādu garantiju, ka viņš pēc tam pametīs Itālijas teritoriju. Ndžikams teica, ka vēstniecības izturēšanās esot likusi domāt, ka viņš gribētu izmantot šo kā izdevīgu situāciju savas valsts pamešanai, taču, kā viņš pats teica, ja viņš gribētu strādāt un palikt Eiropā, viņš to jau sen būtu izdarījis.
Filma pieejama: “Io Capitano” šobrīd pie mums diemžēl nav nekur skatāma
“Island in Between”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Refleksija par režisora S. Leo Čanga attiecībām ar Taivānu, ASV un Ķīnu, skatoties no Dzjiņmeņas salām, kas atrodas vien dažu kilometru attālumā no Ķīnas krasta.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Lai gan šī ir S. Leo Čanga pirmā “Oskara” nominācija, viņš savulaik jau ir ieguvis “Emmy” balvu ziņu un dokumentālo stāstu konkurencē par savu darbu pie “A Village Called Versailles”, kas stāsta par Vjetnamas bēgļu kopienu Ņūorleānā.
Filma pieejama: “Island in Between” bez maksas skatāma YouTube
“Knight of Fortune”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Karls ir ieradies, lai atvadītos no savas nesen mūžībā aizgājušās sievas, taču viņš nespēj sevi piespiest atvērt viņas zārku un samierināties ar zaudējumu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filma nosaukumu aizņemas no 80. gados populāras dāņu grupas “Rocazino” dziesmas “Ridder Lykke”, kas tulkojumā angļu valodā nozīmē “Knight of Fortune”.
Filma pieejama: “Knight of Fortune” iespējams nomāt Vimeo
“The Last Repair Shop”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Stāsts par dažiem kādā Losandželosas darbnīcā strādājošiem mūzikas instrumentu meistariem, kas rūpējas par to, lai vairāk nekā 80 000 jauno un topošo mūziķu varētu turpināt nodoties mūzikas spēlēšanas priekam, labojot viņu instrumentus.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisors Bens Praudfuts jau ir “Oskara” laureāts (2022. gadā labākās dokumentālās īsfilmas kategorijā par “The Queen of Basketball”), kā arī viņa kontā vēl 1 nominācija (2021. gadā par “A Concerto Is a Conversation” labākās dokumentālās īsfilmas kategorijā).
- Producents Kriss Bauerss arī jau reiz ir ticis nominēts “Oskaram” – 2021. gadā par “A Concerto Is a Conversation” labākās dokumentālās īsfilmas kategorijā.
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Ideja izveidot filmu radās pēc tam, kad īsfilmas “A Concerto Is a Conversation” producents Džeremijs Lamberts Praudfutam un Bauersam parādīja rakstu, kas stāsta par šo mūzikas meistaru darbnīcu, kas ir darbojusies jau 64 gadus.
Filma pieejama: “The Last Repair Shop” atradīsiet Disney+ straumēšanas platformas katalogā, kā arī to iespējams bez maksas noskatīties YouTube
“Letter to a Pig”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Kāds holokaustu pārdzīvojis vīrs klases priekšā lasa vēstuli, ko viņš uzrakstīja cūkai, kas izglāba viņa dzīvību. Viena no meitenēm, kas klausās viņa stāstā, iegrimst savādā sapnī, kur viņa reflektē par identitātes, kolektīvās traumas un cilvēka dabas tēmām.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas režisore Tala Kantore filmu balstīja pati savās atmiņās, atceroties, kāda bija viņas reakcija, klausoties liecībās, ar kurām dalījās holokaustā izdzīvojušie.
Filma pieejama: “Letter to a Pig” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“May December”
Nominācijas – 1: labākais oriģinālscenārijs
Sižets: Pagājis 20 gadu, kopš 36 gadus vecā Greisija uzsāka romānu ar 13 gadus veco dēla klasesbiedru Džo. Tolaik skandāls tika plaši atspoguļots dzeltenajā presē, bet tagad viņi kopīgi audzina bērnus un izskatās pēc paraugpāra. Laimīgā ģimenes fasāde sāk irt, kad pie viņiem ierodas televīzijas aktrise Elizabete, lai veiktu izpēti savai nākamajai lomai, kurā atveidos Greisiju. Gaismā tiek izcelti nepatīkami fakti par bēdīgi slaveno dēku un uzjundītas sen aizmirstas emocijas.
Citas balvas un nominācijas:
- 4 “Zelta globusa” nominācijas (labākais mūzikls vai komēdija, labākā aktrise mūziklā vai komēdijā (Natālija Portmane), labākā otrā plāna aktrise (Džuliana Mūra), labākais otrā plāna aktieris (Čārlzs Meltons))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 90% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 86 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmā kā iedvesmas avots ir izmantots reāls stāsts – 90. gadu vidū Mērija Keja Letorno, kurai tobrīd bija pāri 30 gadiem un kura strādāja kā skolotāja, izvaroja vienu no saviem skolēniem, 12 gadus veco Vili Fualau. Letorno par saviem noziegumiem vairākus gadus sēdēja cietumā, taču viņa turpināja attiecības ar Fualau, ar kuru vēlāk arī apprecējās, izšķiroties 2019. gadā neilgi pirms viņas nāves. Fualau izteica neapmierinātību, ka filmas veidošanā iesaistītie nebija ar viņu konsultējušies.
Filma pieejama: “May December” šobrīd skatāma kinoteātrī Forum Cinemas
“Nǎi Nai & Wài Pó”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma
Sižets: Stāsts par filmas veidotāja Šona Vanga abām vecmāmiņām no tēva un mātes puses.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Abu filmā redzamo vecmāmiņu sasummētais vecums ir 182 gadi.
Filma pieejama: “Nǎi Nai & Wài Pó” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Nimona”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Kad futūristiskas viduslaiku pasaules bruņinieks tiek apsūdzēts noziegumā, kuru viņš neizdarīja, vienīgais, kas viņam var palīdzēt pierādīt savu nevainību, ir Nimona – blēņdarīga tīne, kura sagadīšanās pēc ir arī maiņveidīga būtne, kuru bruņinieks ir zvērējis iznīcināt.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 94% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 75 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas liktenis vienubrīd karājās mata gaisā – to sākotnēji veidoja “Blue Sky” studija, taču pēc tam, kad “Disney” studiju slēdza 2021. gada sākumā, tika pārtraukts darbs arī pie filmas, kas tobrīd esot bijusi ap 70% pabeigta. Beigu beigās nākamajā gadā kā glābējs uzradās “Netflix”.
Filma pieejama: “Nimona” atrodama Netflix straumēšanas platformas katalogā
“Ninety-Five Senses”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Veltījums cilvēka ķermeņa piecām maņām, ar ko dalās vīrs, kuram vairs nav atlicis daudz laika šīs maņas izbaudīt.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas veidotāji jums visiem ir brīnišķīgi labi zināmi – Džareds un Džeruša Hesi ir “Napoleon Dynamite” scenārija autori, Džareds bija arī filmas režisors, un viņa nākamais projekts ir… “Minecraft” filma.
Filma pieejama: “Ninety-Five Senses” bez maksas (bet ar nelielas kontribūcijas lūgumu) iespējams noskatīties Small Screenings vietnē
“Our Uniform”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Irāņu meitene atceras savus skolas gadus, lūkojoties uz savas vecās skolas uniformas saburzītajām drēbēm.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Jeganei Mogadamai šī ir pirmā nominācija karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filma ir veidota neparastā tehnikā – Jegane Mogadama zīmēja nevis uz papīra vai digitāli, bet tiešām izmantoja audumu, no kuriem tiek taisītas skolas uniformas.
Filma pieejama: “Our Uniform” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Pachyderme”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Luīze katru vasaru pāris dienas paliek pie saviem vecvecākiem lauku mājā. Šogad vasaras vidū sāks snigt sniegs, un briesmonis mirs.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmas režisore Stefānija Klemēna intervijās stāsta, ka ar tās palīdzību viņa vēlējās runāt par bērnības traumām, kuras mēs atsakāmies atzīt paši sev.
Filma pieejama: “Pachyderme” iespējams nomāt Vimeo platformā
“Perfect Days”
Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Japāna)
Sižets: Klusais Hirajama ceļas rītausmā, uzvelk darba drēbes, nopērk dzēriena kārbu, iesēžas savā mikroautobusā un dodas uz pilsētu. Viņš tīra Tokijas sabiedriskās tualetes, it kā tās būtu svēta vieta un viņa darbs būtu rituāls. Reizēm Hirajama sēž parkā un ēd sviestmaizi, reizēm pacietīgi palīdz kādam vieglprātīgam kolēģim. Pēc darba braucot mājup, viņš apstājas pirtī, mašīnā klausās Petijas Smitas un Vena Morisona dziesmas, pirms gulētiešanas lasa Viljamu Folkneru un Patriciju Haismitu. Nākamajā rītā viņš ceļas rīta agrumā un atkal dara to pašu. Hirajamas smaids nepazūd, jo viņš vienkārši bauda dzīvi.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Japāna labākās starptautiskās filmas kategorijā (vai tās ekvivalentā ar citu nosaukumu) iepriekš ir triumfējusi 5 reizes (2021. gadā ar “Drive My Car”, 2009. gadā ar “Departures”, 1956. gadā ar “Samurai, The Legend of Musashi”, 1955. gadā ar “Gate of Hell” un 1952. gadā ar “Rashomon”), kā arī tikusi nominēta vēl 12 reizes (2019. gadā ar “Shoplifters”, 2004. gadā ar “The Twilight Samurai”, 1982. gadā ar “Muddy River”, 1981. gadā ar “Kagemusha (The Shadow Warrior)”, 1976. gadā ar “Sandakan No. 8”, 1972. gadā ar “Dodes’ka-den”, 1968. gadā ar “Portrait of Chieko”, 1966. gadā ar “Kwaidan”, 1965. gadā ar “Woman in the Dunes”, 1964. gadā ar “Twin Sisters of Kyoto”, 1962. gadā ar “Immortal Love” un 1957. gadā ar “Harp of Burma”).
Kritiķu viedoklis: 93% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 73 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas scenārijs tika sarakstīts trīs nedēļu laikā, un tās uzņemšana ilga vien 17 dienas.
Filma pieejama: “Jaukās dienas” skatāmas kinoteātrī Kino Bize
“Red, White and Blue”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Reičela ir vientuļā māte, kura dzīvo no algas līdz algai. Kad negaidītas ziņas par grūtniecību sarežģī viņas jau tā grūto dzīvi vēl vairāk, viņa ir spiesta doties uz citu štatu, lai veiktu abortu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Šī ir Nazinas Čudharijas pirmā režisētā filma – līdz šim viņa vislabāk ir bijusi zināma kā scenāriste, strādājot pie tādiem darbiem kā “Fear the Walking Dead” un “Wayward Pines”.
Filma pieejama: “Red, White and Blue” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Robot Dreams”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Suņa un Robota piedzīvojumi un pārdzīvojumi Ņujorkā pagājušā gadsimta 80. gados.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”
Interesants fakts: Filmā vispār nav dialogu, un balss aktieri, kas ir redzami filmas titros, nevis ierunāja kādu konkrētu personāžu, bet gan izdvesa dažādas filmā dzirdamas skaņas.
Filma pieejama: “Robot Dreams” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“Rustin”
Nominācijas – 1: labākais aktieris (Kolmans Domingo)
Sižets: Stāsts par cilvēktiesību aktīvistu Bajardu Rastinu, kurš 1963. gadā organizē protesta gājienu uz Vašingtonu.
Citas balvas un nominācijas:
- 1 BAFTA nominācija (labākais aktieris (Kolmans Domingo))
- 1 SAG nominācija (labākais aktieris (Kolmans Domingo))
- 2 “Zelta globusa” nominācijas (labākais aktieris drāmā (Kolmans Domingo), labākā oriģināldziesma (“Road to Freedom”))
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Kolmanam Domingo šī ir pirmā nominācija karjerā!
Kritiķu viedoklis: 85% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 68 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmu producē bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas un Mišelas Obamas kompānija “Higher Ground Productions”, un Obamas prezidentūras laikā viņš Bajardam Rastinam piešķīra pēcnāves Prezidenta Brīvības medaļu – valsts augstāko apbalvojumu civiliedzīvotājiem.
Filma pieejama: “Rustin” var noskatīties Netflix straumēšanas platformā
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
Nominācijas – 1: labākā animācijas filma
Sižets: Mailss Moraless jeb Zirnekļcilvēks no Bruklinas draudzīgās apkaimes dodas pāri Zirnekļpasaulei, lai apvienotu spēkus ar Gvenu Steisiju un jauno zirnekļļaužu komandu un stātos pretī ļaundarim, par kuru spēcīgāku viņi vēl nav satikuši.
Citas balvas un nominācijas:
- 2 BAFTA nominācijas (labākā animācijas filma, labākā mūzika)
- 3 “Zelta globusa” nominācijas (labākā animācijas filma, iespaidīgākie panākumi kases ieņēmumu ziņā, labākā mūzika)
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Producenta Fila Lorda kontā jau ir 1 “Oskars” (2019. gadā par “Spider-Man: Into the Spider-Verse” labākās animācijas filmas kategorijā), kā arī vēl 1 nominācija (2022. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “The Mitchells vs the Machines”).
- Arī producents Kristofers Millers ir 1 “Oskara” īpašnieks (2019. gadā par “Spider-Man: Into the Spider-Verse” labākās animācijas filmas kategorijā) un ieguvis vēl 1 nomināciju (2022. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “The Mitchells vs the Machines”).
- Producente Eimija Paskāla iepriekš tikusi pie 2 “Oskara” nominācijām (labākās filmas kategorijā 2020. gadā par “Little Women” un 2018. gadā par “The Post”).
- Režisoram Kempam Pauersam iepriekš jau ir piešķirta 1 nominācija (2021. gadā labākā adaptētā scenārija kategorijā par “One Night in Miami…”).
Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 86 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Spensers Vans, viens no filmas animatoriem, izmantoja spama e-pasta vēstules, ko viņš ir saņēmis, kā fona tekstūru Hobija Brauna animācijai.
Filma pieejama: “Zirnekļcilvēku: Pāri Zirnekļpasaulei” var noskatīties Netflix un Tet+ straumēšanas platformā, kā arī filma pieejama nomai Go3, Google Play, YouTube, Apple TV
“The Teachers’ Lounge”
Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Vācija)
Sižets: Kad viens no viņas skolēniem tiek turēts aizdomāts par zādzību, skolotāja Karla Novaka nolemj noskaidrot patiesību.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas no Vācijas (kā arī no Austrumvācijas vai Rietumvācijas) 4 reizes ir saņēmušas “Oskaru” labākās starptautiskās filmas vai kategorijas ekvivalentā (2022. gadā – “All Quiet on the Western Front”, 2006. gadā – “The Lives of Others”, 2002. gadā – “Nowhere in Africa” un 1979. gadā – “The Tin Drum”), gan 17 reizes tikušas tam nominētas (2018. gadā – “Never Look Away”, 2016. gadā – “Toni Erdmann”, 2009. gadā – “The White Ribbon”, 2008. gadā – “The Baader Meinhof Complex”, 2005. gadā – “Sophie Scholl – The Final Days”, 2004. gadā – “Downfall”, 1997. gadā – “Beyond Silence”, 1992. gadā – “Schtonk!”, 1990. gadā – “The Nasty Girl”, 1985. gadā – “Angry Harvest”, 1978. gadā – “The Glass Cell”, 1976. gadā – “Jacob the Liar”, 1973. gadā – “The Pedestrian”, 1959. gadā – “The Bridge”, 1958. gadā – “Arms and the Man”, 1957. gadā – “The Devil Strikes at Night” un 1956. gadā – “The Captain of Köpenick”).
Kritiķu viedoklis: 99% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 84 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Leonijas Benešas filmā atveidotā varone ir poļu izcelsmes, savukārt pašai vācu aktrisei ir saknes Francijā un Transilvānijā.
Filma pieejama: “The Teachers’ Lounge” iespējams iegādāties Blu-ray diskā
“To Kill a Tiger”
Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma
Sižets: Indiešu zemnieks Randžits uzsāk smagu cīņu, lai panāktu taisnas tiesas spriešanu noziedzniekiem, kas izvaroja viņa 13 gadus veco meitu.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: pilnīgi visiem šīs ir pirmās nominācijas karjerā!
Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 88 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filmas izpildproducentu vidū ir aktieris Devs Patels un aktrise un scenāriste Mindija Keilinga.
Filma pieejama: “To Kill a Tiger” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko”
Nominācijas – 1: labākā animācijas īsfilma
Sižets: Filmas darbība norisinās alternatīvā Pirmā pasaules kara realitātē, kur, plosoties bezjedzīgajam karam, divi karojošās pusēs esoši kareivji spēlē šahu, pasta balodim piegādājot ziņas ar nākamajiem gājieniem.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisors un scenārija autors Deivs Malinss iepriekš jau ticis nominēts “Oskaram” – 2018. gadā labākās animācijas īsfilmas kategorijā par “Lou”.
Kritiķu viedoklis: – – –
Interesants fakts: Filmu iedvesmoja un tajā ir dzirdama Džona Lenona un Joko Ono dziesma “Happy Xmas (War Is Over”, un viens no filmas scenārija autoriem ir Šons Ono Lenons, Džona un Joko dēls.
Filma pieejama: “War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma
“The Wonderful Story of Henry Sugar”
Nominācijas – 1: labākā īsfilma
Sižets: Kāds bagātnieks uzzina par gaišreģi guru, kurš, praktizējot īpašu jogas veidu, ir iemācījies redzēt bez acīm. Bagātais vīrs vēlas iemācīties šīs prasmes, lai varētu krāpties azartspēlēs.
Citas balvas un nominācijas: – – –
Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:
- Filmas režisors un scenārija autors Vess Andersons iepriekš ticis pie 7 “Oskara” nominācijām (2019. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “The Isle of Dogs”, 3 nominācijas 2015. gadā par “The Grand Budapest Hotel” labākās filmas, labākās režijas un labākā oriģinālscenārija kategorijā, 2013. gadā labākā oriģinālscenārija kategorijā par “Moonrise Kingdom”, 2010. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “Fantastic Mr. Fox” un 2002. gadā labākā oriģinālscenārija kategorijā par “The Royal Tenenbaums”).
- Producents Stīvens Reilss iepriekš ticis nominēts 2 reizes (2019. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “The Isle of Dogs” un 2015. gadā labākās filmas kategorijā par “The Grand Budapest Hotel”).
Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 85 punkti “Metacritic”
Interesants fakts: Filma iznāca “komplektā” ar vēl trim Vesa Andersona veidotām Roalda Dāla stāstu ekranizācijām – “The Swan”, “The Rat Catcher” un “Poison”.
Filma pieejama: “The Wonderful Story of Henry Sugar” atradīsiet Netflix straumēšanas platformā