Dižraksti

Kino Kults skatās: Samsung Neo QLED TV (QN95B)

Šoreiz - burtiski, jo "Kino Kulta" komandai Sergeja T. personā uz testu tika viens no jaunākajiem un smalkākajiem Samsung televizoriem, kas vislabāk ļaus izbaudīt mūsdienu straumēšanas servisu piedāvāto saturu. Lūkosim!

01.08.2022

Šoreiz – burtiski, jo “Kino Kulta” komandai Sergeja T. personā uz testu tika viens no jaunākajiem un smalkākajiem Samsung televizoriem, kas vislabāk ļaus izbaudīt mūsdienu straumēšanas servisu piedāvāto kvalitāti (kā, piemēram, vēstī ikonas pie Netflix filmas “The Gray Man”, tā skatāma 4K HDR un ar Dolby Atmos skaņu – par to visu zemāk). Lūkosim, ko jaunā ierīce un visu mājas kino baudītāju sapnis spēs mums piedāvāt.

Kā Samsung televizoru ilggadējs lietotājs varu apliecināt, ka šī zīmola televizori ne tikai pārliecinoši uzvar kategorijā “price/performance”, bet arī piedāvā visaugstāko kvalitāti un inovācijas gan vidējā līmeņa, gan īpaši augstākā līmeņa modeļos. Šoreiz apskatīsim vienu no tiem, pavisam svaigo Samsung QN95B NeoQLED. Apskatam tika izmantots 65 collu modelis, bet pieejamas arī 55, 75 un 85 collu versijas.

Samsung QN95B NeoQLED

Pirmais, ko ieraugi, protams, ir televizora futūristiski minimālistiskais dizains. Pēdējo QLED modeļu dizains ir veidots tā, lai nekas nenovērstu skatītāja uzmanību no attēla, tādēļ televizora malas ir tik plānas, cik nu iespējams, un arī šim modelim visa skaitļošanas daļa – One Connect box (t.s. “sistēmbloks”) – ir iznesta ārpus displeja atsevišķā kastītē. Sākotnēji tas ir mazliet neierasti, bet vēlāk saproti šīs pieejas parocību – TV kā displeju iespējams novietot praktiski jebkur, tostarp piestiprināt pie sienas, bet “sistēmbloku” ir viegli paslēpt vai nu TV plauktā, vai kaut kur aiz tā, vai vienkārši piestiprināt pie TV “kājas”, kā tas ir paredzēts šajā modelī. Ar TV to savieno līdz 10 metriem garš OneConnect vads, kas nozīmē, ka kārba var stāvēt būtībā jebkur. Ar vadu esiet īpaši uzmanīgi, jo tas ir īpaši veidots “Samsung” modeļiem un tā nomaiņa var izvērsties par ļoti piņķerīgu un ļoti dārgu pasākumu (kā es to diemžēl pārbaudīju pēc savas pieredzes). 

Televizora uzstādīšana (“set-up”) ir ļoti vienkārša – šo procesu Samsung inženieri būs atstrādājuši līdz pilnībai, un jau pēc dažam minūtēm TV ir gatavs lietošanai. Līdz ar šīs līnijas modeļiem Samsung piedāvā arī jaunu savas operētājsistēmas Tizen versiju, kura izskatās citādi nekā iepriekšējās versijas un tādēļ jau paspējusi raisīt sašutumu TV entuziastu aprindās. Teikšu īsi – ja esat pieraduši pie PlayStation 4/5 lietotnes, tad šeit viss būs skaidrs un saprotams, lai gan jāpiekrīt, ka lietojamības ziņā augstākās robežas neeksistē. Bet viss ir gana ērti un saprotami, pat ja sākotnēji (pārejot no citiem Samsung TV modeļiem) šķiet nepierasti. 

TV lietotne ir mainījusies kopš iepriekšējās Samsung televizoru paaudzes, bet nav nekas sarežģīts vai nesaprotams.

Izvēlnē pirmais, kas jāizdara, ir jāatslēdz nīstais “motion blur” efekts, citādi jūs redzēsiet pavisam citu attēlu, nekā bija iecerējuši labāko filmu un seriālu veidotāji (atceramies, ka apskats fokusēsies tieši uz tiem). Pēc tam būs laiks doties uz aplikāciju veikalu un lejuplādēt visu, kas šobrīd ir aktuāls – un beidzot arī mēs Latvijā varam izmantot teju visus straumēšanas servisus. Manā gadījumā neizbēgamais Netflix, svaigais Disney+, retāk darbinātais Amazon Prime Video un jau ierastais Apple TV+, kā arī pašmāju Tet+, Go3 un Viaplay lietotnes tiek uzstādītas kā pirmās. Te svarīgi pieminēt, ka gan šī, gan iepriekšējo Samsung televizoru jauda ir absolūti pietiekama, lai 100% gadījumu straumētu saturu pa tiešo caur TV lietotni bez papildu ierīču palīdzības. Esmu mēģinājis/testējis visas iepriekšminētās aplikācijas (visas, kuras ir pieejamas konkrētajai ierīcei) straumēt caur Xbox One un PlayStation 4 konsoli, bet tā arī nesapratu, kādēļ (lieki) darbināt konsoli, ja var bez problēmām straumēt tieši caur TV lietotni.

Neaizmirstam arī par YouTube lietotni (liela daļa interesantākā satura mūsdienās ir tieši tur), bet melomāniem pieejamas arī Spotify un Deezer lietotnes, lai varat klausīties iemīļoto mūziku un podkāstus fonā tāpat, kā darāt to ar YouTube.

Visbeidzot – kā ir ar savu saturu jeb iemīļotajiem ģimenes video no kāzām, ceļojumiem un ballītēm (par cita veida video noklusēsim, bet mēs saprotam, kas tie varētu būt)? TV brīnišķīgi lasa datus no USB/ārējā HDD, bet, tāpat kā iepriekšējiem modeļiem, atbalstīto formātu saraksts nav plašs, precīzāk – tiek atbalstīti pamata video failu formāti, bet ne visādi eksotiski mūsdienu “kodeki”. To gan ņemiet vērā. 

OneConnect kastē jeb “sistēmblokā” atradīsiet 4 HDMI portus (šķiet, ka daudz, bet man tie visi ir aizņemti, tādēļ ticu, ka mūsdienās tas vairs nav nemaz TIK daudz), divus USB 2.0, kā arī optisko un Ethernet portu. Papildus tiem TV ir Wi-Fi un Bluetooth opcija, kā arī Apple AirPlay 2 atbalsts, kas ļauj izmantot to kā papildu displeju darba vai mājas prezentācijām.

Ar vārdu “televizors” mūsdienās saprotam arī šo – OneConnect kaste ir īsts “sistēmbloks”.

Attēla kvalitāte un HDR opcijas

Galvenais, ko mēs meklējam augstas klases televizoros, ir attēla kvalitāte, un Samsung QLED displejiem tā ir vienkārši izcila. Atšķirībā no iepriekšējās paaudzes LED/OLED displejiem, QLED piedāvā izcilu melnā/baltā attiecību, kā arī krāsu gammu un spilgtumu. Ko tas nozīmē realitātē? Pirmkārt, TV droši var novietot jūsu gaišākajā viesistabā, kaut vai pretī logam uz saules pusi, un tāpat jūs visu brīnišķīgi redzēsiet līdz pat vissmalkākajai detaļai un redzēsiet tieši tādās krāsās, kā satura autori to bija iecerējuši. Gandrīz visi ir pieredzējuši situāciju, kad gaišā un saulainā dienā gribas noskatīties kaut ko sen kārotu, bet, lai to pilnvērtīgi izbaudītu, nepieciešams veikt dažādas manipulācijas ar aizkariem, segām un ko tik vēl ne, lai tikai nīstā saule netraucētu baudījumu. Ar šo TV šādas situācijas paliks pagātnē.

Un otrs ir pašas filmas un seriāli. Mūsdienīgās Marvel un DC supervaroņu filmas mirdzēs visos miljonu krāsu toņos tāpat kā kinoteātros, bet, kas ir vēl svarīgāk, visi mūsdienu režisoru un operatoru centieni filmēt savus darbus dabīgā apgaismojumā, lai radītu īpašu atmosfēru, nebūs vējā – piķa melna tumsa tiešām būs piķa melna, bet tajā jūs saskatīsiet precīzi to, ko autori ir iecerējuši. Vai tā būtu kara drāma “1917” (“Oskars” par labāko operatora darbu), izdzīvošanas trilleris “The Revenant” (filmēts 100% dabīgā apgaismojumā) vai nu jau bēdīgi slavenā “Game of Thrones” pēdējās sezonas trešā sērija, kura pilnībā norisinās nakts laikā, – jūs garantēti redzēsiet visu, kas jums ir jāredz, un jums netraucēs ne saules gaisma pa logu, ne arī satura veidotāju mākslīgi radītie šķēršļi.

Vislabāk, protams, tas būs redzams 4K HDR saturam, tādēļ silti iesaku meklēt HDR ikonu pie straumēšanas satura vai arī neskopoties uz 4K HDR Bluray diskiem (tikai mīļākajām filmām un seriāliem, protams), jo tieši HDR attēls pilnībā atklās šī televizora jaudu.

Šis TV ļaus pilnībā izbaudīt visas aktuālās ikonas pie satura, tādas kā 4K, HDR un ATMOS.

Skaņa

Pirmām kārtām atvainošos par to, ka neesmu liels audio eksperts, man ir svarīgi, lai būtībā vienkārši “labi skan”, un minēšu, ka šajā ziņā pārstāvēšu lielu daļu TV lietotāju. Turklāt, lai pilnvērtīgi novērtētu TV skaņu, būtu nepieciešams papildu tehniskais aprīkojums jeb t.s. mājas kinozāle, tādēļ šeit pavisam īsi pastāstīšu par šī TV iebūvētajām skaņas funkcijām, kuras manām ausīm ir pilnībā apmierinošas.

Iebūvētie 70W skaļruni izmanto Samsung Object Tracking Sound tehnoloģiju, lai vēl vairāk pastiprinātu skaņas telpu un radītu sajūtu, ka skaņa patiešām nāk no objektiem uz ekrāna (labajā, kreisajā pusē, augšā, apakšā, tuvāk, tālāk u.tml.). Tomēr lielākais šī modeļa jaunums ir pavisam oficiāls Dolby Atmos atbalsts. Iepriekšējiem TV modeļiem Dolby Atmos atbalsts izpaudās kā iespēja straumēt verificētu saturu un nodot šo signālu caur ārēju, Dolby Atmos atbalstītu ierīci, bet 2022. gada modelim Dolby Atmos dekodēšana beidzot notiek pašā ierīcē – nekāda papildu tehnika vairs nav vajadzīga (ja vien jums nav savietojams 2022. gada Samsung Soundbar – TV ļauj straumēt Dolby Atmos signālu uz to)!

Faktiski tas nozīmē to, ka, tā kā Dolby Atmos atbalsts šim TV ir “native” līmenī, jums būs iespēja straumēt saturu ar Dolby Atmos skaņas celiņu (šobrīd pieejams atsevišķām pozīcijām Netflix un Apple TV+ platformā), tādā veidā vēl vairāk pietuvinot sevi īstai kinoteātru pieredzei.

Protams, mēs joprojām runājam par iebūvētajiem TV skaļruņiem, tādēļ, lai pilnvērtīgi izbaudītu visas audio nianses (un pašu Dolby Atmos), jums būs nepieciešama papildu skaņas sistēma. Īpaši, ja ir svarīgi basi – ja pie kaut kā var piekasīties iebūvētajos skaļruņos, tad tas ir basa līmenis, kurš joprojām stāv pie atzīmes “nav gana basu!”, bet tas nav tikai šī modeļa vai tikai Samsung TV “kaite”.

Taču, ja izmantosiet Q-Series Soundbar skaņas joslu, televizoros pieejamā Q-Symphony tehnoloģija 1 sinhronizēs televizorā iestrādātos skaļruņus ar skaņas joslu. Tas nozīmē, ka skaņa nāks ne tikai no Soundbar skaņas joslas, kā tas ierasti tiek darīts, bet arī no televizora skaļruņiem. Sinhroni abām ierīcēm darbojoties, tiks panākts vēl labāks telpiskās skaņas efekts un tiek solīts, ka mājas vide pārvērtīsies par koncertzāli.

Lietojamība un paradumu maiņas

Samsung QN95B NeoQLED noteikti ir viens no labākajiem televizoriem, kuri šobrīd pieejami tirgū, un varu pavisam droši apgalvot – ja līdz šim esat izmantojuši bāzes klases modeļus (ne QLED) vai arī patērējuši saturu pārsvarā caur stacionārā vai portatīvā datora monitoru, pirmais efekts var radīt šoku un vēlēšanos pārskatīt visas iemīļotās filmas un seriālus atkārtoti, bet nu jau uz šī TV. Tas nav joks, tas tieši tā arī darbojas un prasa papildu laika ieguldījumu.

Papildus filmu un seriālu baudīšanai šī vārda vistiešākajā nozīmē (straumēšanas servisos tagad vienmēr meklē maģisko 4K ikonu) šis TV arī maina paradumus. Tā manā ikdienā atgriezās fiziskie datu nesēji jeb Bluray diski, jo atsāku aktīvi iegādāties filmu remasterētās un 4K versijas (atskaņotas, izmantojot spēļu konsoli). Lai cik moderni būtu straumēšanas servisi, Bluray disku attēla kvalitāte (datu caurlaidība jeb mbps) joprojām ir krietni augstāka nekā straumēšanas servisiem, un šis TV ļauj pilnībā izbaudīt visas attēla nianses līdz vissīkākajai detaļai. Savukārt videospēlēs tieši QLED attēls man personīgi radīja to “klātbūtnes” efektu, lai varētu sajusties “iekšā spēlē” – šo efektu nebiju sasniedzis ar standarta LED displejiem.

Trešā lieta, ko manā dzīvē mainīja šis TV, ir YouTube patēriņš. Lai cik banāli tas liktos, tieši caur QLED TV YouTube tāds YouTube saturs kā ceļojumu, kulinārie un humora šovi pilntiesīgi ienāca manā dzīvē un ieņēma precīzi to pašu vietu, ko kādreiz ieņēma lineārais TV. Nu jau ir pierasts, atnākot mājās, uzlikt “fonā” kādu YouTube raidījumu, kamēr gatavo vakariņas vai dari kādus sīkākus mājas darbus un gatavojies “galvenajam ēdienam” jeb filmai vai seriālam.

Domāju, ka ikviena izcila ierīce ir domāta, lai nevis vienkārši funkcionētu, bet gan padarītu mūsu dzīves labākas, mainot dažādus to aspektus (kā to jau izdarīja viedtelefoni un viedpulksteņi). Īpaši to gaidām no dārgām un modernām ierīcēm, tādēļ man šķiet daudz svarīgāk izcelt paradumu maiņas, kuras ir veicinājis šis TV, nekā tā tehniskās specifikācijas, izšķirtspēju un līdzīgas detaļas, kuras bez grūtībām atradīsiet internetā ar dažu klišķu palīdzību.

YouTube jau sen ir “jaunais TV”, tagad arī pēc reklāmu apjoma.

Kopsavilkums

Ierīce nebūt nav lēta un prasa gan finansiālus, gan arī telpas ieguldījumus (te noderēs liela viesistaba, un šis noteikti nebūs TV, ko “paķert līdzi uz laukiem”, to labāk vispār no vietas nekustināt), bet, ja esat nolēmuši beidzot iegādāties jaunu TV un vēlaties patiešām jaunāko un labāko, kā arī esat gatavi par to maksāt, tad Samsung QN95B NeoQLED ir droši iesakāms kā viena no labākajām izvēlēm (personīgi teiktu, ka labākā, bet tas nebūtu īsti korekti).

Protams, vislielākais efekts būs, ja uz to pāriesiet no parasta LED televizora vai datora monitora. Tomēr, ja šis modelis šobrīd nav pa kabatai, ieteiktu apsvērt iepriekšējo gadu Samsung QLED modeļus – tie joprojām piedāvā izcilu attēlu, bet būs krietni draudzīgāki kabatai, kā jaunākais modelis.

Sergejs Timoņins, KinoKults.lv