Dižraksti

Vēsture, vīzija un varonība: Kā tapa “Mūmija” (2017)

"Mūmija", iespējams, ir (pirmā) šīs vasaras pretrunīgākā filma - no sava koncepta, kurš vēl pirms filmas iznākšanas jau paredz veselu mošķu filmu ciklu zem vienota nosaukuma "Dark Universe", līdz pretrunīgajām kritiķu un arī skatītāju reakcijām. Recenzijas vietā apskatīsimies, ko tieši filma piedāvā un kādēļ tai ir vērts dot iespēju.

12.06.2017

“Mūmija”, iespējams, ir (pirmā) šīs vasaras pretrunīgākā filma – no sava koncepta, kurš vēl pirms filmas iznākšanas jau paredz veselu mošķu filmu ciklu zem vienota nosaukuma “Dark Universe” (par to jau rakstījām), līdz pretrunīgajām kritiķu un arī skatītāju reakcijām. Kamēr vieni vingrinās asprātībā vai vienkārši nolīdzina filmu līdz ar zemi (un kritika savā vairumā ir pamatota), citi gatavo esejas par tēmu “Kā es ar visu samierinājos un iemīlēju “Mūmiju””, un arī tām ir pamats eksistēt!

Visbeidzot – “The Mummy” ir kļuvusi par iespaidīgāko Toma Krūza filmu pirmās nedēļas nogales rezultātu kontekstā, kas nozīmē, ka mūs pavisam droši gaida citas “Dark Universe” filmas un “Mūmiju” tomēr nevajadzētu ignorēt. Recenzijas vietā (labāk par iepriekš minēto “Birth. Movies. Death” rakstu tāpat nesanāks) apskatīsimies, ko tieši filma piedāvā un kādēļ tai ir vērts dot iespēju.

Pirms vēl filma būs sākusies, jūs iepazīsieties ar jauno “Dark Universe” logotipu – to,  balstoties uz ikonisko “Universal Pictures” logo, izveidojusi Pītera Džeksona studija “WETA Digital”, bet tās galveno muzikālo tēmu sacerējis “Simpsonu” tēmas autors un Tima Bērtona mīļākais komponists Denijs Elfmans. Pēc paša vārdiem, viņš ir ilggadējs “Universal Pictures” mošķu fans un piekritis šim uzdevumam nekavējoties. Noklausīties tēmu var arī šī video beigās:

Lai kā arī neliktos, Sofija Butella “Mūmijas” lomā nebūt nav nodeva politkorektumam un nebūt nav pirmā reize, kad uz ekrāna redzam sievišķīgu Mūmiju – jau oriģinālajā 1932. gada filmā Imhoteps (Boriss Karlovs) meklēja savu mumificēto mīlu Anksunamunu (Zita Johanna), šo darbu turpināja Toms Tailers 1940. gada filmā “The Mummy’s Hand”, kuras centrā bija mumificētā princese Ananka. Viņa figurēja arī filmās “The Mummy’s Tomb” (1942) un “The Mummy’s Ghost” (1944), lai filmā “The Mummy’s Curse” beidzot pārtaptu par apburošu skaistuli Virdžīnijas Kristīnes izpildījumā. Bet jūs sakāt – politkorektums…

The Mummy, Mūmija

Filma ir neapturams spriedzes ainu kaleidoskops, kurš savā būtībā visvairāk atgādina tās pašas studijas “Universal” atrakciju parkus – skatītāju ved no vienas ainas uz nākamo, pa vidu neuzkrītoši izstāstot, kas vispār notiek. Ēģipte, Irāka, Londona un viens no filmas iespaidīgākajiem trikiem, kurš tika uzņemts “pa īstam”, – lidmašīnas avārija, kuru filmēja patiešām krītošā lidmašīnā (kuru izmanto astronautu treniņiem un grupas “OK Go” videoklipiem). Saprotot, ka mūsdienās ar specefektiem nevienu vairs nepārsteigsi, filmas uzņemšanas mikrokomanda kopā ar galveno lomu atveidotājiem Tomu Krūzu un Anabellu Volisu veica 64 (!) “kritienus” “ZERO-G Airbus” lidmašīnā, lai iegūtu nepieciešamo materiālu.

Savstarpēji visas “Dark Universe” filmas saistīs ne tikai no filmas uz filmu klejojošie varoņi, bet arī noslēpumaina starptautiska organizācija “Prodigium”, kuras mērķis ir noturēt pārdabisko spēku līdzsvaru pasaulē un kuru vada harizmātiskais Doktors Džekils (Rasels Krovs) ar kādu tumšu un, cerams, visiem zināmu noslēpumu… Attiecīgajā filmas ainā arī paslēptas norādes uz nākamajām – galvaskauss ar vampīra zobiem un “Gillman” (“The Creature from the Black Lagoon” mošķis) roka, bet vairāk par “Prodigium” darbu varat uzzināt tās, mmm… oficiālajā mājaslapā: welcometoprodigium.com

Nav aizmirstas arī “Mūmijas” filmas ar Brendanu Freizeru, pat ja filmas autori cītīgi izliekas, ka tās neeksistē (visiem to faniem iesaku apskatīties uz pirmās filmas atsauksmēm tajos pašos “Rotten Tomatoes” un tad salīdzināt ar šīs filmas atsauksmēm – atšķirība nav tik milzīga). Vienā no filmas ainām Anabellas Volisas varone no neliešiem aizstāvas ar kādu paliela izmēra un masas grāmatu – ieskatoties cītīgāk, tā izrādās bēdīgi slavenā “The Book of Amun-Ra”! Sakritība? Diez vai…

The Mummy, Mūmija

Filmas sauklis, kuru atkārto arī Rasela Krova atveidotais Doktors Džekils, ir “Welcome to a new world of gods and monsters”. Tas nav filmas sešu (!) scenāristu izdomājums, bet gan pavisam reāls citāts no 1935. gada filmas “Bride of Frankenstein” – tās pašas, kuru ar Havjēru Bardemu Frankenšteina monstra lomā un kādu pagaidām vēl nenosauktu aktrisi viņa līgavas lomā uzņems režisors Bils Kondons (“Beauty and the Beast”). Uz lielajiem ekrāniem “Bride of Frankenstein” iznāks jau 2019. gada 14. februārī.

Tad arī sapratīsim, uz kuru pusi patiešām virzās “Dark Universe”! “Mūmija” jau Latvijas kinoteātros.