Dižraksti

Viss, kas jums jāzina par “Doktoru Streindžu”!

Pavisam drīz būs pienākusi kārta nākamajam Marvel pārsteiguma grāvējam jeb Doktoram Streindžam! Par spīti šī personāža popularitātei starp komiksu faniem, vidusmēra skatītājam Streindžs vēl, iespējams, ir "tumša bilde". Tāpēc neliela iepazīšanās ar šo personāžu nenāks par ļaunu!

18.09.2016

Kā jau to līdz šim esam piedzīvojuši, Marvel nebaidās riskēt ar savām supervaroņu filmām, jo īpaši ņemot vērā Skudrcilvēka un Galaktikas sargu panākumus. Pavisam drīz būs pienākusi kārta nākamajai Marvel likmei (lai gan būsim taču atklāti – kādas tur vairs likmes?) jeb Doktoram Streindžam! Par spīti šī personāža popularitātei komiksu fanu apvidū, lielplūsmas skatītājiem daudz pazīstamāks ir Kamberbača atveidotais Šerloks Holmss. Visticamāk, filmai izdosies šo faktu kaut nedaudz pamainīt, tomēr neliela iepazīšanās ar šo personāžu, jau šobrīd, nenāks par ļaunu.

Doctor Strange, Doktors Streindžs

No ķirurga līdz pasaules spēcīgākā burvja titulam

Doktora tituls Stīvenam Streindžam nav iedots tāpat vien, jo viņš tik tiešām arī ir sertificēts ārsts jeb, precīzāk, ķirurgs. Diemžēl nekāds labais ārsts Streindžs nebija, jo viņa intereses sastādīja tikai nauda un savu iegribu apmierināšana, nevis palīdzēšana citiem. Šādas rakstura iezīmes nu nekādi neatbilst kārtīgam ārstam, kur nu vēl supervaronim, un, ja vien liktenis nebūtu pielicis punktu Streindža ķirurga karjerai, pie superspējām viņš tā arī nekad nebūtu ticis. Proti, nespēdams novaldīt savu automobili, Streindžš iekļūst avārijā, kuras rezultātā uz visiem laikiem sabendē rokas nervus.

Šāds notikumu pavērsiens, kā jau var iedomāties, nekādi nenāk par labu Streindža ķirurga karjerai. Nepalīdz arī neveiksmīgie centieni rokas jebkādā veidā sadziedēt. Tā nu Streindžs, nonācis pilnīgā izmisumā, padzird par kādu Izredzēto, kurš dzīvo templī Himalaju kalnos un spēj sadziedēt pilnīgi visas kaites. Ar saviem pēdējiem līdzekļiem, daudz nedomādams, Streindžs dodas ceļā uz Nepālu, jo, kā nekā, neko daudz zaudēt viņš vairs nevar. Sākumā Izredzētais nevēlas palīdzēt Streindžam viņa pārāk savtīgā rakstura dēļ, tomēr, uzzinādams par Barona Mordo plāniem noslepkavot savu skolotāju Izredzēto, Streindžs nespēj stāvēt malā un cenšas slepkavu apturēt.

Pateicoties Streindža cēlajai rīcībai, Izredzētais tomēr nolemj viņam izpalīdzēt, uzsākot diezgan intensīvas apmācības, lai iemācītu Streindžam apieties ar maģiju. Tā rezultātā ķirurgs pārtop par spēcīgu burvi un ar savām jauniegūtajām zināšanām ir gatavs atgriezties pasaulē un izmantot savas spējas labiem mērķiem. Kā jau daudziem Marvel komiksu supervaroņiem, arī Streindža darbības vieta ir Ņujorka, bet dzīvesvieta – Svētā Svētnīca (Sanctum Sanctorum), kura atrodas Griničas piepilsētā. Tā nu Streindžs kopā ar savu uzticamo sulaini Vongu šajā vietā uzturas vēl šobaltdien, ik pa laikam izpalīdzot grūtībās nonākušajiem, bet retāku reizi iesaistoties arī dažādos piedzīvojumos kopā ar citiem supervaroņiem.

Doctor Strange, Doktors Streindžs

Psihotropiskie sešdesmito gadu komiksi

Streindža tēls tika radīts tālajā 1963. gadā, pirmo reizi parādoties komiksa “Strange Tales” 110. izdevumā. Atšķirībā no daudziem citiem tā laika Marvel supervaroņiem Streindža autors nebija vis Stens Lī, bet gan viņa slavenākais kolēģis un mākslinieks Stīvs Ditko. Tolaik Lī bija nedaudz skeptisks pret šo jauno personāžu, jo, viņaprāt, Streindža debijas stāsts nebija pietiekami labs, lai to varētu veiksmīgi pārdot lasītājiem. Par laimi, šīs šaubas nepiepildījās, jo Doktors Streindžs ātri vien guva diezgan specifisku lasītāju pulku, pateicoties komiksa unikālajam vizuālajam stilam, par ko var pateikties tieši Ditko mākslinieciskajai vīzijai.

Streindža tēls bija burvis ar spējām, kuras varēja ierobežot vien iztēle, ļaujot Stīvam Ditko izpausties uz nebēdu. Par spilgtu piemēru var minēt dažādās astrālās dimensijas, uz kurām Streindžs bieži vien mēdza aizceļot. Tajās burvis bieži vien sastapās ar dažādiem prātam neaptveramiem veidojumiem, kā arī daudziem ienaidniekiem, tostarp Baronu Mordo, kurš ir Streindža vislielākais pretinieks. Vēl interesanti, ka Streindžs bija vienīgais Marvel supervaronis, kura komikss nesākās ar tēla izcelšanās stāstu. Tā vietā Streindžs jau uzreiz bija redzams kā visvarens burvis, bet viņa izcelšanās atstāsts tika atlikts uz vēlāku laiku.

Iespējams, ka mūsdienās Doktora Streindža komiksu izskats ir krietni novecojis, tomēr sešdesmitajos gados lasītāji par tiem bija stāvā sajūsmā. Daudzi lasītāji arī mēdza rūpīgi pētīt un analizēt katru komiksa izdevumu, meklējot tajos saistības ar ēģiptiešu un maiju dieviem. Toties Ditko ilustrācijās bija saskatāmas līdzības ar Salvadora Dalī gleznām un pat narkotiku izraisītām halucinācijām! Šoreiz gan stāsts ir nedaudz ironisks, jo atšķirībā no Teletūbiju autoriem komiksu ilustratori nemēdza lietot apreibinošas vielas. Vismaz tā tiek apgalvots…

Doctor Strange, Doktors Streindžs

Trīs maģiskas desmitgades, trīs maģiski priekšmeti

Kā jau jebkurš cits komiksu autors, arī Stīvs Ditko nespēja mūžīgi turpināt radīt jaunus komiksus, tādēļ jau sešdesmito gadu beigās Doktors Streindžs tika nodots citu autoru rokās, no kuriem slavenākie ir Bils Everets, Stīvs Englhārts, Dž. Maikls Strazinskis un daudzi citi. Dažādi autori nozīmē dažādus stilus un arvien jaunus piedzīvojumus, dažkārt pat pievienojot varoņu mitoloģijai kaut ko jaunu un paliekošu. Arī Streindžs nebija nekāds izņēmums, jo pēc Ditko aiziešanas Streindžu sagaidīja dažādas interesantas pārmaiņas.

Viena no nozīmīgākajām pārmaiņām bija Visvarenā burvja titula iegūšana, kuru Streindžs pārņēma, nogalinot savu bijušo skolotāju. Izklausās briesmīgi, pat ņemot vērā, ka tas notika ļaundara Šuma-Gorāta pakļautībā. Tomēr, ja paskatās uz lietu no gaišās puses, ar šādu titulu Streindžs ir pazīstams joprojām, un tas nozīmē neko citu kā būt par varenāko burvi visā Visumā. Neskatoties uz iespaidīgo titulu, Streindža īpašumā ir arī trīs īpaši priekšmeti – Levitācijas apmetnis, kas atvieglina nēsātāja pārvietošanos, Višanti grāmata, no kuras Streindžs ņem lielāko daļu no savām burvestībām, kā arī Agamoto acs, ar kuras palīdzību var noteikt jebkuras vietas atrašanos, kurā tiek izsaukta kāda burvestība.

Vēl viens vērā ņemams notikums bija Sargātāju dibināšana. Tie gan nebija tie paši Sargātāji, kuri nākamā gada rudenī būs skatāmi Netflix servisā. Tā vietā komandas sākuma sastāvā Streindžam līdzās stāvēja Sudraba Sērfotājs, Namors (kurš no lielajiem ekrāniem brīnumainā kārtā ir paguvis izvairīties) un pat Halks. Visi kopā viņi stājās pretī dažādiem pārdabiskiem draudiem, kamēr vien šo uzdevumu nepārņēma Atriebēji. Laika gaitā Sargātāji bieži vien ir mainījuši savu sastāvu, kā arī notikumu gaitu, samudžinot komandas vēsturi līdz nepazīšanai.

Doctor Strange, Doktors Streindžs

Bez pastāvīga komiksa kā bez rokām

Sākoties 21. gadsimtam, Doktora Streindža tēla būtība bija izmainījusies līdz nepazīšanai. Ja vēl “The Infinity Gauntlet” komiksā Streindžs bija spējīgs viens pats stāties pretī Bezgalības cimda nēsātājam, tad mūsdienās viņam problēmas var sagādāt pat bars nindzju. Tāpat arī kopš deviņdesmitajiem gadiem Streindžam nav bijis neviena pastāvīga komiksa, kas būtu veltīts tieši šim personāžam. Labākajā gadījumā ik pa laikam ir pazibējuši minikomiksi 5-6 izdevumu garumā, bet pārsvarā Streindžs ir aktīvi piedalījies citu Marvel varoņu komiksos vai nu kā atbalsta tēls, vai vienkārši īslaicīgs viesis. Varētu pat apgalvot, ka Doktors Streindžs tik tiešām arī bija kļuvis par sava veida ārstu, jo uzradās ik reizi, kad bija nepieciešama viņa palīdzīga roka.

Jāpiemin, ka Streindžs nav piedalījies visos pēdējā laika Marvel komiksu lielākajos notikumos – viņš ir sēdējis malā pat graujošā “Civil War” laikā. Neskatoties uz to, pēc bēdīgi slavenā pilsoņu kara Streindžs labsirdīgi uzņēma savā Svētnīcā visus tos supervaroņus, kuri nolēma pretoties valdības izveidotajiem likumiem par varoņu darbību regulācijām un personīgās informācijas nodošanu. Bet tikmēr kopā ar gudrākajiem Marvel personāžiem (Toniju Stārku, Rīdu Ričardsu, Profesoru X un citiem) kopīgi un nevienam to nezinot Streindžs ir izveidojis apvienību ar īpatnējo nosaukumu – “Illuminati”. Kā vienu no grupas (bēdīgi) slavenākajiem veikumiem var minēt Halka nosūtīšanu kosmosā. No vienas puses, cēls mērķis, bet, no otras puses, Halks ar laiku atrada savu ceļu atpakaļ un sadeva visiem pa mizu.

Pārejot uz nesenāku vēsturi, Doktors Streindžs bija ļoti nozīmīgs dalībnieks Džonatana Hikmena episkajā aptuveni 70 izdevumu garajā Atriebēju komiksā, kurš kulminējās vēl episkākajā “Secret Wars” notikumā. Īsumā to atstāstīt gluži vienkārši nav iespējams, bet varu vismaz piemetināt kaut ko tikpat interesantu. Proti, pavisam nesen, kā jau pirms filmas iznākšanas tas ir ierasts, Streindžs beidzot ir atgriezies savā pastāvīgajā komiksā, kurā cīnās pret maģiju nīstošiem zinātniekiem no citas dimensijas, bet vēlāk cenšas sadzīvot ar maģijas spēka izsīkumu. Tiem, kam ir interese, tie jauno komiksu noteikti novērtēs un kopā ar pārējiem jau pavisam drīz varēs doties Streindžu vērot arī uz lielā ekrāna.

Doktors Streindžs kinoteātros jūs sagaida jau šī gada novembrī!