Recenzijas

“Blair Witch” (2016)

17 gadus vēlāk pie mums nonāk "The Blair Witch Project" tiešais turpinājums - ievērojot oriģināla mitoloģiju un mazliet to arī paplašinot, "Blair Witch" uzdevums bija atdzīvināt šo diez vai piemirsto, bet arī ne gluži mīlēto šausmu filmu seriālu, izmantojot jaunākās tehnoloģijas un aktuālos šausmu filmu veidotājus...

22.09.2016

17 gadus vēlāk pie mums nonāk “The Blair Witch Project” tiešais turpinājums – ignorējot “Book of Shadows” notikumus, bet ievērojot oriģināla mitoloģiju un mazliet to arī paplašinot, “Blair Witch” uzdevums bija atdzīvināt šo diez vai piemirsto, bet arī ne gluži mīlēto šausmu filmu seriālu, izmantojot jaunākās tehnoloģijas un aktuālos šausmu filmu veidotājus…

Manā iepriekšējā, reklāmas aģentūras, dzīvē bieži saskāros ar piegājienu, kurš, visticamāk, šur tur dzīvo vēl pat šobaltdien – mēs to saucām par “izmantosim virālos risinājumus” situāciju. Tās pamatā ir pieņēmums, ka var reizē būt lēti un labi – ilūziju māktajam klientam reklāmas aģentūras radošie prāti piedāvā rīkoties pēc šādas shēmas:

1. Mēs palaidīsim cilvēku kostīmā/maskā/ar citām drēbēm/bez drēbēm ielās;
2. Apkārtējie cilvēki metīsies to filmēt, fotografēt un masīvi dalīties ar to sociālajos tīklos;
3. Mēs ietaupīsim uz idejas, izpildījuma, mediju rēķina;
4. PROFIT!!!

Domāju, ka daudzi ir redzējuši šī piegājiena rezultātus arī tepat Latvijā, turklāt ne vienu reizi vien. Nav grūti arī iedomāties, kur šajā procesā atrodas “Blair Witch” un tās visai kompetentie (“You’re Next”, “V/H/S”, “The Guest”) veidotāji, bet ideja pamatā bija tieši tāda pati – “Eu, čaļi, pa fikso sataisa to pašu, ko jūs tur parasti taisāt, pieliksim klāt “Blair Witch”, visi cilvēki aizies, PROFIT!” –, bet diemžēl ar likumsakarīgiem rezultātiem.

Blair Witch, Blēras ragana

Turpinot man nu jau ārkārtīgi nesimpatizējošo requel (remake/sequel) trendu, “Blair Witch” piedāvā burtiski tieši to pašu, ko oriģināls, tikai ar nedaudz modernākām kamerām (un pat dronu! Tas maina visu!), bet tieši to pašu saturu. Švakākais ir tas, ka laikmetā, kad found footage žanra veidotājiem brīžiem paveras otrā elpa saturiski vai vizuāli (“Paranormal Activity”, “Unfriended”), šīs filmas veidotāji nespēj piedāvāt pilnīgi neko jaunu vai vismaz interesantu, atstājot mūs ar tā paša stāsta atgremojumu diezgan mokpilnu 89 minūšu garumā. Bet bija tāds potenciāls!

Protams, nav viss tik ļoti slikti. Ja oriģināla 40k (pēc dažiem avotiem – 15k) USD budžets ļāva izpausties tikai ar kārtīgi pārdomātu backstory, bet nekādi ar vizuāļiem, šīs filmas budžets un autoru tehniskā rocība atļaujas daudz vairāk – un raganu mēs tomēr beidzot redzēsim, kas kopā ar beigām arī ir iespaidīgākais, ko tā spēj piedāvāt. Jautājums ir – vai tā dēļ jūs esat gatavi ciest nedaudz vairāk kā stundu?

“Blēras ragana” jau Latvijas kinoteātros.