Recenzijas

“Es esmu šeit” (2016)

Filmas žanri Forum Cinemas mājaslapā norādīti šādi – drāma, ģimenes filma, romantika. Nu tad šoreiz mēģināšu nedaudz arī arī strukturēt recenziju, aplūkojot filmu kā šo žanru pārstāvi. Filmai došu stabilas 4 balles (no 5) – nedevu piekto, jo nedaudz nepatika dažu trešā plāna aktieru uzspēlētā runa dialogos un vēl pāris sīkumi. Kopumā iesaku aiziet, būs to vērts.

23.04.2016

Filmas žanri “Forum Cinemas” mājaslapā norādīti šādi – drāma, ģimenes filma, romantika. Nu tad šoreiz mēģināšu nedaudz arī strukturēt recenziju, aplūkojot filmu kā šo žanru pārstāvi. Uzreiz pateikšu, ka drāmas un ģimenes filmas nav mans lauciņš, es tās neskatos galvenokārt tāpēc, ka man tās šķiet nedaudz garlaicīgas un bieži vien izraisa nepatīkamas sajūtas – galu galā, es taču uz kino dodos pēc labām sajūtām. Tā kā iepriekšējā latviešu filma, kuru apmeklēju tīri tāpēc, ka tā bija latviešu, bija “Pelnu sanatorija” (par to, cik vīlies es biju, var lasīt šeit), es biju nedaudz skeptiski noskaņots, dodoties uz “Es esmu šeit”, bet jāatzīst, ka treileris gan man patika.

Es esmu šeit

Darbība norisinās Kaunatā – nē, es arī nezināju, kur tāda ir, bet filmas ainas uzreiz arī nenodeva filmēšanas vietu – tikpat labi tā varēja būt Kurzeme, bet es nedzirdēju kurzemniekiem raksturīgo akcentu. Vēl lielāks bija mans pārsteigums, kad uz autobusa maršrutu zīmes pamanīju “Kaunata – Rēzekne”. I mean – Latgalē ir gana daudz vietu, kur uzfilmēt šādus kadrus, manai vecvecmammai bija līdzīga māja, bet latgaliešu akcentu (vai pareizāk būtu teikt valodu?) bija iespējams saklausīt tikai autobusā. Tīrā vilšanās, jo, braucot vilcienā “Rīga-Zilupe”, Rīgas čangaļi sāk runāt dzimtajā mēlē jau uzreiz aiz Šķirotavas. Nedaudz novirzījos no tēmas, turpinām ar žanru komentāriem.

Drāma – jā, filma viennozīmīgi ir drāma, un tajā ir nemitīgi sajūtams bezcerīgums. Plots īsumā ir šāds – māte ir devusies strādāt uz Angliju, bet nav devusi ziņu par plāniem atgriezties, par tēvu īsti nekas nav zināms, var noprast, ka viņš ir miris, un stāsta galvenajai varonei Rajai tagad ir jāsadzīvo ar pretīga rakstura vecmammu un mazo brāli, kurš, šķiet, ir ar vēl pretīgāku raksturu – tas viss, lai viņus neaizsūtītu uz bērnu namu. Raja visādi mēģina izdzīvot un vilkt līdzi brāli, paralēli prātojot, kā tikt pie mātes un atgādāt viņu mājās. Ir grūti līdz galam izteikties, neko daudz nespoilojot, bet treileris jau parādīja to, ka viņa salaiž ar savu “Iespējamās misijas” učikuway to go!

Ģimenes filma – šī nav filma, kuru skatīties ar ģimeni vai arī tad, ja kāds radinieks ir devies uz viskija zemi, lai sūri, grūti strādātu tur, bet arī tiktu labāk atalgots. Skatoties šo filmu vienam, gan rodas bijība pret to, ka pašam vecāki nav devušies prom un nav katru dienu jādomā, kā izvilkt. Varbūt kādam filma tik ļoti uzsitīs pa pareizajām stīgām, ka uzreiz pēc tās noskatīšanās būs jāzvana vecākiem vai kādam citam, lai pateiktos, ka viņi ir.

Romantika – no tās gan te nebija ne smakas, ja vien neskaita to, ka galvenā varone izdomā salaist ar savu skolotāju, lai gan viņai ir septiņpadsmit gadu. Tas laikam atkarīgs no perspektīvas, bet, nu, manuprāt, nosaukt šo par romantiku būs nepareizi – Deadpool, lūk, tur bija romantika.

Es esmu šeit

Visā visumā filma bija laba, ja vien tu filmas skaties gana bieži vai izbaudi šāda tipa filmas. Prieks redzēt, ka “mēs” varam arī labāk, taču, dodoties ar šādu filmu uz ārvalstu festivāliem, manuprāt, mēs vēl radām iespaidu, ka joprojām esam drūmākā Austrumeiropas valsts. Veca, knapi ejoša tehnika, telefoni ar pogām, par datoru neeksistēšanu vispār labāk nerunāsim, kredīta pirkšana telefonam – the list goes on. Ar to es gribu teikt, ka šeit mūs parādīja laika ziņā vēl atpalikušākus par Bratislavu filmā “Eurotrip”. Protams, Kaunatā ir tāda skola, tādas mājas un tādi cilvēki – Latvijā ir vēl daudz vietu, kuras, šķiet, dzīvo 20-30 gadus senā pagātnē, bet, tirgojot ābolus, tu taču neliec augšpusē nesmukos, vai ne? Uz seansu es devos no rīta, varbūt tāpēc skatītāju rindas par 90% sastāvēja no omītēm. Viņām tā bija īsta šausmu filma – vecmammu neklausa, dēls miris, mazbērnu māte Anglijā, bērni nav paēduši, pensija tiek izkrāpta un ļoti daudz dažādu likumpārkāpumu, kuri saistīti ar bērniem. Filmas beigās starp rindām bija tik daudz balto kabatas lakatiņu, ka no tiem varētu uzšūt vēl vienu ekrānu.

Filmai došu stabilas 4 balles (no 5) – nedevu piekto, jo nedaudz nepatika dažu trešā plāna aktieru uzspēlētā runa dialogos un vēl pāris sīkumi. Kopumā iesaku aiziet, būs to vērts.