Ziņas par “Jason Bourne” nāca negaidīti – kā nekā, gan Mets Deimons, gan Pols Grīngrāss bija ne tikai skaisti pielikuši punktu Džeisona Borna piedzīvojumiem, bet arī apsolījušies viens bez otra vairs nestrādāt. Kā studijai izdevās pierunāt atgriezties abus, un kāpēc nosaukumā nav izmantots kāds no 10 vēl neizmantotajiem Borna grāmatu nosaukumiem? Visbeidzot – vai tiešām ir vajadzīgs turpinājums pēc spīdoši noslēgtās triloģijas (uz brīdi piemirsīsim “Mantojumu”)?
Svaigākais jaunvārds Holivudas kuluāros šobrīd ir “requel”, kas, kā jūs noprotat, ir “reboot” un “sequel” apvienojums, – un spilgtākais tā piemērs ir pērnā gada beigu superhīts “Star Wars: The Force Awakens” (un daļēji arī pavisam svaigais “Star Trek Beyond”). Tā būtība ir turpināt kādu ilgspēlējošu kinoseriālu tā, lai ar tā bagāto pagātni neaizbiedētu potenciālos skatītājus, kuriem varbūt ir slinkums skatīties iepriekšējās sērijas (jo kuram mūsdienās ir laiks?), kur nu vēl atcerēties, kas tajās notika, un reizē arī nezaudēt vecos fanus, kas neizbēgami notiktu totāla reboot gadījumā. Tā top filmas ar tiem pašiem (un arī jauniem) personāžiem, bet pilnīgi jaunos un ar iepriekšējiem bieži vien tikai daļēji saistītos notikumos – sak’, ja patiks, tad uzmeklēsi vecās sērijas pats!
Tad nu “Džeisons Borns” ir vistiešākais requel, un par to liecina jau filmas nosaukums – iepriekšējo sēriju notikumi joprojām skaitās, bet jaunpienācējiem par tiem izstāstīs stilīga montāža filmas sākumā, pēc kuras var ķerties klāt pavisam jauniem varoņiem un notikumiem! Tādēļ, ja iepriekšējā sērija, “Borns bez Borna”, bija vairāk kā B-side jau tā veiksmīgajai triloģijai un bez tās pārzināšanas cilvēkam no malas nebija saprotama, tad “Džeisons Borns” ir gandrīz droši skatāms individuāli un cenšas uzbūvēt pats savu, jaunu pasauli.
Stilistiski un arī saturiski esot vienā līmenī ar iepriekšējiem Pola Grīngrāsa “Borniem”, filma tomēr atrisina vienu interesantu un pirmajā rindkopā uzdotu jautājumu – kāpēc? Kā izrādās, tad atgriešanās sakne varētu būt bijis visu iepriekšējo filmu scenāriju autors un “The Bourne Legacy” režisors Tonijs Gilrojs, pareizāk sakot – viņa trūkums šajā projektā. Nesaskaņas starp Grīngrāsu/Deimonu un Gilroju esot bijušas tik lielas, ka šajā filmā Grīngrāss, kurš ir arī filmas scenārija līdzautors, sistemātiski atbrīvojas no visa, ko Gilrojs ir ienesis Borna pasaulē. Diemžēl te slēpjas arī filmas lielākais (un lielākoties arī vienīgais) trūkums – pelts vai ne, bet Gilrojs tomēr ir labāks scenārists nekā Grīngrāss, un pēdējais to pats apzinās, tāpēc jaunā filma ir precīzs beat-by-beat iepriekšējo daļu atkārtojums, kas centienos neko nesalauzt neievieš arī neko jaunu.
Izņemot cerību – filmā ir tradicionāls Tomijs Lī Džounss un patīkams Vinsents Kasels kārtējā Borna antagonista lomā, bet visvairāk pārsteidz “Oscar” balvas laureāte Alīsija Vikandere, kuras personāžam varētu būt būtiska (pat būtiskāka nekā Bornam) loma nākamajās filmās. Kuras noteikti taps – pārfrāzējot kādu citu superspiegu, Jason Bourne will return!
“Džeisons Borns” kinoteātros jau no 29. jūlija!