Recenzijas

“Jurassic World” (2015)

Beidzot Latvijas kinoteātros jūtams, ka ir pienākusi tā ilgi gaidītā 2015. gada kino vasara, tādēļ tagad neatliek nekas cits kā steigt ievērtēt jaunāko pienesumu “Jurassic Park” franšīzei – “Jurassic World”!

16.06.2015

Beidzot Latvijas kinoteātros jūtams, ka ir pienākusi tā ilgi gaidītā 2015. gada kino vasara. “Mad Max: Fury Road” noskatīts neskaitāmas reizes, atkalredzēšanās ar seriāla “Entourage” varoņiem ir piedzīvota, tādēļ tagad neatliek nekas cits kā steigt ievērtēt jaunāko pienesumu “Jurassic Park” franšīzei – Jurassic World!

Sākumā būšu nedaudz skarbs: gadā, kad uz ekrāniem iznāk tādas filmas kā “Mad Max: Fury Road”, “Avengers: Age of Ultron” un it īpaši jaunā “Star Wars” filma, es melotu, ja teiktu, ka “Jurassic World” gaidīju ilgi un nepacietīgi. Pēc ne tik labām iepriekšējām daļām (“The Lost World”, “Jurassic Park III”) un plašākām auditorijām nezināma režisora piesaistes šim projektam, nekas neiedvesa cerību, ka “Jurassic World” būs patiesi labs vasaras blokbāsters. Tāpēc, uz filmu gāju ar neitrālām emocijām, apzinoties, ka tā tikpat labi var būt pilnīga izgāšanās, un labākajā gadījumā —pieņemams action gabals. Bet, protams, klusībā gan ļoti cerēju, ka tā mani kaut nedaudz iepriecinās.

Par laimi, “Jurassic World” mani tiešām iepriecināja. Pat ļoti, jo tās režisors Kolins Trevorovs izdarīja pašu labāko, ko varēja – viņš nemēģināja pārspēt oriģinālu, neveiksmīgi cenzdamies imitēt Spīlberga stilu. Viņš izveidoja kaut ko lielisku, kas iepriecinās visus, kuri iet uz piedzīvojumu filmām, lai justos aizrauti. Es tiešām negaidīju, ka pēc seansa izietu no zāles tāda sajūsmā, it kā tikko būtu redzējis “The Empire Strikes Back”. Es vienkārši gribēju redzēt kaut ko aizraujošu, un to es arī dabūju.

Nesaku, ka šī ir izcila filma, bet nevar noliegt to, ka tai ir savi trumpji. Jo īpaši galvenās lomas atveidotājs Kriss Prats, kas kā vienmēr ir ļoti harizmātisks un kārtējo reizi padara savu klātbūtni uz ekrāna patīkamu. Ainas, kur viņš ir redzams uz motocikla, vairāku dinozauru pavadībā, ir tik lieliskas, ka vairs nekas nerada šaubas – šis aktieris mierīgi varētu būt nākamais Indiana Džounss.

Citi aktieri arī īpaši neatpaliek un padara “Jurassic World” skatīšanos vēl patīkamāku. Sarkanmatainā Braisa Dalasa Hovarda izceļas ar lielisku saspēli ar Krisu Pratu, turpretī mazais Tajs Simpkins no “Iron Man 3” sākumā varbūt šķita nedaudz kaitinošs, tomēr vēlāk izķepurojās un parādīja sevi kā potenciāli vienu no spīdošākajiem uzlecošajiem talantiem Holivudā.

Pats labākais — es pagaidām runāju tikai par aktieriem, un šī ir filma, kurā vēl lielāka nozīme ir monstroziem dinozauriem. Varētu iestarpināt, ka “ar oriģinālu salīdzināt nevar”, bet tas būtu pilnīgi lieki, jo dinozauri filmas veidotājiem tāpat ir lielā cieņā, un viņi no tiem ir centušies izspiest visu sulu. Tāpēc arī spriedzes ainas ir patiešām labas un nedaudz vecākiem “Jurassic Park” faniem tās noteikti liks sajusties kā 12 gadus vecam bērnam. Bet kas ir vēl svarīgāk – kā to visu uztvers jaunākas auditorijas. Galu galā šī filma ir Jurassic Park jaunajai paaudzei un man nekas neliek šaubīties, ka tā viņus atstās stāvā sajūsmā.

Vienīgais lielais mīnuss ir scenārijs, kam acīmredzami ir vairāki caurumi. Trūkst tādas lietas kā varoņu izaugsme filmas laikā un ir pavisam stulbas klišejas, kas tagad parādās teju vai katrā Holivudas blokbāsterā. Neieslīgstot dziļi detaļās, noskatoties filmu, jums noteikti atradīsies vairākas lietas, kas tiešām neiepriecināja. Tomēr tas viss kopumā nav būtiski, jo liela daļa no veidotāju iecerēm nav izgāzušās un “Jurassic World” ir labākais papildinājums šai franšīzei, uz kādu mēs visi varējām cerēt. Daži būs sajūsmā, daži būs vīlušies, bet galvenais, ka neviens nepaliks vienaldzīgs un šo filmu mēs tik drīz neaizmirsīsim.

Filmas vērtējums – 4/5

Augusts Barkovskis, Kinoapskati.lv