Recenzijas

Kubo un divas stīgas (2016)

"Kubo un divas stīgas" ir studijas "Laika" ceturtā "stop-motion" pilnmetrāžas animācijas filma, un studija ir noteikusi pilnīgi jaunu standartu, kā šādām animācijas filmām vajadzētu izskatīties. Nešauboties var pateikt tikai vienu - "Kubo un divas stīgas" ir viena no visskaistākajām "stop-motion" filmām vēsturē.

20.10.2016

Savā debijas darbā kā režisors Treviss Naits parāda, kā pa īstam ir jātaisa skaista stop-motion animācijas filma. Būdama gan smieklīga, gan nopietna, filma būs piemērota kā bērniem, tā arī pieaugušajiem. “Kubo un divas stīgas” ir studijas “Laika” ceturtā stop-motion pilnmetrāžas animācijas filma. Ar šo filmu studija noteica pilnīgi jaunu standartu, kā šādām animācijas filmām vajadzētu izskatīties. Redzot beigu rezultātu, es nešauboties varu pateikt tikai vienu – “Kubo un divas stīgas” ir visskaistākā stop-motion filma, kuru es esmu redzējis.

Stāsts sākas ar labsirdīgo Kubo (Arts Parkinsons), kurš dzīvo klusā, mazā ciematiņā. Katru dienu šajā piejūras pilsētiņā viņš stāsta cilvēkiem neparastus un aizraujošus stāstus. Bet viņa pazemīgā dzīve tiek sagrauta, kad viņš nejauši izsauc no pagātnes garu, kurš apdraud viņa dzīvību ar vecu naidu pret viņa ģimeni. Kubo dodas ceļā, lai rastu skaidrību par ļaunumu, kas viņam seko. Viņam meklējumos piebiedrojas Pērtiķiene (Šarlīze Terona) un Vabole (Metjū Makonahijs), un visi trīs dodas aizraujošā ceļojumā, lai glābtu Kubo ģimeni un atklātu noslēpumus par viņa kritušo tēvu, kurš bija pasaulē dižākais samurajs. Ar sava maģiskā mūzikas instrumenta sjamisena palīdzību Kubo būs jācīnās ar atriebīgo Mēness karali (Reifs Fainss) un ļaunajām dvīņu māsām (Rūnija Mara), lai beigās atklātu noslēpumus par savu mantojumu un lai apvienotu savu ģimeni, un piepildītu savu likteni.

Kubo un divas stīgas

Tas viss var izskatīties kā parasts piedzīvojumu stāsts, bet, būdams parasts, šis stāsts sevī iekļauj ļoti lielu oriģinalitāti un radošumu. Stāsta autori – Šanona Tindle un Marks Haims – bija savā labākajā formā, izveidojot tik radošu un oriģinālu pasauli, kas ir pilna ar emocionāli bagātiem tēliem. Mēs, protams, nevaram aizmirst par Trevisu Naitu, kurš paveica lielisku darbu, balansējot smieklīgos un nopietnos mirkļus šajā filmā. Ja tā padomā, filma varētu būt vairāk domāta pieaugušajiem nekā bērniem, bet kas to lai zina?

Būdama pilnībā izveidota no praktiskajiem efektiem, filma izskatās APBRĪNOJAMA, un es nepārspīlēju. Es varu pateikt vēlreiz – filma izskatās APBRĪNOJAMA! Kā stop-motion animācijas filma tā nepārtraukti piedāvā skaistas ainas un tēlus, kas ir savā izskatā tik bagāti, ka, ja jūs nezinātu, ka filma ir stop-motion, es apšaubu, vai jūs varētu pateikt, ka viss, ko jūs redzat, ir taisīts ar rokām (noskatieties behind the scenes video). Es būšu pārdrošs un teikšu, ka “Kubo un divas stīgas” ieies vēsturē kā viena no visskaistākajām stop-motion filmām, kas jebkad taisīta. “Laika” studija darīja visu iespējamo, lai izveidotu patiešām satriecošu mākslas darbu.

Kubo and the Two Strings/Kubo un divas stīgas

Manuprāt, animācijas filmas ir daudzreiz labākas, ja tajās iekļauj ļoti talantīgus aktierus, un tieši to piedāvā arī “Kubo un divas stīgas”. Ārts Parkinsons, Šarlīze Terona, Metjū Makonahijs (viņa pirmā animācijas filma), Reifs Fainss un Rūnija Mara sniedz daudz ko vairāk nekā tikai savas balsis šajā filmā. Šie aktieri nelasīja tikai tekstu, kas viņiem tika dots, bet gan ienesa dvēseli savos tēlos. Jau no paša sākuma jūs jutīsiet līdzi galvenajiem tēliem un arī pārdzīvosiet, kad notiks kaut kas bīstams. Ļoti saslavējot aktieru sastāvu, mans ieteikums būtu, ja jūs plānojat noskatīties šo filmu jūsu tuvākajā kinoteātrī, pacentieties trāpīt uz oriģinālo valodas seansu, jo es zinu, ka ļoti daudziem patīk pārtulkot animācijas filmas ar svešām balsīm, kā rezultātā filma zaudē savu maģiju. Pēc manām domām, ja nebūtu šo aktieru balsis, tad viss notiekošais justos mazāk emocionāls, tāpēc iesaku redzēt filmu oriģinālajā valodā.

“Kubo un divas stīgas” ir pierādījums tam, ka stop-motion nav miris un dzīvos mūžīgi. Tas var prasīt ļoti ilgu laiku, lai izveidotu šāda tipa filmu, bet rezultāts, ko jūs saņemat beigās, ir neticams mākslas darbs. Šī būs jautra filma gan pieaugušajiem, gan bērniem. Ticiet man, kamēr jūs skatīsieties filmu, jūs būsiet ievilkti Kubo pasaulē, un, kamēr jūs atradīsieties tur, jūs lieliski pavadīsiet laiku.

Vērtējums: A

Kārlis Pekstiņš,
https://kpmovieblog.wordpress.com/