Recenzijas

“Money Monster” (2016)

“Nauda nesmird, tikai cilvēki smird” – šādu vēstījumu cilvēkiem rupji sejā iebāž Džodijas Fosteres jaunākais uznāciens režisores krēslā – “Naudas monstrs”. Spraigs, drūms un atklāts trilleris, kas cilvēkiem kinozālē uzdzīs drebuļus šajā karstajā laikā.

01.06.2016

“Nauda nesmird, tikai cilvēki smird” – šādu vēstījumu cilvēkiem rupji sejā iebāž Džodijas Fosteres jaunākais uznāciens režisores krēslā – “Naudas monstrs”. Spraigs, drūms un atklāts trilleris, kas cilvēkiem kinozālē uzdzīs drebuļus šajā karstajā laikā.

Stāsta centrā ir divi krasi atšķirīgi varoņi – Džordža Klūnija atveidotais finanšu analītiķis/TV personība Lī Geitss un dzīvē vīlies cilvēks Kails Badvels (Džeks O’Konels), kurš Geitsa dēļ ir zaudējis visu. Filmā netiek pārspīlēts ar daudzām darbības norises vietām, tieši pretēji – visa spriedze ir mazā televīzijas studijā. Tur pusotru stundu skatītāji var sekot līdzi Klūnija un O’Konela varoņu emocionālajam konfliktam. Tas notiek, kamēr Klūnijam pie galvas tiek turēts ierocis un apkārt viņa ķermenim – veste, kas pilna ar sprāgstvielām. O’Konela rokās atrodas detonators, no kura atlaižot roku, visi uzies gaisā. Diezgan viegls veids, kā uzdzīt spriedzi, bet nenoliedzami – efektīvs.

Tam visam klāt Džordža Klūnija ausī nemitīgi dzirdama ir Džūlijas Robertsas apburošā balss. Robertsa šoreiz ir iejutusies raidījuma režisores ādā, kura cenšas savilkt galus kopā un izkļūt no šīs briesmīgās situācijas. Aktieru sniegums ir tik tiešām lielisks – to nevar apšaubīt. Pateikt, ka Džordžs Klūnijs, Džūlija Robertsa ir lieliski aktieri, ir tāpat kā nepateikt neko. Tomēr, no otras puses, viņi tiešām ir lieliski, un kāpēc gan to neizcelt vēl lieku reizi? Bet šajā gadījumā vislielākais pārsteigums ir Džeks O’Konels, kurš pat kopā ar šiem lieliskajiem aktieriem filmā ir kā ķirsis uz tortes. Vairs nav šaubu, ka pēc gadiem trīsdesmit šis aktieris tiks novērtēts tikpat ļoti, cik Roberts De Niro vai Džeks Nikolsons mūsdienās.

Tad atliek tikai viens jautājums – kā Džodija Fostere ir tikusi galā ar scenāriju, spriedzi un izcilajiem aktieriem? Atklāti sakot… pārsteidzoši labi! Ņemot vērā, ka režisores iepriekšējie darbi bija mazas “indie” drāmas, “Naudas monstrs” ir liels solis uz priekšu. Apbrīnojami ir tas, cik meistarīgi režisore ir piegājusi spriedzes pilnajām ainām un labu scenāriju pārvērtusi lieliskā filmā.

Ir tikai viena problēma – kā jau visas “finanšu drāmas”, arī “Naudas monstrs” nereti izceļas ar tendenci skatītājiem ieskalot smadzenēs konkrētu ziņu. Proti, “turīgie vienmēr apčakarēs godīgos un labos”. Tas nav nekas jauns, un pavisam nesen šo problēmu diezgan veiksmīgi apspēlēja filmā “Spotlight”. Uzskatu to par mīnusu, jo lielais akcents uz šo tēmu novērš skatītāju uzmanību no vairākām spriedzes ainām, kā arī rada vienkāršu apjukumu.

Ir daudzas lietas, ko varēja vēl attīstīt, un ir daudzas lietas, kas filmā ir nostrādātas līdz pēdējam. Daudzos slāņos “Naudas monstrs” ir lielisks trilleris/drāma, kas nedaudz citā gaismā cenšas parādīt to, cik ļoti cilvēkus pazudina nauda. Filma kinoteātros no 3. jūnija.

Filmas vērtējums: 4/5

Augusts Barkovskis, Kinoapskati.lv