Recenzijas

“Source Code” (2011)

Pēc mērenā triumfa ar savu debijas filmu “Moon” talantīgais jaunais režisors Dankans Džounss ir pilns apņēmības pierādīt, ka panākumi nebija nejaušība un, kamēr kārtojas budžeta jautājumi Dankana nākamajiem sapņu projektiem, ķērās pie tradicionāla studijas darba – trillera par ceļojumiem laikā “Source Code”!

04.08.2011

Pēc mērenā triumfa ar savu debijas filmu “Moon” (“sci-fi” fani, kritiķi un kinofestivālu viesi ekstāzē, kinoskatītājs “vulgaris” filmu nepamanīja) talantīgais jaunais režisors Dankans Džounss ir pilns apņēmības pierādīt, ka panākumi nebija nejaušība un, kamēr kārtojas budžeta jautājumi Dankana nākamajiem sapņu projektiem, ķērās pie tradicionāla, bet izdevīga studijas darba – trillera par ceļojumiem laikā “Source Code”!

Vēl labāku variantu, īstenībā, ir grūti iedomāties – perfekti nostrādāts, pavisam neglups, bet tajā pašā laikā pieejams un masām saprotams komercprodukts ir tieši tas, kas pacels Dankana akciju cenas līdz līmenim, kad pašam savi projekti nebūs vairs jāpiedāvā, jo pēc tiem stāvēs rindā (kur galvenais ir neiekrist Zeka Snaidera & co. pārbaudītajās lamatās ar paškontroles trūkumu). Bet mēs – mēs vienkārši saņemsim vēl vienu kvalitatīvu filmu!

Source Code, Pirmkods

Attiecībā uz sižetu – šis ir tas gadījums, kad labāk ir nezināt vispār neko, un, ja esat redzējuši treileri, tad jau esat laupījuši sev daļu filmas burvības, tāpēc labāk pie tā arī apstāties, bet vēl labāk ir noskaņoties uz noteiktu ekspektāciju vilni. Salīdzinājumi ar “Inception” ir vietā, bet tikai nosacīti – jo paredzu, ka vēl pāris gadus visu, kas ir “sci-fi” un meinstrīms, bet nav sīkvels, komikss vai galīgi debils, vairāk vai mazāk ar to salīdzinās, tik liels bija šīs filmas iespaids. Toties salīdzinājumi ar “Deja Vu” un “Groundhog Day” gan ir diezgan precīzi – ja vēl piemetam klāt tādus nosaukumus kā “eXistenz” vai “Frequency”, tad visam jākļūst vairāk vai mazāk skaidram. Plus brīnišķīgi aktieri – Džeiks Dž. (G), Mišele Monahena un Vera Farmiga izspēlē burvīgu galveno varoņu attiecību trīsstūri, un šis ir tas gadījums, kad darbs t.s. mainstream filmā nebūt nav haltūra.

Kopumā ir tāda sajūta, ka ļoti gribas filmu ieteikt, tajā pašā laikā par to pasakot pēc iespējas mazāk, lai visu tās burvību sanāk izbaudīt pašiem, tāpēc ar šo es arī beigšu. Ņemot vērā to, ka filmas uzņemšana norisinājās klusām un gandrīz nemanot, ir sanācis pilntiesīgs sleeper hit – par laimi, šoreiz man piekrīt vairāk vai mazāk visi, ja par tādiem uzskatām IMDb (pagaidām 8/10) un Rotten Tomatoes (90% fresh). Tiem, kas skatās uz reitingiem, – vēl viens apstiprinājums tam, ka filmas seanss attaisnos sevi!