Saraksti

#PaliecMājās – 15 seriāli, ar ko paviesoties citās pasaulēs

Tagad, kad ikdienas realitātes centrā gandrīz visu laiku ir tikai viena veida ziņas un notikumi vien, tad, lai no tiem izbēgtu, daudziem no mums noteikti vismaz izklaides veidā ir vēlme patverties dažādās nereālās pasaulēs un vietās. Tāpēc šoreiz piedāvājam sarakstu ar 15 seriāliem, kas ļaus paviesoties pasaulēs ar pārdabiskiem spēkiem, alternatīvās vēstures stāstos un citos tamlīdzīgos piedzīvojumos!

24.03.2020

Tā kā šobrīd mums visiem ir kārtīgi ieteicams pēc iespējas vairāk laika pavadīt mājās, bez vajadzības nekur nestaigājot apkārt, varam izmantot šos brīvos brīžus, lai tad beidzot atgūtu iekavēto! Lai palīdzētu izvēlēties, ko no visa plašā klāsta skatīties, “Kino Kults” padalīsies ar vairākiem ieteikumiem dažādām gaumēm, kā interesanti un aizraujoši pavadīt laiku mājās kopā ar filmām un seriāliem!

Tagad, kad ikdienas realitātes centrā gandrīz visu laiku ir tikai viena veida ziņas un notikumi vien, tad, lai no tiem izbēgtu, daudziem no mums noteikti vismaz izklaides veidā ir vēlme patverties dažādās nereālās pasaulēs un vietās, kas ļauj aizmirst par parastajām ķēpām un nedienām. Tāpēc šoreiz piedāvājam sarakstu ar 15 seriāliem, kas ļaus paviesoties pasaulēs ar pārdabiskiem spēkiem, alternatīvās vēstures stāstos un citos piedzīvojumos ar fantastikas vai citiem mūsu ikdienā neierastiem elementiem!

“Altered Carbon” (2 sezonas)

Altered Carbon

Lai ievērojami pagarinātu dzīves ilgumu, nav jāizdomā, kā saglabāt savu esošo ķermeni — drīzāk ir jāizdomā, kā savu prātu un apziņu pārcelt kādā citā čaulā, tā teikt. Vismaz šāda ideja ir “Netflix” seriāla “Altered Carbon” pamatā. Tā darbība norisinās 24. gadsimtā, kad pasaules bagātie un varenie sev var nodrošināt iespēju būtī’bā dzīvot bezgalīgi, savu apziņu pārceļot no viena ķermeņa nākamajā. Serāla centrā — bijušais nemiernieks Takeši Kovačs, kurš tiek “iecelts” jaunā ķermenī, lai atrisinātu slepkavību. Seriālam ir divas sezonas (otrā iznākusi tikai pirms mēneša), un stāsta specifikas dēļ sezonās atšķiras arī galvenā varoņa atveidotāji — ja pirmajā tas bija Džoels Kinamans, tad otrajā stafeti pārņēmis Entonijs Makijs. Papildus seriālam ir iznākusi arī “anime” filma, kuras darbība norisinās pirms pirmās sezonas notikumiem, bet, ja “Altered Carbon” pasaulē gribas iegrimt vēl dziļāk, tad iespējams arī izlasīt Ričarda K. Morgana grāmatu ar tādu pašu nosaukumu, uz kuras stāsts ir balstīts.

Seriāls pieejams: Netflix


“The Boys” (1 sezona)

The Boys

Supervaroņi ir forši un jauki, kamēr vien tie uzvedas, kā supervaroņiem pienāktos to darīt. “Prime Video” seriāls “The Boys”, kas ir balstīts uz komiksu sērijas ar tādu pašu nosaukumu, iedomājas ne tik foršo variantu, kurā supervaroņi, kas it kā veic visādus varoņdarbus, patiesībā kā personas ir diezgan nepatīkami un iedomīgi pļerzaki. Tāpēc ir radusies alternatīva komanda ar nosaukumu “The Boys”, kas šim supervaroņiem, kuriem, protams, ir arī korporatīva “aizmugure”, cenšas ierādīt īsto vietu. Vardarbības pilns jandāliņš un melns humors šeit sit ļoti augstu vilni (starp seriāla producentiem, starp citu, atradīsiet Seta Rogana un Evana Goldberga vārdus), piešķirot jaunas vēsmas nu jau tik ierastajā supervaroņu žanrā. Pagaidām seriālam ir iznākusi tikai viena sezona, bet vēl pirms tās pirmizrādes “Amazon” jau piesolīja vismaz vēl vienu, tā ka atliek tikai gaidīt turpinājumu.

Seriāls pieejams: Prime Video


“The Chilling Adventures of Sabrina” (3 daļas)

The Chilling Adventures of Sabrina

Visticamāk, daudzi no mums vēl ļoti labi atceras 90. gadu TV seriālu par pusaugu raganiņu Sabrinu ar Melisu Džounu Hārtu galvenajā lomā, vai ne? “Netflix” šo varoni, kuras izcelsme patiesībā meklējama “Archie Comics”, atdzīvināja no jauna, bet šoreiz spocīgākā un mazāk “sitkomīgākā” versijā ar lielāku šausmu piesitienu. Jaunajā seriālā Sabrinas lomu ir uzņēmusies Kīrnana Šipka, kuru vislabāk noteikti atceramies kā Salliju Dreiperi “Mad Men” seriālā. Bet, ja pēc “The Chilling Adventures” šajā trakajā tīņu pasaulē gribas uzturēties vēl ilgāk, tad jūsu uzmanību gaida arī plaši aprunātais seriāls “Riverdale”, kas arī ir balstīts uz tās pašas komiksu sērijas, uz kuras ir balstīta “Sabrina”, un abu seriālu darbība turklāt norisinās vienā pasaulē.

Seriāls pieejams: Netflix


“The Dark Crystal: Age of Resistance” (1 sezona)

The Dark Crystal: Age of Resistance

Ja uz cilvēku sejām šajā laikā lūkoties negribas, tad pilnīgi maģiskā brīnumainu radību pasaulē aizraus “Netflix” seriāls “The Dark Crystal: Age of Resistance”. Seriāls ir prīkvels Džima Hensona 1982. gadā iznākušajai filmai “The Dark Crystal”, un tas stāsta par drošsirdīgu cīņu pret pastāvošo un netaisnīgo kārtību — bet šoreiz ar tādām radībām kā gelflingiem un skekšiem, kas dzīvo uz planētas Trā. Seriāls ir veidots labākajās Džima Hensona tradīcijās, kas nozīmē, ka gandrīz viss, kas uz ekrāna ir redzams, ir panākts, izmantojot lelles un reāli izveidotas dekorācijas, liekot piedzīvojumiem kļūt vēl jo elpu aizraujošākiem un krāšņākiem. Bet, ja pēc “The Dark Crystal” gribas izbaudīt vēl citus darbus ar leļļu animāciju, tad jūs gaida gan citi Hensona veidotie darbi, gan arī ar nedaudz citādu stilu — studijas “Laika” veidotās filmas, sākot ar “Caroline” un beidzot ar “Boxtrolls” un “Kubo and the Two Strings”.

Seriāls pieejams: Netflix


“For All Mankind” (1 sezona)

For All Mankind

Interesants un spekulatīvs žanrs, ko bieži vien redzam kino un literatūras darbos, ir alternatīvā vēsture — jeb stāsti, kuri iedomājas, kāda būtu mūsu pasaule, ja kāds vēsturiski zīmīgs notikums būtu beidzies citādi, nekā tas norisinājās patiesībā. Viens no šādiem stāstiem ir arī “Apple TV+” veidotais zinātniskās fantastikas seriāls “For All Mankind”, kura pamatā ir jautājums — kas būtu noticis, ja pirmo soli uz Mēness spertu nevis ASV astronauti, bet gan viņu kolēģi no PSRS? Kosmosa un politiskās cīņas būtu norisinājušās citādi, un seriāls ar galvu pa priekšu metas šajā “truša alā”, iedomājoties gan, kā reaģētu NASA, politiķi, paši astronauti un kā notikumi varētu attīstīties tālāk. Ārkārtīgi zinātniski tas viss, protams, seriālam ejot arvien tālāk, vairs nav, bet interesanti gan. Bet, lai gan bez spriedzes pilniem brīžiem šeit arī neiztikt, šis stāsts vairāk ies pie sirds tiem, kas iecienījuši nedaudz lēnāka un rokošāka tipa stāstniecību.

Seriāls pieejams: Apple TV+


“Good Omens” (1 sezona)

Good Omens

Neskatoties uz to, ka Terijs Pračets savas karjeras laikā ir sarakstījis ļooti daudz darbu (“Discworld” sērija vien sastāv no 41 romāna), viņa darbi nemaz tik bieži nav bijuši ekranizēti, kā to varētu sagaidīt. Tāpēc Pračeta un Nīla Geimena kopīgi sarakstītā stāsta “Good Omens” ekranizācija tika gaidīta ar ārkārtīgi lielu interesi. Un ne velti, jo kurš gan var turēties pretī stāstam par dēmonu (Deivids Tenants) un eņģeli (Maikls Šīns), kuriem jāmetas uz vienu roku, lai novērstu Antikrista un pēc tam armagedona iznīcību uz zemes? Bet, ja “Good Omens” jūs ievelk šādu stāstu pasaulē, tad pēc tam jūs gaida tas prieks ienirt gan Pračeta, gan Geimena rakstu darbos — un tur pietiks, ko lasīt, līdz pašizolācijas (vai pat visas pasaules) galam atliku likām.

Seriāls pieejams: Prime Video


“The Haunting of Hill House” (1 sezona)

The Haunting of Hill House

Ja jums pie sirds iet spoku stāsti un šajā visnotaļ drūmajā laikā nav bail arī no drūmuma izklaidē, tad “Netflix” atrodamais spoku stāsts “The Haunting of Hill House” būs pašā laikā, turklāt ar kārtīgu ģimenes drāmas mērci piedevās. Seriāls ir balstīts uz pazīstamās šausmu stāstu autores Šērlijas Džeksones romāna ar tādu pašu nosaukumu un stāsta par kādu ģimeni, kura piedzīvo paranormālas parādības, stāstam norisinoties divos dažādos laika posmos — laikā, kad bērni vēl ir bērni, un vēlāk, kad viņi jau ir pieauguši. Lai gan šim seriālam ir tikai viena sezona, “Netflix” plānos ir kopā ar seriāla autoru Maiku Fleneganu (“Doctor Sleep”, “Oculus”) veidot vairākus stāstus, veidojot antoloģiju, katrā sezonā izstāstot citus drūmus šausmu pilnus notikumus. Starp citu, nākamajā sezonā par pamatu tiks ņemts Henrija Džeimsa slavenais stāsts “The Turn of the Screw”, kas nesen tika ekranizēts filmā “The Turning”.

Seriāls pieejams: Netflix


“The Man in the High Castle” (4 sezonas)

The Man in the High Castle

Vēl viens lielisks piedāvājums alternatīvās vēstures stāstu cienītājiem ir pieejams “Prime Video” platformā seriāla “The Man in the High Castle” veidolā. Seriāls ir balstīts uz labi zināmā zinātniskās fantastikas autora Filipa K. Dika romāna ar tādu pašu nosaukumu, un tā pamatā ir ideja, kā būtu attīstījušies notikumi, ja Otrā pasaules kara laikā virsroku būtu guvusi nacistiskā Vācija un Japāna, savā starpā sadalot ASV teritoriju. Lai gan iepriekš ir bijuši vairāki mēģinājumi ekranizēt šo Dika romānu, tie līdz šim bija cietuši sakāvi, taču beigu beigās “Amazon” dziļās kabatas un plašais vēriens ir nodrošinājuši labas mājas aizraujošam stāstam, kas ir guvis ne vien skatītāju, bet arī kritiķu atzinību.

Seriāls pieejams: Prime Video


“Maniac” (1 sezona)

Maniac

Ja vīruss mūsu ikdienas gaitās nebūtu ieviesis vērā ņemamas korekcijas, tad šobrīd mēs jau palēnām sāktu gatavoties kino gājienam, kurā mūs gaidītu atkalsatikšanās ar aģentu 007 Džeimsu Bondu jaunākajā franšīzes filmā “No Time to Die”. Bet, kā zināms, filmas pirmizrāde jau pirms laiciņa tika pārcelta uz novembri, tā ka aprīlī mums spiega piedzīvojumi izpaliks. Taču tā vietā varat sev sagādāt labā nozīmē savādu piedzīvojumu kopā ar citu jaunās Bonda filmas režisora Kerija Džodžo Fukunagas veikumu — “Netflix” miniseriālu “Maniac” ar Emmu Stounu un Džonu Hilu galvenajās lomās, kas stāsta par diviem svešiniekiem, kuri iepazīstas, kad abi piedalās kādas farmācijas kompānijas organizētā jaunu zāļu izmēģinājuma programmā. Bet, lai viss būtu pavisam interesanti, šeit pieredzēsiet arī savdabīgu dažādu žanru miksli, jo zāles, ko lieto programmas dalībniek, liek viņiem izdzīvot dažnedažādus, vienu par otru trakākus scenārijus. Garlaicīgi nebūs.

Seriāls pieejams: Netflix


“The OA” (2 sezonas)

The OA

Ja jums ir “pa ceļam” ar tiešām savādiem seriāliem, tad ir vērts piestāt arī pie Britas Mārlingas un Zala Batmanglidža veidotā pārdabiskā stāsta “The OA”. Šis “Netflix” seriāls nav iestūķējams īsti nevienā konkrētā žanra vai citā rāmī, bet tie, kas ir gatavi doties ceļoumā ar to, gūs patiešām savdabīgu pieredzi, ko ierastāka tipa stāstos neatradīsiet. “The OA” stāsta par kādu jaunu sievieti, kura pēkšņi atrodas pēc septiņu gadu noslēpumainas prombūtnes, turklāt atgriežoties viņa ir atguvusi redzi, kura pirms pazušanas viņai bija laupīta. Seriāls noskaņas ziņā nedaudz atgādina jau dažus iepriekšējos Britas Mārlingas darbus (piemēram, “Another Earth”), tā ka tie, kas ar šo aktrisi un scenāriju autori jau ir pazīstami, zinās, ko gaidīt, bet tie, kas vēl ne, — jūs gaidīs interesanta iepazīšanās.

Seriāls pieejams: Netflix


“The Outsider” (1 sezona)

The Outsider

Sarakstā neiztiksim arī bez šausmu stāstu maestro Stīvena Kinga. Viņa darbu ekranizācijas ir uz īsta viļņa jau labu laiku, un nekas neliecina par to, ka tās grasītos apstāties — ne uz lielajiem, ne arī uz mazajiem ekrāniem. Svaigākā viņa darbu ekranizācija ir HBO veidotais seriāls “The Outsider”, kas ir balstīts uz romāna ar tādu pašu nosaukumu un stāsta par kāda zēna slepkavības izmeklēšanu, kurā gan sāk iejaukties noslēpumaini pārdabiski spēki… Seriāla pēdējā sērija iznāca pavisam nesen, marta sākumā, tā ka nu tieši ir laiks tad visu stāstu bindžot pilnībā. Bet kā papildu āķītis kalpos lieliskais aktieru sastāvs ar Benu Mendelsonu, Džeisonu Beitmenu un šobrīd īpaši aktuālo Sintiju Erivo priekšgalā.

Seriāls pieejams: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut


“Rick and Morty” (4 sezonas)

Rick and Morty

Pilnīgi neprātīgos un pārpasaulīgos piedzīvojumos, kas turklāt sniegs arī kārtīgu smieklu devu, aizvedīs animācijas seriāls “Rick and Morty”. Tā centrā ir traks zinātnieks Riks Sančezs, kurš var izgudrot jebko un kurš kopā ar savu ne pārāk drošsirdīgo, bet labsirdīgo mazdēlu Mortiju dodas vājprāta pilnās dēkās pa visu Visumu un vēl tālāk. Viens no seriāla autoriem ir Dens Hārmons, kurš vislabāk ir zināms kā komēdijseriāla “Community” veidotājs, un viņam raksturīgais humors caurvij arī “Rick and Morty”, kur katra sērija skatītājus aizraus uz pilnīgi negaidītām lietām un vietām, pamanoties pat tādu absurdu ideju kā Rika pārvēršanos par sālītu gurķīti pataisīt par asprātīgu un aizraujošu stāstu.

Seriāls pieejams: Netflix


“Russian Doll” (1 sezona)

Russian Doll

Filmas “Groundhog Day” pamatā esošais princips, ka kāds cilvēks neskaitāmas reizes ir spiests izdzīvot vienu un to pašu dienu, laika gaitā ir iedvesmojis ne vienu vien stāstu. Šie “Murkšķa dienas” “pēcteči” to ir darījuši ar dažādām sekmēm, bet pie pozitīvo piemēru saraksta jāmin “Netflix” atrodamais seriāls “Russian Doll”, kas stāsta par kādu sievieti, kura, kā jau noteikti uzminējāt, nonāk laika cilpā, kurā viņai ir jāizdzīvo viena un tā pati diena, kurā kādā brīdī viņa neizbēgami nomirst (ellīgākā ballīte EVER). Galvenajā lomā — ārkārtīgi harizmātiskā un neparastā aktrise Nataša Lionna, kuru daudzi no jums jau pazīs pēc seriāla “Orange is the New Black”, bet “Russian Doll” ļauj viņai izpausties pēc pilnas patikas. Turklāt seriāls būtībā ir nobindžojams vienā vakarā kā tikai nedaudz garāka filma— tas sastāv no astoņām aptuveni pusstundu garām sērijām.

Seriāls pieejams: Netflix


“Servant” (1 sezona)

Servant

M. Naits Šamalans jau sen ir kļuvis par sava veida firmas zīmi — viņam ir savs raksturīgais stils un piegājiens stāstiem, ar kuru gan, nenoliedzami, reizēm arī gadās nošaut pamatīgi greizi. Taču, kad viss ir sastājies pa plauktiņiem tā, kā tam vajadzētu būt, tad viņa šausmu stāstus skatīties ir tīrā bauda. Viņa jaunākais pienesums psiholoģiskā šausmu žanra stāstiem ir “Apple TV+” seriāls “Servant” — tas stāsta par kādu pāri, kuri nolīgst auklīti, lai tā parūpētos par pāra zīdaini… kurš patiesībā ir lelle, ko māte pēc īstā bērna bojāejas ir pieņēmusi kā savu īsto bērnu. Taču auklīte, protams, smago traumu pārcietušajam pārim sagādās vēl pavisam jaunas, iespējams, pārdabiskas klapatas… Seriāls nebūs domāts nepacietīgākajiem skatītājiem ar diezgan lēnu, taču ļoti, ļoti ievelkošu notikumu attīstību, kas liks nākamo sezonu gaidīt ar vēl jo lielāku nepacietību.

Seriāls pieejams: Apple TV+


“The Umbrella Academy” (1 sezona)

The Umbrella Academy

Ja tomēr šajā laikā gribas pieredzēt kaut ko supervaronīgu, tad nedaudz neparastu pieeju šim žanram atradīsiet “Netflix” seriālā “The Umbrella Academy”. Tā centrā ir vairāki varoņi, kas katrs ir apveltīts ar savām unikālajām pārdabiskajām spējām (sākot no spējām runāt ar mirušajiem līdz prāta kontrolei), kuri visi piedzima vienā un tajā pašā dienā un laikā un kurus vēlāk adoptēja kāds ekscentrisks miljardieris, kurš viņus apvienoja supervaroņu komandā “The Umbrella Academy”. Visas šīs savādās pasaules un sižeta detaļas vienā teikumā tā īsti ietvert nemaz nav iespējams (piemēram, ģimenes sulainis ir… šimpanze), tā ka garlaikoties te nav iespējams ne mirkli. Starp citu, seriāls ir balstīts uz komiksu sērijas ar tādu pašu nosaukumu, kuras autors ir Džerards Vejs, kuru vislabāk noteikti zināsiet kā grupas “My Chemical Romance” solistu!

Seriāls pieejams: Netflix