Tā kā šobrīd mums visiem ir kārtīgi ieteicams pēc iespējas vairāk laika pavadīt mājās, bez vajadzības nekur nestaigājot apkārt, varam izmantot šos brīvos brīžus, lai tad beidzot atgūtu iekavēto! Lai palīdzētu izvēlēties, ko no visa plašā klāsta skatīties, “Kino Kults” padalīsies ar vairākiem ieteikumiem dažādām gaumēm, kā interesanti un aizraujoši pavadīt laiku mājās kopā ar filmām un seriāliem!
Lieldienas šogad diemžēl sanāk nedaudz skumīgākas, nekā tās ir citus gadus, – lielumlielas svinības šoreiz nāksies laist gar degunu (esam atbildīgi!), bet varat šajās dienās vismaz sevi mājās savas ģimenes lokā iepriecināt, kopīgi noskatoties kādu filmu! Šoreiz rakstā atlasījām veselus 50 stāstus visdažādākajām gaumēm un mājām – gan tādām, kurās jāatrod kaut kas, ko skatīties kopā ar pašiem mazākajiem, gan arī stāstus, kuri jau būs piemērotāki maķenīt vecākām auditorijām. Būs no kā izvēlēties!
P.S. Saraksts pieejams arī “Kino Kulta” “Letterboxd” profilā!
“The Addams Family”
Pavadot laiku mājās kopā ar ģimeni, kāpēc gan neiegrimt kādas citas famīlijas peripetijās? It sevišķi, ja stāsta centrā esošā ģimene ir tik ekscentriska, kādi ir Ādamsu klana pārstāvji? Pagājušogad skatītājus uz lielajiem ekrāniem priecēja jauna animācijas filma par Ādamsiem, bet šobrīd ir lieliska izdevība atsaukt atmiņā tieši 1991. gadā iznākušo Berija Sonenfelda filmu ar mūžam brīnišķīgo Andželiku Hjūstoni, Raulu Huliu, Kristoferu Loidu un, protams, Kristīnu Riči galvenajās lomās. Sitam knipjus (jūs zināt, kurā brīdī!) un slēdzam iekšā!
Filma skatāma: Prime Video
“Back to the Future”
Vienā no nesenajiem podkāsta “Kino Kults” raidījumiem sīkāk parunājām par savām mīļākajām filmām, un iemīļotāko stāstu vidū izskanēja arī “Atpakaļ nākotnē” nosaukums — un ne velti, jo Roberta Zemekis veidotā filma ir viens no lieliskākajiem piedzīvojumu stāstiem, kas aizraus un liks skaļi smieties vēl šodien. Un sirdī filma galu galā ir īsts ģimenes stāsts — kā nekā Mārtijs Makflaijs (Maikls Dž. Fokss) tik izmisīgi peras cauri 50. gadu nedienām, lai saglābtu savu ģimeni. Un, kad pirmā filma ir noskatīta, tad papildu ceļojumi laikā gaida arī triloģijas nākamajās filmās. “Where we’re going, we don’t need roads” — tā kā šobrīd īpaši nekur tāpat nevazājamies apkārt, tad ceļus mums noteikti nevajag, bet foršas filmas gan.
Filma skatāma: Prime Video, Shortcut
“Beauty and the Beast”
Jau izsenis viena no vietām, kur allaž varam patverties no īstās dzīves sūrajām reālijām, ir bijušas pasakas — kuras gan patiesībā savās oriģinālajās versijās ir vēl pat drūmākas nekā apkārtējās šaušalas. “Disney” visnotaļ cukurotās pasaku versijas, no kurām daudzi, iespējams, jau ir noguruši, nedaudz atšķaidīt palīdzēs pazīstamā stāsta par Skaistuli un Briesmoni versija franču izpildījumā ar Vinsentu Kaselu un Leu Seidū galvenajās lomās. Bet, ja tik radikāliem soļiem gatavi tomēr neesat, vecā labā “Disney” animācijas filma nekur nav zudusi, un arī 2017. gadā iznākusī filma ar Emmu Vatsoni galvenajā lomā ir puslīdz pieklājīga (pat ja drusku garlaicīga).
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“Becoming Astrid”
Domājams, ka tikai retais no mums būs pamanījies pavadīt savu bērnību bez Astrīdas Lindgrēnas burvīgajiem stāstiem — visticamāk, ka lielākā daļa no mums nemaz nevar iedomāties savu bērnību bez Karlsona, Emīla, Pepijas un pārējiem razbainiekiem. Filma “Becoming Astrid” mūs tuvāk iepazīstinās ar pašu Lindgrēnu — kā izrādās, viņas pašas dzīve ir bijusi pārdzīvojumu pilna, un to atstāsts ļaus paraudzīties uz tik iemīļotajiem stāstiem jaunā gaismā. Galvenajā — Astrīdas — lomā spoži spīd Alba Augusta, bet pēc filmas noskatīšanās tā vien gribēsies pieķerties vecajām labajām (un no lasīšanas noteikti nobružātajām) grāmatām.
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“The BFG”
Diez vai kādu lasītāju ļoti pārsteigs fakts, ka šajā sarakstā vairākkārt redzēsiet pieminētu režisora Stīvena Spīlberga vārdu — viņš un vārdu salikums “ģimenes filma” iet kopā kā cimds ar roku. Spīlbergs mūs ir priecējis ar lieliskām piedzīvojumu filmām jau vairāku desmitgažu garumā, būtībā visas savas karjeras laikā starp skarbākiem stāstiem vienmēr atrodot vietu arī kaut kam, ar ko iepriecināt jaunākos skatītājus, bet vienmēr piemetot klāt to savu īpašo, nenoraksturojamo “odziņu”. Tas viss treknās devās atrodams arī viņa veidotajā Roalda Dāla grāmatas “LDM: Lielais draudzīgais milzis” ekranzācijā, kur skatītājus gaidīs ne tikai liels un draudzīgs milzis, kā jau nosaukums saka priekšā, bet arī savdabīgas vārdu spēles un Dāla stāstiem raksturīgās pabaisās noskaņas. Bet pēc šīs filmas, esot uz Dāla viļņa, tad jau varat ķerties klāt gan “Villija Vonkas šokolādes fabrikai” ar Džīnu Vailderu galvenajā lomā, gan “Raganām” un arī “Matildei”.
“Big Fish”
Pašiem, pašiem mazākajiem skatītājiem ar Tima Bērtona uzburtajām pasaulēm varbūt uzreiz vēl nebūs pa ceļam, bet, ja “patinam filmu atpakaļ” katrs savā galvā, tad gan jau atcerēsimies, kas un kādā vecumā bija mūsu katra pirmā sastapšanās ar šo savdabīgo režisoru. Viņa filmogrāfijā atradīsiet daudz un dažādu pērļu tikpat dažādām gaumēm, bet šoreiz īpaši izcelsim vienu no viņa lieliskākajām, bet, šķiet, ne līdz galam novērtētākajām filmām — “Lielā zivs” apburs un aizkustinās, it sevišķi, skatoties to ģimenes lokā. Turklāt vienmēr ir prieks uz ekrāna redzēt Jūenu Makgregoru, vai ne?
Filma skatāma: Netflix
“Bille”
Iespējams, kādam skolniekam, šobrīd esot mājās, kā viens no lasāmuzdevumiem ir latviešu literatūras klasika, Vizmas Belševicas autobiogrāfiskais stāsts “Bille”. Tad nu, tiekot galā ar lasāmo, ir vērts palūkoties arī tajā, kā šos lasītāju tik iemīļotos Billes piedzīvojumos uz lielā ekrāna pārcēla Ināra Kolmane filmā “Bille”. Ne velti filma saņēma arī Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” kā sava gada labākā filma. Kā arī laikā, kad teātri ir slēgti, šī ir jauka iespēja piedzīvot atkalsatikšanos ar daudziem iemīļotiem pašmāju aktieriem — “Billē” īpaši jāizceļ Elīnas Vānes darbs Billes mātes lomā.
Filma skatāma: Shortcut
“The Boy Who Harnessed the Wind”
Ne viens vien atzīts aktieris Holivudā kādā brīdī ir nolēmis iemēģināt roku arī režijā, un kopš pagājušā gada šai grupiņai varam pieskaitīt arī Čuvitelu Edžioforu. Savai pilnmetrāžas debijas filmai Edžiofors turklāt izvēlējās ļoti interesantu un iedvesmojošu, turklāt uz patiesiem notikumiem balstītu stāstu — “The Boy Who Harnessed the Wind” stāsta par kādu 13 gadus vecu zēnu no Malavi, kurš, liekot lietā savas zināšanas un atjautību, paglāba savu ģimeni un ciemu no bada nāves. Edžioforu, kurš pats, sarakstīja filmas scenāriju, redzēsim arī kameras priekšā — filmā viņš atveido galvenā varoņa tēvu.
Filma skatāma: Netflix
“The Breadwinner”
Sarakstā, protams, atradīsiet arī šo to no klasiskā Holivudas animācijas piedāvājuma, bet ierosinām jūs nebaidīties palūkoties arī ārpus tā, jo tur jūs gaidīs brīnišķīgu un unikālu stāstu bagātība. Viens no šādiem piemēriem ir arī 2017. gadā iznākusī animācijas filma “The Breadwinner” — filmas darbība norisinās 2001. gadā Afganistānā, un tā stāsta par kādu 11 gadus vecu jaunu meiteni, kura pēc tam, kad viņas tēvs tiek arestēts, pārģērbjas par zēnu, lai varētu atrast darbu un parūpēties par savu ģimeni. “The Breadwinner” par atzinības trūkumu sūdzēties nevar — filma tostarp tika nominēta “Oskara” balvai kā 2017. gada labākā animācijas filma.
Filma skatāma: Netflix
“Bumblebee”
Principā “Transformeru” filmas nav nekas tāds, ko mēs īpaši rekomendētu kā kaut ko, kam ir vērts veltīt savu laiku, bet katram likumam ir izņēmums, un tas attiecas arī uz “Transformeriem”. Jo arī šajā filmu sērijā ir paslēpusies sava pērle, kas turklāt nevainojami iederas šajā sarakstā, — runa ir par Trevisa Naita veidoto galvenās franšīzes “spinofu” “Kamene”, kuras centrā ir visu iemīļotais dzeltenais autobots ar laupītajām runas spējām. Šajā “origin” stāstā Kamene sastopas ar Heilijas Stainfeldas atveidoto spuraino jaunieti Čārliju, un abi tiek ievilkti, protams, transformerīgos, bet arī negaidīti sirsnīgos piedzīvojumos — un lai nu ko, bet sirds siltumu no “Transformeriem” diez vai kāds būs gaidījis.
Filma skatāma: Go3, Netflix, Shortcut
“Casper”
Spoku stāsti noteikti nav lieta, kas iet pie sirds pilnīgi visiem, bet, ja visi spoki būtu tikpat jauki un draudzīgi kā Kaspers, tad situācija noteikti būtu citāda. Te gaidīs gan aizraujoši un spocīgi piedzīvojumi, gan arī patiesībā visnotaļ nopietnas pārdomas par tik sarežģītu un nepavisam ne vieglu tematu kā nāve. Bet, ja jau par to runāt, tad vislabāk kopā ar Kasperu, vai ne? Šī, starp citu, ir pirmā filma kino vēsturē, kurā viens no centrālajiem tēliem ir pilnībā veidots ar datoru — mūsdienās jau ar to nevienu vairs nepārsteigsi, bet 1995. gada stāstam tas ir nopietns un vērā ņemams sasniegums.
Filma skatāma: Prime Video
“Cloudy with a Chance of Meatballs”
Vizma Belševica iepriekš jau minētajā “Billē” reiz piemin “piena upes ķīseļa krastos”, un, ja nu kādam ir grūtibas šādu skatu iedomāties, tad izpalīdzīgu roku šādu fenomenu ilustrācijā sniegs animācijas filma “Mākoņains, gaidāms kotlešu lietus”, kurā dažādas ņammas sāk krist no debesīm (citējot Ianu Malkolmu: “Your scientists were so preoccupied with whether or not they could, they didn’t stop to think if they should.”). Jāmin arī fakts, ka “Cloudy with a Chance of Meatballs” bija asprātīgo komēdiju ekspertu Fila Lorda un Kristofera Millera (“The Lego Movie”, “21 Jump Street”) debija režijā — ir vērts palūkoties, ar ko tad šis izcilais duets savulaik sāka.
Filma skatāma: Netflix
“Corpse Bride”
Tims Bērtons, kuram ir tas gods sarakstā parādīties jau otrreiz, ir labi zināms arī ar savām leļļu animācijas filmām, kuras arī, protams, ir veidotas tikai viņam vien raksturīgajā stilā. Visslavenākais viņa veikums, visticamāk, ir “A Nightmare Before Christmas” (Bērtons gan nav šīs filmas režisors), bet labu konkurenci sagādā arī spocīgais, bet ļoti asprātīgais un maķenīt šaušalīgais (bet tādā gaumīgā apjomā — lai ir jestri un interesanti) skeletonstāstiņš “Līgava-līķis”, ko Bērtons režisēja kopā ar Maiku Džonsonu. Un ir neiespējami nepieminēt arī šīs filmas muzikālo pavadījumu — filmā dzirdamās dziesmas skanēs galvā vēl dienām ilgi.
Filma skatāma: Netflix
“Ella Enchanted”
21. gadsimta sākumā aktrise Anna Hataveja bija īsta tīņu ikona — galvenie nopelni tajā, protams, ir “The Princess Diaries” franšīzei, bet, ja šīs filmas jau ir maķenīt nogurdinājušas, tad jauku sirsnības devu iespējams gūt arī no “Apburtās Ellas”. Filma ir amizanta klasiska pasaku stāsta versija, šo to aizņemoties no dažādiem stāstiem, tostarp “Pelnrušķītes”, liekot galvenajai varonei Ellai darīt visu, ko viņai pavēl, — jo tāds ir viņas lāsts. Neiztiksim arī bez šarmanta prinča, laumiņām, riebīgām pusmāsām un daudziem citiem elementiem, kas ir labi pazīstami, bet šeit ir samiksēti simpātiskā kokteilī ar jaunu garšu.
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“E.T. the Extra-Terrestrial”
Un, kā jau solīts iepriekš, sarakstā atkal parādās Stīvena Spīlberga vārds — bet jāsaka, kā ir, ģimenes filmu uzskaitījumā neiekļaut “E.T. the Extra-Terrestrial” būtu vienkārši grēks. Viens no visklasiskākajiem un sirsnīgākajiem Spīlberga piedzīvojumu stāstiem ir nešaubīgi izturējis arī laika pārbaudi, un teju 40 gadus pēc iznākšanas joprojām priecēs gan lielus, gan mazus skatītājus. Bet, ja pēc “E.T.” noskatīšanās gribat vēl kaut ko līdzīgu, tad ir vērts uzmeklēt Dž. Dž. Abramsa 2011. gada veikumu “Super 8”, kas ir, nu, neprātīgi iedvesmojies no Spīlberga filmas — tādus augstumus, protams, sasniegt Dž. Dž. neizdodas, bet mēģinājums ir ievērības cienīgs.
Filma skatāma: Prime Video
“Fantastic Mr. Fox”
Ja, šajās dienās vairāk laika pavadot mājās, kārtība sāk pārvērsties neorganizētā haosā, tad viens variants, ko vecāki var izmēģināt, ir iepazīstināt savas atvases ar Vesu Andersonu, kura filmu perfekto simetriju pēc tam, ai, kā gribēsies atkārtot arī pašiem savā dzīvē. Šī teorija, protams, nav pārbaudīta, bet beigu beigās iznākums tāpat būs labs — jo, skatoties Andersona filmas, visi esam ieguvēji. Un, meklējot skatāmvielu visai ģimenei, “Fantastic Mr. Fox” būs labs trāpījums, jo viltīgais kūmiņš un viņa meža draugi iepriecinās gan mazākos skatītājus, gan lielākos, kas novērtēs Andersona unikālo humoru.
Filma skatāma: Prime Video, Shortcut
“First Man”
Iespējams, daudzi no jums izmanto uzradošus brīvos brīžus, lai beidzot painteresētos vairāk par lietām, kas vienmēr ir fascinējušas, bet kuru padziļinātākai izpētei iepriekš nekad neatlika laika. Viena no aizraujošākajām tēmām, kurai pievērsties, varētu būt cilvēku sasniegumi kosmosa izpētē — mēs visi zinām, ko paveica Nīls Ārmstrongs un viņa komanda, bet Deimiena Čazela (“La La Land”, “Whiplash”) veidotā biogrāfiskā filma par pirmo cilvēku uz Mēness lieliski parādīs, cik daudz sviedru, pūļu un, jā, arī pat asiņu tika ieguldīts šajā unikālajā sasniegumā. Pēc šāda stāsta noskatīšanās pie fizikas un matemātikas vienādojumu studēšanas var ķerties klāt ar jaunu sparu un apņēmību, jo cilvēci taču tā vien gaida vēl neizpētīti horizonti.
“Get Smart”
Tā kā jaunākā filma par Džeimsu Bondu “No Time to Die”, tāpat kā būtībā visi citi šī pavasara Holivudas blokbāsteri, ir aizceļojusi uz rudeni, tad pagaidām esam palikuši bez ilgi gaidītā spiegu stāsta. Bet šo tukšumu dzīvē var palīdzēt aizpildīt kāds cits — aģents Maksvels Smārts, kuram gan, jāatzīst, izveicības ziņā līdz Bondam ir kā no Zemes līdz Mēnesim. Bet, ja Smārta piedzīvojumi ies pie sirds jau filmas veidolā, tad pēc tās jāmeklē rokā īstā medusmaize — oriģinālais 60. gadu komēdijseriāls, ko noteikti daudzi no mums savulaik ar prieku skatījās LNT kanālā (RIP).
Filma skatāma: Go3, Netflix, Shortcut
“Ghostbusters”
“Who you gonna call? Ghostbusters!” (Šīm frāzēm obligāti jāskan galvā ar muzikālo pavadījumu.) Šogad mums bija paredzēts no jauna viesoties “Spoku mednieku” pasaulē ar gaidāmo Džeisona Raitmena filmu “Ghostbusters: Afterlife”, bet koronavīruss ieviesa savas korekcijas kino kalendārā, kas nozīmē, ka šis randiņš mums ir jāatliek uz nākamā gada pavasari. Bet patiesībā bēda nav liela, jo, ja gribas patverstīt spokus, tad viss, kas jāizdara, ir jāieslēdz iekšā oriģinālais 1984. gada stāsts un aidā! Filmas šarmam un Bila Mareja sausajam humoram turēties pretī nespēs neviens — tostarp paši spoki!
Filma skatāma: Netflix
“Harry Potter and the Philosopher’s Stone”
Šis ir laiks, kad varam nodoties arī kārtīgiem filmu maratoniem — visticamāk, daudziem no jums “Harija Potera” maratons ir ikgadēja tradīcija, bet, ja tā vēl nav, tad varat to sākt tagad! Te ir garantēti astoņi piedzīvojumu pilni vakari kopā ar burvjiem, raganām, maģiskām būtnēm un burvestībām. To visu, protams, var arī apvienot ar leģendārās grāmatu sērijas pārlasīšanu (kas arī, iespējams, daudziem ir ikgadēja tradīcija), bet, ja, Harija Potera stāstiem beidzoties, Dž. K. Roulingas radītajā pasaulē gribas uzturēties ilgāk, tad jūs, protams, gaida arī vēl divas “Fantastisko būtņu” filmas — “Potera” augstumus tām nesasniegt, bet būsim godīgi, urkšķis ir piemīlīgākā lieta uz pasaules.
Filma skatāma: Shortcut
“The Hobbit: An Unexpected Journey”
Ja vēlaties savas atvases vai jaunākos brāļus vai māsas sākt iepazīstināt ar Dž. R. R. Tolkīna radīto pasauli, tad droši vien vislabāk to darīt ir ar “Hobitu” grāmatas formātā — kā nekā oriģināli tas ir domāts kā stāsts bērniem. Bet pēc tam durvis ir vaļā uz Viduszemi arī ekrāna formātā — gan “Hobita” triloģijā (kas, salīdzinot ar grāmatu, ir pamatīgi apaugusi ar daudz un dažādām papilddetaļām), gan, protams, izcilajā “Gredzenu pavēlniekā”. To, kad iznāks ar nepacietību gaidītais “Amazon” Viduszemes seriāls, vēl precīzi nezinām, bet gatavoties tā iznākšanai varam sākt jau laikus.
Filma skatāma: Go3, LMT Viedtelevīzijā
“The House with a Clock in Its Walls”
Visticamāk, ka lielākā daļa no mums aktieri un režisoru Īlaju Rotu asociē tikai un vienīgi ar viņa absolūto šaušalu filmām, kā “The Hostel” vai “The Green Inferno”. Bet izrādās, ka šī kunga sirdī tomēr slēpjas ne tikai kanibāli un baisas mocības — Rots 2018. gadā savus fanus pārsteidza ar ko sev pilnīgi neraksturīgu, ģimenes piedzīvojumu fantāzijas filmu “Māja ar pulksteni sienās”. Tā stāsta par kādu jaunu bāreni, kurš dodas dzīvot pie sava tēvoča uz vecu, noslēpumainu māju… Bet talkā Rotam ar viņa pirmo filmu, ko nevajag skatīties cauri pirkstiem stāvās šausmās, nāca pati Keita Blānšeta vienā no lomām, kā arī Džeks Bleks.
“How the Grinch Stole Christmas”
Tā kā šobrīd visa pasaule ir apgriezusies kājām gaisā un nekas vairs nav īsti normāli, tad tikpat labi varam arī aprīlī ieslēgt iekšā kādu Ziemassvētku filmu — nav neviena likuma, kas to aizliegtu. Jo kāpēc gan sevi neiepriecināt ar vienu no savdabīgākajām Džima Kerija komiskajām performancēm? Rona Hovarda veidotais “Grinčs” pamanās paveikt nemaz ne tik vieglu triku — būt izklaidējošs bērniem ar viegli uztveramu, bet aizraujošu stāstu, kā arī tikpat izklaidējošs pieaugušajiem, kurus iepriecinās amizantais un nereti bezkaunīgais humors (nav daudz bērnu filmu, kurās atradīsim norādes uz svingeru ballītēm).
Filma skatāma: Prime Video, Shortcut
“How to Train Your Dragon”
Pēdējo desmitgažu Holivudas animācijas karalis ir bijusi “Disney” paspārnē esošā “Pixar” animācijas studija, bet nav gluži tā, ka konkurenti arī tikai snaustu vien. Tā, piemēram, “Dreamworks” kontā ir burvīgā “Kā pieradināt pūķi” triloģija, kas tematiskā un brīžiem arī izpildījuma līmenī absolūti tur līdzi animācijas pasaules dominētājiem. Stāsts par jauno vikingu, kurš iedraudzējas ar vienu no burvīgākajām radībām, kas jebkad ir redzēta kino, pūķēnu Nezobu, gan liks aizrauties elpai, dodoties trakos lidojumos starp mākoņiem, gan arī aizskars patiešām emocionālas stīgas ar izjustiem pārdzīvojumiem.
Filma skatāma: Netflix, Shortcut
“The Hunger Games”
Tā saucamais “young adult” literārais žanrs mūs laika gaitā ir apveltījis ar visdažādākajiem stāstiem, no kuriem visnotaļ trekna daļa ir bijuši diezgan apšaubāmas kvalitātes. Bet šur tur gūzmā ir iespējams atrast arī kaut ko, kas neliek sarkt kaunā, lasot grāmatu vai skatoties tās ekranizāciju, — viens no šādiem visnotaļ veiksmīgiem piemēriem ir Sūzenas Kolinsas “Bada spēļu” sērija, kas piedzīvoja arī pieklājīgas ekranizācijas, it sevišķi sērijas sākumā (kvalitāte, kā jau tas nereti mēdz notikt, uz beigām sāka noplakt). Filmas par īstu megazvaigzni padarīja Dženiferu Lorensu, turklāt īpaši jestri tās ir skatīties tieši tagad, plosoties pandēmijai, — ja nagi niez ignorēt #paliecmājās aicinājumus, paskatieties uz Katnisas apdzīvoto 12. apgabalu un iedomājieties, ka tā ir nākotne, kas mūs sagaida drīzumā.
Filma skatāma: Go3
“Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”
Pētīt Maskačkas īpašo šarmu un burvību dzīvē tagad droši vien nebūtu pārlieku iesakāmi, bet savā ziņā virtuālā tūrē pa šo tik unikālo Rīgas rajonu jūs aizvedīs sirsnīgā pašmāju animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”. Te jūs gaidīs gan piedzīvojumu pilna cīņa par pilsētvidi, gan kolorīti personāži (Zefīra un Safīra valdzinājumam turēties pretī nespēs neviens), gan arī lieliska dziesma, no kuras melodijas vaļā netiksiet vēl ilgi — to varam garantēt absolūti droši. Bet pirms vai pēc filmas noskatīšanās jūs gaida arī Luīzes Pastores sarakstītā grāmata “Maskačkas stāsts”, uz kuras ir balstīta animācijas filma.
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“Jumanji”
Vairāk laika pavadot mājās, noteikti biežākā lietošanā ir arī mājās atrodamās galda spēles. Bet, kad no savstarpējām cīņām sākat nogurt, tad varat paskatīties, kā pavisam traka spēle sokas citiem, — 1995. gadā iznākusī piedzīvojumu filma “Jumanji” ir viens no iemīļotā komiķa Robina Viljamsa “zelta fonda” darbiem, ko varam skatīties vēl un vēl un kas allaž uzlabos garastāvokli. Pēc tam, protams, var arī ķerties klāt salīdzinoši nesen tapušajiem turpinājumiem “Jumanji: Welcome to the Jungle” un “Jumanji: The Next Level”, bet oriģināla šarmu, protams, nepārspēs nekas. Turklāt tajā ir fantastiska ilustrācija tam, kā mēs visi izskatīsimies tad, kad sociālās distanscēšanās laiks būs galā un varēsim brīvi iziet ielās.
Filma skatāma: Netflix
“Klaus”
Atkārtojot jau iepriekš pie “Grinča” postulēto, nav neviena likuma, kas aizliegtu Ziemassvētku filmas skatīties arī ārpus decembra rāmjiem. Bet, ja vecā labā Grinča delverības jau ir noskatītas, tad ir vērts palūkoties kaut kā jauna virzienā, un interesanta izvēle būs “Netflix” straumēšanas platformā atrodamā animācijas filma “Klaus”, kas ir jauna un citāda Ziemassvētku vecīša izcelmes versija. Īpaši jāizceļ filmas neparastais animācijas stils, kas nepalika nenovērtēts arī globālā mērogā — “Klaus” kopā ar vēl vienu “Netflix” animācijas filmu “I Lost My Body” kļuva par pirmo šīs straumēšanas platformas animācijas stāstu, kas izpelnījās ASV Kinoakadēmijas nomināciju kā gada labākā animācijas filma.
Filma skatāma: Netflix
“Los Bando”
Visticamāk, daudzi no mums kādreiz ir sapņojuši par īstas rokzvaigznes karjeru — bet saņemties tam, lai beigu beigās patiešām kaut ko darītu lietas labā, pa spēkam ir vien retajam. Norvēģijas un Zviedrijas filma “Los Bando” stāsta par jauniešu grupu, kas par visām varītēm grib nokļūt Norvēģijas roka čempionātā — problēma tikai tāda, ka tas notiek otrā valsts galā, kas nozīmē, ka censoņiem ir arī jāatrod veids, kā tur vispār nokļūt. Tā nu sākas muzikāli un aizraujoši ceļojums, kur piedzīvojumi gaida ik uz stūra. Filma, starp citu, 2018. gadā tika izrādīta tepat mūsu pašu Rīgas Starptautiskajā kino festivālā bērnu un jauniešu filmu programmā.
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“The Mask of Zorro”
Īsti klasisku piedzīvojumu filmu garšu atsaukt atmiņā palīdzēs 1998. gadā iznākušais pazīstamā razbainieka Zorro leģendas stāsts “The Mask of Zorro”, kur galvenajā lomā plosās neviens cits kā spāņu leģenda Antonio Banderass, bet viņam palīdzīgu (vai ne tik palīdzīgu) roku sniedz gan Ketrīna Zeta-Džonsa, gan Entonijs Hopkinss. Jāsaka, kā ir, — mūsdienās šādas filmas patiesībā top visnotaļ reti, tāpēc arvien atgriežamies pie pārbaudītām vērtībām, kad meklējam kaut ko no vecmodīga (labā nozīmē) piedzīvojumu žanra. Filmai 2005. gadā iznāca arī turpinājums “The Legend of Zorro”, kas, lai gan ne tik veiksmīgs kā pirmā filma, arī ir visnotaļ jestrs gabals.
Filma skatāma: Netflix
“Men in Black”
Līdzīgi klasiskas piedzīvojumu sajūtas, bet vēl bonusā ar citplanētiešiem piegādās Berija Sonenfelda klasiskā piedzīvojumu komēdija “Vīri melnā” ar veco labo Vilu Smitu un savā nāvīgajā nopietnībā līdz absurdam smieklīgo Tomiju Lī Džonsu galvenajās lomās. Pat tagad, 23 gadus pēc filmas iznākšanas, slepenā valdības aģentūra “Vīri melnā” liksies tikpat asprātīga, kāda tā bija senāk, un Smita šarmam turēties pretī nevarēs neviens. Nav nekāds brīnums, ka pagājušogad iznākušajam filmas “spinofam” ar Krisu Hemsvortu un Tesu Tompsoni priekšgalā gāja pagrūti — bez Vila tās sajūtas kaut kā vairs nav tās. Bet labās ziņas ir, ka ar oriģinālo aģentu tandēmu pēc pirmās filmas varat satikties vēl divos tiešajos turpinājumos.
Filma skatāma: Netflix
“A Monster Calls”
Ja šajā visnotaļ drūmajā laikā jums tomēr nav bail skatīties arī kaut ko nedaudz pasmagāku un nopietnāku, tad lieliska un pārdomas, kā arī kārtīgas sarunas raisoša izvēle būs H. A. Bajonas režisētā 2016. gadā iznākusī fantāzijas drāma “Septiņas minūtes pēc pusnakts”. Filma ir balstīta uz Patrika Nesa romāna ar tādu pašu nosaukumu un stāsta par kādu zēnu, kurš cenšas samierināties ar faktu, ka viņa māte mirst, un tad nejauši sastop milzīgu, runājošo un pavisam dzīvu koku… Skatoties filmu, kabatlakatiņus asaru slaucīšanai neturiet pārāk tālu, bet H. A. Bajonas vārdu noteikti paturiet prātā — viņa kontā jau ir viena no “Juras laikmeta pasaules” filmām, bet šobrīd režisors strādā pie ar milzu nepacietību gaidītā topošā “Amazon” “Gredzenu pavēlnieka” seriāla.
Filma skatāma: Shortcut
“My Life as a Zucchini”
Uz nedaudz līdzīgas, ne tās pašas vieglākās, bet ļoti savdabīgas nots ir vērts noskatīties arī Šveicas un Francijas kopražojuma leļļu animācijas filmu “Mana dzīve kā Cukīni”. Tā stāsta par kādu zēnu, kurš pēc mātes zaudējuma, nonāk bērnunamā, kur sastop citus bāreņus. Arī šī filma izpelnījās “Oskara” nomināciju labākās animācijas filmas kategorijā, bet interesanti, ka viena no filmas scenārija autorēm ir Selīna Siamma, šobrīd joprojām ļoti aktuālās drāmas “Portrait of a Lady on Fire” režisore un scenāriste.
Filma skatāma: Shortcut
“My Neighbor Totoro”
Lai gan sarakstā šoreiz ir pieminēta tieši “My Neighbor Totoro”, patiesībā šo filmu mierīgi varētu aizvietot ar jebkuru citu leģendārās animācijas studijas “Ghibli” veikumu. Pavisam nesen šīs studijas filmu katalogs ir pievienots “Netflix” bezgalīgajām dzīlēm, tā ka nu ir īstais brīdis, kad mesties šo japāņu animācijas meistardarbu pērļu pārskatīšanā. Bet “My Neighbor Totoro” nebūs slikta vieta, kur sākt, — filma regulāri tiek iekļauta ne tikai visu laiku labāko animācijas filmu sarakstos, bet arī vienkārši visu laiku labāko filmu kā tādu sarakstos.
Filma skatāma: Netflix
“The NeverEnding Story”
Paceliet rokas visi, kurus savulaik ir smagi traumējusi TĀ aina no filmas “Bezgalīgais stāsts” (ja esat filmu redzējuši, tad labi zināt, par ko ir runa)! Šī trauma, domājams, ne vienam vien ir neatņemama bērnības sastāvdaļa, tāpēc pēdējais laiks to nodot tālāk arī nākamajām paaudzēm. Bet, ja nopietni, tad šajā fantāzijas stāstā skatītājus gaida arī neskaitāmi daudz brīnumainu un atmiņā paliekošu tēlu, tostarp akmeņainais milzis, baisais “Nekas” un balti pūkainais pūķis Falkors. Un kur nu vēl filmas neprātīgi lipīgā tituldziesma — no tās netiksiet vaļā vēl ilgi.
Filma skatāma: Netflix
“Paddington”
Milzīgu absolūtas sirsnības un mīļuma devu, kas pielīdzināma visforšākajam apkampienam uz pasaules, visu vecumu skatītājiem sagādās burvīgās britu filmas par Lācēna Padingtona piedzīvojumiem — vienlīdz silti iesakāma ir gan pirmā filma, gan tās turpinājums. Padingtons iekulsies trakos piedzīvojumos, kur pretī stāsies kolorīti ļaundari (otrajā filmā redzamais Hjū Grānts šajā filmā ir ticis pie vienas no savām labākajām lomām kādu pēdējo 20 gadu laikā), bet pāri visam būs ģimeniska mīlestība, kas uzveiks visu. Un šajā trakajā laika periodā vērts iegaumēt Padingtona teikto otrajā filmā: “If we’re kind and polite the world will be right.”
Filma skatāma: Shortcut
“The Pagemaster”
Ja arī jums ir pielipis šobrīd tik ļoti aktuālais pagājušā gadsimta 90. gadu nostalģijas vilnis, tad ir vērts iegrimt ne tikai mūsdienās veidotos stāstos, kas tikai atsaucas uz šo laika periodu, bet arī uzmeklēt tā laika pērles — jo interesantākas, jo labāk. Tā viens no variantiem, ko iesakām apsvērt, ir 1994. gadā tapusī animācijas filma ar “live action” piejaukumiem “The Pagemaster”, kur kā aktieri un lomu ierunātāji jūs gaidīs īsts tā laika Holivudas izklaides zelta fonds: Makolijs Kalkins, Kristofers Loids, Patriks Stjuarts, Vupija Goldberga un pat Leonards Nīmojs!
Filma skatāma: Netflix
“Pokémon Detective Pikachu”
Kad filma “Pokémon Detective Pikachu” savulaik tika izziņota, sākotnēji ne vienu vien māca šaubas, vai projekts vispār ir īsts un vai tas nav kaut kāds samežģīts 1. aprīļa joks. Beigu beigās izrādījās, ka projekts tik tiešām ir pavisam īsts, turklāt galarezultāts izrādījās visnotaļ baudāms — pokemoni tika iedzīvināti uz lielā ekrāna jaunā veidolā, virsvadību uzņemoties vecajam labajam Pikaču, kurš šeit ieguva Raiena Reinoldsa skarbi sarkastiskos balss toņus (iedomājieties Dedpūla versiju, kas būtu piemērota bērniem). Šī filma turklāt varētu būt viena no tām sarakstā, kur jaunākie skatītāji varētu būt lielāki eksperti notiekošajā un pokemonu mitoloģijā nekā vecāki! Un būsim godīgi — šajos laikos mēs visi esam Psaidaki.
“Raiders of the Lost Ark”
Sarakstā ar jau trešo parādīšanās reizi sveicam Stīvenu Spīlbergu! Bet ko nu klasiķim padarīsi — neba nu bez iemesla viņu pieminam tik bieži. Grēks šajā sarakstā būtu neiekļaut arī vienu no visu laiku lieliskākajām piedzīvojumu filmu franšīzēm — “Indiana Jones” (kurai ir tikai trīs daļas, lalalalalalalalalalalalalala). Harisona Forda šarmam šajā stāstā konkurenci var sagādāt vienīgi Harisona Forda šarms “Zvaigžņu karos”, bet neskaitāmas reizes citās filmās citētie momenti to oriģinālajā formā joprojām liek aizrauties elpai. Turklāt kāpēc gan nesākt gatavoties nākamajai Indianas Džonsa filmai (kuras iznākšanas datums nesen tika pabīdīts vēl nedaudz tālākā nākotnē, nu jau pēc Forda 80. dzimšanas dienas) ar filmu maratonu jau tagad?
Filma skatāma: Netflix, Prime Video, Shortcut
“Rango”
Kad “Disney” animācijas filmas ir nodrillētas līdz bezjēgai un repertuārā gribas ieviest kaut ko, kas nebūs tik ierasts, bet tomēr spēs noturēt arī bērnu uzmanību, tad iesakām nomēģināt Gora Verbinska (“Pirates of the Caribbean”) savdabīgo animācijas filmu “Rango”, kur garlaicīgi nebūs ne bērniem, ne vecākiem. Filma stāsta par neirotisku hameleonu vārdā Rango, kas nejauši nonāk mežonīgo rietumu stila pilsētiņā, kurai steidzami vajadzīgs jauns šerifs. Mazākie skatītāji priecāsies par dzīvnieku izdarībām, bet tikmēr vecāki novērtēs amizantās filmu atsauces, tostarp uz vienu no leģendārākajām “Apocalypse Now” ainām.
Filma skatāma: Prime Video, Shortcut
“Rogue One: A Star Wars Story”
Iepriekš jau izskanēja “Zvaigžņu karu” nosaukums — protams, arī šī franšīze ir absolūta klasika, kurai pievērsties iesakām jebkurā, ne tikai sociālās distancēšanās laikā. Par oriģinālo triloģiju šaubu un komentāru vispār nav, par tālākajiem stāstiem jau varam sākt diskutēt un strīdēties, bet arī tur ir atrodamas dažas patiešām lieliskas filmas, tostarp ārpus centrālo triloģiju rāmjiem. Ja “Solo” solofilma pirms pāris gadiem pačibēja nebūtībā, tad pirmo “spinofu” “Rogue One” gan sagaidīja krietni labāks liktenis — filma ir spraigs un negaidīti drūms, bet efektīvs “Zvaigžņu karu” stāsts, kas atstāj savu atmiņā paliekošo nospiedumu šajā franšīzē, kas ir pilna ar atmiņā paliekošiem elementiem.
“Shaun the Sheep Movie”
Domājams, ka kādā brīdī ar auniņu vārdā Šons un viņa fermas biedriem būs iepazinies ikviens — īsfilmas par šo delveri jau gadiem ilgi ir bijušas TV kanālu regulārajā rotācijā. Un Šona nedarbiem turēties pretī ir grūti — to pašu var teikt arī par Šonam veltīto pilnmetrāžas filmu, kas Šonu un viņa draugus aizved uz pašu lielpilsētu. Te būs gana daudz, par ko pasmieties gan lieliem, gan maziem skatītājiem, bet “Aardman Animations” studijas īpašais animācijas stils pie sirds skatītājiem ir gājis jau izsenis. Filmai pagājušogad iznāca arī turpinājums — “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”.
“Shrek”
Ja meklējat kādu sociālās distancēšanās #inspiration, tad Šreks būs īstā izvēle — viņš gribēja pašizolēties no visām maģiskajām un ne tik maģiskajām radībām, vēl pirms tas bija stilīgi! Šajos laikos zaļais cilvēkēdājs, zem kura sīpola kārtām patiesībā slēpjas īsta lāga dvēsele, ir jo īpaši labi saprotams. Lai gan, kā jau tas bieži ar franšīzēm mēdz notikt, filmu kvalitāte laika gaitā sāka proporcionāli kristies, “Šreka” pirmās divas filmas joprojām ir jūsu uzmanības cienīgas — joki, lai gan jau sen labi zināmi, tomēr tāpat ir smieklīgi, turklāt, kas zina, varbūt, tagad esot vēl pieredzējušāki un gudrāki, ieraudzīsiet arvien jaunus, bezkaunīgus acs miedzienus.
Filma skatāma: Prime Video, Shortcut
“Some Like It Hot”
Iespējams, kāds no jums vēlas izmantot brīvos laika brīžus, lai savus bērnus vai mazos radubērnus beidzot sāktu iepazīstināt ar īsti kārtīgu filmu klasiku. Ja līdz “Kasablankai”, “Sanseta bulvārim” un tamlīdzīgiem dramatiskākiem stāstiem jaunākie skatītāji vēl neaizvilks, tad varbūt ir vērts sākt ar ko vieglāku un jestrāku — kā viens lielisks un muzikāls piemērs varētu būt Billija Vaildera leģendārā romantiskā komēdija “Some Like It Hot” ar tikpat leģendāro Merilinu Monro galvenajā lomā. Tad jau āķis būs lūpā, un tālāk gaidīs vesela jauna, vēl neizpētīta kino pērļu pasaule, kurā uzkavēties gribēsies arī ilgi pēc sociālās distancēšanas laika beigām.
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”
Lai cik arī lielisks būtu Toma Holanda atveidotais Zirnekļcilvēks mūsu visu iemīļotajā “Marvel” gigantiskajā kino pasaulē (un viņš ir lielisks), vēl feināku Spaidija versiju mums nesen sagādāja animācijas filma “Spider-Man: Into the Spider-Verse”, kur viena Zirnekļcilvēka vietā mūs priecēja vesels bars! Savdabīgais animācijas stils, sirsnīgais un aizraujošais sižets, amizantie joki un sajūta, ka šeit nu gan iespējams ir pilnīgi viss, — to visu un vēl vairāk sagādā šī izcilā animācijas filma, kas pelnīti “Oskaros” pamanījās pārspēt pat “Pixar” veidotos “Incredibles 2”, saņemot balvu kā gada labākais animācijas veikums. Vērts arī pieminēt to, ka starp filmas producentu vārdiem redzēsiet iepriekš jau pieminētos Filu Lordu un Kristoferu Milleru.
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“Spy Kids”
Roberts Rodrigezs ir cilvēks ar vienu no vissavdabīgākajām karjerām visā Holivudā, bet allaž ar pilnīgu pārliecību esam varējuši teikt, ka viņš dara tikai to, ko pašam patiešām gribas. Tā nu, ja viņam sagribas pēc “Desperado” un “From Dusk Till Dawn” izveidot kaut ko bērniem, tad to arī viņš darīs! Tā nu mūs sagaidīja amizantā spiegu kino parodija “Spiegu bērni” (kurai vēlāk tapa veseli trīs turpinājumi, kā arī pat animēts seriāls), kas šajā sarežģītajā žanrā pamanās izcelties ar to, ka ir patiešām smieklīga (nav nemaz tik viegli ar tām parodijām). Turklāt, ja vēl talkā var pasaukt visus savus labos čomus, tostarp Antonio Banderasu, tad galarezultātam ir jāsanāk baudāmam.
Filma skatāma: Netflix, Shortcut
“Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit”
Ja jums pie sirds iet iepriekšminētais Auniņš Šons un viņa dullie piedzīvojumi, tad ar pilnīgu pārliecību iesakām nomēģināt arī ko citu no leģendārās “Aardman Animations” studijas kataloga — un nekādā gadījumā nenošausiet greizi, izvēloties brīnišķīgo “Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit”. Trakie piedzīvojumi būs aizraujoši kā bērniem, tā pieaugušajiem, bet tieši gados vecākie skatītāji no filmas gūs vēl papildu prieku, atpazīstot atsauces uz klasiskām šausmu filmām, kas šoreiz ietērptas “stop-motion” animācijas trikos. Interesanti, ka filmas režisori Niks Pārks un Stīvs Bokss filmu dēvē par “pasaulē pirmo veģetāriešu šausmu filmu”.
Filma skatāma: Netflix
“West Side Story”
Ja gribat paturpināt vēl ar kādu klasisku stāstu savā māju repertuārā, tad vēl viens izcils variants būs Roberta Vaiza un Džeroma Robinsa leģendārā Brodvejas mūzikla “West Side Story” lielā ekrāna versija. Pavisam mazajiem skatītājiem šis stāsts, kas iedvesmu smēlies Viljama Šekspīra “Romeo un Džuljetā”, būs par traku, bet, ja drusku slepkavības un vardarbīgi kašķi nav “dealbreaker”, tad droši slēdziet iekšā. Un tieši šis gads ir ļoti piemērots tam, lai atsauktu atmiņā šo stāstu, jo decembrī (ja, protams, kaut kas vēl nemainīsies) mūs sagaidīs jauna mūzikla versija, ko šoreiz būs izveidojis pats Stīvens Spīlbergs, kura vārds šajā sarakstā ir parādījies jau tik daudz reižu.
Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā
“Where the Wild Things Are”
Amerikāņu bērnu grāmatu autora Morisa Sendaka vārds pie mums pilnīgi noteikti nav tikpat slavens un visu izsakošs, kāds tas ir otrpus Atlantijas okeānam (mums bija savas bērnības klasikas), bet, pat neskatoties uz to, ir ļoti iespējams, ka kādā brīdī tomēr esat dzirdējuši viņa populārākā darba “Where the Wild Things Are” nosaukumu. 2009. gadā šo grāmatu ekranizēja režisorss Spaiks Džonze (“Being John Malkovich”, “Her”), kurš lika lietā savu unikālu stilu un piegājienu, lai izstāstītu stāstu par kādu vientuļu zēnu, kurš nonāk uz salas, kuru apdzīvo mežonīgas radības, kuras pasludina zēnu par savu karali. Papildu uzmanību, kā jau tas mēdz būt raksturīgi Džonza filmām, ir vērts pievērst filmā skanošajai mūzikai, kuru sarakstīja grupas “Yeah Yeah Yeahs” soliste Kārena O.
Filma skatāma: Shortcut
“Wonder”
Dzīvē nekad nav par agru sākt darbināt savas empātijas un sirsnības pret līdzcilvēkiem šūniņas — un to aicinās darīt arī filma “Brīnums”, kas stāsta par kādu zēnu, kurš ģenētiskas slimības rezultātā izskatās citādi nekā apkārtējie un kurš cenšas iejusties parastā skolā pēc tam, kad ilgu laiku bija skolots mājmācībā. Galveno lomu atveido megatalantīgais jaunais aktieris Džeikobs Tremblejs, bet viņa vecāku lomā — superduets Džūlijas Robertsas un Ouena Vilsona izpildījumā. Bet pirms vai pēc filmas noskatīšanās iespējams iepazīties arī ar tāda paša nosaukuma grāmatu, uz kuras filma ir balstīta, — tās autore ir R. Dž. Palasio, un grāmata ir izdota arī latviski.
Ja jums patika šis saraksts, tad iesakam apskatīties arī šos rakstus:
15 filmas Ziemassvētku laikam un noskaņai
20 neatkarīgā kino filmas
un citi saraksti