Saraksti

FILMU GIDS: Baltijas Jūras dokumentālo filmu forums 2015

Septembra pirmajā nedēļā (2.-6.09) notiks Nacionālā Kino centra organizētais 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Tā ietvaros kino cienītājiem jau desmito gadubūs iespēja noskatīties pēdējo gadu atzītākās pasaules dokumentālās filmas, bet šajā rakstā - mūsu festivāla filmu gids!

04.09.2015

Septembra pirmajā nedēļā (2.-6.09) notiks Nacionālā Kino centra organizētais 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Tā ietvaros kino cienītājiem jau desmito gadu būs iespēja noskatīties pēdējo gadu atzītākās pasaules dokumentālās filmas – programma „BŪT vai BŪT” tiks demonstrēta Rīgā, kinoteātrī „K.Suns”, kā arī citviet Latvijā – Cēsīs, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē, Rojā, Valmierā un Ventspilī.

Nacionālais Kino centrs dāvā iespēju visiem skolēniem, studentiem, pensionāriem un kino profesionāļiem, uzrādot apliecību, apmeklēt foruma filmu programmu bez maksas, 30 minūtes pirms filmas seansa izņemot vai reģistrējot brīvbiļeti kinoteātru kasēs! Pārējiem interesentiem – biļetes cena Rīgā 3 EUR, Cēsīs (Vidzemes koncertzālē “Cēsis”), Jēkabpilī (“Jēkabpils Tautas namā”, Valmierā (kinoteātrī “Gaisma”) 2 EUR, Ventspilī (t/n “Jūras vārti”) 1,40 EUR, Rēzeknē (Latgales vēstniecībā “Gors”) un Rojā (Rojas kultūras namā) 1 EUR, Liepājā (“Ideju bodē”) bez maksas.

FILMU GIDS:

ČAKS NORISS PRET KOMUNISMU (CHUCK NORRIS VS COMMUNISM)
Rež. Ilinka Kelugerjanu (Ilinca Calugareanu), Vernonfilms, 83 min, 2014, Lielbritānija/Rumānija/Vācija

Astoņdesmitajos gados Rumānijā tūkstošiem Rietumu filmu izlauzās cauri dzelzs priekškaram, atverot logu uz brīvu pasauli tiem, kam pietika drosmes šīs filmas skatīties. Zemfiras kunga vadītais VHS kasešu melnais tirgus veicināja politiskās pārmaiņas, bet bezbailīga filmu tulkotāja ļāva iepazīt kino brīnumu visai valstij un kļuva par savdabīgu atmodas balsi. Detektīvfilmas cienīga izklaide, kas aizved skatītājus nesenā pagātnē, kad cenzūras žņaugtā Austrumeiropa iepazinās ar nelegālajām videofilmām.

PSRS teritorijā cīņai pret Rietumeiropas un jo īpaši ASV filmu nokļūšanu pie padomju pilsoņiem kalpoja kriminālkodeksa 228. pants, kas par pornogrāfiska satura vai nežēlību un vardarbību propagandējošu filmu izgatavošanu, glabāšanu vai pavairošanu paredzēja brīvības atņemšanu vai labošanas darbus līdz 3 gadiem.

Mājas lapa: http://www.chucknorrisvscommunism.co.uk/

HIPHOPERĀCIJA (HIP HOP-ERATION)
Rež. Brins Evanss(Bryn Evans), Inkubator Limited, 93 min, 2014, Jaunzēlande

Dzirkstoša prieka un sirsnības pilns vēstījums par Jaunzēlandes saliniekiem – Ginesa rekordu grāmatā iekļauto pensionāru hiphopa grupu, kuras vecākajai dalībniecei ir 96 gadi. Poētisku atmiņu un viedu atklāsmju pilni dzīvesstāsti mijas ar deju nodarbībām, kur uzņēmīgas skolotājas vadībā grupa gatavo priekšnesumu pasaules čempionātam Lasvegasā. Filma pārliecinoši izaicina priekšstatus par vecumu, atstājot skatītāju mulsuma pilnā, bet laimīgā apziņā, ka dzīvē viss vēl priekšā.

Šogad notika jau 20. vecākās paaudzes tautas deju svētki, kas pulcēja 1400 dalībnieku no visiem Latvijas novadiem. Alternatīvs piedāvājums ir 2006. gadā dibinātajai Latvijas Senioru deju apvienībai un tās popularizētai īpašai dejas formai, kas apvieno balles dejas, vācu, angļu, Balkānu u.c. pasaules tautu dejas, kā arī rotaļdejas un dejas sēdus. Hiphops līdz šim nav iekļauts Latvijas senioru deju repertuārā.

Mājas lapa: http://hiphoperationthemovie.com/

KĀ DRAUGI ATNĀKAM (WE COME AS FRIENDS)
Rež. Hūberts Zaupers (Hubert Sauper), Adelante Films KGP, 110 min, 2014, Austrija/Francija

21. gs. odiseja – galvu reibinošs, zinātniskajai fantastikai līdzīgs ceļojums Āfrikas sirdī. Sudānu, vienu no kontinenta lielākajām valstīm, kur senās civilizācijas pastāvējušas jau 3500 gadus p.m.ē., pārņēmusi cilvēcību iznīcinoša epidēmija – mūsdienu koloniālisms. ASV kinoakadēmijas Oskaram un virknei citu prestižu balvu nominētais austriešu režisors savā miniatūrajā, pašbūvētajā lidaparātā aizved skatītāju uz visnepieejamākajiem nostūriem, ļaujot iepazīt biedējošu, bet krāšņi fascinējošu pasauli.

„Kamēr citā pasaules malā visus slaktējam, mums, eiropiešiem, allaž vajadzējis izgudrot veidu, kā iestāstīt sev, ka patiesībā esam labi cilvēki.” Hūberts Zaupers

Mājas lapa: http://www.wecomeasfriends.com/eu/

KRIEVU DZENIS (THE RUSSIAN WOODPECKER)
Rež. Čeds Grasija (Chad Gracia), Roast Beef Prods., Gracia Films, Rattapallax production, 82 min, 2015, Lielbritānija/Ukraina/ASV

Režisora Čeda Grasijas pirmā pilnmetrāžas dokumentālā filma ir dumpinieciskas spriedzes, netradicionāla aktīvisma un brīdinošu mājienu pilns trilleris. Tā strauji iemantojusi starptautisku publikas un festivālu žūriju atzinību kā padomju varas sistēmu atmaskojošs mākslas darbs. Filmas galvenajam varonim, māksliniekam Fjodoram Aleksandrovičam (Федор Александрович) Černobiļas atomreaktora avārijas laikā bija četri gadi. Cīnīdamies ar kara aizēnoto Ukrainas ikdienu, viņš pēta katastrofas cēloņus, atklājot pavisam negaidītus vēstures noslēpumus.

„Krievu dzenis” ir iesauka bēdīgi slavenajam, starptautiskos sakarus traucējošam zemas frekvences radiosignālam, kas no 1976. līdz 1989. gadam tika raidīts no Padomju Savienības teritorijas. Kā minēts dažādos avotos, 2014. gadā šis signāls ir atjaunojies.

Mājas lapa: http://russianwoodpecker.com/about/

MĪLESTĪBAS CEĻAMAIZE (LLÉVATE MIS AMORES)
Rež. Arturo Gonzaless Vijasenjors (Arturo González Villaseñor), Acanto Films, 90 min, 2014, Meksika

Vilciens, kuru tautā dēvē par Nezvēru, ik dienas simtiem nelegālo bēgļu no kaimiņvalstīm ved cauri Meksikai uz ASV – izmisušie ļaudis devušies bīstamā ceļā, lai piepildītu sapni par cilvēka cienīgu dzīvi.  Jau teju divdesmit gadus Lapatronas ciemata pašaizliedzīgās sievietes ik dienu gatavo pārtiku un dodas palīdzēt bēgļiem.

Meksikas piekrastē, Lapatronas apvidū mīt tikai 3,5 tūkstoši cilvēku. 2013. gadā  ciemata iedzīvotāja Norma Vāskesa Romero par nesavtīgu darbu, glābjot bēgļu dzīvības, saņēma Meksikas augstāko apbalvojumu cilvēktiesību jomā.

Mājas lapa: http://llevatemisamores.com/eng/

NĀKS LABĀKI LAIKI (SOMETHING BETTER TO COME)
Rež. Hanna Polaka (Hanna Polak), Danish Documentary, 97 min, 2015, Dānija/Polija 16+

18 kilometrus no Kremļa, Maskavas pievārtē, lielākajā Eiropas izgāztuvē režisore Hanna Polaka 14 gadus dokumentē Jūlijas pieaugšanu. Kinokritiķi filmu dēvē par Ričarda Linkleitera unikālā projekta „Puikas gadi” dvīņu māsu dokumentālajā žanrā. Apokaliptiskas, kā no Dikensa romāniem izrautas skarbas sadzīves epizodes mijas ar episki gleznieciskām ainavām, izgaismojot cilvēcību šķietami visderdzīgākajos un pazemojošākajos apstākļos.

Saskaņā ar 2011. gada tautas skaitīšanas rezultātiem, Latvijā ir 2 070 371 iedzīvotāju, no tiem 0,1% jeb 2070 ir bezpajumtnieki. Šis statistikas rādījums tika iegūts, uzskaitot tikai nakts patversmēs esošos bezpajumtniekus. 

Mājas lapa: http://somethingbettertocomethemovie.com/

REDAKCIJAS AIZKULISES (THE NEWS ROOM: OFF THE RECORD)
Rež. Mikala Kroga (Mikala Krogh), Danish Documentary, 90 min, 2014, Dānija

Avīžu pārdošanas apjomi daudzviet pasaulē nemitīgi krītas. Dānijas laikraksts „Ekstra Bladet”, kurš pastāv jau vairāk nekā 100 gadus, šobrīd publicēšanai meklē stāstus, kas balansē uz ētikas robežas. Filma ir apbrīnojami atklāts ieskats lasītājiem neredzamajā mūsdienu laikrakstu ikdienā. Vai drukāto mediju ērai pienākušas beigas? Un kas likts uz spēles, lai atrastu izdzīvošanas modeli?

“Ja es gribu kādu rakstu dabūt prom no avīzes pirmās lapas, tad gluži vienkārši pamainu frizūru.” – Hilarija Klintone

Mājas lapa: http://danishdocumentary.com/films/uden-for-citat/

SAPŅU ĶĒRĀJA (DREAMCATCHER)
Rež. Kima Londžinoto (Kim Longinotto), Rise Films, Green Acres Films, Vixen Films, 98 min, 2015, Lielbritānija 16+

Izcilā britu dokumentāliste Kima Londžinoto iepazīstina skatītājus ar harizmātisko Brendu, kas nepagurusi strādā, lai atbalstītu sievietes, kas cietušas no seksuālās vardarbības un prostitūcijas. Filmas gaitā izgaismojas galvenās varones pārbaudījumiem pilnā pagātne un vienlaikus nesalaužams gara spēks un ticība labajam.

Aptuveni 39% Latvijas sieviešu savas dzīves laikā piedzīvojušas fizisku vai seksuālu vardarbību, kas ir septītais augstākais rādītājs Eiropas Savienībā (ES), secinājuši ES Pamattiesību aģentūras (FRA) pētnieki.

Mājas lapa: http://www.dreamcatcherfilm.com/

Syrian love story

SĪRIJAS MĪLASSTĀSTS (A SYRIAN LOVE STORY)
Rež. Šons Makalisters (Sean McAllister), Tenfoot Films, 80 min, 2015, Lielbritānija 16+

Skaudri aizkustinošs, bergmanisks divu politisko bēgļu ģimenes tuvplāns. Ko nozīmē būt bērnam ģimenē, kur tēvs un māte iepazinušies, būdami politieslodzījumā? Kā aizstāvēt savu zemi, ja tava dzīvība ir apdraudēta un ik dienas kāds no taviem draugiem iet bojā? Kā saglabāt mīlestību un cilvēcību pāri visam? Filma, nule kā ieguvusi galveno balvu vienā no vadošajiem dokumentālo filmu festivāliem Eiropā Sheffield Doc/Fest, ir esence no 400 stundu materiāla, ko skotu režisors Šons Makalisters piecus gadus filmējis Sīrijā, Libānā un Francijā.

Sīrijas pilsoņu karš tiek uzskatīts par vispostošāko konfliktu jaunāko laiku vēsturē. Kopš 2011. gada pavasara, kad protesti pret prezidenta Bašāra al Asada valdību pārauga militārā sadursmē un vēlāk aktīvā karadarbībā, bojā gājuši aptuveni 240 000 cilvēku, no tiem lielākā daļa ir civiliedzīvotāji. Saskaņā ar ANO aprēķiniem, līdz gada beigām Sīrijas bēgļu skaits varētu sasniegt 4,27 miljonus, no tiem gandrīz puse ir bērni, kas kara laikā zaudējuši savus tuviniekus.

Mājas lapa: http://seanmcallister.com/

Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Radošā Eiropa Media biroju un European Documentary Network
Foruma atbalstītāji un sadarbības partneri Radošā Eiropa Media programma, LR Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, DELFI, Satori, Radio Naba

Informācija www.nkc.gov.lv, www.balticseadocs.lv, Facebook/Twitter – BalticSeaDocs