Saraksti

Gada spilgtākie kino piedzīvojumi

Laiks pagremdēties atmiņās par šajā gadā piedzīvoto, atceroties, kuri ar kino un TV saistītie notikumi šogad ir bijuši spilgtākie un neaizmirstamākie. Esam pabijuši kinofestivālos, skatījušies brīnišķīgas klasiskās filmas uz lielā ekrāna, priecājušies par jauniem seriāliem, bijuši liecinieki tam, kā mainās visa kino industrija, un vēl, un vēl…

27.12.2017

Par mūsu šī gada top filmām jums jau pastāstījām, bet nu pagremdēsimies atmiņās par kopumā šajā gadā piedzīvoto, atceroties, kuri ar kino un TV saistītie notikumi šogad ir bijuši spilgtākie un neaizmirstamākie. Esam pabijuši kinofestivālos, skatījušies brīnišķīgas klasiskās filmas uz lielā ekrāna, priecājušies par jauniem seriāliem, bijuši liecinieki tam, kā mainās visa kino industrija, un vēl, un vēl…

Get Out, Prom!

Alvis Gļeba

 • Holivudas skandāli – bez šaubām, gada notikums, kas ir licis apspriest daudz un apdomāt divtik. Bet galvenokārt jau aizsākt kampaņu, kas cilvēkus beidzot aicina rīkoties un izbeigt varmāku visatļautību. Visur. Kino industrija izrādījās tikai laika deglis, kas aizsāka veselu ķēdes reakciju.
 • “Berlināle” 2017 – aizceļot līdz kādai iepriekš neapzinātai vietai vienmēr ir īsts piedzīvojums. Toties apvienojumā ar liela mēroga kinofestivālu tas jau ir kaut kas īpašs un neaizmirstams.
 • “Endless Poetry” – kulta režisora Alehandro Hodorovska jaunākais veikums spēja mani uzrunāt ļoti personīgi. Ļoti skaista filma.
 • “Netflix” cīņa ar kino industriju – no vienas puses, potenciāls drauds kinoteātriem un Holivudai, bet, no otras, iespēja tiem izdomāt jaunus veidus, kā pārliecināt skatītājus tomēr nepavadīt laiku bindžojot “Stranger Things” jauno sezonu. Ar nepacietību gaidām “MoviePass” ienākšanu Latvijā.
 • “Get Out” – komiķa Džordana Pīla pieteikums režijā nogāza no kātiem ne vienu vien kinomānu, tostarp arī mani.

Augusts & Hjū

Augusts Barkovskis

 • “Berlinale” (Hugh Jackman!) – kinofestivālu gads iesākās jaudīgi. Starp neskaitāmām filmām (gan labām, gan sliktām) atmiņu dzīlēs uz mūžu nosēdīsies tikšanās ar Hjū Džekmenu. Uz jautājumu “Can I take a picture with you?” viņš draudzīgi atbildēja: “Go ahead, buddy!” Uzreiz bija skaidrs, ka tas bija brīnišķīgas draudzības sākums.
 • Tallinas Tumšo nakšu kinofestivāls jeb POFF – dažkārt, lai noķertu labu kinofestivālu ārpus Latvijas, nav nemaz tik tālu jādodas. Tepat kaimiņzemē Igaunijā POFF izpriecēs uz nebēdu.
 • “Revenge” (“Spektrs”) – viens no gada kino notikumiem tepat Latvijā – provokatīvs franču kino, kas pēc seksuālās vardarbības skandāliem izrādījās nudien aktuāls. Zaudētāji tikai tie, kas vienīgo seansu palaida garām.
 • “The Last Jedi” pirmizrāde – es nezinu, vai biju nomodā, bet jutos kā sapnī.
 • “New Horizons” kinofestivāls – kinofestivālā nokļuvu pavisam netīši, pārsteigts tiku pamatīgi. Visa Polijas pilsēta Vroclava sadevās roku rokā, lai vairākas ļoti karstas dienas pavadītu kinoteātros. Sajūtas – neaizmirstamas.

The Shining, Mirdzums

Līva Spandega

 • “Piektais elements” uz lielā ekrāna – vai “Piektais elements” ir vislabākā filma uz pasaules? Diez vai (bet drusku vispār arī jā), bet tā noteikti ir viena no manām vismīļākajām filmām uz pasaules, un filmas seanss pārpildītā SCAPE zālē, kur ausis sprāga pušu no Rūbija Roda spiedzieniem, bija notikums, kas, bez šaubām, šogad sagādāja vislielāko prieku.
 • #metoo – īsti par piedzīvojumu to dēvēt varbūt negribētos, bet pēdējo pāris mēnešu notikumi Holivudā (cerams!) būs mainījuši ne tikai šo industriju, bet arī cilvēkus un sabiedrību mums visapkārt.  
 • “The Shining” uz lielā ekrāna – Stenlija Kubrika filma ir meistardarbs, to diez vai būs viegli apstrīdēt (bet var, protams, vienmēr mēģināt – vārds Stīvenam Kingam). Bet “The Shining” uz lielā SCAPE zāles ekrāna bija piedzīvojums pilnīgi citā pakāpē, liekot “Overlook” viesnīcas plašumam kļūt nepanesami klaustrofobiskam.
 • “Dunkirk” IMAX formātā – Kristofera Nolana apdullinošais kara stāsts uz IMAX ekrāna kļuva vēl efektīgāks, skaļāks un iespaidīgāks. Filma-notikums, kas bija obligāti jāredz uz lielā ekrāna. No ainām, kuru darbība norisinās gaisā, vienkārši apdulla galva, kamēr Hanss Cimmers kārtējo reizi blieza pa visiem taustiņiem, liekot brīdī, kad pulksteņa tikšķēšana un mūzika apklust, uz mirkli apstāties arī skatītāju sirdīm.
 • “Avengers: Infinity War” treileris – “The Avengers” muzikālā tēma + Stīva bārda + visi varoņi vienuviet = skudriņas skrien pār kauliem jau tagad, nevajag pat visu filmu.

Stranger Things

Kristians Fukss

 • “Riga International Film Festival” – labākās filmu programmas lieliskā festivālā, kas norisinājās no 7. līdz 17. septembrim.
 • Sufjana Stīvensa dziesmas filmai “Call Me By Your Name” – “Mystery of Love” un “Visions of Gideon” – vienas no labākajām dziesmām,
 • “Stranger Things 2” – seriāls, izplatījies pa visu pasauli, nepieviļ, un 2. sezona ieradās tikpat interesanta un laba.
 • Hārvija Vainstīna atmaskošana.
 • “Denkerka” neilgā laikā kļūs par pelnošāko Otrā pasaules kara filmu ar $525 milj., apsteidzot pat “Saving Private Ryan” (1998).

Predator, Plēsoņa

Reinis Važa

 • “The Fifth Element” skatīšanās SCAPE zālē bija brīnišķīgs, jautrs piedzīvojums. Un bija liels prieks aizvest savu mīļoto cilvēku uz viņas iemīļotāko filmu.
 • Viss 2017. gads bija liels filmu piedzīvojumu gads, jo ilgās slimošanas dēļ kino pasaulē tika pavadīts ļoti daudz laika. Šogad noskatītas vairāk nekā 600 filmas, ko diezin vai man izdosies jebkad atkārtot.
 • Ziemassvētku ieskandināšana ar Arnoldu un lielisko “Predator” palīdzēja sagaidīt svētkus vēl pacilātākā noskaņojumā, baudot uz lielā ekrāna vienu no manām iemīļotākajām filmām. Izskatās, ka Ziemassvētku ieskandināšana ar Arnoldu kļūs par tradīciju.
 • Ne tikai labās lietas un super filmas rada piedzīvojumus. 2017. gadā noskatījos divas visbriesmīgākās filmas, kuras jebkad biju skatījies kinoteātrī – jauno XXX daļu un krievu avendžerus “Zašitņiki”. Šausmas, murgs, bet tomēr piedzīvojums. Visu gadu pieminu šos darbus.
 • Džeimsa Kamerona atjaunotā “Terminator 2: Judgment Day” versija SCAPE zālē bija vēl viens vienreizējs piedzīvojums. Kaut kas tajos klasiskajos seansos ir īpašs, jo sevišķi, skatoties filmas, kuras bērnībā ieveda tevi kino pasaulē un lika to iemīlēt.

Ricky & Morty

Sergejs Musatovs

 • “The Disaster Artist” + James Franco/Dave Franco Q&A + “The Room” kinoteātrī “Prince Charles Cinema” (Londona) – Ļoti atklāta auditorija, kas reaģēja uz pat mazākajiem jokiem filmā “The Disaster Artist”, draudzīgi sagaidīja brāļu Franko ērtu un smieklīgu Q&A un kardināli mainīja filmas garastāvokli savādā/interaktīvā/rēcīgā “The Room” seansā. Ja ir iespēja kinoteātrī PCC aiziet uz “The Room” seansu, tad noteikti iesaku.
 • Seriāls “Friends” iznāk uz “Viaplay” – un Kinoblogeru mājās tagad tik tiešām “Friends” ies uz riņķi.
 • Iznāca “Rick & Morty” 3. sezona – kura bija vēl labāka, kā iepriekšējā. Dens Harmons un Džastins Roilands veido kaut ko unikālu mūsdienu laikā, kad aizvien grūtāk ir būt oriģinālam.
 • “Disney” nopirka “Fox” – and nothing is the same as before. Milzīgs gājiens kino industrijā, gan no franšīzu puses, gan no straumēšanas puses — liels potenciāla paplašinājums gājienā pretī “Netflix”.
 • “Netflix” izrādīja savas filmas Kannu kinofestivālā – kinovēsturē šis varētu būt nozīmīgs solis.

Pēdējie džedi preses konference

Sergejs Timoņins

 • Berlīnes kinofestivāls – gads iesākās visai raibi ar ceļojumu uz kinofestivālu, kurā, kā šķita, ir bijuši pilnīgi visi, izņemot mani, un tas nepievīla – busy-busy-busy, visi skrējienā, filmas-filmas-filmas un izslavētā vācu punktualitāte (Kannas tās nav, ne). Lieki teikt, ka pašā Berlīnē arī biju pirmoreiz, tādēļ vieglu sirdi kādā brīdī atliku filmas malā un ļāvos pilsētas valdzinājumam, leģendāros “burgerus zem dzelzceļa” ieskaitot. Arī tie nepievīla.
 • “The Young Offenders” brīvdabas kino seanss Spīķeros jūnija sākumā – ir rīkoti daudzi seansi kinoteātros un ārpus tiem, bet šeit, šķiet, viss salikās tik labi kā nekad – pirmā siltā vasaras diena, sirsnīga komēdija un pēc kino izslāpuši cilvēki rezultējās 800+ cilvēkos Spīķeros (mēs skaitījām), padarot šo par visu laiku apmeklētāko Kinoblogeru/”Spektra” seansu!
 • Klasiskās filmas uz lielā ekrāna no Kinoblogeriem, “Cēsu alus” un k/t “Kino Citadele” – ja jau, tad jau – klasika uz lielā ekrāna, tostarp mūsu izpildījumā, vairs nav nekāds jaunums, bet ļoti gaidīti, pilnībā izpārdoti seansi joprojām pozitīvi saviļņo arī mūs pašus, un tie nav tukši vārdi. “Piektais elements”, “Mirdzums”, ‘Terminators”, “Vilcienvakte”, “Murkšķa diena” vislabākajā iespējamajā veidā – žēl tikai par to, ka otrajā reizē vairs nebūs kā pirmajā.
 • “Star Wars: The Last Jedi” pirmizrāde un preses konference – kad esi bijis uz “Avengers: Age of Ultron” un “Civil War” pirmizrādēm (un “CinemaCon”, kas ir atsevišķs stāsts), ir ļoti grūti būt pārsteigtam par zvaigžņu tuvumu, bet būšu atklāts, ceļi drebēja – un kā tiem nedrebēt, ja pāris metrus priekšā ir dzīvs Lūks Skaivokers un burtiski visi pārējie! Paldies par šo iet ārā Kinoblogeri.lv lojālajiem sekotājiem, kuri ļāva šai pieredzei notikt!
 • Labu filmu ir vairāk nekā jebkad – un tas neapstrīdams ir fakts! Katru gadu man ir lielas problēmas salikt “gada filmu” topu, jo vai nu nekas nenāk prātā, vai arī sanāk kaut kāds sviests. Tikai ne šogad – pieminamās filmas iet trešajā desmitā (un nebūt ne viss ir redzēts), un blokbāsteri/komercfilmas starp tām ir mazākumā. Bet tās, kuras ir, ir lieliskas!

Cannes

Zane Timoņina

 • Uzvara Eiropas kino skatītāju konkursa #europeanfilmchallenge otrajā kārtā un brauciens uz Kannu kinofestivālu, visticamāk, ir mans desmitgades kino piedzīvojums. Nav divu domu, Kannu kinofestivāls ir milzīgs, pulsējošs sinefilu pūznis ar fantastiskāko atmosfēru un prestižāko vārdu. Gandrīz nežēlīgs filmu skatīšanās ritms, sarkanā paklāja selfiji, pēdējā brīža garderobes apgreidi, lai atbilstu striktajai Kannu etiķetei, Alfonso Kuarona meistarklase, Mihaela Hanekes “Laimīgo beigu” pirmizrāde grandiozajā Limjēru zālē (2300 vietas!)… Tur uzskrienu Umai Tūrmanei, šeit Nikolai Kidmenai, bet aiz viņas – pati dzīvā leģenda Klaudija Kardināle, kuras 1959. gada fotogrāfija kļuva par 70. festivāla plakātu. Ārkārtīgi palaimējās apmeklēt festivālu tieši 70. jubilejas gadā, kad Azūra krastā pulcējās virkne kino grandu un veterānu, teju viss pasaules kinematogrāfs vienā Franču Rivjēras pilsētiņā. Maģiski.