Žurnālists Armands Puče savā romantizētajā grāmatā par Latvijas hokeju 90. gados “Sarauj, Latvija” (2000) rakstīja šādus vārdus: “Tāpat kā citur pasaulē, arī Latvijā pavasarim ir sava nozīme – daba mostas, un katrā latvietī mostas dzejnieks. Daba mostas, un katrā latvietī mostas… hokejists.
… Vismaz reizi gadā visus bija pārņēmis vājprāts, un visi – neatkarīgi no tautības, izglītības, politiskās pārliecības, pārticības vai seksuālās orientācijas – tika ierauti virpulī.”
Lai gan sen ir pagājis laiks, kad manī modās hokejists, hokejs tomēr ir palicis manī. Varbūt vairs ne hokejista, bet, iespējams, ekipējuma menedžera līmenī. Bet tas, ka gadiem manī mostas kinofans, es nevaru noliegt. Un kāpēc gan man neapvienot abas šīs lietas rakstā par, manuprāt, labākajām un spilgtākajām hokeja filmām?
Nedaudz kino valodā pārfrāzējot “The Great One” Veinu Grecki: “You miss 100% of the movies you don’t watch.”
“Slap Shot” (1977)
Aizvadot pēdejo sezonu pirms kluba slēgšanas, Pensilvānijas štata zemākās līgas hokeja komandas Čārlstounas “Chiefs” sniegums ir nožēlojams – zaudētas spēles, tukšas tribīnes. Atsakoties izkārt balto karogu, klubs uzaicina pie sevis spēlēt bezbailīgos, trakos brāļus Hensonus, lai ar agresīvas spēles un kautiņu pievilcību censtos atgriezt tribīnēs skatītājus. Spēlējošo treneri Redžiju Danlopu (Pols Ņūmens) šī doma gan sākotnēji pilnīgi neuzrunā, turklāt paralēli vēl jātiek galā ar mīlas dzīvi. Uzzinājis, ka līdz ar sezonas noslēgumu klubs tikšot slēgts, Redžijs nolemj riskēt un ļaut brāļiem Hensoniem vaļu laukumā. Redzot, kā spēles stils aizrauj skatītājus un komanda sāk uzvarēt, Redžijs nolemj koncentrēt komandas stratēģiju ap kaušanos un agresivitāti.
Pols Ņūmens ar filmu “Slap Shot” turpināja veiksmīgo sadarbību ar režisoru Džordžu Roju Hilu ,ar kuru uzņēma lielisko “Butch Cassidy and the Sundance Kid” (1969) un satriecošo “Sting” (1973) (“Oskars” par labāko filmu). Lai gan, iznākot filmai, to neviens slavas saulītē necēla, ar laiku tā iemantojusi kulta statusu, un zemākajās hokeja līgās Ziemeļamerikā šo filmu dēvē par bībeli. Iespējams, pati populārākā un slavenākā hokeja filma. Pols Ņūmens atzinis, ka nevienas filmas uzņemšanas laikā nav tik labi pavadījis laiku, un filmu dēvēja par savu mīļāko filmu ar savu līdzdalību. Filmai sekoja divi turpinājumi, par kuriem es negribu runāt. Nekad. Dzīvē.
Filma pieejama: Google Play, iTunes
“Goon” (2011)
“Goon” ir Kanādas producēta hokeja komēdija, grāmatas “Goon: The True Story of an Unlikely Journey into Minor League Hockey “ (2002) ekranizācija, kuras stāsts seko Bāru izsitējam Dagam Glatam (Šons Viljams Skots), kurš nejaušības dēļ tiek pieņemts zemākās līgas hokeja komandā par “hokeja policistu”, jo, kā izrādās, Dags ir sasodīti izturīgs un spējīgs kauslis uz ledus, lai gan pat slidošana viņam sagādā grūtības. Iemīlot savu jauno tēlu un nodarbošanos, ne pārāk gudrais, bet ārkārtīgi jaukais un naivais Dags ir pārlaimīgs, jo atradis vietu, kur iederas un jūtas piederīgs. Nekas viņam nesagādā tik lielu prieku kā kopības sajūta un iespēja sadot kādam pa muti, lai aizstāvētu savus komandas biedrus, jo sevišķi savu istabas biedru, talantīgo Ksavjē Lafleimu (Marks Andrē Grondins). Neticēsiet, bet “Amerikāņu pīrāga” Stiflers jeb Šons Viljams Skots ir tiešām lielisks galvenajā lomā. Filma ir pilna spīdošu, asprātīgu citātu un ainu, tā ir asiņaina, sulīgi rupja, bet tai piemīt laba un jauka gaisotne, lai arī cik tas jocīgi liktos. Dags patiesi ir jauks un šarmants tēls, kuram nākas just līdzi, un Skots to ļoti labi parāda kameras priekšā.
Līvs Šreibers filmas ļaunā tēla lomā arī ir lieliski pārliecinošs un perfekti iederējās hokeja policista tēlā. Patiesībā Šreibera atveidotais Ross “Boss” Rea tikai nosacīti ir ļaunais tēls, jo kopumā viņa tēla “ļaunums” ir labi attaisnots un saproti viņa motivāciju. To labi parāda arī mierīgā, bet spēcīgā aina filmā, kad Glats un Rea viens otru sastop bārā uz īsu, bet atklātu sarunu pirms abu episkās tikšanās laukumā. Forša, asprātīga, aizrautīga hokeja filma.
Filma pieejama: iTunes
“Mystery, Alaska” (1999)
Labi pazīstamā filmu režisora Džeja Rouča filma “Mystery, Alaska” ir stāsts par kādu izdomātu pilsētiņu Mistērija un pilsētas ārkārtīgi lielo mīlestību pret hokeju un vietējiem svētdienas hokeja mačiem, kas notiek uz dīķa, kad savā starpā spēles aizvada pilsētas hokeja komanda.
Austrālijas hokeja leģenda, īstais un vienīgas hokeja gladiators Rasels Krovs atveido pilsētiņas šerifu Džonu Bību, kurš vedīs komandu cīņā pret vareno Nacionālās hokeja līgas (NHL) komandu Ņujorkas “Rangers”. Šāda traka spēle notiks, jo bijušais pilsētas iedzīvotājs, tagad žurnālists Čārlzs (Henks Azarija), aprakstot pilsētas hokeja fenomenu žurnālā “Sports Illustrated”, min, ka uz Aļaskas ledus pilsētas hokeja komanda varētu stāties pretī jebkurai NHL komandai.
Filmas vadmotīvs, stāsta gaidas un kulminācija, protams, ir hokeja spēle pret “Rangers”. Bet filmai ir arī vairākas citas sižeta līnijas, vairums par attiecībām, mīlestību, uzticēšanos un vienmuļo dzīvi pilsētiņā, kur viss griežas ap ripas spēli. Bet tas viss kopā ar pašu hokeju, foršo aktieru ansambli un lielu daudzumu sniega veido simpātisku, vietām lādzīgi smieklīgu un baudāmu sporta filmu.
Filmā ir aina sniega tīrājamā mašīnā, kur pilsētiņas jaunais hokeja talants Stīvijs Vīks (Raiens Nortčots) kopā ar komandas trenera meitu tumšā vakarā tīra pilsētiņas piesnigušās ielas. Abi ir tuvu seksuālām izpriecām, bet puisim notiek priekšlaicīga ejakulācija. Pēc filmas noskatīšanās kinoteātrī 1999. gadā, 9–11 gadu vecumā ar brāli un draugu diskutējām, kas īsti notika šajā ainā, jo bijām nesaprašanā. Pēc rūpīgas diskusijas, saliekot kopā mūsu tā laika “zināšanas” par seksu, par dzīvi aukstajā klimatā, nospriedām, ka, meitenei ieliekot roku puiša biksēs, viņa sajuta dēles (jo, pēc mūsu domām, liela aukstuma laikā dēles tiek liktas ap to vietu, lai saglabātu siltumu), un tāpēc tajā brīdī viss beidzās starp viņiem, un nekas nenotika.
Šoreiz, noskatoties flmu, es beidzot sapratu, kas tur notika. Beidzot! Noteikti pastāstīšu arī brālim un draugam, jo man tāda aizdoma, ka viņi joprojām turpina likt dēles sev tur aukstajā laikā.
Filma pieejama: DVD
“Miracle” (2004) un “Of Miracles and Men” (2015)
Principā “Brīnums uz ledus” bija tik liels brīnums, ka par šo notikumu iesaku noskatīties ne tikai Gevina O’ Konora mākslas filmu “Miracle”, bet arī ESPN kanāla veidoto dokumentālo filmu “Of Miracles and Men”.
Abas filmas ir skaists, izzinošs, faktoloģisks ieskats, iespējams, visneticamākajā pelnrušķītes stāstā ne tikai hokeja, bet arī sporta vēsturē, kad no amerikāņu studentiem veidotā ASV izlase triumfēja 1980. gada Leikplesidas ziemas olimpiādas hokeja turnīrā, pa ceļam sensacionāli pārspējot visnoslīpētāko hokeja mašīnu hokeja vēsturē – PSRS hokeja izlasi.
Interesanti ir tas, ka ar šīm filmām skatītājam ir iespēja redzēt un uzzināt notikumus, aizkadrus no abām pusēm – gan ASV, gan PSRS. Mākslas filma “Miracle” būtībā ir parādīta tikai no amerikāņu puses, jo filmas centrālā persona ir treneris Herbs Bruks (spīdošs Kurts Rasels) un viņa stāsts. Tā veidota diezgan klasiskā Holivudas stilā ar kāpumiem un kritumiem, vietām apzināti emocionāli manipulējot ar skatītāju, bet šāda tipa filmām tas pieder pie lietas un dod sajūtu, ko gaidi no šādām filmām.
Pretēji “Of Miracles and Men” ir ļoti piezemēta, ārkārtīgi interesanti izstāstīta no padomju hokejistu puses, ar politiskā fona pieskaņu (“aukstais karš”, PSRS iebrukšana Afganistānā) un ļoti daudz interesantu, bagātīgu video materiālu un stāstiem no hokejistu, žurnālistu un citu to laiku piedzīvojušo personu puses. Interesanti ir arī vērot, kā tolaik vēl jaunais, bet talantīgais PSRS hokeja aizsargs Vjačeslavs Fetisovs pēc vairāk nekā 30 gadu pārtraukuma atgriežas Leikplesidas Olimpiādes hokeja hallē un ģērbtuvēs.
Īpašu interesi raisa fakts, ka šajā notikumā abās frontēs bijuši latvieši (ne pirmo reizi tā gadās). PSRS izlasi pārstāvēja mūsu “Latvijas hokeja svētbilde un tās rāmis” (Armands Puče, “Sarauj, Latvija”, 2000) Helmuts Balderis, kuru PSRS izlases galvenais treneris Viktors Tihonovs padarīja par vienu no galvenajiem grēkāžiem neveiksmīgajā olimpiādē. Bet arī ASV izlases rindās bija mūsējais – leģendārs ASV sporta ārsts, latvietis Visvaldis Nagobads. Kad pēc abu savstarpējās cīņas Helmuts pieslidoja pie Visvalža, lai atdotu cieņu, apsveiktu ar uzvaru un pārmītu kādu vārdu latviski, Visvaldis teicis, lai Helmuts slido prom, jo Tihonovs skatās un viņam tas nepatiks. Helmuts esot skaļi atbildējis: “Lai viņš iet dirst.” Jā, tāds, lūk, bija Helmuts. Ja ir interese, iesaku pameklēt intervijas ar Visvaldi Nagobadu. Tiešām interesants ieskats arī no viņa puses “Brīnumā uz ledus”.
Emocionāls, neticams stāsts, pildīts ar viltību, atjautību, ticību un gara spēku, kad kopīgiem spēkiem, ticot viens otram, vari lidot un sasniegt mērķus, kas nekad nebūtu likušies pa spēkam. Kā spēles pēdējās sekundēs pret PSRS izlasi skaļi jautā un pats sev atbild ASV komentētājs Als Maikls: “Do you believe in Miracles? Yes!”
“Miracle” pieejama: BluRay
“Of Miracles and Men” pieejama: BluRay
“The Cutting Edge” (1992)
Būtībā filmas atrašanās vieta topā ir atbilde uz hokeja fanu bļaušanu pēc sūdīgi aizvadīta čempionāta vai spēlēm par to, ka hokejisti der tikai daiļslidošanai. Filma atbild uz jautājumu – vai pēc sūdīgi aizvadīta turnīra hokejists var uzsākt veiksmīgu karjeru daiļslidošanā?
Jā, var!
“The Cutting Edge” ir klasisks, taisnvirziena stāsts ar viegliem sižeta pavērsieniem un lētu stāsta konfliktu. Kaislīgs hokeja entuziasts Dags (D.B. Svīnijs) nevar turpināt karjeru acs traumas dēļ, un nejaušības rezultātā, lai nopelnītu naudiņu, viņš kļūst par talantīgas, ekscentriskas, izlutinātas daiļslidotājas Keitas (Moira Kellija) partneri uz ledus. Kašķi, sviedru lāses uz ledus, raksturu sadursme, jaunības trakums, 90. gadu mūzika ar lielu daudzumu kino klišeju – tas viss ir filmā. Tehniskā ziņā filma ne ar ko neizceļas, bet kopumā ir pieklājīga sporta (bet noteikti vairāk daiļslidošanas, ne hokeja) filma ar labu devu enerģijas, naivuma, degsmes, protams, mīlestības sirdspukstiem, kur divi jauni cilvēki centīsies sasniegt olimpiskās virsotnes.
Filmu sarakstījis Tonijs Gilrojs, kas bija viņa pirmais darbs kā scenāristam. Vēlāk gan viņam izdevās sarakstīt un uzņemt arī ievērojami labākus darbus – visas “Jason Bourne” filmas, “Dolores Claiborne” (1995), “Nightcrawler” (2014), “Michael Clayton” (2007) u.c.
Filma pieejama: BluRay
“The Rocket” (2005)
Moriss “Raķete” Rišārs ir visu laiku slavenākais Kvebekas provinces hokejistiem un vispār viens no visu laiku izcilākajiem hokejistiem, kuri jebkad āvuši kājās hokeja slidu pāri. Filma “The Rocket” ir autobiogrāfisks stāsts par neatlaidīgu, klusu, talantīgu franču–kanādieti Morisu Rišāru (Rojs Dipuī), kurš Otrā pasaules kara laikā debitēja NHL komandā Monreālas “Canadiens” un slavu ieguva ne tikai ar savu fantastisko, aizrautīgo spēli, zibenīgo ātrumu un panākumiem hokeja laukumos, bet arī ar to, ka franciski runājošo kanādiešu provincēs Rišāram ir kulta statuss. Rišārs viņiem bijis kā atmodas nesējs, kurš ļāvis beidzot atmosties frankofonijas kustībai un beidzis ilgstošo francūžu pasivitāti anglofoniskajā Kanādā. Bet interesanti, ka pats Rišārs publiski noraidīja savu lomu kā kultūras un politisko pārmaiņu vēstnesim.
Filma ir romantizēts, bet veiksmīgs skatījums par tā laika hokeju, francūžu apspiestību, vīrišķību un Monreālas “Canadiens” slavas gadiem un Morisa Rišāra interesanto dzīves gājumu, kas bija smags un grūts. Bet, pateicoties spēcīgajam raksturam, smagam darbam un cīņai, Rišārs sasniedza noteikti daudz vairāk, nekā varēja sapņot, kad pirms hokejista karjeras vairākus gadus strādāja rūpnīcā par mašīnistu. Vizuāli filma ir ļoti labi uzņemta, izvēloties visnotaļ interesantu filtru un krāsu gammu, skaisti izmantojot ēnas, dekorācijas un māksliniecisko noformēju kopumā, kas labi iederējās, lai parādītu tā laika dzīvi Kanādā un hokeja spēli laukumā, kas patiesi bija ļoti baudāma uz ekrāna ar veiksmīgu montāžu un skaņu efektiem. Interesants fakts, ka filmā redzami arī vairāki slaveni tā laika aktīvie hokejisti, nelielās lomās atveidojot viņu leģendāros priekštečus hokeja laukumos.
Filma pieejama: BluRay
“Red Army” (2014)
Lai gan filma tematiski vietām ir līdzīga “Of Miracles and Men” un abās filmās ne tikai tiek daļēji izmantoti vieni un tie paši video materiāli, bet vietām arī individuālās intervijas ar padomju hokejistiem, šajā dokumentālajā filmā “Red Army”, kura debitēja Kannu kinofestivālā un kurai viens no producentiem ir leģendārais Verners Hercogs, galvenā sižeta un stāsta līnija ir par padomju hokeja izlases “lielisko piecnieku”*, draudzību, mīlestību pret spēli un perestroikas laiku, kad līdz ar padomju iekārtu arī padomju iedzīvotājiem, tostarp hokejistiem, mainījās domāšana, pasaules uztvere, alkas pēc pašnoteikšānās, būt savas dzīves un domu saimniekiem un pašiem lemt par savu likteni.
Filma ir izcils ieskats padomju sporta pasaulē, dzīvē armijas režīmā, necilvēcīgajās trenera Viktora Tihonova metodēs, alkās pēc brīvības, cieņas un drosmē stāties pretī komunistiskajai mašinērijai, kurai beigu beigās, lai arī kāds talants un zvaigzne esi bijis, tu esi un paliec tikai parasts izejmateriāls politisko mērķu sasniegšanai.
Filmas centrālā figūra ir padomju un pasaules hokeja leģenda, PSRS hokeja izlases bijušais kapteinis Vjačeslavs Fetisovs, kura drosmes, stājas, inteliģences dēļ daudziem padomju hokejistiem bija iespēja būt pionieriem, lauzt ceļu uz NHL un neparakstīties uz drastiskajiem noteikumiem ar padomju valdību, kad lielāko daļu hokejistu godīgi nopelnītās naudas saņēma partijas kase. Fascinējošs, emocionāls stāsts par sava aroda talantiem, par gribasspēku, par neatlaidīgu kaisli, par laikmeta iezīmēm, skarbo realitāti un briesmīgo valsti, tās iekārtu, kura, par laimi, neeksistē jau 30 gadus.
Ļoti savādi pēc šīs filmas noskatīšanās ir redzēt Vjačeslavu Fetisovu uz ledus kopā ar Vladimiru Putinu, Krievijas prezidenta masturbācijas šovā uz ledus.
*Lieliskais piecnieks:
Vladimirs Krutovs – Igors Larionovs – Sergejs Makarovs
Aleksejs Kasotonovs – Vjačeslavs Fetisovs
Filma pieejama: iTunes
“Youngblood” (1986)
Pirms austrālietis kāpa uz ledus, 80. gadu zvaigzne, smukulītis Robs Lovs kāpa uz ledus filmā “Youngblood”, kuras stāsts ir par Dīnu Jangbladu (Robs Lovs), čali no parastas fermeru ģimenes, kura sapnis ir izsisties hokeja pasaulē.
Filma ir pilna 80. gadu kino muļķību – naivs scenārijs, jēli dialogi, daudz kailu pēcpušu skatu, homoerotiska gaisotne starp varoņiem, nogribējušās sievietes, iespējams, pati dīvainākā jaunā spēlētāja iesvētīšana komandā (ar bārdas nazi noskujot kaunuma apmatojumu jaunajam spēlētājam), bet kopumā filma ir neslikts, muļķīgs prieks, ko skatīties lietainā dienā vai kad parādījies ārā pirmais ledus, esi nomaucies un pārrāvis krusteniskās saites un tagad nākas gulēt mājās kādu laiku pie televizora.
Filmā ir redzams arī jaunais hokejists Patriks Sveizijs, pirms pievērsās Bāru izsitēja karjerai, iespējams, sliktākajā–labākajā filmā “The Road House” (1989), un Kianu Rīvss, kurš attēlo krievu (ar krievu akcentu, ko būtībā viņš pielieto visās savas karjeras lomās, kur nepieciešams mainīt akcentu atveidotajam tēlam) hokejistu, pirms pievērsās hakeru pasaulei un krievu mafijas nogalināšanai.
Kā teiktu angliski – what’s not to like?
Filma pieejama: BluRay
“The Mighty Ducks” (1992)
Tops nebūtu pilnīgs, ja tajā nebūtu, iespējams, viena no divām populārākajām hokeja filmām – “The Mighty Ducks”. Turklāt būtu vēl dīvaināk atstāt ārpus topa filmu, kuras vārdā tika nosaukta un dibināta Nacionālās hokeja līgas komanda “Mighty Ducks” no Anaheimas. Par nosaukumu pārsteigums gan varētu arī nebūt, jo komandu dibināja Disneja studija (2006. gadā klubu gan pārdeva un tagad to dēvē par Anaheimas “Ducks”). Labi, ne par to šoreiz stāsts.
Filmas stāsts ir par augstprātīgu advokātu Gordonu Bombeju (Emilio Estevezs), kuram tiesa par braukšanu dzērumā kā sodu nozīmējusi sabiedriskos darbus – vietējā apgabala jauniešu hokeja komandas trenēšanu. Mīlestība pret hokeju Gordonam ir pagaisusi, mazie bērni viņam riebjas, bet, laikam ejot uz priekšu, viņš sevī atrod sen dusušo hokeja dzirksteli. Izrādās, ka uguns nebija nodzisusi, tikai apdzisusi. Stājoties pretī savam bērnības hokeja trenerim un bērnības komandai, kurā pats spēlēja, azarta, bērnu prieka un degsmes vadīts, Gordons atradīs to, ko sen meklējis, – savu īsto sirds darbu un aicinājumu – būt par hokeja treneri. Visas šīs lietas savijas aizrautīgā, brīžiem emocionālā bērnu filmā par sapņiem, par savu vietu pasaulē, par lidojumu, par kopā būšanu un prieku, ko rada skaistas lietas dzīvē.
“Quack, quack, quack”.
Filma pieejama: BluRay
“Sudden Death” (1995)
Piedzīvojis smagu psiholoģisko traumu, strādājot par ugunsdzēsēju, Darens Makkords (Žans Klods van Damme) strādā NHL komandas Pitsburgas “Penguins” mājas arēnā “Civic Arena” (tagad jau bijušajā) par ugunsdrošības uzraugu. Teroristiem NHL finālsērijas izšķirošās 7. spēles laikā saņemot par ķīlniekiem ASV viceprezidentu un citus cilvēkus, tostarp Darena meitu, filma parādīs, ka ar pēctraumatisku stresa sindromu iespējams tikt galā paša spēkiem, tikai jānogalina kaudze cilvēku un jāizglābj meita no nežēlīgu slepkavu rokām, kļūstot par nācijas varoni. Filma ir pilnīgs “Die Hard” klons, bet līdzās visiem komiskajiem notikumiem, klišejiskajiem ļaundariem un kompostkaudzes scenārijam tā ir jautri skatāma, ja to ne sekundi neuztver nopietni. Skaidrs, ka filmā ir arī hokejs, jo paralēli arēnā norisinās spēle, un būtībā filma tikpat cītīgi rāda notikumus uz laukuma kā ārpus tā. Neticēsiet, bet Beļģijas hokeja leģenda van Damme uz brīdi stājas “Penguins” komandas vārtos, veicot izšķirošu un izcilu ripas ķērienu ķērājcimdā. Vai tad kāds šaubījās? Ja Vladimirs Putins var mest pa 8 vārtiem spēlē, ar ko tad van Damme ir sliktāks?
Vai tad man vēl kas jāstāsta, lai jūs pierunātu filmu skatīties? Van Damme filmā kaujas ar sievieti, kas pārģērbusies par Pitsburgas “Penguins” talismanu – pingvīnu. Vai tad ar to jau nepietiek? Ak, deviņdesmitie!
Filma pieejama: BluRay
“Indian Horse” (2018)
Drūmāko un smagāko hokeja filmu atstāju beigām. “Indian Horse” ir Kanādas producēta filma, kas ir balstīta uz Ričarda Vagameses romāna ar tādu pašu nosaukumu. Filmas stāsts fokusējas uz indiāņu puiku vārdā Sauls, kurš agrā bērnībā nokļūst Kanādas internātskolu tīkla paspārnē, kas paredzētas pamatiedzīvotāju (indiāņu) bērniem. Laika gaitā Sauls atklāj sevī dabisku talantu un mīlestību pret hokeja spēli. Talantīgajam jaunietim hokejs ir kā izraušanās no drūmās, sāpīgo pārdzīvojumu vides, un, pateicoties hokejam, Sauls tiek pieņemts audžuģimenē. Filmas sižeta līnija, kas pavada Saulu visas dzīves garumā, ir Kanādas internātskolu tīkls indiāņu bērniem, kurš būtībā funkcionēja, lai sistemātiski pazemotu bērnus, liegtu viņiem komunicēt savā valodā, kopt savas tradīcijas un asimilētu rietumu kristīgajā sabiedrībā.
Skarba, bet īsta un patiesa filma par Kanādas dārgumu – hokeju – un par vienu no briesmīgākajām lappusēm Kanādas vēsturē, kad legāli bija atļauta indiāņu bērnu atņemšana ģimenēm un nosūtīšana uz šīm briesmīgajām internātskolām, kur bērni tika vardarbīgi iespaidoti, seksuāli izmantoti, pazemoti, kā rezultātā tūkstošiem bērnu mira un vēl vairāk dzīvju tika izpostītas, emocionāli un psiholoģiski sagrautas uz visiem laikiem. Tāpat arī Saula stāsts, kurš neiecietības, rasisma un bērnības traumatisko pārdzīvojumu dēļ pameta hokeju un dzīve pajuka pa vīlēm.
Filma, kuru ir vērts noskatīties kaut vai viena iemesla dēļ, lai mēs neaizmirstu par šādām lietām un nepieļautu zvērības, ko cilvēce bija pieļāvusi un akceptējusi kā normu. Pēdējo šāda tipa skolu Kanādā aizvēra vien 1996. gadā…
Filma pieejama: BluRay
“Ice Guardians” (2016)
Pirmā organizētā hokeja spēle iekštelpās notika 1875. gada 3. martā Monreālā, Kanādā. Spēle beidzās ar masu kautiņu starp spēlētājiem, iesaistoties arī skatītājiem. Līdz ar to var droši teikt, ka kaušanās hokeja laukumos ir bijusi no pašiem hokeja pirmsākumiem. Laika gaitā hokeja spēle ir ļoti mainījusies – gan pašas spēles ziņā, gan noteikumu ziņā, kuru izmaiņām dažkārt ir pat grūti izsekot, ja neesi ikdienas hokeja skatītājs. Šo izmaiņu dēļ kā izmirstoša suga spēlē ir palikuši hokeja policisti. Hokeja policista loma spēlē radās jau pirms vairākām desmitgadēm. NHL hokeja komandu sastāvos tie bijuši neatņemama sastāvdaļa, un tiem vienmēr bijusi ļoti būtiska loma komandas panākumu pamatā, ko parāda arī Breta Hārvija veidotā dokumentālā filma “Ice Guardians”. Filma ir satriecošs, izzinošs, informatīvs ieskats hokeja policistu ikdienā – kā viņi ieguva un pieņēma savas lomas, kāda ir hokeja policistu loma komandā, kāda bija viņu gatavošanās spēlēm, pretinieku analīze, viņu domas, vīzija, filozofija, ko bija nepieciešams darīt, lai komanda būtu kā viens kulaks un dzīvotu ar vienu domu un mērķi – uzvara laukumā.
Filmā piedalās vesela virkne leģendāru hokeja policistu, un ļoti interesanti bija klausīties viņu stāstos, kas bija viņu motivācija, kas viņiem bija jāziedo kopīga mērķa labā un ko viņiem nozīmēja iet laukumā un atdot savu dvēseli, upurēt savu ķermeni komandas un komandas biedru dēļ.
Filma, kas noteikti jāredz katram hokeja fanam, lai saprastu, cik ļoti hokeja policistu lomu novērtēja viņu komandas biedri, hokeja policistu cieņu un nerakstītos likumus starp viņiem, cik nepelnīti nežēlīgs skatījums uz viņiem bija no mediju puses, brīžiem arī no skatītājiem, uzskatot viņus par bezsmadzeņu radībām, kuriem nav vietas hokeja laukumā. Filma pildīta ar lieliskiem videomateriāliem, spožu montāžu, enerģiju, faktiem, analīzi, domām, savu redzējumu un daudz patiesām, dziļām emocijām, kas mani aizkustināja ne reizi vien un filmas beigās lika apraudāties.
Filma pieejama: DVD
Lai Latvijas hokeja izlasei veiksmīgs starts Pasaules čempionātā!
Sarauj, Latvija!