Saraksti

Varas spēlītes – 7 tematisko darbu izlase

Ja nu ir kaut kas, kas liek visai pasaulei turpināt griezties uz riņķi neprātīgā skrējienā, tad tā ir vara un nerimstošā cīņa par to. Pasaulei šobrīd turpinot piedzīvot īpaši nemierīgus un neparastus laikus, jautājums par to, kā rokās atrodas vara, ir kļuvis aktuālāks nekā jebkad, tāpēc šoreiz piedāvājam jums īpašu sarakstu ar 7 izciliem kino un TV darbiem, kas atspoguļo varas spēlītes dažādās vidēs un situācijās.

26.06.2020

Ja nu ir kaut kas, kas liek visai pasaulei turpināt griezties uz riņķi neprātīgā skrējienā, tad tā ir vara un nerimstošā cīņa par to – visdažādākajos ietekmes līmeņos. Pasaulei šobrīd turpinot piedzīvot īpaši nemierīgus un neparastus laikus, jautājums par to, kā rokās atrodas vara, ir kļuvis aktuālāks nekā jebkad, tāpēc šoreiz piedāvājam jums īpašu sarakstu ar 7 izciliem kino un TV darbiem, kas atspoguļo varas spēlītes dažādās vidēs un situācijās.

Visus sarakstā iekļautos darbus iespējams noskatīties “Latvijas Mobilā Telefona” viedtelevīzijā!

“Parazīts” (“Parasite”)

Parasite, Parazīts

Apbūrusi gan ASV kinoakadēmiķus, gan arī visas pasaules kino skatītājus (visu laiku pelnošākā Dienvidkorejas filma ar vairāk nekā 250 milj. ASV dolāru ienākumiem), filma-notikums “Parazīts” beidzot ierodas arī LMT Viedtelevīzijā, kur to varēs skatīt, pārskatīt, pētīt un izrunāt. Pēc vairākiem ne līdz galam veiksmīgiem mēģinājumiem iekarot pasaules skatītāju uzmanību režisors Džunho Bons to izdarīja ar šķietami korejisku, bet patiesībā universālu stāstu par to, kam tad patiesībā pieder vara — sabiedrības valdošajam slānim vai tiem, kas nodrošina tā eksistenci? Brīnišķīgi aktierdarbi savijas ar smalku, līdz sīkumiem pārdomātu scenāriju un savā vienkāršībā gandrīz nevainojamu filmas vizuālo risinājumu. Darbs, ko skatīt atkal, atkal un atkal, un, atšķirībā no citām “apbalvotajām” filmām, šī pārmaiņas pēc ir fantastiski izklaidējoša šī vārda visplašākajā nozīmē. Mēneša filma!


“Staļina nāve” (“The Death of Stalin”)

The Death of Stalin, Staļina nāve

Ņemot vērā to, kas šobrīd notiek pasaulē (ak, mammīt…), politiskās drāmas, komēdijas, parodijas un satīras ir ne tikai pieprasīts, bet pat plaukstošs žanrs — no “House of Cards” līdz “Veep”, visur un visi grib teikt savu vārdu par politisko situāciju. Un vislabāk tas izdodas skotu režisoram un scenāristam Armando Januči (“Veep”, “In the Loop”, “The Thick of It”), kurš spēj nopietno un bieži vien traģisko (savā stulbumā) parādīt tā, ka mēs teju vai gāžamies no krēsliem aiz smiekliem. Apbruņojies ar franču komiksu, kurš ir filmas pamatā, īstu britu melno humoru un fantastisku raksturlomu aktieru komandu, Januči filmā “Staļina nāve” piedāvā mums humora pilnu skatījumu uz tēmu, par kuru agrāk smieties atļāvās tikai drosmīgākie. Vai neprātīgākie.


“Silvio” (“Loro”)

Loro, Silvio

Spilgtā itāļu režisora Paolo Sorentīno darbi allaž ir bijuši mīlēti Latvijā gandrīz vai vienā līmenī ar Vudiju Alenu“Dižais skaistums”, “Jaunība”, “Jaunais pāvests” un arī citi režisora darbi ir atraduši atsaucību mūsu skatītāja dvēselē, būsim godīgi — visticamāk, sava neatkārtojamā itāļu šarma dēļ. Filma “Silvio” ir Sorentīno līdz šim vērienīgākais un arī smagnējākais eposs — dzimtenē iznācis divās daļās ar nosaukumu “Loro” (un gandrīz piecas stundas garš!), tas sašķēla ne tikai režisora fanus, bet visu Itālijas sabiedrību. Jo… ir balstīts uz skandalozā Itālijas ekspremjerministra Silvio Berluskoni dzīves, darbiem un nedarbiem. “Silvio” piedāvās šo stāstu mazāk biogrāfiskā, vairāk kinematogrāfiskā divarpus stundu skatījumā un ir obligāts režisora faniem — šokēs, pārsteigs un noteikti neatstās vienaldzīgus!


“Mans tēvs baņķieris”

Mans tēvs baņķieris

Dokumentālā filma-fenomens, kura savulaik pulcēja pašmāju dokfilmai šķietami neticamus cilvēku pūļus kinoteātros, ir mūsu mēneša pašmāju filma. Un viss tādēļ, ka filmas režisorei Ievai Ozoliņai izdevās atrast dziļi personīgu tēmu, kura rezonētu ar visplašākajām sabiedrības masām — mēs visi esam zaudējuši gan tuviniekus (kā nu kurš), gan arī naudu (cik nu kurš). Tieši tādēļ kaislību un intrigu pilnais stāsts par režisores tēvu, kādreizējo “Topbankas” prezidentu, kurš ar visu naudu nozudis un šķietami atradies Malaizijā, var tikt skatīts gan kā aizraujošs dokumentālais detektīvstāsts, gan kā spēcīga personīga drāma. Izvēle paliek skatītāja pusē.


“Jauns pāvests” (“The New Pope”)

Jauns pāvests, The New Pope

Vēl viens Paolo Sorentīno darbs šomēnes, bet tā nu ir sagadījies, ka šis mākslinieks pēdējā laikā ir bijis īpaši ražīgs. Kad izdzirdējām, ka Sorentīno gatavo seriālu, turklāt ar Džūdu Lovu (!) katoļu pāvesta (!!!) lomā, sajūsmai nebija gala — tiem, kas acumirklī neaizgāja ar sirdi. Un Sorentīno nelika vilties, jo gandrīz katra “Jaunā pāvesta” sērija bija audiovizuāls baudījums. Un nu ir klāt otrā sezona, kurā smaguma centrs ir nosvēries no Džūda Lovas atveidotā pāvesta Pija XIII uz ekrāna leģendas Džona Malkoviča atveidoto Jāni Pāvilu III. Baznīcas intrigas, politiskās mahinācijas un spēles nākamajā līmenī, kurā sajaukta reliģija, pirmatnējie grēki un, piemēram, Merilins Mensons un Šerona Stouna, kas seriālā atveido paši sevi. Izsmalcināta, noturēta skatāmviela.


“Pēctecība” (“Succession”)

Succession, Pēctecība

“Waystar Royco” ir milzīga globāla impērija ar neskaitāmiem atzariem medijos, apkalpošanas sfērā un citur. Taču aiz šķietami atturīgās un sterilās korporatīvās fasādes slēpjas impērijas īstie saimnieki, Roju ģimene, un tur nāk ārā visas cilvēkiem piemītošās īpašības, gan labās, gan (it īpaši) sliktās — citādi jau mēs šo neskatītos! Kad gribas ko pamatīgu, dramatisku, melni asprātīgu un reizē tādu, no kā nevar atrauties, talkā nāks jaunākais HBO veikums “Succession” — savā ziņā “Troņu spēles” mūsdienās (krustots ar “Dallasu” vai “Dinastiju”, vai… “Arrested Development”!), šis dramatiskais seriāls par kādas ietekmīgas ģimenes savstarpējiem konfliktiem un intrigām (un izcilu aktierspēli) vēlreiz definē to, ko mēs saucam par “lielisku TV”. Šobrīd pieejamas divas sezonas (20 sērijas), bet ar tām ir krietni, krietni par maz.


“”McDonalds” miljonu shēma” (“McMillions”)

McMillions, McDonalds miljonu shēma

Lielākoties filmās un seriālos FIB aģenti braši seko pa pēdām izbēgušiem noziedzniekiem, sērijveida slepkavām un citiem šausminošiem neliešiem. HBO dokumentālajā seriālā “McMillions” FIB aģenti iet pa pēdām sarežģītai daudzu cilvēku sazvērestībai, kuras mērķis ir… apkrāpt “McDonalds” “Monopola” loterijas rezultātus! Tāda ir tā “īstā dzīve”, bet skatīties teju interesantāk nekā “Mindhunter”, jo viss ir pasniegts spraigi, aizraujoši un ar humoru. Seriāla producents ir aktieris Marks Valbergs (arī seriālu “Entourage” un “Ballers” producents), kurš par tematu ir labi informēts — viņam ir pašam sava burgeru impērija. Skatieties, lai “McDonalds” apmeklējums vairs nekad nebūtu kā iepriekš!