Viedokļi

6 iemesli, kādēļ “Zvaigžņu ceļš” ir labāks nekā “Zvaigžņu kari”

Ļoti iespējams, ka nebūšu samelojis ja apgalvošu, ka “Zvaigžņu ceļa” franšīze nav diez ko populāra latviešu vidū. Tā vietā lietderīgāk būtu vismaz mēģināt ieviest vairāk skaidrības šajā tēmā un varbūt pat noskaidrot, kādēļ Amerikā šī franšīze laika gaitā ir izveidojusi tik lielus fanu pūļus, ka droši varētu konkurēt pat ar “Zvaigžņu kariem”!

22.07.2016

Ļoti iespējams, ka nebūšu samelojis, ja apgalvošu, ka “Zvaigžņu ceļa” franšīze nav diez ko populāra latviešu vidū. Iemesli tam varētu būt dažādi, un, visticamāk, pat nav vērts censties tos visus uzskaitīt. Tā vietā lietderīgāk būtu vismaz mēģināt ieviest vairāk skaidrības šajā tēmā un varbūt pat noskaidrot, kādēļ Amerikā šī franšīze laika gaitā ir izveidojusi tik lielus fanu pūļus (kurus mēdz dēvēt arī par “trekijiem”), ka droši varētu konkurēt pat ar “Zvaigžņu kariem”! Un dažās jomās džedaji pat ir uzveikti…

1. Vecums

“Zvaigžņu ceļa” franšīze eksistē ilgāk nekā “Zvaigžņu kari”, apsteidzot tos nedaudz vairāk kā par desmitgadi. Ja “A New Hope” kino ekrānos parādījās 1977. gadā, tad “Star Trek: The Original Series” TV ekrānos debitēja jau 1966. gadā. Un izrādās, ka Džordžs Lūkass savu kosmosa ziepeni vēl pat nebija sācis veidot, kad kanāls NBC pēc trim brīnišķīgām sezonām pārtrauca kuģa USS Enterprise ceļojumu. Protams, ne uz visiem laikiem, jo līdz pat “Zvaigžņu karu” sākumam savu mūžu paspēja izdzīvot arī animācijas seriāls “Star Trek: The Animated Series”, kurš lepni turpināja Kapteiņa Kērka un viņa apkalpes iesākto ceļu.

Star trek, Zvaigžņu ceļš

2. Kanons

Būtu riskanti apgalvot, ka “Zvaigžņu ceļa” kanons plešas tālāk nekā “Zvaigžņu kari”, jo kurš gan to vispār spēj izmērīt? Tomēr fakts ir tāds, ka “Zvaigžņu ceļa” kanona ietvaros ir daudz vairāk filmu un seriālu. Bet tikmēr ziņas par īstu dzīvo-notikumu (live-action) seriālu “Zvaigžņu karu” pasaulē gaidām vēl joprojām. Turklāt pat ar filmu sērijas pārstartēšanu (un šis termins pat pilnībā neatbilst esošajai situācijai) “Zvaigžņu ceļš” nekad nav tik vēsi atkratījis daļu no sava kanona, kā to nesen izdarīja “Zvaigžņu kari”.

3. Valoda

Šis ir visplašāk zināmais “Zvaigžņu ceļa” fakts, un es pat nebrīnītos, ja starp tā zinātājiem atrodas arī tie cilvēki, kuri ne reizi nav redzējuši pat jaunās filmas. Runa ir par pasaulē visplašāk lietoto mākslīgo valodu (nejaukt ar esperanto un tamlīdzīgajām), kura pirmo reizi parādījās 1979. gadā pašā pirmajā “Zvaigžņu ceļa” ekranizācijā “Star Trek: The Motion Picture”. Un tā ir neviena cita kā klingonu valoda! Lai arī cik nelietderīga nešķistu tās lietošana, joprojām pastāv ūbergīki, kuri šo valodu pārzina sarunvalodas līmenī. Par hatiešu valodu gan nevarētu teikt to pašu. Nemaz nerunājot par Zelēkli un R2D2 (un tagad arī BB-8), kuru teikto līdz šim nav atkoduši pat visīstākie “Zvaigžņu karu” fani.

Star trek, Zvaigžņu ceļš

4. Tehnoloģijas

Izrādās, ka klingonu valoda nav vienīgais izgudrojums, kas ir radies “Zvaigžņu ceļa” rezultātā. Sīkāk par šo var palasīt šeit, bet īsumā – tālajā 1973. gadā Martins Kūpers, vīrs, kurš Motorola paspārnē vadīja inženieru komandu, kura radīja pasaulē pirmo mobilo tālruni, šo lielisko ideju guva tieši pateicoties oriģinālajam “Zvaigžņu ceļa” seriālam. Tieši šis seriāls ir arī “vainojams” pie tā, ka dzima ideja par planšetdatoriem! Un tie pat nav vienīgie izgudrojumi, kas tiešā vai netiešā veidā ir atraduši savu ceļu līdz reālajai pasaulei (nedaudz sīkāk par tiem var palasīt šeit). Kā jau noteikti esat uzminējuši, “Zvaigžņu kari” joprojām nespēj dot atbildes triecienu – hologrammas ikdienas dzīvē, visticamāk, vēl kādu laiku neredzēsim un arī Nāves Zvaigznes projektu Baltais nams diemžēl ir noraidījis.

5. Multikulturālisms

Varbūt šī nav tik izplatīta problēma Latvijā, tomēr visu cieņu “Zvaigžņu ceļa” seriāla autoriem par uzdrīkstēšanos tālajos sešdesmitajos radīt vienu no pirmajiem TV seriāliem, kurā līdzās viens otram filmējās dažādu ādas krāsu pārstāvji. Arī “Zvaigžņu kari” vienmēr ir cienījuši dažādību, tomēr “Zvaigžņu ceļa” veidotāji bija pirmie. Turklāt “Zvaigžņu ceļš” uzvar arī LGBT kategorijā, jo, ticiet vai ne, bet ar tik tikko notikušo Hikaru Sulu izcelšanu no skapja “Zvaigžņu kari” vairs nevar būt pirmie, kuri uz lielā ekrāna būtu atveidojuši LGBT personāžu, pat ja to šogad izdarītu “Rogue One”. Un, ja vēlaties strīdēties pretī, minot visus vecās republikas LGBT varoņus, tad atcerieties, ka tās vairs ir tikai leģendas…

Star trek, Zvaigžņu ceļš

6. Vēstījums

Galvenās “Zvaigžņu karu” apspēlētās tēmas iekļauj ģimeni, bet visvairāk jau diktatoriju, kas diemžēl, pat ja nedaudz, bet joprojām pasaulē ir pastāvoša problēma. Šie temati ir ļoti labi līdz brīdim, kad saproti, ka “Zvaigžņu ceļa” sniegtie vēstījumi ir daudz jo daudz noderīgāki visai cilvēcei kopumā! Proti, oriģinālais seriāls bieži vien apspēlēja daudzas tā laika problēmas (un ar tām pašām cīnāmies joprojām), tai skaitā karš, rasisms, reliģija, cilvēktiesības u. tml. Pats galvenais seriāla veidotāja Džīna Rodenberija mērķis bija parādīt visai pasaulei to, kāda varētu izskatīties cilvēce, ja tā mācītos no pagātnes kļūdām un, vēl jo svarīgāk, ja uz pasaules tiktu izbeigta vardarbība. Tātad tieši tas, ko vēlamies mēs visi – mieru uz pasaules, ļaujot cilvēcei attīstīties un doties uz priekšu.

BONUSS – Tieši “Star Trek” oriģinālajā seriālā parādījās šī – visu laiku labākā cīņas aina, kāda jebkad ir bijusi ekranizēta.

Kura tad no abām franšīzēm beigās ir tā labākā? Atbilde ir  – neviena! “Zvaigžņu kari” un “Zvaigžņu ceļš” abas ir lieliskas franšīzes, un katrai no tām ir savi labumi. Lielākā daļa no mums pazīst tikai vienu no tām, un tajā neviens klingoniski nerunā. Tieši tādēļ iesaku ikvienam tuvāk iepazīties arī ar USS Enterprise apkalpi (jo tuvāk oriģinālam, jo labāk), jo arī viņi ir pelnījuši tādu pašu cieņu, kāda tiek izrādīta Skaivalkeru dzimtas kokam. Kā nekā, drīz uz lielajiem ekrāniem parādīsies “Star Trek Beyond”, bet jau nākamgad varēsim vērot Braiena Fullera sagādāto “Star Trek” seriālu. Un vismaz viens no šiem jums noteikti neliks vilties.