Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!
Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – nu pienākusi kārta pavērt durvis uz pilnīgi jaunām un fantastiskām pasaulēm kopā ar “Guardians of the Galaxy”!
Gads: 2014.
Režisors: Džeimss Gans
Lomās: Kriss Prats, Zoja Saldana, Deivs Bautista, Vins Dīzels, Bredlijs Kūpers
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 773 miljoni dolāru
Lielākā veiksme: “uz papīra” “Guardians of the Galaxy” izskatās kā rieksts, kuru pārkost varētu nebūt pa spēkam pat “Marvel”, kuriem filmas iznākšanas brīdī jau aiz muguras bija gana liela pieredze. Runājošs jenots, staigājošs, drusku runājošs koks? Tiešām? Bet tomēr notika gandrīz neticamais – filma izdevās, turklāt kā vēl! Džeimss Gans uzbūra krāšņu, krāsainu (šī ir viena no skaistākajām “Marvel” filmām, gandrīz ik kadram zaigojot spožās krāsās), asprātīgu joku un uzreiz iemīļojamu tēlu pilnu pasauli. Filmas lielākā veiksme neapšaubāmi slēpjas lieliskajā galvenās komandas izveidē – mēs tiekam iepazīstināti uzreiz ar visiem pieciem galvenajiem varoņiem, kuriem pieķerties ir vieglāk par vieglu, pat neskatoties uz to, ka viņi visi patiesībā ir noziedznieki. Tieši šīs absolūti greizās bandas dēļ līdzpārdzīvojums filmas kulminācijā ir milzīgs. Un, protams, būtu grēks nepieminēt filmas lielisko skaņu celiņu, kur ir sarindota viena pērle pēc otras.
Klupšanas akmens: diemžēl “Guardians of the Galaxy” gadījumā atkal nākas atgriezties pie “Marvel” filmu hroniskās problēmas – neizteiksmīgs ļaundaris. Ronans (starp citu, es filmas vidū sapratu, ka vispār neatceros, kā šo personāžu sauc) ir kārtējais riebeklis ar vēlmi iznīcināt, iznīcināt un vēlreiz iznīcināt, bet tam visam apakšā nav diez ko interesantas motivācijas. Daļēji, protams, te pie vainas ir fakts, ka galvenā uzmanība tomēr tiek veltīta pašiem “sargiem”, bet viņu personības ir tik spilgtas, ka to priekšā nobālēs ikviens (turklāt pa vidu vēl visam maisās Jondu un Nebula, un neaizmirsīsim arī par Tānosa cameo). Bet tāpat no ļaundariem gribētos sagaidīt ko vairāk. Un tas, kā viņi liek izskatīties Lī Peisam, pats par sevi jau ir noziegums (būtu labāk mācījušies no “The Hobbit” veidotājiem, kur Peiss ir vienkārši skaistuma etalons). Un, ja nedaudz par negatīvo, tad diemžēl jāpiemin arī filmas vietām savādi nejaukā izturēšanās pret Gamoru – vai tiešām Draksam viņa bija jānodēvē par “padauzu”? Tam nebija pilnīgi nekāda pamata (ir daudzi citi lamuvārdi, kas tur būtu iederējušies tikpat labi), it sevišķi, ja ņemam vērā, ka šis vārds krietni labāk piestāvētu Pīteram.
MVP (visvērtīgākais spēlētājs): lai gan šīs filmas gadījumā visvērtīgākā spēlētāja titulu ar mierīgu sirdi varētu piešķirt jebkuram no galvenās komandas, kaut kādai kārtībai ir jābūt, un tomēr ir jāizvēlas viens, kuru izcelt saulītē. Kārtējo reizi parādot filmas nekonvencionālo garu, šoreiz īpaša uzmanība jāpievērš jenotam vārdā Raķete un Bredlijam Kūperam, kurš ir šo tēlu ierunājis. Šī mazā, dusmu un aizvainojuma pilnā “atkritumu panda” sagādā daudz sirdi aizkustinošu brīžu – mēs uzreiz saprotam, ka šis tēls savā dzīvē ir pārdzīvojis daudz ciešanu un ka tieši tās ir radījušas viņa aso ārējo čaulu, kas ieplaisā tikai tad, kad viņš ir kopā ar savu labāko draugu. Viņa ceļojums, Raķetei filmas laikā kļūstot par īstu komandas spēlētāju, ir viens no interesantākajiem filmā.
Labāko joku top 3:
- Dejā ir spēks – pat tagad, piecus gadus pēc “Guardians of the Galaxy” iznākšanas, nevar neapbrīnot “Marvel” un Džeimsa Gana bezkaunīgo uzdrošināšanos filmas kulminācijas nokaitētāko brīdi pārtraukt ar… deju sacensību (jāatzīst gan, ka vienpusēju). “Then bring it down hard!”
- Metafora – valodas nianses mēdz būt ķēpīga lieta. Labi, ka Draksam tās nesagādā nekādas problēmas!
- Mākslas skola – Pīters Kvils, vēl uz Zemes būdams, skolas solā nav vis izklaidīgi blenzis tālumā, bet ir arī kaut ko iemācījies, tostarp nedaudz mākslas vēsturi. “If I had a blacklight, this place would look like a Jackson Pollock painting.”
Tora faktors*: klasiski 2 punkti! Šeit gan ir jānorāda, ka ir pieņemts valdes lēmums neskaitīt ainas, kurās ir redzams Drakss, jo krekla trūkums ir viņa modus operandi.
- 1 punkts par Ronana torsu – acīmredzot genocīds ir smags darbs, kas kārtīgi vingrina presīti
- 1 punkts par Pīteru Kvilu… oranžā dušā?
* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.
Pēctitru aina(s): arī “Guardians of the Galaxy” skatītājus atalgoja ar divām amizantām ainām:
- Pirmā pēctitru aina (kas gan knapi kvalificējas kā pēctitru, jo to no filmas šķir tikai viens ekrāna uzraksts, bet, nu, labi) ir, iespējams, viens no vispiemīlīgākajiem brīžiem visā MCU – mēs redzam, ka jaunais Grūts vārdu tiešā nozīmē plaukst un zeļ, turklāt ir īsts melomāns, priecīgi dancojot savā podiņā. Starp citu, kā pastāstīja Džeimss Gans, šis Grūts nav tas pats, kurš darbojās kopā ar komandu filmas gaitā, – mazais Grūts podiņā patiesībā esot lielā Grūta dēls (atvase?).
- Otrā pēctitru aina arī kalpo tikai un vienīgi kā joks (cerams, ka tā, nevis kā tīzeris turpmākajiem, vēl neizziņotajiem “Marvel” plāniem) – mēs atgriežamies Kolekcionāra telpu gruvešos un redzam, ka pats Kolekcionārs ir izdzīvojis Bezgalības akmens radītajā sprādzienā. Bet izdzīvojis, kā izrādās, ir vēl kāds – pīle Hovards. Pie tā arī paliksim.
Ietekme uz MCU: “Guardians of the Galaxy” pilnīgi un galīgi pierādīja, ka “Marvel” zina, ko dara, ja nu kādam ap šo brīdi vēl bija šaubas. Kā jau minēju, Galaktikas sargu komanda vēl plašāk, nekā to paveica “Tora” filmas, pavēra durvis uz pilnīgi jaunām un neprātīgām pasaulēm, kur iespējams, šķiet, ir jebkas. Filma arī nedaudz vairāk mums pastāstīja par MCU ūberļaundari Tānosu, kā arī, protams, uz spēles galdiņa ir nonācis vēl viens kauliņš jeb jau ceturtais Bezgalības akmens, kurš filmas beigās tiek nodots glabāšanai Novas impērijai.
Spilgtākais citāts: “We are Groot.”
Jau rīt atkal vienuviet pulcēsies visi “Marvel” galvenie darboņi filmā “Avengers: The Age of Ultron”!
Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”.