Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!
Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šoreiz palūkosimies, kas notika, kad visa lielā Atriebēju komanda sapulcējās vienuviet otrreiz filmā “Avengers: Age of Ultron”!
Gads: 2015.
Režisors: Džoss Vīdons
Lomās: Roberts Daunijs juniors, Kriss Hemsvorts, Marks Rafalo, Kriss Evanss, Skārleta Johansone
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 1,405 miljardi dolāru
Lielākā veiksme: “Avengers: Age of Ultron” bija jau otrā reize, kad dramatiski notikumi liek pulcēties pasaules spēcīgākajiem supervaroņiem, lai cīnītos pret ļaunumu. Kā jau kārtīgiem piedzīvojumiem pienākas, kādā brīdī saskanīgā komanda dramatiskos nolūkos tiek šķelta, bet tam nebūtu nekāda efekta, ja pirms tam mēs kārtīgi neizjustu komandas garu. Un tieši šī puse šajā “Atriebēju” stāstā ir visspēcīgākā – visvairāk prieka sagādā nevis spraigās darbības ainas, bet gan brīži, kad visi komandas biedri ir sapulcējušies kopā un vai nu vienkārši atpūšas un joko savā starpā, vai arī risina kādu problēmu. Skatītāji filmas ir iecienījuši tieši galveno varoņu dēļ, un redzēt, kā viņi savā starpā mijiedarbojas, ir tīrais prieks. Un nesaistīti ar iepriekšminēto – jāizceļ ir arī Džeimsa Speidera brīnišķīgā balss, jo to nedarīt būtu vienkārši noziegums.
Klupšanas akmens: MCU otrā fāze ir savdabīgu eksperimentu un uzdrošināšanās pilna – to var attiecināt uz gandrīz visām otrās fāzes filmām (“Thor: The Dark World” te ir vienīgais izņēmums), turklāt zīmīgi ir tas, ka šie eksperimenti izdodas. Stāstos un pieejā tēliem ir atrasts daudz jaunu vēsmu, tāpēc nedaudz sarūgtina, ka “Avengers: Age of Ultron” šķiet kā neliels, bet tomēr solis atpakaļ. Filma nebūt nav slikta, bet tā vairāk atgādina kaut ko no pirmās fāzes – te pietrūkst nedaudz bezkaunības, nedaudz izdomas. Vietām pat šķiet, ka varoņi nedaudz regresē uz kādām iepriekš iemiesotām tēlu versijām – piemēram, “Captain America: The Winter Soldier” mums parādīja lielisku Stīva un Natašas draudzību. Bet šajā filmā tā vietām ir atkal kļuvusi drusku stīva (pun not intended) – kāpēc Rodžerss pēkšņi Natašu konsekventi un distancējoši sauc par “Romanovu”? Kāpēc Nikam Fūrijam atkal ir acs pārsējs, nevis stilīgas saulenes? Šādi un citi sīkumi nedaudz atsvešina “Age of Ultron” no tobrīd uzņemtā “Marvel” kursa, un tas tomēr rada zināmu vilšanos.
MVP (visvērtīgākais spēlētājs): jau kopš pašas pirmās MCU filmas – “Iron Man” – Tonija Stārka piedzīvojumus un nedienas vienmēr ir pavadījusi Pola Betanija balss toņi J.A.R.V.I.S. veidolā. Septiņus gadus šādi niekojies, Betanijs (sev par lielu sarūgtinājumu, kā pats apgalvoja) šeit beidzot kārtīgi tika likts pie darba arī kameras priekšā, iemiesojot Džārvisa un Ultrona miksli, robotisko, bet gandrīz dievišķo Vīziju. Uzdevums “uz papīra” izklausās vieglāks, nekā tas ir īstenībā, jo, kā arī filmā saka Vīzija, viņš nav ne īsti Džārviss, ne Ultrons, pa druskai paņemot no katra, kaut ko aizņemoties no Stārka, plus vēl pašpikojot Tora stila izjūtu. Laimīgā kārtā Betanijs ar pienākumiem tiek galā spīdoši, radot acumirklī fascinējošu tēlu. “Ādažu čipsi”, yo!
Labāko joku top 3:
- Tikai vesera cienīgie – šī aina bija vienkārši neizbēgama – visi varoņi sacenšas, lai noskaidrotu, vai kādam būs pa spēkam pacelt Tora veseri. Tora dažu acumirkļu ilgā panika sejā, redzot, ka Stīvam veseri izdodas izkustināt, vien ir ko vērta.
- Modes un spēka vīzija – iepriekšminētais joks, protams, atmaksājas dubultā, beidzoties ainai, kurā tiek radīta un pirmoreiz sastapta Vīzija. Bet grēks būtu nepieminēt arī ainas pusceļā redzamo brīdi, kad Vīzija sev uzaudzē apmetni, kas ir tikpat stilīgs kā Tora.
- Ielu māksla – Tonija asā mēle nekur nav pazudusi arī šajā filmā. Uzzinot, ka Ultrons ir nogalinājis baronu Strakeru un uz sienas uzkrāsojis vārdu “Peace”, Tonijs nevar atturēties piebilst: “And he did a Banksy at the crime scene – just for us.”
Tora faktors*: nedaudz savādi 2,6 punkti!
- 0,1 par izhalkojušos Baneru, bet novērtējums zems, jo, ja tu kaut ko dari, tad dari kārtīgi – ieskaitot savas krūtežas demonstrēšanu
- 1 punkts par Banera reabilitēšanos, demonstrējot savas pēcdušas krūtis
- 1 kārtīgs punkts par Tora vannas priekiem
- 0,5 punkti par Vīzijas pirmajiem mirkļiem šajā pasaulē (puspunkts zaudēts, jo kaut kā dīvaini)
* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.
Pēctitru aina(s): “Avengers: Age of Ultron” ir ievērojama ar to, ka tai ir pilnīgi neievērojama un tikai viena pēctitru aina. Pēc galvenajiem titriem mēs satiekam MCU megaļaundari Tānosu, kuram viss acīmredzot ir līdz kaklam, tāpēc ir laiks lietu ņemt savās rokās. Mēs redzam viņu sagrābjam bruņu cimdu, kas liecina, ka nepatikšanas mūsu iemīļotajiem varoņiem ir par vienu soli tuvāk. Bet šeit jau atkal ir daži jautājumi par notikumu hronoloģiju un secību lielajā MCU pasaulē – “Infinity War” mēs vēlāk uzzināsim, ka Tānoss lika rūķim Eitrijam sev no jauna izveidot bruņu cimdu, ar kura palīdzību saturēt visu bezgalības akmeņu spēku.
Ietekme uz MCU: otrie Atriebēju piedzīvojumi mūs iepazīstina ar dažiem jauniem tēliem, kuri, protams, spēlēs svarīgu lomu turpmākajos stāstos. Vispirms jāmin jau daudzkārt minētā Vīzija – šis ne tikai ir spēcīgs un ne līdz galam vēl saprotams tēls, bet viņa pierē spoži zaigo viens no Bezgalības akmeņiem, kas Vīzijai radīs ne tās patīkamākās izklaides brīdī, kad uz Zemes ieradīsies Tānoss ar vēlmi savākt visus akmeņus vienuviet. Šeit arī iepazīstamies ar Elizabetes Olsenas Vandu Maksimovu – vienu no šķietami visspēcīgākajiem Atriebējiem, kuru vēlāk ar Vīziju saista kas vairāk par vienkāršu draudzību. “Avengers: Age of Ultron” arī turpina mums rādīt, ka Tonijs Stārks slīgst arvien dziļāk izmisīgās vēlmes pasargāt visu pasauli bezdibenī – cīņa par to, kā labāk to paveikt, uzņems pavisam kārtīgus apgriezienus jau drīz filmā “Captain America: Civil War”. Kā arī – filmas beigās Halks nošķiras no pārējās komandas, dodoties zilās tālēs. To, kur viņš savos neceļos nonāca, mēs vēlāk uzzinājām “Thor: Ragnarok” laikā.
Spilgtākais citāts: “You get hurt, hurt ’em back. You get killed… walk it off.”
Rīt tiksimies ar mazāko, bet supersparīgo supervaroni “Ant-Man”!
Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”.