Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!
Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – nu pienācis laiks vissīkākajam, bet nebūt ne vārgākajam varonim Skudrcilvēkam jeb “Ant-Man”!
Gads: 2015.
Režisors: Peitons Rīds
Lomās: Pols Rads, Maikls Duglass, Evandželīna Lilija, Korijs Stols, Bobijs Kanavale
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 519 miljoni dolāru
Lielākā veiksme: “Ant-Man” tapšanas vēsture ir viena no vissarežģītākajām un sāpīgākajām visā MCU (ja ne pat sarežģītākā un sāpīgākā), tāpēc filmas lielākā veiksme patiesībā vienkārši ir tā, ka tā beigu beigās ir izdevusies un ir ļoti simpātiska. Pēc trača ar Edgara Raita aiziešanu ne vienam vien, visticamāk, likās, ka galu galā te diez vai kas ievērības cienīgs vairs var sanākt. To, ko tieši Raits bija iecerējis, zina vien viņš un “Marvel”, bet Peitons Rīds, kurš bija nostādīts situācijā, kurā viņam zaudēt īsti nebija ko, prata patīkami pārsteigt, sagādājot vienu no sirsnīgākajām, savā ziņā pat piezemētākajām MCU filmām. Filma turklāt savos pamatos ir zādzību jeb heist filma, kas žanriski to padara diezgan unikālu “Marvel” kino pasaulē. Un jāuzteic filmas bieži vien ārkārtīgi oriģinālie vizuālie risinājumi un spēja pasmieties par to, ka Skudrcilvēks nudien ir pavisam maziņš – protams, ka viņam rotaļu vilciens sagādās pamatīgas nepatikšanas.
Klupšanas akmens: noteikti par lielu sarūgtinājumu “Marvel” Raita ēna tomēr krīt pāri šai filmai. “Ant-Man”, lai gan daudzviet izceļas ar izdomu un oriģinalitāti, citviet atkal ieslīgst paredzamības purvā, ko no Raita, visticamāk, mēs nebūtu saņēmuši. Un diemžēl kārtējo reizi liela daļa vainas ir jāuzņemas galvenajam ļaundarim. Korija Stola atveidotais Darens Kross ir kārtējais korporatīvais maniaks, zem kura ādas patiesībā slēpjas slepkavnieciski destruktīvs maniaks. Viņš daudz kliedz un bola acis, bet aizmirstas ātrāk par ātru. Pat it kā vienmēr lieliskais Stols, šķiet, nav līdz galam pārliecināts par to, ko dara un kā uzvesties šajā pasaulē.
MVP (visvērtīgākais spēlētājs): lai gan vērtīgākā spēlētāja godu varētu mierīgi sadalīt visu trīs galveno lomu atveidotāju starpā (Rada, Lilijas un Duglasa), šoreiz tas tomēr tiks piešķirts vienam no simpātiskākajiem comic relief tipa tēliem, kāds pēdējā laikā ir redzēts – Luisam, kuru ļoti piemīlīgi atveido Maikls Penja. Mazāk prasmīgās rokās šis tēls varētu kļūt ļoti kaitinošs ļoti ātri, bet Penja ar savu atbruņojošo smaidu liek smieties par Luisa stāstiem skaļā balsī. Turklāt mēs visi varētu daudz ko iemācīties no viņa entuziasma – pat situācijā, kad Luisu ir pametusi draudzene, viņa mamma ir nomirusi un tētis ir deportēts, viņš pamanās saskatīt kādu sudraba maliņu, jo, hei, viņš taču ir ticis pie busiņa!
Labāko joku top 3:
- Stāstītprasme – neviens nemāk tik labi un kodolīgi atstāstīt notikumus, kā to dara Luiss. Šoreiz pirmā vieta tiek piešķirta filmas beigu monologam, bet tikpat labi to var aizvietot arī ar pirmo lielisko atstāstu.
- The Cure – ainā, kas šķiet nākusi tieši no Edgara Raita melomāna prāta, “Siri” palīdzīgā balss sniedz lielisku muzikālo pavadījumu Skudrcilvēka cīņai pret ļaundari.
- R.I.P. Leo – vai atceraties, ko aisbergs izdarīja ar “Titāniku”? Jā, tas nogalināja Leonardo di Kaprio. Bet ne veco dāmu.
Tora faktors*: tikai 1 punkts, bet kvalitāte šoreiz pārtrumpo kvantitāti!
- 1 punkts par Skota acīmredzot cietumā uzkačātajiem muskuļiem
* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.
Pēctitru aina(s): “Ant-Man” veidotāji nolēma, ka dubults neplīst, tāpēc – divas pēctitru ainas:
- Pēc galvenajiem titriem mēs atkal satiekam Henku Pimu un viņa meitu Houpu – visas filmas laikā Houpa nemitīgi plijās virsū savam tēvam, lūdzot, lai viņš viņai ļauj uzvilkt Skudrcilvēka tērpu un paveikt ieplānoto. To, kāpēc Henks kategoriski atteicās to atļaut, mēs uzzinām filmas laikā, bet pēctitru aina mums parāda, ka beigu beigās viņš tomēr ir pielauzts un Houpas rokās nodod prototipu līdzīgam, bet nedaudz citādam tērpam – Lapsenei. Ar Houpu supervarones statusā mēs, protams, tiksimies nedaudz vēlāk filmā “Ant-Man and the Wasp”.
- Otrā pēctitru aina patiesībā, kā mēs uzzinājām vēlāk, ir tieši paņemta aina jau no nākamās MCU filmas “Captain America: Civil War”. Stīvs Rodžerss un Sems Vilsons ir atraduši Bakiju, bet situācija, kā varam noprast no viņu dialoga, nav diez ko spoža – jau šeit top absolūti skaidrs, ka Atriebēju komanda ir sašķēlusies un vairs nav uz vienu roku.
Ietekme uz MCU: “Ant-Man” ir viens no pašpietiekamākajiem stāstiem visā MCU – tas apzināti notiek diezgan noslēgtā vidē no pārējās supervaroņu pasaules. Henks Pims baidās saistīties ar Atriebējiem, jo uztraucas, ka viņa radītā tehnoloģija tādējādi nonāks ne tajās prātīgākajās rokās, tāpēc brīdī, kad Skots ierosina, ka viņiem derētu pasaukt palīgā Atriebējus, kuri ar tāda mēroga problēmām, kādas piemeklē galvenos varoņus šajā filmā, saskaras regulāri, Pims kategoriski atsakās to darīt. Tāpēc galu galā galvenais iespaids, ko šī filma atstāj uz MCU, ir vienkārši fakts, ka skatītāji tagad ir iepazīstināti ar Skudrcilvēku, ar kuru nākamā tikšanās reize nebūs jāgaida ilgi – kā zināms, Skots Lengs ir pārliecināts #teamCap. Un savā ziņā Skudrcilvēka subatomiskie piedzīvojumi skatītājus jau lēnām sāk sagatavot tām dīvainībām, kuras pieredzēsim kopā ar doktoru Streindžu.
Spilgtākais citāts: “Baskin-Robbins always finds out.”
Rīt sāksim MCU trešo fāzi un iedziļināsimies nopietnākajā komandas iekšējā konfliktā – “Captain America: Civil War”!
Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”.