Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!
Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – laiks ienirt citās un ļoti savādās dimensijās kopā ar “Doctor Strange”!
Gads: 2016.
Režisors: Skots Deriksons
Lomās: Benedikts Kamberbačs, Čuvitels Edžiofors, Reičela Makadamsa, Benedikts Vongs, Madss Mikelsens
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 678 miljoni dolāru
Lielākā veiksme: ja “Thor” un “Guardians of the Galaxy” varoņi un to klātbūtne galvenajos notikumos pavēra durvis uz vēl plašāko “Marvel” kino pasaules visumu, tad par “Doctor Strange” jāsaka, ka šī filma un arī pats Stīvens vienkārši izgāž ārā sienas. Skots Deriksons ir uzbūris pasauli, kurā iespējams, šķiet, ir praktiski viss – “Inception” stila manipulācijas ar laiku un telpu, burvestības, maģiski priekšmeti, nemirstība un kas tik vēl ne. Realitāte, kuru iepazīst Streindžs, ir nebeidzami fascinējoša un pārsteigumu pilna, jo nekad nevar zināt, kas sagaidīs aiz stūra. Tieši šis arī ir filmas galvenais trumpis – uzburtā vide, kas ir pilnīgi atšķirīga no tā, ko esam redzējuši MCU līdz šim.
Klupšanas akmens: visiem vairāk vai mazāk ir līdz kaklam supervaroņu izcelsmes stāsti – un brīžiem “Doctor Strange” laikā šķiet, ka tie ir līdz kaklam arī “Marvel”. Filma nereti neprātīgā tempā steidzas uz priekšu, lai varētu atķeksēt “obligātos” origin stāstu ķekšus un pabeigtu stāstu – bet nav īsti skaidrs, kāpēc tā. Lai pēc iespējas ātrāk varētu ķerties pie “īstās” lietas – Streindža ieinkorporēšanas jau esošajā MCU struktūrā? Kas to lai zina, bet steigas sajūta nepamet, un tā nenāk filmai par labu. Jāatzīst arī, ka “Doctor Strange” ir viens no tiem retajiem “Marvel” gadījumiem, kad galvenā varoņa lomas atveidotāja izvēle nešķiet triumfāla veiksme – Benedikts Kamberbačs lomā galīgi nav slikts, bet nedaudz garlaicīgs ir gan. Kamberbačs jau pirms filmas noskatīšanās likās kā “visdrošākā”, neriskantākā izvēle, un filma apliecina tikai to, ka savu darbu viņš veic profesionāli, bet tomēr tēlam viņa izpildījumā pietrūkst tā īpašā X faktora – reizēm Streindžs vienkārši šķiet kā nedaudz ar maģiju atšķaidīts Tonijs Stārks. Un jāpiebilst arī, ka veids, kā filma iznieko Maikls Stulbarga un Reičelas Makadamsas talantus, ir drūms.
MVP (visvērtīgākais spēlētājs): par spīti skandālam, kas izcēlās, “The Ancient One” lomu piešķirot Tildai Svintonei (jo viņa, protams, nav aziātu izcelsmes vīrietis, kas tradicionāli ir bijis veids, kā šis tēls ir atveidots komiksos), tieši viņas sniegumu filmā gribētos atzīt par visinteresantāko. Svintones “The Ancient One” tiešām rada pārliecību, ka šī būtne ir gandrīz bezgalīgi veca un pieredzējusi visu. Viņas neparastais balss tembrs un runas maniere, mīmika un plastika rada savāduma auru ap šo tēlu, kas liek viņai vienmēr būt visfascinējošākajai personai jebkurā telpā, kurā viņa atrodas. Un tas nu gan ir talants, kam vienkārši ir jābūt, jo to iemācīt neviens nevarēs.
Labāko joku top 3:
- Looney Tunes – nedaudz fiziskas komēdijas nekad nav nācis par ļaunu, un vienu no amizantākajām epizodēm visā filmā sagādā brīdis, kad Streindža un viņa apmetņa idejas par to, ko vislabāk vajadzētu darīt, atšķiras.
- Misters doktors – Streindža uzvārds tiešām ir savāds (haha), tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka tas sagādā nelielas grūtības arī filmas ļaundarim.
- Adele Vonga – joki par Streindžu nebūt nav vienīgā amizierēšanās par kāda personāža vārdu. Un, ja tā padomā, ar ko gan Vongs ir sliktāks par Adeli, Bejonsi, Aristoteli un Eminemu?
Tora faktors*: godam nopelnīts 1 punkts!
- 1 punkts par to, ka Benedikts kārtīgi atrāda savu torsu ainā, kad Streindžs ir nolēmis sakopties
* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.
Pēctitru aina(s): arī “Doctor Strange” sagādā dubultus priekus pēctitru ainu faniem:
- Vispirms mums tiek piedāvāts ieskats vēlāk gaidāmajos Tora jaunajos piedzīvojumos. Viņš ir ieradies pie doktora Streidža, kurš nav īsti mierā ar faktu, ka Tors ir uz Zemi atvedis Lokiju, kurš, protams, nav tā iecienītākā persona šajā apvidū. Uzzinām arī to, ka Tors vēlas atrast Odinu, kura atrašanās vieta ir zināma Streindžam. Pilnā apjomā visu šo epizodi redzēsim nedaudz vēlāk “Thor: Ragnarok”.
- Pašās filmas beigās mēs vēlreiz satiekam Edžiofora atveidoto Mordo, kurš, šķiet, sāk pārvērsties absolūtu fanātiķi un taisnības cīnītāju. Viņaprāt, visi jau ir sākuši pārāk daudz niekoties ar maģiju, kas nav pieņemami, tāpēc Mordo, kā var noprast, ir nolēmis doties no viena burvja pie nākamā, lai viņiem laupītu maģiskās spējas. Nākotne tad jau rādīs, vai šis stāsta pavediens vēl tiks šķetināts kādā turpmākā filmā ar Stīvena Streindža dalību, kā arī vai Mordo kā tēls būs kļuvis mazāk stūrains, nekā viņš ir šajā filmā.
Ietekme uz MCU: “Doctor Strange” mums un visai MCU parāda vēl viena Bezgalības akmens atrašanās vietu – tas ir ievietots Streindža izmantotajā Agamoto acī, ar kuras palīdzību Stīvens var manipulēt ar laiku un kas spēlēja vissvarīgāko lomu šīs filmas kulminācijā. Streindža spējas tīt laika pavedienus ap pirkstu īpašu nozīmi gūs arī “Avengers: Infinity War” – kā zinām, viņš izpētīja 14 000 605 dažādus iespējamos scenārijus, kā Atriebēji varētu mēģināt uzveikt Tānosu, bet veiksmīgs esot tikai viens (!) mēģinājums. Jādomā, ka tieši tas ir iemesls tam, kāpēc Streindžs vēlāk neapturēs Pītera Kvila dusmu izvirdumu…
Spilgtākais citāts: “Dormammu, I’ve come to bargain!”
Rīt atgriezīsimies kosmiskajos un muzikālajos piedzīvojumos, ko sagādā “Guardians of the Galaxy Vol.2”!
Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”, “Ant-Man”, “Captain America: Civil War”.