Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!
Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien atgriežamies kosmiski krāšņās delverībās kopā ar “Guardians of the Galaxy Vol. 2”!
Gads: 2017.
Režisors: Džeimss Gans
Lomās: Kriss Prats, Zoja Saldana, Deivs Bautista, Vins Dīzels, Bredlijs Kūpers
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 864 miljoni dolāru
Lielākā veiksme: Galaktikas savādākie sargi ir atpakaļ, un šeit katru no viņiem sagaida diezgan nopietna emocionālā problēma, kas ir katra tēla galvenais virzītājspēks stāstā. Un tieši tas ir viens no filmas lielākajiem plusiem – šeit kaut kādu makgafinu loma ir minimāla, dzīšanās pēc kādiem objektiem nav centrālā misija. Tā vietā sižeta darbību uz priekšu virza mūsu varoņu pārdzīvojumi, prieki, sāpes un kas tik vēl ne. Jenots Raķete vēl joprojām jūtas visu atgrūsts, tāpēc ar katru brīdi kļūst arvien lecīgāks, kas sagādā problēmas visiem. Pīters vēlas atrast savu tēvu un atgūt ģimeni, nesaprotot, ka patiesībā jau ir to atradis. Gamora un Nebula villojas savā starpā, jo aizvainojums un sāpes, kas nodarītas bērnībā, ir ārkārtīgi smagas. Drakss atgūst prieku par dzīvi un nodibina jaunas draudzības saites. Pat mazais Grūts neiztiek bez pārdzīvojumiem, kad viņu apceļ nolaupītāji. Šie emocionālie kalni un lejas ir visa pamatā, liekot līdzpārdzīvojumam būt krietni lielākam. Un varbūt arī tā ir, ka zem mazā Grūta iekļaušanas šajā stāstā slēpjas prasti ciniska “Marvel” vēlme nopelnīt naudas kalnus, pārdodot mantiņas, bet, tā kā mazais Grūts ir absolūts piemīlīguma kalngals, lai jau viņiem tiek, nemaz nav žēl. UN šīs filmas skaņu celiņš ir, iespējams, pat labāks nekā pirmās – “Fleetwood Mac” “The Chain” kā centrālais motīvs vien ir ko vērta.
Klupšanas akmens: sadalot galveno varoņu stāstus atsevišķos emocionālos ceļojumos (kas gan visi, protams, ir savā starpā saistīti), neizbēgami kādam tiks kaut kas vairāk nekā kādam citam. Piemēram, varētu vēlēties nedaudz vairāk laika Gamoras un Nebulas stāsta pusei, kas brīžiem šķiet nedaudz sasteigta. Nedaudz savādi arī šķiet tas, ka filma, kurai jau tā ir ārkārtīgi daudz stāsta pavedienu, ko ritināt uz priekšu, ļoti daudz laika velta diviem ne visai interesantiem tēliem – “Teizerfeisam”, kura vārda joki ātri vien zaudē asprātību, kuras jau tā tur nebija diez ko daudz, kā arī Kraglinam, Jondu galvenajam rokaspuisim ar labsirdīgu sirdi (vai otrajā gadījumā tas būtu tikai tāpēc, ka Kraglinu atveido Džeimsa Gana brālis Šons?). Filma ir arī nedaudz pārsātināta ar ļaundariem, no kuriem ne visi ir ļoti aizraujoši. Kurta Rasela Ego ir ļoti savāds un beigās par negaidīti sātaniski bezsirdīgs, kārtīgi attaisnojot galvenā riebekļa statusu. Bet Elizabetes Debiki vadītā “Sovereign” tauta ir it kā daudzsološa, bet čiks vien sanāk. Arī Jondu banda pēc dumpja ātri vien kļūst apnicīga, kas gan sagādā papildjautrību, kad Jondu un Raķete viņus eleganti novāc vienu pa vienam. Visbeidzot – šajā filmā brīžiem ļoti mulsināja Drakss, kurš, šķiet, katrā ainā kādā brīdī sāk histēriski smieties.
MVP (visvērtīgākais spēlētājs): šoreiz vērtīgākā spēlētāja godu gribētos atdot Krisam Pratam, kura Pīters Kvils ir filmas emocionālāko pārdzīvojumu epicentrā. Viņa stāsta pavērsieni ir no sirds izjusti un līdz kaulam sāpīgi – Kvils patiesībā ir vienkāršs zēns, kurš ilgojas pēc ģimenes. Prats liek skatītiem just līdzi katram Pītera pārdzīvojumam – gan sākotnējam aizvainojumam pret Ego, kurš nebija ieradies pakaļ Pīteram pēc viņa mātes nāves, gan piedošanai un priekam par to, ka beidzot ir atradies viņa tēvs, gan arī ellīgajām dusmām, uzzinot, ka tieši Ego bija vainojams Pītera mammas nāvē. Prata spoži mirdzošajās acīs ir nolasāma visa emociju gamma, liekot viņa stāstam kļūt par vienu no pārdzīvojumiem bagātākajiem visā MCU.
Labāko joku top 3 – šoreiz totāla mazā Grūta extravaganza, bet neko te nevar darīt, viņš ir pārāk mīlīgs, bet, kā redzam, arī ar skarbo pusi:
- Mazais Grūts steidz palīgā – šajā ainā ir viss. Vispirms sirdi plosošs skats ar sagrautu un apbižotu mazo Grūtu, tad viņa vēlme palīdzēt nelaimē nonākušajiem draugiem, sekojot viņu neizprotamajām instrukcijām, lieliska atsauce uz Raķetes savādo apsēstību ar mākslīgām ķermeņa daļām, Grūta skaidrojums, kāpēc viņam nepatīk cepures, un kā kronis visam pa virsu – pilnīgi baiss brīdis, kad Grūts ierodas ar nogrieztu pirkstu (un, nē, tas nav paņemts no Jondu nogriezto pirkstu krājumiem, jo tādu nav).
- Nespied pogu – instrukcijām sekot līdzi nav viegli. Kurš gan no mums nav kādreiz apjucis, kad jāatceras vairāk par diviem soļiem?
- Laiks dančiem – par sevi nepārliecināts cilvēks nekad neatļausies vienu no filmas lielākajām un spilgtākajām kaujām a) izmantot kā filmas sākuma titru ainu un b) to vispār atstāt kadra fonā, priekšplānā atstājot mazu dejojošu koku “Electric Light Orchestra” dziesmas”Mr. Blue Sky” pavadījumā. Džeimsam Ganam pietiek bezkaunības to izdarīt, un mums par to ir tikai un vienīgi prieks.
Tora faktors*: solīdi kosmiski 2 punkti!
- 1 punkts par Pītera Kvila torsu, pārģērbjot kreklu pēc lielā kaujas trača
- 1 punkts par Jondu… bordelī?
* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.
Pēctitru aina(s): šajā ziņā “Guardians of the Galaxy Vol. 2” pacentās kā vēl neviens, piedāvājot veselas 5 (!) pēctitru ainas:
- Pirmajā ainā atkal sastopam Kraglinu, kurš mācās, kā kontrolēt no Jondu mantoto bultu, kuru kontrolē ar svilpošanas palīdzību. Protams, katrs iesākums ir grūts, un Kraglinam tas beidzas ar to, ka izdodas bultu iecirst tieši Draksam kaklā.
- Otrajā ainā atkal sastopam Silvestru Stalloni, kurš sapulcina pats savu savādnieku komandu, kurā ietilpst Mišela Jo, Vings Reimss un Mailijas Sairusas ieskaņots robots – šī kompānija ir oriģinālie Galaktikas sargi no komiksiem! To, vai viņus vēl kādreiz sastapsim vai arī tas ir bijis tikai mazs nieciņš, ar ko iepriecināt komiksu fanus šajā filmā, rādīs laiks.
- Trešajā ainā atgriežamies pie zeltītās “Sovereign” tautas, kuras priesteriene, izmisuma vadīta, ir izveidojusi jaunu un potenciālu draudu Galaktikas sargiem – Ādamu. Komiksos Ādams esot ārkārtīgi spēcīga kosmiskā būtne, kas reiz pat ir sakāvusi Tānosu. “Infinity War” gan nesniedza nevienu mājienu, ka Ādams varētu vēlāk kaut kā tikt iesaistīts Tānosa baisās rīcības vēršanai par labu.
- Pirmspēdējā pēctitru ainā mēs esam atpakaļ Galaktikas sargu kuģī un redzam, ka mazais Grūts nu jau ir izaudzis par pusaudzi Grūtu, ar kura audzināšanu iet… grūti. Kā jau tīnim pienākas, Grūtu interesē tikai videospēles un vīpsnāšana par pieaugušo norādījumiem. Neinteresē – savas istabas sakārtošana.
- Visbeidzot pēdējā ainā mēs satiekam filmā jau uz īsu brīdi redzēto Stenu Lī, kura ierastais cameo šoreiz turpinās pašās filmas beigās. Citplanētieši, kuri klausījās Lī stāstu, šķiet, ir nogarlaikojušies, bet Lī azotē vēl būtu daudz interesantu piedzīvojumu, ar kuriem padalīties. Šī aina noteikti pielej eļļu teorijai, ka patiesībā visās filmās redzamie Stena Lī cameo visi patiesībā ir viens un tas pats personāžs.
Ietekme uz MCU: patiesībā jāsaka, ka šīs filmas globālā ietekme ir diezgan minimāla! Potenciāli nopietnākās sekas MCU varētu būt jau pieminētā Ādama radīšana (bet tas arī, visticamāk, ir sižeta pavērsiens, ko gaidīt tikai pēc “Endgame”), bet visādi citādi šis ir ļoti pašpietiekams stāsts. Bet tā nebūt nav slikta lieta – Galaktikas sargiem šeit ir tik daudz savu problēmu, ar kurām tikt galā, ka iepīt vēl citas nepatikšanas būtu krietni par daudz. Bet jau pēc dažām filmām, protams, mūsu sargi gan nonāks pavisam tiešā saskarsmē ar visu pārējo “Marvel” kino pasauli, kad “Infinity War” uz viņu kuģa priekšējā stikla uzkritīs mums labi zināmais pērkondievs…
Spilgtākais citāts: “I’m Mary Poppins, y’all!”
Rīt būs pienākusi kārta pirmajai MCU Zirnekļcilvēka solofilmai “Spider-Man: Homecoming”!
Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”, “Ant-Man”, “Captain America: Civil War”, “Doctor Strange”.