Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!
Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien teiksim ardievas pusei mūsu iemīļoto varoņu filmā “Avengers: Infinity War”!
Gads: 2018.
Režisori: Entonijs Ruso, Džo Ruso
Lomās: Roberts Daunijs juniors, Kriss Hemsvorts, Marks Rafalo, Kriss Evanss, Skārleta Johansone
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 2,048 miljardi dolāru
Lielākā veiksme: nav jau tā, ka šī bija pirmā reize, kad “Marvel” kino pasaulē notika daudzskaitlīga varoņu apvienošanās vienā filmā – to jau bijām pieredzējuši iepriekšējās “Atriebēju” filmās (un “Captain America: Civil War”, ko varam neoficiāli uzskatīt par “Avengers 2,5”). Bet vēl nekad iepriekš tas nebija noticis šādā mērogā – “Avengers: Infinity War” sastopam gandrīz visus līdz šim iepazītos varoņus (no lieliem vārdiem šo raundu izlaiž tikai Skudrcilvēks un Vanagacs), turklāt filma vēl paspēj iepazīstināt ar dažiem jauniem. Džo un Entonijam Ruso bija jāspēj salīmēt kopā visus skatītāju mīluļus vienotā veselumā, liekot reizi par visām reizēm saprast, ka gan Kapteinis Amerika, gan doktors Streindžs, gan Galaktikas sargi apdzīvo vienu Visumu, kuram nu draud tādas briesmas, kādas vēl nebija pieredzētas. Apsveicami ir tas, ka lielākā vai mazākā mērā katram tiek atrasta sava vieta, savs brīdis, kad paspīdēt, turklāt visas šaha figūras tiek sakārtotas spēcīgā, interesantā stāstā, kas turklāt beigās pamanās nošokēt visu pasauli, izdarot to, ko supervaroņu filmu noslēgumos redzēt gadās ļoti reti – “Avengers: Infinity War” labie varoņi zaudē. Un tādas skudriņas, kādas pārskrien pāri mugurai, Toram, Raķetei un Grūtam ierodoties uz Zemes “Atriebēju” muzikālās tēmas pavadījumā, lai sadotu Tānosam pa mizu, šķiet, vēl nebija pieredzētas visa MCU laikā.
Klupšanas akmens: “Infinity War” gadījumā galvenais klupšanas akmens nav pat īsti atrodams filmā, tas vairāk ir piederīgs mūsu reālajai pasaulei, kuru apdzīvojam mēs, skatītāji. Lai cik šokējošas arī pirmajā skatīšanās reizē būtu likušās “Bezgalības kara” pēdējās 10 minūtes, redzot pusi iemīļoto varoņu burtiski izkūpam gaisā, nenoliedzami ir tas, ka laika gaitā šoka spēks pierimst, kad atceramies, ka, visticamāk, visi šie varoņi nākamajos “Atriebējos” kaut kādā veidā tiks atdzīvināti, jo, kā labi zinām, ļoti daudziem no tiem pēc tam ir gaidāmi jauni solopiedzīvojumi jau izziņotās filmās. Bet, neskatoties uz šo korporatīvo mērķu radīto trūkumu, ir vērts atcerēties, ka filmas varoņi paši nezina, ka viss vēlāk izdosies – viņu pārdzīvojumi ir reāli. Turklāt galvenais tāpat ir ceļš, nevis galamērķis vien.
MVP (visvērtīgākais spēlētājs): Džošu Brolinu “Bezgalības karā” gaidīja diezgan nepateicīgs uzdevums – iemiesot visu ļaundaru ļaundari, kura klātbūtne un ļaunie plāni tika “tīzoti” MCU jau kopš pirmās “Atriebēju” filmas, bet kurš tomēr visu iepriekšējo filmu laikā nekādu dižo iespaidu nebija paspējis atstāt (sak, ko tad te vispār baidīties no kaut kāda violeta mērgļa, kurš to vien dara, kā sēž uz sava lielā krēsla un sūta citus darīt savus netīros darbus, kuri neizbēgami izgāžas). Bet Brolins un “Infinity War” patīkami pārsteidza šajā ziņā – tieši Tānoss ir filmas centrālais tēls, filmai galvenokārt koncentrējoties uz viņa darbiem un nedarbiem, un piedzīvoto. Tānoss turklāt ir fascinējoši sarežģīts ļaundaris, kurš nedara ļaunas lietas tikai tāpēc, ka viņam tā gribas, – nav nekāds brīnums, ka daudziem viņa plāns šķiet samērā racionāls (tāds tas, protams, nav, ja tajā iedziļinās kārtīgāk, bet šāds skarbs altruisms ir vismaz interesantas sarunas vērts). Vēl nekad viens knipis nav izdarījis tik daudz ļaunuma – nav nekāds brīnums, ka filmas beigās fani, sagaidot tradicionālu uzrakstu par to, ka filmas galvenais varonis/varoņi atgriezīsies kādā nākamajā piedzīvojumā, šaušalās ieelsās, redzot, ka “Infinity War” sola tieši Tānosa atgriešanos…
Labāko joku top 3 (vispār jau te vajadzētu vismaz top 10 – viens no “Infinity War” pārsteigumiem bija tas, cik ļoti smieklīga tā bija):
- Filozofiski jautājumi – brīdis, kad Galaktikas sargi sastapa Toniju Stārku, noteikti attaisnoja visas uz to liktās cerības, izrādoties tieši tik absurds, kādam tam vajadzētu būt. Šī divu minūšu garā aina ir pārpilna ar brīnišķīgi asprātīgiem mirkļiem, kurus visus nevar pat uzskaitīt (“Die, blanket of death!”, “What, am I supposed to say “Jesus”?”, “Yeah, that’s on Earth, dipshit”), tāpēc saite ir uz visu ainu, bet tās top moments nešaubīgi ir Draksa dziļi filozofiskais jautājums: “Why is Gamora?”
- Manieres ir svarīgas – Stīvs Rodžerss dzīvē ir pieredzējis daudz, tāpēc nav nekāds brīnums, ka brīdī, kad viņš cīņas karstumā tiek iepazīstināts ar staigājošu un runājošu koku, Kapteinis Amerika nezaudē pieklājību, uz Grūta klasisko “I am Groot” pieklājīgi atbildot ar “I am Steve Rogers.” Bonuspunkti Toram par ļoti garāmejošo toni, kādā viņš Stīvu iepazīstina ar savu draugu “Koku” (“By the way, this is my friend, Tree.”).
- “Reality check” – arī Tora sastapšanās ar Galaktikas sargiem bija amizantu mirkļu pārpilna, jo īpaši Pītera Kvila tūlītējā greizsirdība pret Toru un viņa iespaidīgo fizisko formu. Draksa komentārs “He’s not a dude. You’re a dude. This is a man. A handsome, muscular man.”, Pītera žoklis uz grīdas, jaunais Tora raksturojums “It’s like a pirate had a baby with an angel” – šajā ainā ir viss. Turklāt pavisam drīz arī Raķete tiks pie jauna vārda – tas, ka viņš ļauj Toram sevi saukt par “Rabbit”, apliecina, ka šo tēlu starpā valda īsta cieņa un draudzība.
Tora faktors*: kad jāglābj Visums un puse tās iedzīvotāju, nav laika daudz staigāt apkārt bez krekla, tāpēc šoreiz tikai 1 punkts!
- 1 punkts par Brūsu Baneru, kurš ne tikai ir atgriezies uz Zemes, bet, kā jau ierasts pēc halkošanas, to ir izdarījis bez krekla
* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.
Pēctitru aina(s): šoreiz tikai viena (ierastās “pustitru” ainas vietā šoreiz redzējām tikai filmas nosaukumu, kas, vēlreiz uzplēšot tikko uzplēstās rētas, izkvēpēja gaisā tāpat kā tik daudzi no varoņiem)! Pašās titru beigās sastopam kādu MCU ļoti svarīgu tēlu, kuru filmas gaitā satikuši vēl nebijām – jau no pirmajiem balss toņiem uzreiz ir skaidrs, ka uzzināsim, ko Tānosa plānu sakarā plāno iesākt Niks Fjūrijs. Kā izrādās, gan viņš, gan Marija Hila Tānosa rīkotajā loterijā abi ir izvilkuši īsās lozes – abi izzūd nebūtībā, bet Niks, kā jau apņēmīgam un daudzpieredzējušam aģentam pienākas, vēl paspēj kosmosa dzīlēs raidīt pēdējo palīgā saucienu. Peidžeris viņam izkrīt no rokām, bet Nika pirksts bija gana veikls – uz ekrāna iemirgojas Kapteines Mārvelas logo! Bet ar viņu iepazīsimies nedaudz vēlāk.
Ietekme uz MCU: ņemot vērā, ka Tānosam izdevās īstenot savu plānu, filmas ietekme uz MCU ir diezgan pamatīga – kā nekā plāna rezultātā ir izzudusi puse Visuma dzīvo radību, tostarp ļoti liela daļa no Atriebējiem un pārējiem supervaronīgajiem kolēģiem – arī tādi fanu mīluļi kā T’Čalla (kad putekļos pārvērtās viņš, nevis Okoije, kā to noteikti daudzi gaidīja, patiešām radās sajūta, ka “shit just got real”), Star-Lord, doktors Streindžs un Zirnekļcilvēks. Izdzīvojušie tikmēr pārdzīvo dažādas šoka pakāpes, turklāt dažus no pārējiem šķir veselas galaktikas (Tonijs Stārks ir palicis uz Titānas ar Nebulu kā vienīgo sabiedroto). Zīmīgs un, visticamāk, nākotnē izšķirošs būs fakts, ka Tānosa knipi pārdzīvoja visi oriģinālie Atriebēji – Tonijs, Stīvs, Brūss, Nataša, Tors un Klints. Jau pavisam drīz uzzināsim, kā (domājams, ka par “vai” šeit šaubu nav) viņiem izdosies atrast to vienu vienīgo no doktora Streindža 14 000 605 pārbaudītajiem scenārijiem, kurā Tānoss beigu beigās tiek sakauts…
Spilgtākais citāts: “You should have gone for the head.”
Rīt atgriezīsimies pie viena no varoņiem, kurš šo raundu izlaida, – Skudrcilvēka otrie piedzīvojumi, kuros viņam piebiedrojas tikpat ņipra (ja vēl ņiprāka) kolēģe filmā “Ant-Man & the Wasp”!
Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”, “Ant-Man”, “Captain America: Civil War”, “Doctor Strange”, “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, “Spider-Man: Homecoming”, “Thor: Ragnarok”, “Black Panther”.