Viedokļi

Ceļš uz “Endgame”, 20. daļa – “Ant-Man and the Wasp”

Lai gaidāmo svinīgo notikumu - Avengers: Endgame - padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām Marvel kinopasaules iepriekšējām filmām - šodien iepazīstam jaunu izmēros mazu, bet spējās un garā stipru supervaroni filmā "Ant-Man and the Wasp"!

22.04.2019

Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!

Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien iepazīstam vēl vienu izmēros mazu, bet spējās un garā stipru supervaroni filmā “Ant-Man and the Wasp”!

Ant-Man and the Wasp, Skudrcilvēks un Lapsene

Gads: 2018.
Režisors: Peitons Rīds
Lomās: Pols Rads, Evandželīna Lilija, Maikls Penja, Maikls Duglass, Mišela Faifere
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 623 miljoni dolāru

Lielākā veiksme: būt pirmajiem, kam jāseko pēc tik grandioziem notikumiem, kādus pieredzējām iepriekšējā filmā “Avengers: Infinity War”, nekad nav viegli. Bet režisors Peitons Rīds un viņa komanda ar “Ant-Man and the Wasp” no izaicinājuma nenobijās un droši iet pa savu ceļu, stāstot savu brīžiem miniatūru izmēru, brīžiem gigantisku stāstu. Kā zinām, Skudrcilvēks “Bezgalības karu” izlaida – tika pieminēts, ka viņš nepiedalījās notikumos tāpēc, ka bija noslēdzis vienošanos ar varasiestādēm par soda izciešanu mājas aresta formā. Kā nu viņam ar to gāja, to mēs uzzinām šīs filmas laikā. Un neaizmirsīsim arī ļoti svarīgu faktu, ka šī ir pirmā “Marvel” kino pasaules filma, kuras nosaukumā ir atvēlēta vieta arī konkrētai supervaronei – šo godu izpelnījās Evandželīnas Lilijas apņēmīgā Houpa van Daina jeb Lapsene (diezgan jau drūmi, protams, ka šādam pussasniegumam vajadzēja veselas 20 filmas un 10 gadus, bet jāpriecājas arī par mazumiņu).

Klupšanas akmens: “Skudrcilvēkam un Lapsenei” ir veseli pieci scenārija autori, ko diemžēl filmas laikā var just, jo tieši pats stāsts ir filmas vājākā vieta. Sižets ir pārlieku samudžināts, filmas pirmajām divām trešdaļām maisoties un putrojoties no vienas vietas uz nākamo, iepazīstinot ar arvien jauniem tēliem, kuru motivācijas un stāsti mainās, šķiet, ik pēc 10 minūtēm. Filma tādu īstu enerģiju iegūst tikai pēdējā trešdaļā, kad sākas kārtīga pakaļdzīšanās un spēlēm ar Skudrcilvēka un Lapsenes mainīgajiem izmēriem tiek dota pilna vaļa. Mīnusu ailē arī šīs filmas gadījumā diemžēl ir jāieraksta ļaundari – “uz papīra” “Ghost” stāsts ir aizkustinošs un interesants, bet filmā tas tomēr līdz galam nenostrādā. Bet otrā plāna ļaundari nav gana spilgti, lai kompensētu kārtīga antagonista trūkumu. Daļēji, protams, tas ir izskaidrojams ar to, ka filmas galvenā problēma šoreiz nav kādu ļaunu plānu radīta – šeit centrā ir Henka Pima centieni atrast un glābt sievu no kvantu pasaules, kas neatstāj tik daudz vietas, kur izpausties, vēl kādiem riebekļiem.

Ant-Man and the Wasp, Skudrcilvēks un Lapsene

MVP (visvērtīgākais spēlētājs): šī, protams, ir jau otrā reize, kad uzkavējamies Maikla Duglasa atveidotā Henka Pima sabiedrībā, bet “Skudrcilvēkā un Lapsenē” viņš ir kļuvis par krietni aktīvāku līdzdalībnieku stāsta darbībā, esot kas vairāk par dzīves sarūgtinātu un sapīkušu opi. Fakts, ka Skots iepriekšējos “Skudrcilvēka” piedzīvojumos pierādīja, ka no kvantu pasaules ir iespējams tikt laukā sveikam un veselam, liek Henkam saņemties un atjaunot centienus atgūt savu sievu (kuru atveido vienmēr brīnišķīgā Mišela Faifere). Maikls Duglass, līdzīgi kā vēl viens vecmeistars Roberts Redfords to darīja pirms viņa filmā “Captain America: Winter Soldier”, lieliski izbauda komiksfilmu brīžiem absurdās realitātes. Turklāt kad mēs pēdējoreiz redzējām septiņdesmitgadīgu kungu supervaroņa lomā?

Labāko joku top 3:

  1. Rutīna ir svarīga – filmas sākumā Skots Lengs ir jau gandrīz izcietis sev piespriesto sodu – divus gadus ilgu mājas arestu –, un nu vairs viņam ir atlicis pārdzīvot tikai trīs dienas, lai tiktu brīvībā. Pēdējais solis, protams, ir tas grūtākais, tāpēc svarīgi ir atrast izklaidējošas nodarbes, ar kuru palīdzību nosist laiku.
  2. Skolas gadu nostalģija – lai atgūtu oriģinālo Skudrcilvēka kostīmu, Skots un Houpa dodas uz skolu pie Skota meitas, kura tērpu ir nejauši paņēmusi līdzi. Par nelaimi Skotam, bet par lielu uzjautrinājumu mums, Skota jaunais tērps ir vēl līdz galam neizstrādāts prototips, kura izmēra regulators īsti nestrādā, kā rezultātā Skots uz brīdi iestrēgst aptuveni otrās klases skolēna izmēros, kas brīžiem izskatās diezgan… baisi.
  3. Patiesības serums – Skudrcilvēka filmu gadījumā būtu grēks neiekļaut kādu no Skota labākā čoma Luisa nu jau leģendārajiem atstāstiem. “Ant-Man and the Wasp” šo joku paceļ nākamajā līmenī, šoreiz iesaistot visus stāsta galvenos dalībniekus, tostarp Polu Radu un Evandželīnu Liliju.

Ant-Man and the Wasp, Skudrcilvēks un Lapsene

Tora faktors*: 1 diezgan klasisks punkts!

  • 1 punkts par Skotu Lengu, kurš ir nolēmis relaksēties, pamirkstot vannā

* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.

Pēctitru aina(s): šoreiz atgriežamies pie vecajām labajām divām:

  • to, ka “Ant-Man and the Wasp” notikumi risinās aptuveni paralēli vai pirms “Avengers: Infinity War” varam noprast jau diezgan ātri, bet tieši filmas pirmā pēctitru aina notikumu hronoloģiju liek saprast precīzi – Pimu ģimene (atkal pilnā sastāvā) kopā ar Skotu turpina kvantu pasaules un tās sniegto iespēju zinātnisku izpēti. Taču pēkšņi, Skotam eksperimenta laikā atrodoties kvantu pasaulē, šķietami pārtrūkst sakari ar “virszemi”. Izrādās gan, ka vaina nav sakaros – vaina ir tajā, ka visi trīs sarunas biedri otrā galā ir izkūpējuši zilā gaisā…
  • otrā “Ant-Man and the Wasp” pēctitru aina ir viena no negaidīti absurdi smieklīgākajām un baisākajām visā MCU – kamēr Visums, zaudējot pusi tā iedzīvotāju, ir sabrucis un haoss, šķiet, pārņem visus un ikvienu, Skota izmēru skudra tikai turpina vālēt bungas nonstopā…

Ietekme uz MCU: filmas beigās Skots Lengs pagaidām paliek iestrēdzis kvantu valstībā, taču, kā jau zinām no “Endgame” treileriem, viņš no turienes izkļūs ārā un pievienosies saviem biedriem turpmākajās cīņās, kur viņam, visticamāk, būs ļoti svarīga loma (neaizmirsīsim, ka pie Atriebējiem viņš ierodas tajā pašā busiņā, ar kuru tika veikti kvantu pasaules eksperimenti). Kā nekā viena no populārākajām teorijām par “Endgame” atrisinājumu un Tānosa sakaušanu ir ideja, ka tieši kvantu pasaule un tās noslēpumi var kļūt izšķiroši zudušās puspasaules atgūšanā. Bet to, kā tad tur viss būs, uzzināsim jau pavisam drīz!

Spilgtākais citāts: “What does the FBI even stand for? Forever Bothering Individuals?”

Rīt pirmoreiz satiksim MCU, iespējams, visspēcīgāko varoni pirmajā sievietes supervarones solofilmā – “Captain Marvel”!

Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”, “Ant-Man”, “Captain America: Civil War”, “Doctor Strange”, “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, “Spider-Man: Homecoming”, “Thor: Ragnarok”, “Black Panther”, “Avengers: Infinity War”.