Viedokļi

Ceļš uz “Endgame”, 4. daļa – “Thor”

Lai gaidāmo svinīgo notikumu - Avengers: Endgame - padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām Marvel kinopasaules iepriekšējām filmām - šodien mūs gaida pirmā tikšanās ar Odindēlu - Thor!

06.04.2019

Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!

Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien mūs gaida pirmā tikšanās ar Odindēlu – “Thor”!

Thor, Tors

Gads: 2011.
Režisors: Kenets Brana
Lomās: Kriss Hemsvorts, Natālija Portmane, Toms Hidlstons, Entonijs Hopkinss, Stellans Skarsgards
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 449 miljoni dolāru

Lielākā veiksme: “Thor” bija pirmā “Marvel” filma, kas pavēra plašāk MCU pasaules apvāršņus, iepazīstinot skatītājus ar vēl drosmīgākiem konceptiem, nekā bijām pieraduši redzēt pirmajās trijās filmās. Ja “Iron Man” un “The Incredible Hulk” pamatā tomēr vairāk vai mazāk bija tehnoloģijas un zinātniski eksperimenti, “Thor” gadījumā skatītājiem nācās noticēt tam, ka Tonijs Stārks un Brūss Baners var eksistēt visumā, kurā sastopama ir arī maģija, dievišķas būtnes un savādas pasaules. Laimīgā kārtā Kenetam Brana veiksmīgi izdevās Tora apdzīvoto visumu savienot ar mums tik ierasto Zemi – ainām Asgardā piemīt teatrāla, šekspīriska noskaņa, par kuru filma veiksmīgi atļaujas pajokot, galvenajam varonim nonākot uz Zemes. Un pie lielākajām veiksmēm noteikti jāpieskaita “Marvel” uzdrošināšanās galvenās lomas filmā uzticēt pilnīgi nezināmām vienībām – Krisam Hemsvortam un Tomam Hidlstonam.

Klupšanas akmens: mūsu galvenajam varonim filmas laikā ir jāpiedzīvo pamatīgas pārmaiņas, no izlutināta, iedomīga un neapdomīga karstgalvja pārtopot par racionālu, nesavtīgu un prātīgu nākotnes valdnieku. Un, lai cik aizraujoši arī būtu Tora nemaģiskie piedzīvojumi uz Zemes, tā īsti līdz galam noticēt tam, ka viņš krasi mainās un iemācās pazemību divu dienu laikā, nav viegli. Sajūta, ka stāsts ir nedaudz sasteigts, pavada arī Tora attiecības ar Natālijas Portmanes Džeinu – nav, protams, teikts, ka tā nu bija absolūtā mūža mīlestība abiem (it sevišķi, ja atceramies, ka abi vēlāk klusi aizkadrā ir izšķīrušies – pametuši viens otru, ja ticam Tora teiktajam “Thor: Ragnarok”), bet pat tādai sirsnībai, kādu vērojam uz ekrāna, tomēr būtu vajadzējis nedaudz vairāk par pāris dienām.

Thor, Tors

MVP (visvērtīgākais spēlētājs): tā kā par šo tēmu nāksies “Marvel” kontekstā žēloties vēl vairākkārt, ar dubultlielu atzinību šajā filmā ir jānovērtē Toma Hidlstona sasniegtais galvenā ļaundara Lokija lomā. Lokijs ir, iespējams, lieliskākais ļaundaris visā “Marvel” kinopasaulē, un nav nekāds brīnums, ka tieši ar viņu mēs sastapsimies vēl vairākkārt. Lokija lieliskums slēpjas ne tikai Hidlstona prasmīgajā sniegumā, bet arī faktā, ka viņš ir kārtīgi attīstīts ļaundaris, kuram sirds pamatos slēpjas kārtīgs aizvainojums, kuru tīri cilvēcīgi ir viegli saprast (to, ka tas liek kalt plānus, kā nozlaupēt visus tuvākos, vairs nav tik viegli saprast, bet, nu, jāatzīst arī, ka tas ir Lokija garā). “Thor” gandrīz ir tikpat ļoti Lokija filma kā paša nomināli galvenā varoņa stāsts – reta parādība šajā kino visumā.

Labāko joku top 3:

  1. Toram nav izpratnes par zooloģiju – viena no filmas veiksmēm, kā jau minēju iepriekš, ir galveno lomu atveidotāju izvēle, tostarp Hemsvorta – ne visi spētu ar akmenscietu sejas izteiksmi pilnā nopietnībā ierasties zooveikalā un pieprasīt, lai viņam tiek sagādāts suns vai kaķis, ar ko jāt pakaļ veserim.
  2. Toram nav izpratnes arī par Zemes paražām – Tora ainas uz Zemes, kur pērkona dievs ar saviem karaliski augstprātīgajiem ieradumiem sēj vieglu haosu, sagādā daudz amizantu mirkļu, kas filmai ļauj pasmaidīt pašai par sevi. Aina ēstuvē tam ir lielisks piemērs.
  3. Aģentiem nav viegla dzīve – cik daudz var paveikt ar pavisam nelielu, bet asprātīgu repliku! (“Is that one of Stark’s?” – “I don’t know. Guy never tells me anything.”) Aģenta Kolsona “man viss ir līdz kaklam” intonācija un sejas izteiksme ne tikai sagādā mazu, bet atmiņā paliekošu brīdi viņa tēlam, bet arī smalkā, neuzkrītošā veidā vērpj pavedienus, kas savstarpēji saista augošo “Marvel” pasauli. Un šī nelielā ainiņa krasi kontrastē ar samāksloto un samocīto veidu, kā mēs šajā filmā tiekam iepazīstināti ar Džeremija Renera “Hawkeye”.

Thor, Tors

Tora faktors*: beidzot esam nonākuši pie paša kategorijas vaininieka! Un savā filmā vismaz šajā jomā Tors neļauj spīdēt nevienam citam – lai gan iegūts tikai 1 punkts, toties kārtīgs un pamatīgs! Ledus milži no uzskaitījuma tiek izslēgti, jo viņiem kreklu nav vispār.

  • 1 punkts par minūti ilgstošo ainu, kurā Tors defilē apkārt bez krekla

* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.

Pēctitru aina(s): “Thor” vienīgā pēctitru aina ir viena no savādākajām visā MCU – bet tāda kļūst tikai tad, kad ir zināmi turpmāko filmu notikumi. Ainā mēs atkal satiekam Semjuela L. Džeksona Niku Fūriju, kurš šoreiz ir ieradies apspriest superslepenus plānus ar Stellana Skarsgarda atveidoto Ēriku. Bet tad atklājas, ka Ēriku šķietami kontrolē Lokijs, kuru, protams, pašas filmas beigās redzējām iekrītam Visuma bezgalīgajās dzīlēs. Savādu šo ainu padara tas, ka notikumu attīstība filmā “Avengers”, kur Lokijs atkal ir galvenais ļaundaris, būtībā ignorē šo ainu – filmas sākumā mēs redzam, ka Lokijs pārņem savā kontrolē Ēriku, bet tas pilnīgi noteikti notiek hronoloģiski pēc “Thor” pēctitru ainas. Sanāk neliela putrošanās, kas gan pierāda, ka arī “Marvel” vadītāji ir tikai cilvēki, kuri arī ne vienmēr spēj visu izplānot perfekti un uzreiz.

Ietekme uz MCU: kā jau minēju iepriekš, “Thor” bija pirmais “Marvel” mēģinājums pavērt pasaules vārtus plašāk, un tas nenoliedzami izdevās. Ja skatītāji būtu atraidījuši Toru un viņa maģiskās izdarības, kas to lai zina, vai “Marvel” būtu pieticis drosmes eksperimentēt ar “Guardians of the Galaxy”, kas pasaules vārtus ne tikai papletīs vēl plašāk, bet paņems tos un vienkārši izspārdīs ārā. Turklāt “Thor” mēs sastopam “Marvel” lieliskāko ļaundari Lokiju, kura mahinācijām un izdarībām būs tālejošas sekas ne tikai filmās, kurās viņš ir redzams pats, bet arī ietekmēs notikumu attīstību kopumā.

Spilgtākais citāts: “Whosoever holds this hammer, if he be worthy, shall possess the power of Thor.”

Rīt mūs gaida tikšanās ar visklasiskāko no amerikāņu vērtībām – “Captain America: The First Avenger”!

Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”.