Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi vairāk nekā desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – atrisinājums baisajai cīņai ar līdz šim trakāko ļaundari Tānosu filmā “Avengers: Endgame” (“Kino Kulta” pirmizrādes – jau 24. aprīlī)!
Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien kārta jau trešajiem Tonija Stārka solopiedzīvojumiem filmā “Iron Man 3”!
Gads: 2013.
Režisors: Šeins Bleks
Lomās: Roberts Daunijs juniors, Gvineta Paltrova, Dons Čīdls, Gajs Pīrss, Rebeka Hola
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 1,215 miljardi dolāru
Lielākā veiksme: pēc “The Avengers” gandrīz prātam neaptveramajiem (vismaz tobrīd) panākumiem kārdinājums visas nākamās solofilmas piestūķēt pilnas ar jauniegūtajiem draugiem noteikti bija liels, tāpēc ļoti apsveicams un patīkams ir Bleka un komandas lēmums Toniju atstāt vienu kā pirkstu cīnāmies pret kārtējo ļaunumu (viņa ierastos kompanjonus, protams, neskaitot). Filma prātīgi izvairās no pārlieku biežām atsaucēm uz iepriekš notikušo, tā viltīgi nemiedz skatītājiem ar aci ik uz stūra (“Vai sapratāt, par ko te bija runa?”). Tā vietā ir pieņems lēmums notikumus iepriekšējā filmā Tonijam atcerēties nevis kā brīnišķīgi pavadītu laiku, veicot varoņdarbus ar jaunajiem čomiem, bet gan kā nopietnu psiholoģisko traumu, kuras radītajām bailēm un nedrošībai Tonijā būs tālejošas sekas arī turpmāk (čau, Ultron!). Bet tas viss tiek pasniegts Bleka līdz asarām asprātīgu joku pārpilna scenārija mērcē, tā ka vienu var teikt droši – ar Toniju nekad nebūs garlaicīgi.
Klupšanas akmens: lai gan Šeins Bleks iedvesa patīkami bezkaunīgas un jestras vēsmas jau tā amizantu repliku piesātinātajā Tonija Stārka pasaulē, arī viņam un otram scenārija autoram Drū Pīrsam neizdevās izvairīties no “Marvel” tik tradicionālā trūkuma – neizteiksmīga ļaundara. Lai gan sižeta pavērsiens par Mandarīna patieso identitāti bija viens no izdomas bagātākajiem brīžiem visā MCU, tas nāca ar ne tik patīkamu blakusefektu. Galvenā riebekļa pienākumus tajā brīdī absolūti uzņemoties Gaja Pīrsa atveidotajam Aldričam Kilianam, stāsta ļaundaru puse sāka slīgt klišejās, no kurām bija tik ļoti centusies izvairīties. Ja kāds zina, ko tieši Kilians gribēja panākt ar saviem plāniem (ja neskaita tādus abstraktus konceptus kā “vara” un “ietekme”), dodiet, lūdzu, ziņu.
MVP (visvērtīgākais spēlētājs): viens no filmas neapšaubāmajiem sasniegumiem ir fakts, ka mūsdienu spoileru kārajā laikmetā “Mandarīna” patieso izcelsmi skatītāji (vismaz noteikti tie, kuri paspēja filmu noskatīties pirmizrādes nedēļas nogalē) uzzināja tikai tad, kad jau atradās kino zālē. Šis ir viens no lieliskākajiem sižeta pavērsieniem visā MCU, kas, lai gan saniknoja daudzus fanus pūristus, sagādāja jautrus brīžus visiem pārējiem. Ārkārtīgi liels nopelns tajā, ka cilvēki sēdēja kinoteātru krēslos, saliekušies no smiekliem, protams, bija sera Bena Kingslija meistarīgajam sniegumam brīdī, kad uzzinām, ka Mandarīns patiesībā ir caurkritis aktieris narkomāns Trevors Slaterijs.
Labāko joku top 3:
- “I’m an acTOR” – aina, kurā mēs sastopam skatuves meistaru Trevoru nezaudē ne nieka no savas asprātības arī, kad, skatoties filmu atkārtoti, pārsteiguma efekts jau ir garām.
- Tēvišķas jūtas – pārgudru bērneļu tēli nereti mēdz katastrofāli sabojāt filmas ar savu klātbūtni, bet “Iron Man 3” izvairās no šīm lamatām – Tonijs metas uz vienu roku ar gados jauno Hārliju, ar kuru viņam izveidojas īpaša saikne, kas gan neliedz puišeli atstāt ceļa vidū, pašam Tonijam aizbraucot prom.
- Darba tirgū nevienam neiet viegli – ne visi labākie un asprātīgākie joki nāk tieši no Tonija asās mēles. Reizēm amizantus brīžus var sagādāt pat trešā plāna spēlētāji – piemēram, sargs, kurš nav sajūsmā par saviem darba devējiem.
Tora faktors*: iegūti ne pārāk izteiksmīgi, bet pieklājīgi 2,5 punkti!
- 0,5 punkti par Tonija “pamirkšķini un tu to palaidīsi garām” brīdi bez krekla, ar kuru viņš sveic 21. gadsimta ierašanos pēc jautri pavadītas naksniņas ar Maiju Hansenu.
- 1 punkts par īstā Mandarīna Aldriča Kiliana tetovējumiem, kas zaigo visās ogļu krāsās
- 1 punkts par Toniju, kurš operācijā atvadās no nāvējošā šrapneļa
* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.
Pēctitru aina(s): šoreiz tikai viena, bet, līdzīgi kā visa filma, viegla smīniņa pavadīta. Jau no filmas pirmajiem kadriem to pavada “Marvel” līdz tam vēl neizmēģināta metode – Tonija aizkadra stāstījums par tobrīd notiekošo. Pacietīgākos fanus titru beigās sagaidīja brīnišķīgs skaidrojums, kam tad īsti Tonijs to visu bija stāstījis. Ne jau mums, mīļajiem skatītājiem, nē – to visu viņš, kā izrādās, stāstīja savam “science bro” Brūsam Baneram, kurš gan bija kārtīgi iesnaudies stāstījuma laikā, jo nabadziņš jau nav nekāds psihoterapeits.
Ietekme uz MCU: “Iron Man 3” ir visnotaļ noslēgta filma – vismaz, ja skatāmies uz to no skatu punkta, kā tās sižeta pavērsieni ir ietekmējuši notikumus citur MCU. Trešā “Dzelzs vīra” galvenā ietekme ir uz Toniju kā tēlu – filma iedziļinās problēmās, kas arvien vairāk sāk nomākt Tonija prātu, uzskatāmi parādot, ka piedzīvotais Ņujorkā “The Avengers” ir atstājis kārtīgas rētas viņa prātā un sirdī. Tonija arvien augošā paranoja un bailes par sev tuvajiem un visu pasauli ir spēcīgs katalizators notikumiem gan “Avengers: Age of Ultron”, gan arī vēlāk “Captain America: Civil War” – bet par šīm filmām, protams, vairāk parunāsim jau pavisam drīz.
Spilgtākais citāts: “Well, I panicked, but then I handled it.”
Rīt atgriezīsimies pērkondieva Tora valstībā ar “Thor: The Dark World”!
Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”.