Vai uz pasaules ir vēl trauslāka lieta par vīrieša ego? Kārtējo reizi jāsecina, ka nav vis, ja palūkojamies uz tām reakcijām, kādas (gan ne visai pārsteidzošā kārtā) radīja ASV kinoteātru ķēdes “Alamo Drafthouse” lēmums organizēt pāris seansus jaunajai supervaroņu filmai “Wonder Woman”, kuros tiktu ielaistas tikai un vienīgi sievietes.
Protams, ka reakcijas no noteiktiem interneta nostūriem bija depresīvi paredzamas: iespēja sievietēm pabūt kopā pāris stundas tikai sieviešu sabiedrībā, lai svinētu Brīnumsievietes pirmo solo iznācienu uz kino ekrāniem, daudzuprāt, ir vienkārši nepieļaujama un skandaloza. Šī esot “diskriminācija”, “vīriešu nīšana”. Visinteresantākais šajā visā gan ir tas, ka šie tikai sievietēm domātie seansi nav nekādi milzīgie ekskluzīvie pirmizrādes seansi – tie notiks vairākas dienas pēc tam, kad filma jau pāris dienas būs bijusi pieejama pilnīgi visiem (tā kinoteātros nonāk 2. jūnijā).
Vairāki vīrišķās taisnības un patiesības cīnītāji, protams, metās iegādāties sev biļetes uz šiem īpašajiem seansiem, kaut kādā brīnumainā veidā palaižot garām faktu, ka šādi finansiāli atbalsta iestādi, pret kuras rīcību paši skaļi protestē. #smart
“Alamo Drafthouse” tikmēr paziņoja, ka būs pilnībā gatavi tikt galā ar iespējamiem strīdniekiem, un paši brīnišķīgi rezumēja visu šo traci vienā jaukā tvītā:
— Alamo Drafthouse NYC (@AlamoNYC) May 25, 2017
Lai gan tas viss, no vienas puses, ir smieklīgi, no otras puses, tomēr ir visnotaļ skumji. “Wonder Woman” nonākšana uz lielajiem ekrāniem (turklāt ar sievieti – Patiju Dženkinsu – režisora krēslā!) ir svinēšanas vērts notikums industrijā, kurā visur, kur vien paskaties, dominē vīrieši un vīriešu stāsti. “Rolling Stone” precīzi raksturo visu šo situāciju:
[…] Gluži kā apgrieztais rasisms ir strukturāli neiespējams, tāpat ir arī ar apgriezto seksismu: daudzi – bet ne gana daudzi no mums – saprot, ka pasaule ir organizēta tā, lai atbalstītu baltādaino heteroseksuālo vīriešu varu. Tu nevari tikt diskriminēts pasaulē, kura ir veidota tieši tev. […] Kamēr vien viņai [Brīnumsievietei] vieta tiek atvēlēta tikai seksuālās fantāzijās, vīrieši labprāt pieņem neparasto ideju par sievieti, kas vīriešus uzveic viņu pašu spēlē. Viņa kļūst mazāk iekārojama, kad viņa pretojas ierastajam vīriešu skatienam [male gaze] vai kad kļūst par paraugu, kuru var atdarināt citas sievietes. Un viņa kļūst par īstu problēmu, kad viņa tiek padarīta nepieejama – pat ja tikai uz vienu vakaru.
Citējot Krisu Painu a.k.a. Stīvu Trevoru “Brīnumsievietē”: “Men are not all that smart.”