Ziņas

Filmas kopā ar psihologiem kinoteātrī KSuns

Individuālpsiholoģijas asociācija sadarbībā ar Kino galeriju aicina uz izglītojošs lekciju un diskusiju ciklu 6 vakariem. Lekciju - diskusiju ciklā iekļautās filmas iezīmē cilvēka piedzīvoto krīzes situāciju psiholoģiskos aspektus. Lektori – diskusiju vadītāji, psihoteapeiti: Māris Siliņš, Ināra Vārpa, Aina Poiša, Ilona un Gatis Buši, Ginta Ratniece.

07.12.2016

Individuālpsiholoģijas asociācija sadarbībā ar Kino galeriju aicina uz izglītojošs lekciju un diskusiju ciklu 6 vakariem “Psiholoģiskie aspekti mākslas filmās”.

Lekciju – diskusiju ciklā iekļautās filmas iezīmē cilvēka piedzīvoto krīzes situāciju psiholoģiskos aspektus. 21. gadsimta sabiedrībā pieaugot lielai informācijas plūsmai, izvēles iespējām, mainoties kultūrtelpai, kura paliek arvien vairāk multinacionāla, izmainoties vētību sistēmas prioritātēm, cilvēks sastopas ar daudziem izaicinājumiem, kuri rada iekšējo apjukumu. Mūsdienu kinomāksla aktualizē krīzes aspektu sociālā un personības kontekstā. Krīzes ideja sevī ietver gan esošās situācijas sarežģītību, smagumu, gan arī tas ir pagrieziena punkts, jaunām iespējām, jaunam domāšanas līmenim. Cilvēkam ir iespēja mainīt savu iepriekšējo uzvedības modeli, tā uzlabojot savu dzīves kvalitāti, iezīmejot turpmāko personības attīstību.

Psiholoģijas zinātnei ir liela teorētiska un praktiska pieredze izpast cilvēka individuālo un sabiedrībā kopumā notiekošo krīzes situāciju. Tā spēj atklāt krīzes nozīmi, iemeslus un sekas, ko tā atstāj. Lekciju – diskusiju mērķis ir iepazīstināt ar jaunākiem Eiropas mākslas kino darbiem, filmās atsedzot dažādu psiholoģisko krīžu aspektus, veidojot dziļāku izpratni skatītājos par krīžu cēloņiem, iemesliem, risinājuma veidiem, varoņu zaudējumiem un ieguvumiem, pārdzīvojot krīzes situācijas. Lektori – diskusiju vadītāji, psihoteapeiti: Māris Siliņš, Ināra Vārpa, Aina Poiša, Ilona un Gatis Buši, Ginta Ratniece.

22. novembrī plkst. 19.00 – “Auni” (Hrútar)
Vada: psihoterapeite Ināra Vārpa

Brāļi Gumi un Kidi ir aitkopji, kas lepojas ar labākajiem ganāmpulkiem Islandē. Lai gan brāļus vieno nodarbošanās, bet viņu aitas – kopīgs sencis, abi nav runājuši jau gadu desmitiem. Stāsts par brāļu savstapējām attiecībām, pārdzīvojošiem savu attiecību krīzi. Filma, lieliska humora caurstrāvota ir kā metafora divu cilvēku ietiepībai, stūrgalvībai, kuri spiesti mainīt savu nostāju ārējas apstākļu krīzes ietekmē.

Pieredzējušā dokumentālista Grimura Hakonarsona otrā spēlfilma ir sirsnīga traģikomēdija par cilvēkiem un auniem, kas ieguvusi Kannu kinofestivāla balvu “Un Certain Regard” programmā, kurā apkopoti festivāla neparastākie un oriģinālākie darbi. Lekcijas – diskusijas laikā, apskatot filmu, mēģināt izprast cēloņus, iemeslus brāļu savstarpējai emocionālai atsvešinātībai, norobežošanai, ka arī iespējamam ceļam savstarpējai tuvināšanai vienam ar otru.

25. novembrī plkst. 19.00 – “Māmiņa” (Mommy)
Vada: psihoterapeite Aina Poiša

Dolana iemīļotā tēmu par mātes un dēla attiecībām: šajā gadījumā tā ir vientuļā māte un viņas grūti audzināmais, hiperaktīvais pusaugu dēls. Lekcijas – diskusijas laikā, apskatot filmu, aplūkot varoņu iekšējo cīņu ar sava emocionāla vājuma izpausmēm, spēju pieņemt, mīlēt. Uzlūkot cilvēku attiecību trauslumu, ka arī to dziedinošo iedarbību.

6. decembrī plkst. 19.00 – “Ne savā dabā” (Mot Naturen)
Vada: psihoterapeits Māris Siliņš

Martins, zēniska izskata trīsdesmitgadnieks, dodas nedēļas nogales skrējienā kalnos. Taču no domām aizbēgt nav iespējams, un Martins cenšas analizēt savas attiecības ar sievu un mazo dēlu, apnikumu darbā, gruzdošo atsvešinātības sajūtu… Liekas, kaut kas ir neatgriezeniski zudis. Oles Gjevera vienkāršais un dziļi personiskais stāsts – viņš ir filmas scenārija autors, režisors un galvenās lomas atveidotājs – rezonē ar ikvienu, kas nonācis emocionālās krīzes priekšā un spiests atšķetināt sava prāta samezglojumus.

Lekcijas – diskusijas laikā, apskatot filmu, izprast varoņa iekšējās personības krīzes iemeslus, atsvešinātības izjūtas no ģimenes un sabiedrības, kuras noved pie dziļas vientulības un iekšējā apjukuma, šaubām par savu vietu dzīvē. Vai dodoties ceļā, iespējams iziet iekšējo iniciācijas ceļu, lai atgūtu sevi, savu iekšējo stabilitāti?

9. decembrī plkst. 19.00 – “Tas ir tikai pasaules gals” (Juste la fin du monde)
Vada: psihoterapeite Ināra Vārpa

Žana-Luka Lagarsē lugas iedvesmota, filma stāstīs par kādu rakstnieku (Gaspārs Ulī), kurš pēc ilgas prombūtnes atgriežas dzimtajās mājās, lai tuviniekiem pavēstītu, ka drīzumā mirs… taču pirms tam viņu gaida tikšanās ar sen neredzētiem cilvēkiem un savstarpējo attiecību nokārtošana reizi par visām reizēm…

Lekcijas – diskusijas laikā, apskatot filmu, aplūkot varoņu spēju/ nespēju pieņemt vienam otru, būt patiesiem vienam pret otru. Ģimeniskās piederības nozīme. Izmaiņas (ārējās, iekšējās), ko ienes slimība cilvēka dzīvē.

12. decembrī plkst. 19.00 – “Mustangs” (Mustang)
Vada: psihoterapeiti Gatis un Ilona Buši

Aizkustinošs stāsts par izvēles iespēju starp iekšējo brīvību un ģimenes, sabiedrības konsevatīvu tadīciju. Filmā tiek aplūkoti ģimenes šķietamie morāles principi, kuri ir dziļi liekulīgi un ārējā sabiedrības spiediena vadīti.

Lekcijas – diskusijas laikā, apskatot filmu, aplūkot cilvēka pašnoteikšanās krīzi, ārējo liekulīgo morāles pincipu ietekmi uz personības attīstību. Vai morālie ierobežojumi, bez dziļākas cilvēka būtības izpratnes un mīlestības var attīstīt pašcieņu?

19. decembrī plkst. 19.00 – “Skaļāk par sprādzieniem” (Louder Than Bombs)
Vada: psihoterapeite Ginta Ratniece

Pēc kādas slavenas fotogrāfes mīklainās nāves viņas vīram un dēliem no jauna jāatrod kopīga valoda. Varoņi izdzīvo vairākas krīzes vienkopus: ģimenes attiecību, laulības, tuvākā cilvēka zaudējums, tēvu/ dēlu, vientulības, pusaudžu vecumposma, radošuma.

Lekcijas – diskusijas laikā, apskatot filmu, aplūkot ģimenes locekļu atsvešinātības un vientulības iemeslus, spēju/nespēju tikt galā ar vientulību, aizvainojumiem, dusmām. Vai grūtais ceļš uz patiesības pieņemšanu var palīdzēt tuvināties, izprast otru, spēt paust savas patiesas jūtas.

Biļetes kinoteātra KSuns kasēs vai BezRindas.lv