Dižraksti

2023. gada “Oskaru” gids

Ikgadējā un allaž saspringtā cīņa par Oskariem tuvojas kulminācijai – jau naktī no 12. marta uz 13. martu tiks pasniegtas zeltītās statuetes, tāpēc ir īstais laiks ķerties klāt tām filmām, kas no nominantu saraksta vēl nav redzētas. Jūsu uzmanībai – "Oskaru" gids!

02.02.2023

Gluži tāpat kā iepriekšējos gados, arī šoreiz visas nominētās filmas ir sarindotas dilstošā secībā pēc nomināciju skaita un alfabētiski. Informāciju par to, kur filmas skatāmas, centīsimies uzturēt pēc iespējas aktuālāku līdz pat ceremonijai. Atjaunināsim arī citu iegūto balvu sadaļu – tajā uzskaitām tikai Britu kinoakadēmijas balvu nominācijas un “Screen Actors Guild” (SAG) jeb Ekrānaktieru ģildes nominācijas. Šīs divas ceremonijas mēdz tikt uzskatītas par galvenajiem priekšā teicējiem tam, kas mūs varētu sagaidīt “Oskaru” naktī.

Jūsu ērtībām – varat sarakstu filtrēt pa kategorijām, uzspiežot uz interesējošās kategorijas rozā kastītē, tādējādi atlasot informāciju tikai par tajā nominētajām filmām.

“Everything Everywhere All At Once”

Everything Everywhere All At Once

Nominācijas – 11: labākā filma, labākā režija (Daniels Kvans, Daniels Šeinerts), labākā aktrise (Mišela Jeo), labākais otrā plāna aktieris (Kī Hui Kvans), labākā otrā plāna aktrise (Džeimija Lī Kērtisa, Stefānija Šu), labākie kostīmi, labākā montāža, labākā mūzika, labākā oriģināldziesma (“This Is a Life”), labākais oriģinālscenārijs

Sižets: Veļas mazgātavas īpašniece Evelīna ne pārāk spīdoši orientējas finansēs un ir nonākusi nodokļu inspektores nežēlastībā. Kādā no vizītēm nodokļu departamentā notiek neparastas lietas – Evelīnas vīrs apgalvo, ka nemaz nav viņas laulātais, bet gan ieradies šeit no paralēlās pasaules.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākā montāža) un 9 nominācijas (labākā filma, labākā režija – Daniels Kvans, Daniels Šeinerts, labākā aktrise – Mišela Jeo, labākais otrā plāna aktieris – Kī Hui Kvans, labākā otrā plāna aktrise – Džeimija Lī Kērtisa, labākā aktieru atlase, labākā mūzika, labākie vizuāli efekti, labākais oriģinālscenārijs)
  • 4 “Screen Actors Guild” (SAG) balvas (labākais aktieru ansambļa sniegums, labākā aktrise – Mišela Jeo, labākais otrā plāna aktieris – Kī Hui Kvans, labākā otrā plāna aktrise – Džeimija Lī Kērtisa) un 1 nominācija (labākā otrā plāna aktrise – Stefānija Šu)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Deivids Bērns, kurš ir viens no nominētās dziesmas “This Is a Life” autoriem, jau ir “Oskara” laureāts – viņš to saņēma 1988. gadā par labāko mūziku filmai “The Last Emperor”.

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: Viena no pasaulēm, kuru no filmas beigu beigās tomēr izgrieza, bija makaronu pasaule – tajā galvenā varone Evelīna ir spageti makarons, kas vārās katlā, un viņai ir makaronu dēls, kurš alkst kļūt par vienu no makaroniem, ko met pret sienu, lai pārbaudītu, cik gatavs tas ir; ainu ir iespējams noskatīties “YouTube”.

Filma pieejama: Dažos seansos “Viss visur vienlaikus” skatāma k/t “Kino Citadele”! “Tet+”


“All Quiet on the Western Front”

All Quiet on the Western Front

Nominācijas – 9: labākā filma, labākā starptautiskā filma (Vācija), labākais operatora darbs, labākais grims un matu sakārtojums, labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa, labākie vizuālie efekti, labākais adaptētais scenārijs

Sižets: Stāsts par gados jauna vācu karavīra baiso pieredzi rietumu frontē Pirmā pasaules kara laikā. Ēriha Marijas Remarka romāna “Rietumu frontē bez pārmaiņām” ekranizācija.

Citas balvas un nominācijas:

  • 7 BAFTA balvas (labākā filma, labākais režisors – Edvards Bergers, labākā mūzika, labākā skaņa, labākais adaptētais scenārijs, labākā ārzemju filma, labākais operatora darbs un 7 nominācijas (labākais otrā plāna aktieris – Albrehts Šuhs, labākais mākslinieka darbs, labākais grims un matu sakārtojums, labākie kostīmi, labākā aktieru atlase, labākā montāža, labākie vizuālie efekti)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Mūzikas autors Folkers Bertelmans jau reiz ir ticis nominēts “Oskaram” – 2017. gadā par darbu filmā “Lion”.
  • Filmas no Vācijas (kā arī no Austrumvācijas vai Rietumvācijas) 3 reizes ir saņēmušas “Oskaru” labākās starptautiskās filmas vai kategorijas ekvivalentā (2006. gadā – “The Lives of Others”, 2002. gadā – “Nowhere in Africa” un 1979. gadā – “The Tin Drum”), gan 17 reizes tikušas tam nominētas (2018. gadā – “Never Look Away”, 2016. gadā – “Toni Erdmann”, 2009. gadā – “The White Ribbon”, 2008. gadā – “The Baader Meinhof Complex”, 2005. gadā – “Sophie Scholl – The Final Days”, 2004. gadā – “Downfall”, 1997. gadā – “Beyond Silence”, 1992. gadā – “Schtonk!”, 1990. gadā – “The Nasty Girl”, 1985. gadā – “Angry Harvest”, 1978. gadā – “The Glass Cell”, 1976. gadā – “Jacob the Liar”, 1973. gadā – “The Pedestrian”, 1959. gadā – “The Bridge”, 1958. gadā – “Arms and the Man”, 1957. gadā – “The Devil Strikes at Night” un 1956. gadā – “The Captain of Köpenick”).

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 76 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir jau trešā Remarka romāna ekranizācija; pirmā “All Quiet on the Western Front” filma, kas iznāca 1930. gadā, 3. “Oskaru” ceremonijā saņēma gan labākās filmas (tolaik sauktu par “Outstanding Production”), gan labākā režisora apbalvojumu.

Filma pieejama: “Netflix”


“The Banshees of Inisherin”

The Banshees of Inisherin

Nominācijas – 9: labākā filma, labākā režija (Mārtins Makdona), labākais aktieris (Kolins Farels), labākais otrā plāna aktieris (Brendans Glīsons, Berijs Kīogans), labākā otrā plāna aktrise (Kerija Kondona), labākā montāža, labākā mūzika, labākais oriģinālscenārijs

Sižets: Kādā nomaļā Īrijas salā starp diviem ilggadējiem draugiem negaidīti pārtrūkst draudzības saiknes, un notikušā cēloņus viens no viņiem cenšas noskaidrot.

Citas balvas un nominācijas:

  • 4 BAFTA balvas (labākā britu filma, labākā otrā plāna aktrise – Kerija Kondona, labākais otrā plāna aktieris – Berijs Kīogans, labākais oriģinālscenārijs) un 6 nominācijas (labākā filma, labākais režisors – Mārtins Makdona, labākais aktieris – Kolins Farels, labākais otrā plāna aktieris – Brendans Glīsons, labākā montāža, labākā mūzika)
  • 5 SAG nominācijas (labākais aktieru ansambļa sniegums, labākais aktiers – Kolins Farels, labākais otrā plāna aktieris – Brendans Glīsons, Berijs Kīogans, labākā otrā plāna aktrise – Kerija Kondona)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisors, scenārija autors un producents Mārtins Makdona, kurš šogad ir nominēts trīskārši, jau ir “Oskara” laureāts – viņš balvu saņēma 2006. gadā par labāko īsfilmu “Six Shooter”; viņa kontā arī 2 nominācijas 2018. gadā par “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (kā producentam par labāko filmu un par labāko oriģinālscenāriju) un vēl viena nominācija 2009. gadā par “In Bruges” oriģinālscenāriju.
  • Montāžas režisors Mikels E. G. Nīlsens jau ir saņēmis “Oskaru” – viņš tika apbalvots par labāko montāžu 2021. gadā par filmu “Sound of Metal”.
  • Mūzikas autors Kārters Burvels jau ir ticis nominēts 2 “Oskariem” – 2018. gadā par filmas “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” mūziku un 2016. gadā par filmas “Carol” skaņu celiņu.
  • Filmas producenti Greiems Brodbents un Pīters Černins arī jau ir bijuši “Oskara” nominanti – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” 2018. gadā bija nominēta labākās filmas kategorijā, kurā pie nominācijām tiek producenti.

Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 87 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Kolina Farela pieredze ar filmā redzamo faunu esot bijusi briesmīga – ēzelīte Dženija esot viņam iespērusi, kamēr Kolins viņu baroja ar roku, Brendana Glīsona atveidotā varoņa suns esot Kolinu sakodis, savukārt zirgs, kas bija iejūgts ratos, kuros sēdēja Kolins, esot mēģinājis atpakaļgaitā ar visiem ratiem iekāpt okeānā.

Filma pieejama: “Inišerinas Banšī” šobrīd skatāma kinoteātros!


“Elvis”

Elvis, Elviss

Nominācijas – 8: labākā filma, labākais aktieris (Ostins Batlers), labākais operatora darbs, labākie kostīmi, labākā montāža, labākais grims un matu sakārtojums, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa

Sižets: Miniet trīs reizes, lol. Bet nu labi – filma vēsta par Elvisa Preslija dzīvi un mūziku caur attiecību prizmu ar viņa mīklaino menedžeri pulkvedi Tomu Pārkeru. Starp Presliju un Pārkeru valdīja sarežģīta dinamika 20 gadu garumā kopš brīža, kad Preslijs vēl bija uzlecoša zvaigzne, līdz viņa neticamās slavas virsotnei, kas ir arī lielu pārmaiņu laiks Amerikas kultūrā un sabiedrībā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 4 BAFTA balvas (labākais aktieris – Ostins Batlers, labākā aktieru atlase, labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums) un 5 nominācijas (labākā filma, labākais operatora darbs, labākā montāža, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa)
  • 1 SAG nominācija (labākais aktieris – Ostins Batlers)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Ketrīna Mārtina, kura šogad ir nominēta gan kā filmas producente, gan par filmas kostīmiem un mākslinieka darbu, jau ir 4 “Oskaru” laureāte (2014. gadā viņa saņēma 2 “Oskarus” – labāko kostīmu un labākā mākslinieka darba kategorijā – par “The Great Gatsby”, savukārt 2002. gadā viņa saņēma 2 “Oskarus” šajās pašās kategorijās par “Moulin Rouge!”), viņas kontā papildus vēl arī nominācija par “Australia” kostīmiem 2009. gadā, kā arī nominācija labākā mākslinieka darba kategorijā 1997. gadā par “Romeo + Juliet”.
  • Marks Kuljē, kurš ir nominēts par filmas grimu un matu sakārtojumu, jau ir saņēmis 2 “Oskarus” – 2015. gadā par “The Grand Budapest Hotel” grimu un matu sakārtojumu un 2012. gadā par “The Iron Lady” grimu; viņam vēl arī nominācija 2021. gadā par “Pinocchio” grimu un matu sakārtojumu.
  • Endijs Nelsons, kurš šogad ir nominēts gan par “Elvis”, gan “The Batman” skaņu, ir jau 2 “Oskaru” laureāts (2013. gadā par “Les Misérables” un 1999. gadā par “Saving Private Ryan”), kā arī viņam ir vēl nominācijas skaņas kategorijās (2022. gadā par “The West Side Story”, 2017. gadā par “La La Land”, 2 nominācijas 2016. gadā par “Star Wars: Episode VII – The Force Awakens” un “Bridge of Spies”, 2013. gadā viņš bija nominēts arī par “Lincoln”, 2012. gadā par “War Horse”, 2010. gadā par “Avatar” un “Star Trek”, 2007. gadā par “Blood Diamond”, 2006. gadā par “War of the Worlds”, 2004. gadā par “The Last Samurai” un “Seabiscuit”, 2002. gadā par “Moulin Rouge!”, 2000. gadā par “The Insider”, 1999. gadā viņš bija nominēts arī par “The Thin Red Line”, 1998. gadā par “L.A. Confidential”, 1997. gadā par “Evita”, 1996. gadā par “Braveheart”, 1994. gadā par “Schindler’s List” un 1989. gadā par “Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey”).
  • Labākās skaņas kategorijā nominētais Deivids Lī ir saņēmis 1 “Oskaru” (2000. gadā par “The Matrix”), kā arī viņa kontā vēl viena nominācija (2015. gadā “Sound Mixing” kategorijā par “Unbroken”).
  • Par labāko mākslinieka darbu nominētā Beverlija Danna jau ir “Oskara” laureāte – viņa to saņēma 2014. gadā par “The Great Gatsby”.
  • Aldo Sinjoreti, kurš ir nominēts labākā grima un matu sakārtojuma kategorijā, iepriekš ir saņēmis 3 nominācijas par grimu (2010. gadā par “Il divo”, 2007. gadā par “Apocalypto” un 2022. gadā par “Moulin Rouge!”).
  • Bazs Lurmens, kurš šogad nopelnījis nomināciju kā producents, jau reiz ir bijis nominēts šajā pašā labākās filmas kategorijā – 2002. gadā par “Moulin Rouge!”.

Kritiķu viedoklis: 77% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 64 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Viens negaidīts labvēlis, kas tolaik galīgi nezināmajam Ostinam Batleram palīdzēja tikt pie Elvisa Preslija lomas, izrādījās Denzels Vašingtons – pēc tam, kad viņš kopā ar Batleru bija sastrādājies Brodvejas uzvedumā “The Iceman Cometh”, Vašingtons, neviena ne lūgts, ne aicināts, pats no labas sirds, neko Batleram par to nesakot, piezvanīja Bazam Lurmenam (ar kuru iepriekš vispār nebija pazīstams), lai viņam Preslija lomai rekomendētu Batleru, uzsverot, ka viņa centība aktiera darbā esot fenomenāla.

Filma pieejama: Dažos seansos “Elviss” skatāms k/t “Kino Citadele”! “Tet+”, “Go3”, “Apple TV”, “Google Play”


“The Fabelmans”

The Fabelmans, Fabelmani

Nominācijas – 7: labākā filma, labākā režija (Stīvens Spīlbergs), labākā aktrise (Mišela Viljamsa), labākais otrā plāna aktieris (Džads Hiršs), labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs, labākais oriģinālscenārijs

Sižets: Jaunais Semijs Fabelmens kopā ar ģimeni dzīvo Arizonā laikā pēc Otrā pasaules kara. Pēc kāda kino apmeklējuma Semijs iemīlas filmās, sāk tās veidot pats un atklāj, kā filmās mītošais spēks palīdz viņam saskatīt patiesību ģimenes noslēpumos.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākais oriģinālscenārijs)
  • 2 SAG nominācijas (labākais aktieru ansambļa sniegums, labākais otrā plāna aktieris – Pols Deino)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Leģendārais mūzikas autors Džons Viljamss jau ir saņēmis 5 “Oskarus” (1994. gadā par “Schindler’s List”, 1983. gadā par “E.T. the Extra-Terrestrial”, 1978. gadā par “Star Wars”, 1976. gadā par “Jaws” un 1972. gadā par “Fiddler on the Roof”), kā arī viņa kontā vēl 48 (!!!) nominācijas (2020. gadā par “Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker”, 2018. gadā par “Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi”, 2016. gadā par “Star Wars: Episode VII – The Force Awakens”, 2014. gadā par “The Book Thief”, 2013. gadā par “Lincoln”, 2012. gadā par “The Adventures of Tintin” un “War Horse”, 2006. gadā par “Memoirs of a Geisha” un “Munich”, 2005. gadā par “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”, 2003. gadā par “Catch Me If You Can”, 2002. gadā. par “A.I. Artificial Intelligence” un “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”, 2001. gadā par “The Patriot”, 2000. gadā par “Angela’s Ashes”, 1999. gadā par “Saving Private Ryan”, 1998. gadā par “Amistad”, 1997. gadā par “Sleepers”, 1996. gadā par “Sabrina” mūziku un dziesmu “Moonlight”, kā arī par “Nixon” mūziku, 1992. gadā par “Hook” dziesmu “When You’re Alone” un “JFK” mūziku, 1991. gadā par “Home Alone” mūziku un dziesmu “Somewhere in My Memory”, 1990. gadā par “Born on the Fourth of July” un “Indiana Jones and the Last Crusade”, 1989. gadā par “The Accidental Tourist”, 1988. gadā par “Empire of the Sun” un “The Witches of Eastwick”, 1985. gadā par “Indiana Jones and the Temple of Doom” un “The River”, 1984. gadā par “Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi”, 1983. gadā nominācija arī par “Yes, Giorgio” dziesmu “If We Were in Love”, 1982. gadā par “Raiders of the Lost Ark”, 1981. gadā par “The Empire Strikes Back”, 1979. gadā par “Superman”, 1978. gadā nominācija arī par “Close Encounters of the Third Kind”, 1975. gadā par “The Towering Inferno”, 1974. gadā par “Cinderella Liberty” mūziku un dziesmu “Nice to Be Around”, kā arī par “Tom Sawyer”, 1973. gadā par “Images” un “The Poseidon Adventure”, 1970. gadā par “The Reivers” un “Goodbye, Mr. Chips” un visbeidzot – 1968. gadā par “Valley of the Dolls”).
  • Stīvens Spīlbergs, kurš šogad nominēts trīskārši (kā režisors, kā producents un kā scenārija autors), jau ir 3 “Oskaru” īpašnieks (2 “Oskari” saņemti kā režisoram – 1999. gadā par “Saving Private Ryan” un 1994. gadā par “Schindler’s List” –, bet viens “Oskars” piešķirts arī kā režisoram par 1994. gada labāko filmu “Schindler’s List”, turklāt Spīlbergs 1987. gadā saņēma arī Irvinga G. Tālberga piemiņas balvu), kā arī viņa kontā ir vēl 16 nominācijas (2022. gadā kā producentam un režisoram par “West Side Story”, 2018. gadā kā producentam par “The Post”, 2016. gadā kā producentam par “Bridge of Spies”, 2013. gadā kā procucentam un režisoram par “Lincoln”, 2012. gadā kā producentam par “War Horse”, 2007. gadā kā producentam par “Letters from Iwo Jima”, 2006. gadā kā producentam un režisoram par “Munich”, 1999. gadā kā producentam par “Saving Private Ryan”, 1986. gadā kā producentam par “The Color Purple”, 1983. gadā kā producentam un režisoram par “E.T. the Extra-Terrestrial”, 1982. gadā kā režisoram par “Raiders of the Lost Ark” un 1978. gadā kā režisoram par “Close Encounters of the Third Kind”).
  • Par labāko mākslinieka darbu nominētais Riks Kārters jau ir 2 “Oskaru” īpašnieks (2013. gadā par “Lincoln” un 2010. gadā par “Avatar”), kā arī viņa kontā vēl 2 nominācijas (2012. gadā par “War Horse” un 1995. gadā par “Forrest Gump”).
  • Par labāko mākslinieka darbu nominētā Kārena O’Hara jau ir saņēmusi “Oskaru” (2011. gadā par “Alice in Wonderland”), kā arī viņa nopelnījusi vēl 2 nominācijas (2021. gadā par “Ma Rainey’s Black Bottom” un 1987. gadā par “The Color of Money”).
  • Aktrise Mišela Viljamsa iepriekš tikusi nominēta 4 “Oskariem” (2017. gadā par labāko sniegumu otrajā plānā filmā “Manchester By the Sea”, 2012. gadā kā labākā aktrise par “My Week With Marilyn”, 2011. gadā kā labākā aktrise par “Blue Valentine” un 2006. gadā par labāko sniegumu otrā plāna lomā filmā “Brokeback Mountain”).
  • Producente Kristija Makosko Krīgere iepriekš nominēta 3 “Oskariem” labākās filmas kategorijā (2022. gadā par “West Side Story”, 2018. gadā par “The Post” un 2016. gadā par “Bridge of Spies”).
  • Tonijs Kušners, kurš šogad nominēts gan par filmas scenāriju, gan kā producents, iepriekš saņēmis 2 nominācijas “Labākā adaptētā scenārija” kategorijā (2013. gadā par “Lincoln” un 2006. gadā par “Munich”).
  • Aktieris Džads Hiršs iepriekš izpelnījies “Oskara” nomināciju 1981. gadā – par otrā plāna lomu filmā “Ordinary People”.

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 84 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Ideja par filmu, kas stāstītu par Stīvena Spīlberga jaunības gadiem, viņam esot radusies vēl 1999. gadā – Spīlberga māsa Anna pat sarakstīja scenāriju ar nosaukumu “I’ll Be Home”, taču Spīlbergs esot sabijies, ka viņa vecāki varētu justies sāpināti par viņu dzīvju ķidāšanu filmas formātā, tāpēc beigu beigās filmas tapšana aizkavējās vairāk nekā 20 gadus un Spīlbergs kopā ar Toniju Kušneru uzrastīja pilnīgi jaunu scenāriju.

Filma pieejama: “Fabelmeni” šobrīd skatāmi Latvijas kinoteātros!


“Tár”

Tár

Nominācijas – 6: labākā filma, labākā režija (Tods Fīlds), labākā aktrise (Keita Blānšeta), labākais operatora darbs, labākā montāža, labākais oriģinālscenārijs

Sižets: Filmas darbība norisinās starptautiskajā klasiskās mūzikas pasaulē, un tās centrā ir Lidija Tāra, viena no visu laiku dižākajām komponistēm un diriģentēm, kā arī pirmā sieviete diriģente, kurai uzticēts vadīt vienu no svarīgākajiem orķestriem Vācijā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākā aktrise – Keita Blānšeta) un 4 nominācijas (labākā filma, labākais režisors – Tods Fīlds, labākā skaņa, labākais oriģinālscenārijs)
  • 1 SAG nominācija (labākā aktrise – Keita Blānšeta)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Keita Blānšeta jau ir ieguvusi 2 “Oskarus” (2014. gadā kā labākā aktrise par “Blue Jasmine” un 2005. gadā kā labākā otrā plāna aktrise par “Aviator”), kā arī viņas kontā vēl 5 nominācijas (2016. gadā kā labākajai aktrisei par “Carol”, 2008. gadā kā labākajai aktrisei par “Elizabeth: The Golden Age” un kā labākajai otrā plāna aktrisei par “I’m Not There”, 2007. gadā kā labākajai otrā plāna aktrisei par “Notes on a Scandal” un 1999. gadā kā labākaja aktrisei par “Elizabeth”).
  • Tods Fīlds, kurš šogad ir nominēts trīskārši (gan kā režisors, gan producents, gan scenārija autors), iepriekš ticis pie 3 “Oskara” nominācijām (2007. gadā par “Little Children” adaptētā scenārija kategorijā un 2002. gadā par “In the Bedroom” – kā filmas producents “Labākās filmas” kategorijā un par labāko adaptēto scenāriju).

Kritiķu viedoklis: 90% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 92 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Keitas Blānšetas aģente sākotnēji Todam Fīldam, kurš Lidijas lomu sarakstīja īpaši Blānšetai, pateica, ka aktrise esot aizņemta turpmāko trīs gadu garumā; Fīlds, saņemot šo ziņu, atradās mašīnā, kura tajā brīdī avarēja; Blānšetas aģentei esot Fīlda palicis žēl šīs neveiksmīgās sakritības dēļ, un viņa esot beigu beigās piekritusi nosūtīt scenāriju Blānšetai – tālākais jau ir vēsture.

Filma pieejama: “Blu-ray” diskā


“Top Gun: Maverick”

Top Gun: Maverick

Nominācijas – 6: labākā filma, labākā montāža, labākā oriģināldziesma (“Hold My Hand”), labākā skaņa, labākie vizuālie efekti, labākais adaptētais scenārijs

Sižets: Pīts “Maveriks” Mičels vairāk nekā 30 gadus ir bijis jūras kara flotes labākais pilots – nepārspējami bezbailīgs un karstgalvīgs. Viņš saņem jaunu uzdevumu – apmācīt jaunos pilotus kādai īpašai misijai. Jaunajā mācību grupā viņš sastop leitnantu Bredliju Bredšovu, sava bojāgājušā drauga Nika Bredšova dēlu.

Citas balvas un nominācijas:

  • 4 BAFTA nominācijas (labākais operatora darbs, labākā montāža, labākie vizuālie efekti, labākā skaņa)
  • 1 SAG balva (labākais kaskadieru komandas darbs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Skots R. Fišers jau ir saņēmis 2 “Oskarus” (2021. gadā par “Tenet” un 2015. gadā par “Interstellar”).
  • Lady Gaga, kura ir nominēta labākās oriģināldziesmas kategorijā par “Hold My Hand”, iepriekš jau ieguva “Oskaru” (2019. gadā par “A Star Is Born” dziesmu “Shallow”), un viņa izpelnījusies vēl 2 nominācijas (tajā pašā 2019. gadā kā labākā aktrise par “A Star Is Born” un 2016. gadā par “The Hunting Ground” dziesmu “Til It Happens to You”).
  • Labākās skaņas kategorijā nominētais Marks Vaingartens arī ir “Oskara” laureāts – viņš balvu ieguva 2018. gadā par “Dunkirk”, kā arī viņa kontā vēl 3 iepriekšējas nominācijas (2015. gadā par “Interstellar”, 2011. gadā par “The Social Network” un 2009. gadā par “The Curious Case of Benjamin Button”).
  • Līdzīgi ir ar skaņas kategorijā nominēto Marku Teiloru – viņa kontā gan viens “Oskars” (2020. gadā par “1917”), gan vēl 3 nominācijas (2022. gadā par “No Time to Die”, 2016. gadā par “The Martian” un 2014. gadā par “Captain Phillips”).
  • Kristofers Makverijs, kurš šogad nominēts dubultā gan kā producents, gan scenārija autors, iepriekš saņēmis “Oskaru” – 1996. gadā par “The Usual Suspects” oriģinālscenāriju.
  • Toms Krūzs, kurš nominēts “Labākās filmas” kategorijā kā producents, iepriekš saņēmis 3 “Oskaru” nominācijas, bet visas par aktiermākslu (2000. gadā kā labākais otrā plāna aktieris par “Magnolia”, 1997. gadā kā labākais aktieris par “Jerry Maguire” un 1990. gadā kā labākais aktieris par “Born on the Fourth of July”).
  • Labākās skaņas kategorijā nominētais Džeims Māters iepriekš izpelnījies vienu nomināciju – 2022. gadā par “Belfast” skaņu.
  • Arī Kriss Bērdons, kurš nominēts par “Top Gun: Maverick” skaņu, ir iepriekšējs nominants – 2014. gadā par “Captain Phillips”.
  • Ēriks Vorens Singers, viens no filmas scenārija autoriem, iepriekš ticis pie vienas nominācijas – 2014. gadā par “American Hustle”.

Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 78 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Aktieris Mailzs Tellers apgalvo, ka trīs no sešiem aktieriem, kas atveidoja jaunos pilotus, esot vēmuši katru dienu, kad filmēšana notika lidmašīnās.

Filma pieejama: Dažos seansos “Top Gun: Maveriks” skatāms k/t “Kino Citadele”! “Go3” katalogā, nomai: “Tet+”, “Google Play”, “Apple TV”


“Black Panther: Wakanda Forever”

Black Panther: Wakanda Forever

Nominācijas – 5: labākā otrā plāna aktrise (Andžela Baseta), labākie kostīmi, labākais grims un matu sakārtojums, labākā oriģināldziesma (“Lift Me Up”), labākie vizuālie efekti

Sižets: Pēc karaļa T’Čallas nāves Vakandai un tās aizstāvjiem nākas saskarties ar pasaules vadošo valstu vēlmi to iekarot.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā otrā plāna aktrise – Andžela Baseta)
  • 2 SAG nominācijas (labākā otrā plāna aktrise – Andžela Baseta, labākais kaskadieru komandas darbs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Labākā grima un matu sakārtojuma kategorijā nominētais Džoels Hārlovs iepriekš ir ieguvis “Oskaru” (2010. gadā par “Star Trek”) un izpelnījies vēl 2 nominācijas (2017. gadā par “Star Trek Beyond” un 2014. gadā par “The Lone Ranger”).
  • Kostīmu māksliniece Ruta E. Kārtere ir gan ieguvusi “Oskaru” (2019. gadā par “Black Panther”), gan tikusi nominēta vēl 2 reizes (1998. gadā par “Amistad” un 1993. gadā par “Malcolm X”).
  • Komponists Ludvigs Goransons, kurš šogad nominēts par dziesmu “Lift Me Up”, ir iepriekšējs “Oskara” laurēts – balvu viņš ieguva 2019. gadā par “Black Panther” skaņu celiņu.
  • Daniels Sudiks, kurš nominēts par labākajiem vizuālajiem efektiem, iepriekš ir ticis nominēts 12 reizes (2022. gadā par “Spider-Man: No Way Home” un “Free Guy”, 2020. gadā. par “Avengers: Endgame”, 2019. gadā par “Avengers: Infinity War”, 2018. gadā par “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, 2015. gadā par “Captain America: The Winter Soldier”, 2014. gadā par “Iron Man Three”, 2013. gadā par “The Avengers”, 2011. gadā par “Iron Man 2”, 2009. gadā par “Iron Man”, 2006. gadā par “War of the Worlds” un 2004. gadā par “Master and Commander: The Far Side of the World”), bet pie balvas tā arī vēl nav izdevies tikt.
  • R. Kristofers Vaits, kurš nominēts labāko vizuālo efektu kategorijā, iepriekš izpelnījies 2 “Oskara” nominācijas (2013. gadā par “The Hobbit: An Unexpected Journey” un 2012. gadā par “Rise of the Planet of the Apes”).
  • Raiens Kūglers, kurš ir nominēts kā viens no dziesmas “Lift Me Up” autoriem, iepriekš izpelnījies vienu “Oskara” nomināciju – 2021. gadā kā “Judas and the Black Messiah” producents “Labākās filmas” kategorijā.
  • Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Kregs Hamaks iepriekš ticis pie vienas nominācijas – 2017. gadā par “Deepwater Horizon”.
  • Andžela Baseta arī iepriekš ir tikusi pie vienas “Oskara” nominācijas – 1994. gadā kā labākā aktrise par “What’s Love Got to Do with It”.

Kritiķu viedoklis: 84% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 67 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Tenoks Huerta, kurš filmā atveido Namoru, zemūdens valstības pavēlnieku, pirms filmas uzņemšanas nemācēja peldēt; kad režisors Raiens Kūglers esot Huertam piedāvājis lomu un apjautājies par viņa peldēšanas prasmēm, Huerta esot atbildējis, ka līdz šim vēl neesot noslīcis, bet pēc tam esot steidzis mācīties šo prasmi.

Filma pieejama: “Disney+”


“Avatar: The Way of Water”

Avatar: The Way of Water

Nominācijas – 4: labākā filma, labākais mākslinieka darbs, labākā skaņa, labākie vizuālie efekti

Sižets: Ieguvis savu jauno veidolu, kareivis Džeiks Sallijs kļūst par vadoni un uzņemas aizsargāt savu ģimeni un jaunos draugus no alkatīgajiem Zemes biznesmeņiem, kad tie ar līdz zobiem apbruņotu armiju atgriežas uz Pandoras.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākie vizuālie efekti) un 1 nominācija (labākā skaņa)
  • 1 SAG nominācija (labākais kaskadieru komandas darbs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Labākās skaņas kategorijā nominētais Kristofers Boiss jau ir ieguvis 4 “Oskarus” (2006. gadā par “King Kong”, 2004. gadā par “The Lord of the Rings: The Return of the King”, 2002. gadā par “Pearl Harbor” un 1998. gadā par “Titanic”), kā arī viņa kontā vēl 10 nominācijas (2014. gadā par “The Hobbit: The Desolation of Smaug”, 2 nominācijas 2010. gadā par “Avatar” “sound mixing” un “sound editing” kategorijā, 2009. gadā par “Iron Man”, 2 nominācijas 2007. gadā skaņas kategorijās (“mixing” un “editing”) par “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”, 2 nominācijas abās kategorijās 2004. gadā par “Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”, 2003. gadā par “The Lord of the Rings: The Two Towers” un 2002. gadā par “The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring”).
  • Arī Gerijs Samerss, kurš nominēts par filmas skaņu, ir izpelnījies 4 “Oskarus” (1999. gadā par “Saving Private Ryan”, 1998. gadā par “Titanic”, 1994. gadā par “Jurassic Park” un 1992. gadā par “Terminator 2: Judgment Day”), kā arī viņš ticis pie vēl 7 nominācijām (2017. gadā par “13 Hours”, 2012. gadā par “Transformers: Dark of the Moon”, 2010. gadā par “Avatar” un “Transformers: Revenge of the Fallen”, 1992. gadā par “Backdraft”, 1990. gadā par “Indiana Jones and the Last Crusade” un 1984. gadā par “Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi”).
  • Par labākajiem vizuālajiem efektiem nominētais Džo Leteri jau ir 4 “Oskaru” laureāts (2010. gadā par “Avatar”, 2006. gadā par “King Kong”, 2004. gadā par “The Lord of the Rings: The Return of the King”, kā arī šajā pašā gadā saņēma īpašo balvu par tehniskajiem sasniegumiem un 2003. gadā par “The Lord of the Rings: The Two Towers”), kā arī viņa kontā vēl 6 nominācijas (2018. gadā par “War for the Planet of the Apes”, 2015. gadā par “Dawn of the Planet of the Apes”, 2014. gadā par “The Hobbit: The Desolation of Smaug”, 2013. gadā par “The Hobbit: An Unexpected Journey”, 2012. gadā par “Rise of the Planet of the Apes” un 2005. gadā par “I, Robot”).
  • Džeimss Kamerons, kurš šogad nominēts kā filmas producents “Labākās filmas” kategorijā, jau ir ieguvis 3 “Oskarus” (visus 1998. gadā par “Titanic” – kā producents par labāko filmu, kā režisors un par montāžu), kā arī viņa kontā vēl 3 iepriekšējas nominācijas (visas 3 – 2010. gadā par “Avatar” labākās filmas kategorijā kā producentam, kā režisoram un par montāžu).
  • Labākās skaņas kategorijā nominētais Maikls Hedžess iepriekš ieguvis 2 “Oskarus” (2006. gadā par “King Kong” un 2004. gadā par “The Lord of the Rings: The Return of the King”), kā arī ticis pie vēl 2 nominācijām (2014. gadā par “The Hobbit: The Desolation of Smaug” un 2003. gadā par “The Lord of the Rings: The Two Towers”).
  • Producents Džons Lando, kurš nominēts “Labākās filmas” kategorijā, iepriekš saņēmis 1 “Oskaru” (1998. gadā par “Titanic” kā producents), kā arī ticis pie vēl vienas nominācijas (2010. gadā “Labākās filmas” kategorijā par “Avatar”).
  • Par labākajiem vizuālajiem efektiem nominētais Ričards Beinhems iepriekš saņēmis 1 “Oskaru” – 2010. gadā par “Avatar”.
  • Par labākajiem vizuālajiem efektiem nominētais Daniels Barets iepriekš ticis nominēts “Oskaram” vēl 3 reizes (2018. gadā par “War for the Planet of the Apes”, 2015. gadā par “Dawn of the Planet of the Apes” un 2012. gadā par “Rise of the Planet of the Apes”).
  • Par labāko skaņu nominētā Gvendolina Jeitsa Vitla iepriekš izpelnījusies 2 “Oskara” nominācijas (2011. gadā par “Tron: Legacy” un 2010. gadā par “Avatar”).
  • Arī Ēriks Saindons, kurš nominēts par labākajiem vizuālajiem efektiem, iepriekš ieguvis 2 “Oskara” nominācijas (2014. gadā par “The Hobbit: The Desolation of Smaug” un 2013. gadā par “The Hobbit: An Unexpected Journey”).

Kritiķu viedoklis: 77% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 67 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmējot “Avatar: The Way of Water”, Keita Vinsleta esot pārspējusi Toma Krūza iepriekš uzstādīto 6 minūšu rekordu filmēšanai zem ūdens, uzņemot “Mission: Impossible – Rogue Nation” – Keita esot izturējusi 7 minūtes un 14 sekundes.

Filma pieejama: “Avatars: Ūdensceļš” šobrīd skatāms Latvijas kinoteātros!


“Babylon”

Babylon, Babilona

Nominācijas – 3: labākie kostīmi, labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs

Sižets: Episka oda Holivudas Zelta laikmetam. Stāsts par pārmērīgām ambīcijām un nežēlīgām galējībām seko galveno varoņu uzplaukumam un pagrimumam nevaldāmas dekadences laikmetā Holivudā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākais mākslinieka darbs) un 2 nominācijas (labākie kostīmi, labākā mūzika)
  • 1 SAG nominācija (labākais aktieru ansambļa sniegums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Komponists Džastins Hērvics jau ir ieguvis 2 “Oskarus” (2017. gadā par “La La Land” mūziku un par “La La Land” dziesmu “City of Stars”), kā arī viņš tajā pašā 2017. gadā bija nominēts vēl trešo reizi – par “La La Land” dziesmu “Audition (The Fools Who Dream)”.
  • Kostīmu māksliniece Mērija Zofrīsa iepriekš saņēmusi 3 “Oskaru” nominācijas (2019. gadā par “The Ballad of Buster Scruggs”, 2017. gadā par “La La Land” un 2011. gadā par “True Grit”).

Kritiķu viedoklis: 55% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 60 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas režisoram Deimienam Čazelam esot filmas versija, kura visa bija uzņemta viņa mājas pagalmā ar telefonu un kurā viņš, viņa sieva un galvenās lomas atveidotājs Djego Kalva spēlē visas lomas – Čazels apgalvo, ka arī šai filmas versijai neesot nekādas vainas.

Filma pieejama: “Babilona” šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros!


“The Batman”

The Batman, Betmens

Nominācijas – 3: labākais grims un matu sakārtojums, labākā skaņa, labākie vizuālie efekti

Sižets: Pagājuši divi gadi, kopš Betmens ievedis Brūsu Veinu dziļi Gotemas pilsētas krēslas pasaulē. Tikai pāris uzticamu sabiedroto kompānijā vientuļais aizstāvis kļuvis par teju vienīgo atriebes iemiesojumu līdzpilsoņu vidū. Kad Gotemas elitei ar virkni sadistisku mahināciju draud slepkava, noslēpumainu norāžu virkne aizved pasaulē dižāko detektīvu pie izmeklēšanas kriminālajā pasaulē. Noziedznieka plāniem atklājoties, Betmenam jāatmasko vainīgais un jāatgriež Gotemas pilsētā tiesa un taisnība.

Citas balvas un nominācijas:

  • 4 BAFTA nominācijas (labākais operatora darbs, labākais grims un matu sakārtojums, labākais mākslinieka darbs, labākie vizuālie efekti)
  • 1 SAG nominācija (labākais kaskadieru komandas darbs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Endijs Nelsons, kurš šogad ir nominēts gan par “The Batman”, gan “Elvis” skaņu, ir jau 2 “Oskaru” laureāts (2013. gadā par “Les Misérables” un 1999. gadā par “Saving Private Ryan”), kā arī viņam ir vēl nominācijas skaņas kategorijās (2022. gadā par “The West Side Story”, 2017. gadā par “La La Land”, 2 nominācijas 2016. gadā par “Star Wars: Episode VII – The Force Awakens” un “Bridge of Spies”, 2013. gadā viņš bija nominēts arī par “Lincoln”, 2012. gadā par “War Horse”, 2010. gadā par “Avatar” un “Star Trek”, 2007. gadā par “Blood Diamond”, 2006. gadā par “War of the Worlds”, 2004. gadā par “The Last Samurai” un “Seabiscuit”, 2002. gadā par “Moulin Rouge!”, 2000. gadā par “The Insider”, 1999. gadā viņš bija nominēts arī par “The Thin Red Line”, 1998. gadā par “L.A. Confidential”, 1997. gadā par “Evita”, 1996. gadā par “Braveheart”, 1994. gadā par “Schindler’s List” un 1989. gadā par “Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey”).
  • Par labāko skaņu nominētais Stjuarts Vilsons jau ir “Oskara” laureāts (2020. gadā par “1917”), kā arī ticis pie vēl 5 nominācijām (2018. gadā par “Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi”, 2017. gadā par “Rogue One: A Star Wars Story”, 2016. gadā par “Star Wars: Episode VII – The Force Awakens”, 2013. gadā par “Skyfall” un 2012. gadā par “War Horse”).
  • Labāko vizuālo efektu kategorijā nominētais Dens Lemons jau ir saņēmis “Oskaru” (2017. gadā par “The Jungle Book”), kā arī ticis pie vēl 3 nominācijām (2018. gadā par “War for the Planet of the Apes”, 2015. gadā par “Dawn of the Planet of the Apes” un 2012. gadā par “Rise of the Planet of the Apes”).
  • Dominiks Tuohijs, kurš nominēts par labākajiem vizuālajiem efektiem, ir “Oskara” laureāts (2020. gadā par “1917”), kā arī viņa kontā vēl 2 nominācijas (tajā pašā 2020. gadā arī par “Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker” un 2019. gadā par “Solo: A Star Wars Story”).
  • Par labākajiem vizuālajiem efektiem nominētais Rasels Ērls šajā kategorijā ticis nominēts jau 5 reizes (2020. gadā par “Avengers: Endgame”, 2019. gadā par “Avengers: Infinity War”, 2015. gadā par “Captain America: The Winter Soldier”, 2010. gadā par “Star Trek” un 2008. gadā par “Transformers”).
  • Par labāko grimu un matu sakārtojumu nominētā Naomi Donna iepriekš tikusi pie 2 “Oskara” nominācijām (2022. gadā par “Cruella” un 2020. gadā par “1917”).
  • Arī Anderss Langlands, kurš ir nominēts par labākajiem vizuālajiem efektiem, iepriekš saņēmis 2 “Oskara” nominācijas (2021. gadā par “Mulan” un 2016. gadā par “The Martian”).
  • Labākā grima un matu sakārtojuma kategorijā nominētajam Maiklam Marino kontā ir 1 “Oskara” nominācija (2022. gadā par “Coming 2 America”).

Kritiķu viedoklis: 85% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 72 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Lai notestētu Pingvīna grimu un visu izskatu, Kolins Farels, esot pilnībā nogrimēts, devās uz tuvāko “Starbucks”, lai novērotu cilvēku reakciju – neviens viņu neesot atpazinis, bet daži cilvēki esot uz viņu tā jocīgi pablenzuši.

Filma pieejama: Dažos seansos “Betmens” skatāms k/t “Kino Citadele”! “Tet+”, “Go3”, “Apple TV”, “Google Play”


“Triangle of Sadness”

Triangle of Sadness

Nominācijas – 3: labākā filma, labākā režija (Rūbens Estlunds), labākais oriģinālscenārijs

Sižets: Tas, kam te paredzēts noritēt instagramīgi, izvēršas ellišķīgi. Superbagātie, kuru vidū ir daiļa modele un viņas satriecošais mīļotais, dodas glamūrīgā kruīzā. Kad luksusa jahta nogrimst un tie, kam laimējas izglābties, nonāk uz neapdzīvotas salas, sociālā hierarhija viņu kompānijā sagriežas kājām gaisā. Zelta roleksi un silikons vairs nelīdzēs ne nieka!

Citas balvas un nominācijas:

  • 3 BAFTA nominācijas (labākā otrā plāna aktrise – Dollija de Leona, labākā aktieru atlase, labākais oriģinālscenārijs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!

Kritiķu viedoklis: 72% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 63 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Uz jahtas notiekošās ainas tika filmēts uz jahtas “Cristina O”, kas savulaik piederēja slavenajai Onasis ģimenei; uzņemšanas komandai bija tikai 9 dienas laika izmantot jahtu, un filmēšana esot noslēgusies tikai vienu dienu, pirms esot sācies kārtējais “lokdauns”.

Filma pieejama: “Skumju trīsstūris” šobrīd skatāms Latvijas kinoteātros!


“The Whale”

The Whale, Valis

Nominācijas – 3: labākais aktieris (Brendans Freizers), labākā otrā plāna aktrise (Honga Čau), labākais grims un matu sakārtojums

Sižets: Kādreiz pametis savu ģimeni mīļākā dēļ, tagad Čārlijs cenšas atjaunot sarautās saites ar savu meitu.

Citas balvas un nominācijas:

  • 4 BAFTA nominācijas (labākais aktieris – Brendans Freizers, labākā otrā plāna aktrise – Honga Čau, labākais adaptētais scenārijs, labākais grims un matu sakārtojums)
  • 1 SAG balva (labākais aktieris – Brendans Freizers) un 1 nominācija (labākā otrā plāna aktrise – Honga Čau)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Par labāko grimu un matu sakārtojumu nominētais Adrians Morots iepriekš jau ir ticis nominēts “Oskaram” – 2011. gadā par “Barney’s Version”.

Kritiķu viedoklis: 66% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 60 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas režisors Darens Aronofskis esot gribējis nofilmēt “The Whale” jau veselu desmitgadi, bet neesot to izdarījis, jo ilgi nevarēja atrast piemērotu aktieri Čārlija lomai; beigu beigās viņš esot ieraudzījis kādas Brendana Freizera filmas treileri un sapratis, ka Freizers būtu ideāls kandidāts – filma, kuras treileris esot Aronofski pārliecinājis, bija “Journey to the End of the Night”, kuru gan nevajadzētu sajaukt ar citu Freizera filmu “Journey to the Center of the Earth”.

Filma pieejama: “Valis” šobrīd skatāms Latvijas kinoteātros!


“Living”

Living

Nominācijas – 2: labākais aktieris (Bils Naijs), labākais adaptētais scenārijs

Sižets: 20. gadsimta 50. gadi, Londona. Ar humora izjūtu neapveltīts valsts iestādes darbinieks nolemj paņemt atvaļinājumu, lai beidzot izbaudītu dzīvi pēc tam, kad ir saņēmis drūmu diagnozi no ārsta.

Citas balvas un nominācijas:

  • 3 BAFTA nominācijas (labākā britu filma, labākais aktieris – Bils Naijs, labākais adaptētais scenārijs)
  • 1 SAG nominācija (labākais aktieris – Bils Naijs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šīs ir pirmās “Oskaru” nominācijas karjerā!

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: “Living” scenārija autors ir slavenais rakstnieks Kazuo Išiguro, un tās scenārijs ir balstīts uz Akiras Kurosavas 1952. gadā iznākušās filmas “Ikiru”, kas savukārt iedvesmu smēlās Ļeva Tolstoja stāstā “Ivana Iļjiča nāve”.

Filma pieejama: “Living” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Women Talking”

Women Talking

Nominācijas – 2: labākā filma, labākais adaptētais scenārijs

Sižets: 2010. gadā grupa sieviešu, kuras dzīvo no pārējās pasaules izolētā reliģiskā komūnā, ir spiestas pārdomāt savu ticību brutālās dzīves realitātes priekšā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 SAG nominācija (labākais aktieru ansambļa sniegums)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Frānsisa Makdormanda, kura filmā redzaa vienā no lomām, bet nomināciju saņēmusi kā producente “Labākās filmas” kategorijā, ir jau 4 “Oskaru” īpašniece (2 “Oskari” 2021. gadā par “Nomadland” – kā producentei un kā labākajai aktrisei, 2018. gadā kā labākajai aktrisei par “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” un 1997. gadā kā labākajai aktrisei par “Fargo”), viņa tikusi arī pie vēl 3 nominācijām (2006. gadā kā otrā plāna aktrise par “North Country”, 2001. gadā par labāko sniegumu otrā plāna lomā filmā “Almost Famous” un 1989. gadā kā labākā otrā plāna aktrise par “Mississippi Burning”).
  • Producente Dīdī Gārdnere, nominēta “Labākās filmas” kategorijā, ir saņēmusi 2 “Oskarus” (2017. gadā par “Moonlight” un 2014. gadā par “12 Years a Slave”), kā arī tikusi pie vēl 4 “Labākās filmas” nominācijām (2019. gadā par “Vice”, 2016. gadā par “The Big Short”, 2015. gadā par “Selma” un 2012. gadā par “The Tree of Life”).
  • Producents Džeremijs Klainers, kurš nominēts “Labākās filmas” kategorijā, jau ir 2 “Oskaru” laurēats (2017. gadā par “Moonlight” un 2014. gadā par “12 Years a Slave”), un viņa kontā vēl 3 “Labāko filmu” nominācijas (2019. gadā par “Vice”, 2016. gadā par “The Big Short” un 2015. gadā par “Selma”).
  • Filmas režisore un scenārija autore Sāra Pollija iepriekš tikusi nominēta “Oskaram” 2008. gadā labākā adaptētā scenārija kategorijā par filmu “Away From Her”.

Kritiķu viedoklis: 90% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 78 punkti “Metacritic”

Interesants, bet baiss fakts: Filma ir balstīta uz Miriamas Tovas 2018. gadā izdotā romāna ar tādu pašu nosaukumu, kas savukārt ir balstīts uz patiesiem notikumiem – baisiem, sērijveida izvarošanas gadījumiem no pārējās pasaules izolētā, ārkārtīgi konservatīvā menonītu reliģiskajā komūnā Bolīvijā.

Filma pieejama: “Women Talking” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Aftersun”

Aftersun, Pēc saules

Nominācijas – 1: labākais aktieris (Pols Meskāls)

Sižets: Sofija atceras dalītās prieka un melanholijas jūtas, kas virmoja pirms vairāk nekā 20 gadiem kopā ar tēvu pavadītajās brīvdienās. Īstas un izdomātas atmiņas aizpilda robus, lai sasaistītu divus tēlus – tēva, kuru viņa pazina, un vīrieša, kuru nepazina.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākā britu scenārija autora, režisora vai producenta debija – Šarlote Velsa) un 3 nominācijas (labākā britu filma, labākā aktieru atlase, labākais aktieris – Pols Meskāls)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Polam Meskālam šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 95 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Pols Meskāls un Frenkija Korio, kura filmā atveido viņa meitu, pirms filmēšanas esot divas nedēļas pavadījuši kopā, dzīvodami kūrortviesnīcā, lai filmā atainotās ģimeniskās saites abiem izdotos atveidot pēc iespējas ticamāk.

Filma pieejama: “Pēc saules” šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros!


“All That Breathes”

All That Breathes

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Deli pilsētā, kur arvien pieaug vardarbības līmenis un gaisa kvalitāte kļūst arvien sliktāka, divi brāli velta savas dzīves tam, lai pasargātu Deli mītošos putnus – melnās klijas.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā dokumentālā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskaru” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 86 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas galvenie varoņi, brāļi Nadīms Šehzads un Muhameds Sauds pēdējo 20 gadu laikā savā klīnikā ir izglābuši un izārstējuši 20 000 putnu.

Filma pieejama: “Tet+”, LMT Viedtelevīzijā


“All the Beauty and the Bloodshed”

All the Beauty and the Bloodshed

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Filma stāsta par mākslinieci un aktīvisti Nanu Goldinu, kura protestēja pret farmācijas biznesa dinastiju Sakleriem, kuri tiek uzskatīti par vainīgiem plašajā opioīdu atkarības epidēmijā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā dokumentālā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisore un producente Lora Poitrasa jau ir ieguvusi “Oskaru” (2015. gadā labākās dokumentālās filmas kategorijā par “Citizenfour”), kā arī viņas kontā vēl viena nominācija (2007. gadā par dokumentālo filmu “My Country, My Country”).
  • Producents Hovards Gertlers iepriekš ticis nominēts 2013. gadā par dokumentālo filmu “How to Survive a Plague”.

Kritiķu viedoklis: 94% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 91 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas pirmizrāde notika pagājušā gada Venēcijas kino festivālā, kur “All the Beauty and the Bloodshed” ieguva festivāla galveno balvu “Zelta lauvu”, kļūstot par otro dokumentālo filmu festivāla vēsturē, kura ir ieguvusi šo apbalvojumu (pirmā bija “Sacro GRA” 2013. gadā).

Filma pieejama: “All the Beauty and the Bloodshed” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Argentina, 1985”

Argentina, 1985

Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Argentīna)

Sižets: Uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par pagājušā gadsimta 80. gados notikušo tiesas prāvu, kurā tika tiesāti Argentīnas pēdējās civili militārās diktatūras vadoņi.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā ārzemju filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas no Argentīnas “Labākās ārzemju filmas” (vai tai ekvivalentā) kategorijā ir triumfējušas divas reizes (2009. gadā – “The Secret in Their Eyes” un 1985. gadā – “The Official Story”), kā arī 5 reizes argentīniešu filmas ir nopelnījušas nomināciju šajā kategorijā (2014. gadā – “Wild Tales”, 2001. gadā – “Son of the Bride”, 1998. gadā – “Tango”, 1984. gadā – “Camila” un 1974. gadā – “The Truce”).

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 78 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Visi tiesas prāvas oriģinālie ieraksti kopš 1988. gada atrodas Norvēģijā; visi iesaistītie tiesneši tā gada 25. aprīlī devās uz Oslo, paņēmuši līdzi 147 VHS kasetes, kuras tika nodotas Norvēģijas parlamentam glabāšanā, lai novērstu to komerciālu izmantošanu; VHS kasetes tiek glabātas blakus Norvēģijas konstitūcijas oriģinālam.

Filma pieejama: “Amazon Prime Video”


“Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths”

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Nominācijas – 1: labākais operatora darbs

Sižets: Slavens žurnālists, kurš nu strādā kā dokumentālo filmu veidotājs, dodas introspektīvā ceļojumā, lai izzinātu savu pagātni, tagadni un savu identitāti kā meksikānim.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Operators Dāriuss Kondži iepriekš ticis nominēts “Oskaram” 1997. gadā par darbu filmā “Evita”.

Kritiķu viedoklis: 59% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 53 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Šī ir pirmā filma kopš 2000. gadā iznākušās “Amores perros”, ko režisors Alehandro G. Injaritu ir pilnībā veidojis Meksikā; “Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths” bija Meksikas pieteikums labākās starptautiskās filmas kategorijā “Oskariem”, bet līdz nominācijai netika.

Filma pieejama: “Netflix”


“Blonde”

Blonde

Nominācijas – 1: labākā aktrise (Ana de Armasa)

Sižets: Filma stāsta par aktrisi Merilinu Monro, pievēršoties gan viņas profesionālajai darbībai, gan privātās dzīves līkločiem.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā aktrise – Ana de Armasa)
  • 1 SAG nominācija (labākā aktrise – Ana de Armasa)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Anai de Armasai šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 42% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 50 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Merilinas Monro suni filmā atveido Anas de Armasas suns vārdā… Elviss.

Filma pieejama: “Netflix”


“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

Nominācijas – 1: labākā animētā īsfilma

Sižets: Filma stāsta par neparasto un negaidīto draudzību, kas izveidojas kāda zēna, kurmja, lapsas un zirga starpā, šai raibajai kompānijai dodoties ceļojumā, lai palīdzētu zēnam atrast mājas.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākā britu animētā īsfilma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 83% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas mūzikas autore ir Izobella Vollere-Bridža – mums labi pazīstamās aktrises un scenāristes Fībijas Volleres-Bridžas māsa.

Filma pieejama: “Apple TV+”


“Causeway”

Causeway

Nominācijas – 1: labākais otrā plāna aktieris (Braiens Tairī Henrijs)

Sižets: Amerikāņu kareive Afganistānā piedzīvo traumatisku smadzeņu savainojumu un pēc tam ar grūtībām pielāgojas parastajai dzīvei mājās.

Citas balvas un nominācijas: – – – 

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Braienam Tairī Henrijam šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 86% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 66 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas uzņemšana sākās vēl 2019. gada vasarā Ņūorleānā, taču to aizkavēja viesuļvētra “Berijs”; filmēšana atsākās 2020. gada martā, taču tad to pārtrauca COVID-19 pandēmija, kā rezultātā filmas uzņemšana noslēdzās vien 2021. gada vasarā.

Filma pieejama: “Apple TV+”


“Close”

Close, Tuvu

Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Beļģija)

Sižets: Filmas galvenos varoņus – trīspadsmitgadīgos Leo un Remī – vieno īpaša saikne. Viņi bezrūpīgi bauda vasaras dienas un viens otra sabiedrību. Zēnu eņģeliskās sejas ir renesanses gleznotāju otas cienīgas, un apkārtējie dāliju lauki gremdē skatītājus bērnības skaistuma pasaulē kā impresionista Renuāra ziedu jūrā. Kad zēni sāk iet vidusskolā, viņu draudzība tiek apdraudēta…

Citas balvas un nominācijas: – – – 

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas no Beļģijas iepriekš ir tikušas nominētās labākās ārzemju filmas (vai ekvivalentā) kategorijā 7 reizes (2013. gadā – “The Broken Circle Breakdown”, 2011. gadā – “Bullhead”, 2000. gadā – “Everybody’s Famous!”, 1994. gadā – “Farinelli: Il Castrato”, 1992. gadā – “Daens”, 1988. gadā – “The Music Teacher” un 1970. gadā – “Peace in the Fields”), taču “Oskaru” iegūt vēl nav izdevies.

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 80 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas režsors Lūkass Donts galvenās lomas atveidotāju Edenu Dambrīnu “atrada”, braukdams ar vilcienu – zēns sēdēja režisoram priekšā un runāja ar saviem draugiem; Donts nedzirdēja jauniešu sarunu, jo klausījās mūziku, taču Dambrīna sejas izteiksmes vien lika Dontam saprast, ka viņš, iespējams, ir atradis perfektu kandidātu viņa filmas galvenajai lomai.

Filma pieejama: “Close” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“The Elephant Whisperers”

The Elephant Whisperers

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Filma stāsta par Bommanu un Beliju, kādu pāri Indijas dienvidos, kuri ir veltījuši savu dzīvi tam, lai rūpētos par bāreņos atstātu ziloņu mazuli vārdā Ragu.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas režisore Kartiki Gonsalvesa, kurai šī ir debija režijā, kopumā pavadīja piecus gadus kopā ar filmā redzamo ģimeni, lai izveidotu filmu.

Filma pieejama: “Netflix”


“Empire of Light”

Empire of Light

Nominācijas – 1: labākais operatora darbs

Sižets: Drāma, kas stāsta par kino maģiju un spēku, kas piemīt cilvēku savstarpējām saitēm un ir īpaši svarīgs grūtos laika brīžos; filmas darbība norisinās kādā Anglijas piekrastes pilsētiņā pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 3 BAFTA nominācijas (labākā britu filma, labākais aktieris otrā plāna lomā – Maikls Vords, labākais operatora darbs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Leģendārais operators Rodžers Dīkinss jau ir 2 “Oskaru” laureāts (2020. gadā par “1917” un 2018. gadā par “Blade Runner 2049”), kā arī viņa kontā vēl 13 nominācijas (2016. gadā par “Sicario”, 2015. gadā par “Unbroken”, 2014. gadā par “Prisoners”, 2013. gadā par “Skyfall”, 2011. gadā par “True Grit”, 2009. gadā par “The Reader”, 2008. gadā par “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford” un “No Country for Old Men”, 2002. gadā par “The Man Who Wasn’t There”, 2001. gadā par “O Brother, Where Art Thou?”, 1998. gadā par “Kundun”, 1997. gadā par “Fargo” un 1995. gadā par “The Shawshank Redemption”).

Kritiķu viedoklis: 45% sapuvis reitings “Rotten Tomatoes”, 54 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: “Empire of Light” ir režisora Sema Mendesa pirmā filma karjerā, kurai viņš ir sarakstījis scenāriju vienatnē; viņa pirmā filma, kuras scenārija tapšanā viņš pielika savu roku, bija “1917”, taču šis scenārijs tapa kopā ar Kristiju Vilsoni-Kērnsu.

Filma pieejama: “Blu-ray” diskā


“EO”

Eo

Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Polija)

Sižets: Filma stāsta par kādu ēzelīti, kurš savā dzīves gājumā sastop gan labus, gan sliktus cilvēkus, piedzīvo gan priekus, gan bēdas un novēro mūsdienu Eiropu savām acīm.

Citas balvas un nominācijas: – – – 

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas no Polijas labākās starptautiskās filmas (vai ekvivalentā) kategorijā ir triumfējušas vienu reizi (2014. gadā – “Ida”), kā arī Polijas kontā ir vēl 11 nominācijas (2019. gadā – “Corpus Christi”, 2018. gadā – “Cold War”, 2011. gadā – “In Darkness”, 2007. gadā – “Katyń”, 1981. gadā – “Man of Iron”, 1979. gadā – “The Maids of Wilko”, 1976. gadā – “Nights and Days”, 1975. gadā – “The Promised Land”, 1974. gadā – “The Deluge”, 1966. gadā – “Pharaoh” un 1963. gadā – “Knife in the Water”).

Kritiķu viedoklis: 96% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 85 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas galveno varoni, ēzelīti Eo kopumā atveidoja seši dažādi ēzelīši vārdā Tako, Ola, Marieta, Etore, Roko un Mela.

Filma pieejama: “EO” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Fire of Love”

Fire of Love

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Stāsts par zinātnieku pāri Katju un Morisu Kraftiem, kuri gāja bojā vulkāna izvirduma laikā, taču abu bojāeja notika, abiem darot to, kas viņus saveda kopā – vulkānu noslēpumu izzināšana.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā dokumentālā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Producents Šeins Boriss, kurš šogad ir nominēts dubultā gan par “Fire of Love”, gan “Navalny”, iepriekš jau ir saņēmis “Oskara” nomināciju labākās dokumentālās filmas kategorijā – 2020. gadā par “The Edge of Democracy”.

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 83 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filma gandrīz pilnībā sastāv tikai no arhīva materiāliem; tajā nav iekļauta neviena “runājošā galva” no mūsdienām, kas runātu par tajā atspoguļotajiem notikumiem.

Filma pieejama: “Disney+”


“The Flying Sailor”

The Flying Sailor

Nominācijas – 1: labākā animētā īsfilma

Sižets: Kad eksplodē netālu esošs kuģis, kāds jūrnieks tiek uzsperts gaisā, kur viņu gaida negaidīts eksistenciāls ceļojums.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisore un scenārija autore Vendija Tilbija iepriekš jau ir saņēmusi 3 “Oskara” nominācijas labākās animētās īsfilmas kategorijā (2012. gadā par “Wild Life”, 2000. gadā par “When the Day Breaks” un 1992. gadā par “Strings”).
  • Savukārt otra filmas režisore un scenārija autore Amanda Forbisa iepriekš ir saņēmusi 2 “Oskara” nominācijas labākās animētās īsfilmas kategorijā (2012. gadā par “Wild Life” un 2000. gadā par “When the Day Breaks”).

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filma ir balstīta uz patiesiem notikumiem – 1917. gada 6. decembrī notikušo avāriju Halifaksā, Kanādā; franču kravas kuģis “SS Mont-Blanc” saskrējās ar norvēģu kuģi “SS Imo”; kuģī “Mont-Blanc” atradās liels daudzums sprāgstvielu, kas aizdegās un eksplodēja, kā rezultātā gāja bojā 1782 cilvēki un vēl aptuveni 9000 tika ievainoti; šis bija tobrīd lielākais cilvēku izraisītais sprādziens vēsturē.

Filma pieejama: “The New Yorker” vietnē, “YouTube”


“Glass Onion: A Knives Out Mystery”

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Nominācijas – 1: labākais adaptētais scenārijs

Sižets: Pasaulslavenais detektīvs Benuā Blanks dodas uz Grieķiju, lai atrisinātu mistēriju, kurā iejaukts miljardieris Mailzs Brons un viņa tuvākie draugi.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisors un scenārija autors Raiens Džonsons jau reiz ir nominēts “Oskaram” – 2020. gadā par šīs nu jau franšīzes pirmo daļu “Knives Out” (bet labākā oriģinālscenārija kategorijā – sīkveli tiek traktēti kā adaptēti scenāriji).

Kritiķu viedoklis: 92% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: Arī šī filma neiztika bez Raiena Džonsona laba drauga un regulāra kolēģa Džozefa Gordona-Levita dalības – tāpat kā pirmajā “Knives Out” filmā, arī “Glass Onion” mēs dzirdam Gordona-Levita balsi; viņš ir ierunājis DONG skaņu, kas izskan reizi stundā uz Mailza Brona salas.

Filma pieejama: “Netflix”


“Guillermo del Toro’s Pinocchio”

Guillermo del Toro's Pinocchio

Nominācijas – 1: labākā animētā filma

Sižets: Kad galdnieks Džepeto izsaka vēlēšanos, no koka veidotā lelle maģiskā kārtā atdzīvojas un iekuļas dažādos piedzīvojumos.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākā animētā filma) un 2 nominācijas (labākā mūzika, labākais mākslinieka darbs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisors, producents un scenārija autors Giljermo del Toro jau ir 2 “Oskaru” īpašnieks (abi iegūti 2018. gadā par “The Shape of Water” – kā labākajam režisoram un kā producentam “Labākās filmas” kategorijā), kā arī viņa kontā vēl 3 nominācijas (2022. gadā par “Nightmare Alley” kā producentam “Labākās filmas” kategorijā, 2018. gadā del Toro bija nominēts arī labākā oriģinālscenārija kategorijā par “The Shape of Water” un 2007. gadā par “Pan’s Labyrinth” oriģinālscenāriju).

Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 79 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Būdama 1 stundu un 56 minūtes gara, “Guillermo del Toro’s Pinocchio” ir pagaidām visu laiku garākā animācijas filma, kas veidota “stop motion” tehnikā.

Filma pieejama: “Netflix”


“Haulout”

Haulout

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Filma stāsta par kādu vīru, kurš uzturas no pārējās pasaules nošķirtā būdā Krievijas ziemeļos, lai novērotu kādu dabas parādību, kas notiek tikai reizi gadā, taču okeāna pakāpeniskā sasilšana sāk to apdraudēt.

Citas balvas un nominācijas: – – – 

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas veidotāji, māsa un brālis Jevgeņija un Maksims Arbugajevi, savas filmas galveno varoni, zinātnieku Maksimu Čakilevu nejauši sastapa 2018. gadā, kad Arbugajevi bija devušies uz kādu nomaļu un savādu piekrasti, lai tur strādātu pie fotoprojekta par čukču tautu; pēc negaidītās iepazīšanās Arbugajevi nolēma par Čakilevu izveidot filmu.

Filma pieejama: “The New Yorker” vietnē, “YouTube”


“A House Made of Splinters”

A House Made of Splinters

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Stāsts par bērniem un viņu aprūpētājiem iestādē, kas paredzēta bērniem, kas ir izņemti no ģimenēm, kamēr tiesa lemj par viņu aizbildniecību.

Citas balvas un nominācijas: – – – 

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas producente Monika Helstroma iepriekš saņēmusi 2 “Oskara” nominācijas (abas 2022. gadā par filmu “Flee” – labākās dokumentālās filmas un labākās animētās filmas kategorijā).

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 73 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Dokumentālās filmas uzņemšana norisinājās vairāk nekā divu gadu garumā Ukranā, Donbasa reģionā, un tā savu pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada janvārī Sandēnsas kino festivālā – mēnesi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Filma pieejama: “Māja no šķembām” būs skatāma kinoteātrī “Splendid Palace” 2. martā “Artdocfest/Riga” festivālā


“How Do You Measure a Year?”

How Do You Measure a Year?

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Mājās uzņemti video stāsta par kāda tēva un meitas attiecībām. Tēvs katru gadu meitas dzimšanas dienā uzņem video, kur viņš meitai uzdod tos pašus jautājumus.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisors un producents Džejs Rozenblats jau reiz ir nominēts “Oskaram” – 2022. gadā labākās dokumentālās īsfilmas kategorijā par “When We Were Bullies”.

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas nosaukums “How Do You Measure a Year?” nāk no slavenajā mūziklā “Rent” dzirdamās dziesmas “Seasons of Love”.

Filma pieejama: “How Do You Measure a Year?” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Ice Merchants”

Ice Merchants

Nominācijas – 1: labākā animētā īsfilma

Sižets: Katru dienu tēvs un dēls ar izplenti nolec no savas pie neprātīgi augstas klints piestiprinātās mājas, lai dotos uz kādu ciematu, kur viņi pārdod ledu.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Lai cik neticami tas izklausītos, šī ir pirmā portugāļu filma vēsturē, kas ir saņēmusi kādu “Oskara” nomināciju.

Filma pieejama: “Ice Merchants” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“An Irish Goodbye”

An Irish Goodbye

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Ziemeļīrijas laukos divi atsevišinājušies brāļi atkalsatiekas pēc viņu mātes negaidītās nāves.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākā britu īsfilma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Ideja filmai vienam no režisoriem Tomam Bērklijam radās, kad viņš kopā ar tēvu apmeklēja kādu futbola spēli un tur novēroja divus brāļus, no kuriem viens bija ar Dauna sindromu.

Filma pieejama: “An Irish Goodbye” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Ivalu”

Ivalu

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Ivalu ir pazudusi. Viņas mazā māsa izmisīgi vēlas viņu atrast. Viņas tēvam ir vienalga. Plašajās Grīnlandes ārēs ir apslēpti daudzi noslēpumi. Ivalu meklēšana ir sākusies.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisors un scenārija autors Anderss Valters jau ir saņēmis “Oskaru” – 2014. gadā labākās īsfilmas kategorijā par “Helium”.

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: “Ivalu” ir balstīta uz dāņu komiksa ar tādu pašu nosaukumu – nav tā, ka “Oskari” ignorē komiksu ekranizācijas!

Filma pieejama: “Ivalu” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Le Pupille”

Le Pupille

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Filmas darbība norisinās neilgi pirms Ziemassvētkiem kādā katoļu internātā kara un nabadzības laikos un stāsta par dumpinieciskajām meitenēm, kas dzīvo šajā internātā.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas producents Alfonso Kuarons ir saņēmis jau veselus 4 “Oskarus” (2 “Oskari” 2019. gadā par “Roma” – kā labākajam režisoram un par labāko operatora darbu – un vēl 2 “Oskari” saņemti 2014. gadā par “Gravity” – kā režisoram un par labāko montāžu), kā arī izpelnījies vēl 6 nominācijas (2019. gadā “Roma” bija nominēta arī labākā oriģinālscenārija kategorijā, 2014. gadā Kuarons bija nominēts par “Gravity” arī kā producents “Labākās filmas” kategorijā, 2007. gadā – 2 nominācijas par “Children of Men” labākā adaptētā scenārija un labākās montāžas kategorijā un 2003. gadā nominācija par “Y tu mamá también” oriģnālscenāriju).

Kritiķu viedoklis: 86% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”

Interesants fakts: Filmas režisore Alise Rorvakera un viena no “Le Pupille” redzamajām aktrisēm Alba Rorvakera ir māsas; abas kopā ir sastrādājušās vairākkārt, tostarp filmā “Happy as Lazzaro”.

Filma pieejama: “Disney+”


“Marcel the Shell With Shoes On”

Marcel the Shell With Shoes On

Nominācijas – 1: labākā animētā filma

Sižets: Marsels ir piemīlīgs gliemežvāciņš, kurš dzīvo kopā ar savu vecmāmiņu Koniju. Marsels un Konija ir vienīgie, kas izdzīvoja kādā noslēpumainā traģēdijā, kas iznīcināja visu viņu pārējo kopienu. Dokumentālo filmu veidotājs gliemežvākus sastop, apmeties “Airbnb” mājoklī, un viņa uzņemtā īsfilma Marselu padara pasaulslavenu un dod viņam cerību atrast savu zudušo ģimeni.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā animētā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 99% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 81 punkts “Metacritic”

Interesants fakts: Gliemežvāks Marsels jau bija skatītāju iemīļots personāžs pirms šīs filmas iznākšanas – viņš popularitāti ieguva ar īsfilmu triloģiju: “Marcel the Shell with Shoes On” (2010. gads), “Marcel the Shell with Shoes On, Two” (2011. gads) un “Marcel the Shell with Shoes On, Three” (2014. gads).

Filma pieejama: “Bluray” diskā


“The Martha Mitchell Effect”

The Martha Mitchell Effect

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: Stāsts par Martu Mičelu, ASV ģenerālprokurora Džona Mičela, kurš amatā bija Ričarda Niksona prezidentūras laikā, sievu. Votergeitas skandāla laikā Niksona administrācija ar dažādiem paņēmieniem centās atturēt Mičelu no publisku liecību un komentāru sniegšanas.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 100% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”

Interesants fakts: Filmas nosaukumā minētais Martas Mičelas efekts ir psihiatrijā novērota situācija – šis efekts notiek, kad mediķi pacienta aprakstītos un reāli notikušos notikumus notur par delūzijām, kā rezultātā pacientiem tiek noteiktas nepareizas diagnozes.

Filma pieejama: “Netflix”


“Mrs. Harris Goes to Paris”

Mrs. Harris Goes to Paris

Nominācijas – 1: labākie kostīmi

Sižets: Ada Harisa ir apkopēja 1950. gadu Londonā, kura neprātīgi iemīlas… Iemīlas Kristiāna Diora augstās modes kleitā. Viņa stingri nolemj, ka viņai jākļūst par šī dārguma īpašnieci, lai tur vai kas! Viņa sāk krāt naudu, lai dotos uz Parīzi. Nonākusi modes galvaspilsētā, viņa drīz atklāj, ka Diora kleitu nebūt nav tik viegli nopirkt, pat ja ir par ko. Taču, ja kādam sapnis ir īsts, tad tā ir Ada, un nekas uz pasaules nespēs viņu aizkavēt to piepildīt.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākie kostīmi)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Kostīmu māksliniece Dženija Bīvana jau ir trīskārtēja “Oskara” laureāte (2022. gadā par “Cruella”, 2016. gadā par “Mad Max: Fury Road” un 1987. gadā par “A Room With a View”), kā arī viņa ir saņēmusi vēl 8 nominācijas (2011. gadā par “The King’s Speech”, 2002. gadā par “Gosford Park”, 2000. gadā par “Anna and the King”, 1996. gadā par “Sense and Sensibility”, 1994. gadā par “The Remains of the Day”, 1993. gadā par “Howards End”, 1988. gadā par “Maurice” un 1985. gadā par “The Bostonians”).

Kritiķu viedoklis: 94% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 70 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: 500 mārciņas, kas ir Harisas kundzes iekārotās “Dior” kleitas cena 1957. gadā, mūsdienu naudā būtu aptuveni 13 000 ASV dolāru.

Filma pieejama: “Tet+”, “Go3”, “Google Play”, “Apple TV”


“My Year of Dicks”

My Year of Dicks

Nominācijas – 1: labākā animētā īsfilma

Sižets: Pema par visām varītēm cenšas zaudēt nevainību un allaž ir tā viena un īstā meklējumos, draugu pavadīta.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas scenārija autore ir Pamela Ribona, kura to balstīja uz savas 2017. gadā iznākušās komiskās autobiogrāfijas “Notes to Boys: And Other Things I Shouldn’t Share in Public”.

Filma pieejama: “Vimeo”


“Navalny”

Navalny

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā filma

Sižets: Filma stāsta par Krievijas opozīcijas līderi Alekseju Navaļniju, kurš 2020. gadā pārdzīvoja slepkavības mēģinājumu ar nervus paralizējošu vielu.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA balva (labākā dokumentālā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Producents Šeins Boriss, kurš šogad ir nominēts dubultā gan par “Navalny”, gan “Fire of Love”, iepriekš jau ir saņēmis “Oskara” nomināciju labākās dokumentālās filmas kategorijā – 2020. gadā par “The Edge of Democracy”.

Kritiķu viedoklis: 99% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 82 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas veidošanas laikā tās pagaidu nosaukums bija “Untitled LP9”; tā ir atsauce uz iesauku, kādu Krievijas drošības dienesti esot devuši “Novichok” vielai – “Love Potion No. 9”.

Filma pieejama: “Tet+”, LMT Viedtelevīzijā


“Night Ride”

Night Ride

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Kādā aukstā decembra naktī Eba gaida tramvaju, lai varētu doties mājās pēc ballītes, taču brauciens mājās neizdodas tāds, kā bija plānots.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas režisors un scenārija autors Eiriks Tveitens iedvesmu īsfilmai guva sava drauga stāstā par to, kā viņš 80. gados Oslo, būdams dzērumā, esot nolēmis nozagt tramvaju.

Filma pieejama: “Night Ride” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It”

An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It

Nominācijas – 1: labākā animētā īsfilma

Sižets: Kāds jauns biroja darbinieks ar noslēpumaina runājoša strausa palīdzību izzina savas “stop motion” pasaules noslēpumus.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: filmas režisoram Lahlanam Pendragonam šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filma tapa režisora, scenārija autora, lomas ierunātāja un animatora Lahlana Pendragona doktorantūras studiju laikā; viņš to izveidoja 10 mēnešu laikā savā dzīvojamā istabā.

Filma pieejama: “An Ostrich Told Me the World is Fake and I Think I Believe It” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Puss in Boots: The Last Wish”

Puss in Boots: The Last Wish

Nominācijas – 1: labākā animētā filma

Sižets: Runcis Zābakos dodas ceļojumā uz Melno mežu, lai atrastu noslēpumiem apvīto Vēlēšanās zvaigzni un atgūtu savas zaudētās dzīvības. Kad atlikusi viena dzīvība, Runcim nākas mest lielību pie malas un aicināt palīgā bijušo sabiedroto un ienaidnieku – apburošo Kitiju. Viņiem piebiedrojas pļāpīgais un dzīvespriecīgais krancītis Perro. Varoņu trijotnei uz pēdām būs ļaundaru komanda un Lielais Ļaunais Vilks.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā animētā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 75 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Sākotnējie plāni veidot “Puss in Boots” sīkvelu radās nu jau tālajā 2012. gadā, kad izpildproducents Giljermo del Toro paziņoja, ka esot bijušas gatavas vairākas scenārija versijas; vienubrīd 2014. gadā pat tika izziņots filmas nosaukums “Puss in Boots: Nine Lives & 40 Thieves”, taču projekts iestrēga līdz 2019. gadam, kad Džoels Krofords tika iecelts filmas režisora amatā.

Filma pieejama: “Runcis zābakos: Pēdējā vēlēšanās” šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros!


“The Quiet Girl”

The Quiet Girl

Nominācijas – 1: labākā starptautiskā filma (Īrija)

Sižets: Filmas darbība norisinās Īrijas laukos 1981. gadā. Klusa, novārtā atstāta meitene tiek aizsūtīta dzīvot pie audžuvecākiem. Savās jaunajās mājās viņa atklāj kādu noslēpumu.

Citas balvas un nominācijas:

  • 2 BAFTA nominācijas (labākā filma, kas nav angļu valodā, labākais adaptētais scenārijs)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: šī ir pirmā filma no Īrijas, kas ir nominēta labākās starptautiskās filmas (vai ekvivalentā) kategorijā!

Kritiķu viedoklis: 98% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 89 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas sākuma titros dzirdamā dzeguze liek secināt, ka filmas darbība sākas maijā – Īrijā pazīstamā pantiņā ir teikts “The Cuckoo comes in April / He sings his song in May” (“Dzeguze ierodas aprīlī / Tā savu dziesmu dzied maijā”).

Filma pieejama: DVD


“The Red Suitcase”

The Red Suitcase

Nominācijas – 1: labākā īsfilma

Sižets: Vēls vakars Luksemburgas lidostā. 16 gadus vecu irāņu meiteni, kurai līdzi ir sarkans čemodāns, pārņem pakāpeniski lielākas bailes doties ārā no lidostas.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: filmas režisoram Sairusam Nešvadam šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas režisors Sairuss Nešvads, kuram vairāki radinieki joprojām dzīvo Irānā, vēlējās ar filmas palīdzību runāt par šībrīža un pēdējo gadu situāciju Irānā, kas ir bijusi īpaši bīstama tieši sievietēm; viņš nevēlējās taisīt dokumentālo stāstu, tā vietā dodot priekšroku īsfilmai.

Filma pieejama: “The Red Suitcase” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“RRR”

RRR

Nominācijas – 1: labākā oriģināldziesma (“Naatu Naatu”)

Sižets: Izdomāts stāsts par diviem leģendāriem Indijas revolucionāriem un viņu piedzīvojumiem, dodoties prom no mājām, pirms viņi sāk cīnīties par savu valsti pagājušā gadsimta 20. gados.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 83 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Lai gan filmas galvenie varoņi Alluri Sita Ramaradžu un Komarams Bēms bija reāli eksistējoši brīvības cīnītāji Indijā, realitātē viņi ne reizi nesatikās; filma iedomājas, kā abu satikšanās varētu būt izvērtusies.

Filma pieejama: “Netflix”


“The Sea Beast”

The Sea Beast

Nominācijas – 1: labākā animētā filma

Sižets: Kāda jauna meitene slepus uzlavās uz leģendāra jūras monstru mednieka kuģa, dodoties episku piedzīvojumu piepildītā ceļojumā.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisors Kriss Viljamss jau ir “Oskara” laureāts (2015. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “Big Hero 6”), kā arī viņš ticis pie vēl vienas nominācijas (2009. gadā labākās animācijas filmas kategorijā par “Bolt”).

Kritiķu viedoklis: 94% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 74 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Filmas režisors Kriss Viljamss ir parakstījis līgumu ar “Netflix” straumēšanas platformu, un viņa nākamais projekts būs – “The Sea Beast” sīkvels!

Filma pieejama: “Netflix”


“Stranger at the Gate”

Stranger at the Gate

Nominācijas – 1: labākā dokumentālā īsfilma

Sižets: ASV jūras kājnieks plāno terorisma aktu kādas mazas ASV pilsētiņas mošejā. Viņa plāns negaidīti mainās, kad viņš aci pret aci sastop cilvēkus, kurus grasās nogalināt.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: visiem šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmas režisors Džošua Seftels teica, ka viņš esot izlasījis stāstu par jūras kājnieku Maku Makiniju nelielā Indianas avīzē; raksts bija no Makinija perspektīvas, un Seftels esot gribējis zināt, kā šo pašu situāciju uztvēra mošejas, kuru Makinijs gribēja uzspridzināt, locekļi, kā arī Makinija sieva un meita, tāpēc viņš nolēmis veidot filmu.

Filma pieejama: “The New Yorker” vietnē, “YouTube”


“Tell It Like a Woman”

Tell It Like a Woman

Nominācijas – 1: labākā oriģināldziesma (“Applause”)

Sižets: Antoloģijas filma, kas stāsta dažādus stāstu par sievietēm abās kameras pusēs.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Dziesmas autore Daiena Vorena, kura šogad saņems “Oskaru” par mūža ieguldījumu kino, ir bijusi nominēta “Oskaram” 13 reizes un visas – par oriģināldziesmām (2022. gadā par “Four Good Days”, 2021. gadā par “The Life Ahead”, 2020. gadā par “Breakthrough”, 2019. gadā par “RBG”, 2018. gadā par “Marshall”, 2016. gadā par “The Hunting Ground”, 2015. gadā par “Beyond the Lights”, 2002. gadā par “Pearl Harbor”, 2000. gadā par “Music of the Heart”, 1999. gadā par “Armageddon”, 1998. gadā par “Con Air”, 1997. gadā par “Up Close and Personal” un 1988. gadā par “Mannequin”).

Kritiķu viedoklis: – – –

Interesants fakts: Filmā ir redzamas tikai aktrises, savukārt, tā kā filma ir antoloģija, tai ir 7 režisores: Silvija Karobio, Ketrīna Hārdvika, Taradži B. Hensone, Mipo O, Lucija Puenzo, Marija Sole Tognaci un Lēna Jadava.

Filma pieejama: “Tell It Like a Woman” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“To Leslie”

To Leslie

Nominācijas – 1: labākā aktrise (Andrea Raisboro)

Sižets: Kāda vientuļā māte Teksasas rietumos laimē loterijā, taču naudu ātri vien izšķērdē, kas noved pie sabojātām attiecībām un sirdssāpēm. Vairākus gadus vēlāk viņa cenšas sakārtot savu dzīvi un gūt piedošanu.

Citas balvas un nominācijas: – – –

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze: Andreai Raisboro šī ir pirmā “Oskara” nominācija karjerā!

Kritiķu viedoklis: 97% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 84 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: Andreas Raisboro nominācija kļuva par vienu no pēdējo gadu skandalozākajām nominācijām (Raisboro nebija nominēta nevienai tā dēvētajai “precursor” balvai un par filmu pirms “Oskaru” nomināciju izziņošanas bija dzirdējis vien retais), ASV Kinoakadēmijai pat veicot pārbaudi, vai viņas nominācijas kampaņā netika pārkāpti kādi noteikumi; sīkāk par visu šo skandālu varat palasīt visur internetā, piemēram, “Vulture”, bet beigu beigās Raisboro nominācija atņemta netikšot.

Filma pieejama: “To Leslie” pie mums šobrīd diemžēl nav nekur skatāma


“Turning Red”

Turning Red

Nominācijas – 1: labākā animētā filma

Sižets: 13 gadus vecā Meilina Lī cenšas gan būt centīga un paklausīga meita, gan arī tikt galā ar pusaudža vecumam raksturīgo haosu. Un, lai arī problēmu ir vairāk nekā vajadzīgs, klāt nāk vēl viena – katru reizi, kad Meja pārlieku par kaut ko ikdienā uztraucas vai tiek nokaitināta, viņa nekontrolējami pārvēršas lielā, sarkanā pandā.

Citas balvas un nominācijas:

  • 1 BAFTA nominācija (labākā animētā filma)

Nominantu iepriekšējā “Oskaru” pieredze:

  • Filmas režisore un scenārija autore Domī Ši jau reiz ir ieguvusi “Oskaru” – 2019. gadā labākās animētās īsfilmas kategorijā par “Bao”.

Kritiķu viedoklis: 95% svaigs reitings “Rotten Tomatoes”, 83 punkti “Metacritic”

Interesants fakts: “Turning Red” ir pirmā “Pixar” animācijas studijas pilnmetrāžas filmu, kuru ir vienatnē režisējusi sieviete.

Filma pieejama: “Disney+” katalogā, nomai “Tet+”, “Go3”, “Google Play”