Dižraksti

TENET: atbildes uz visiem jūsu jautājumiem

Vai esi iznācis no "TENET" seansa ar jautājumiem "huh", "pēcteči-who", "tempo-what"? No worries, mums ir perfekts risinājums — milzum garš raksts, kas prasīja pāris invertētas nedēļas, lai uzrakstītu (atšķaidīts ar gifiem, lai atpūtinātu smadzenes)!

14.09.2020

Bet, pirms ķeramies klāt visām mulsinošajām detaļām, divas lietas:

  1. Spoileri. Obviously. Rakstā būs aprakstītas sižeta galvenās līnijas.
  2. Ir vērts noskatīties filmu otrreiz. Kā stāstījām podkāstā, otrajā reizē pat aizgāja labāk, jo jau bijām gatavi vilnim ar ekspozīcijām.


Kas ir Algoritms?

Kaut kad nākotnē zinātniece, kuras vārdu mēs nezinām, izgudroja formulu, kas ļauj invertēt objektus. Saprotot, kādu ļaunumu cilvēcei var izdarīt inversija, viņa konvertēja formulu fiziskā objektā (filmas “makgafins” — scenārijos tā sauc objektu, ap kuru virzās sižets), sadalīja 9 daļās un paslēpa to pagātnē. Nav precīzi minēts, kā tieši viņa tās paslēpa, bet ir minēts, ka viņa formulas daļas paslēpa kodolieroču slēptuvēs, kuras būtu visdrošāk aizsargātas.

Organizācijas “TENET” mērķis ir nepieļaut Pēcteču (nākotnes cilvēku) aģentiem (šoreiz — Andrejs Sators) sameklēt Algoritmu un nodot to Pēctečiem. Par Pēcteču un Satora plānu — tālāk.

Kā darbojas inversija (ceļošana laikā)?

Viens svarīgs princips, pirms ķeramies pie citiem jautājumiem, — “whatever happened, happened”. Jeb, mēs sekojam līdzi vienai laika līnijai (“timeline”), kur viss, kas ir noticis, jau ir noticis un nav maināms. Šo laika ceļošanas principu sauc par “Novikov self-consistency principle”, kur pagātni nav iespējams mainīt un laika līnija ir fiksēta (nemainīga). Šādu principu var novērot tādās filmās kā “12 Monkeys” un “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”.

Filmā parādās invertēti objekti un cilvēki. Lai invertētu cilvēku, tam jāiziet cauri Turniketam (“Turnstile”). Viņš var elpot tikai invertētu gaisu – vai nu ar individuāla elpošanas aparāta palīdzību vai arī no pārējās pasaules norobežotā telpā, kurā var vienlaikus uzturēties vairāki invertēti cilvēki (svarīgi: kad Sators sašauj Ketu — viņš ir invertēts un atrodas telpā ar invertētu gaisu; Keta elpo parasto gaisu ar individuāla elpošanas aparāta palīdzību). 

Kas ir “temporal pincer movement”?

“Pincer movement” ir kara manevrs, kad karaspēks no abiem sāniem vienlaikus uzbrūk ienaidniekam. Tādējādi “temporal pincer movement” ir manevrs, kad uzbrukums ienaidniekam notiek, gan kustoties uz priekšu, gan arī kustoties inversijā. Manevra priekšrocība ir informācija par to, kas notiks/ir noticis. 

Pieņemsim, ka mums ir trīs varoņi – Protagonists, Antagonists un Henčmens (Antagonista palīgs). Protagonists kustēsies lineāri (uz priekšu), bet Antagonists un Henčmens izmantos “temporal pincer movement” manevru (viens kustēsies lineāri, otrs — inversijā). Antagonista mērķis ir uzbrukt Protagonistam un atņemt makgafinu. 

Operācija no Antagonista puses: Antagonists paliek pie Turniketa, Henčmens dodas uzbrukumā. Operācijas beigās Henčmens atgriežas pie Antagonista (pie Turniketa) un izstāsta, kas notika Operācijas gaitā. Antagonists iziet cauri Turniketam un, zinot visu informāciju, inversijā arī piedalās Operācijā kopā ar Henčmenu. Izejot cauri Operācijai atpakaļgaitā (nokļūstot līdz Operācijas sākumpunktam) Antagonists izstāsta Henčmenam visu, kas notiks. Tādejādi gan Henčmens, gan Antagonists zina, kas notiks Operācijas laikā. No Protagonista puses izskatīsies, ka Operācijā piedalās gan Henčmens (kustoties uz priekšu), gan Antagonists (kustoties atpakaļgaitā) un abi zina katru soli, kas notiks.

“Temporal pincer movement” tika izmantots filmā vairākas reizes:

  • uz Tallinas šosejas;
  • Staļskā-12 filmas beigās;
  • pati “TENET” operācija.

Kas notika Tallinā (aina uz šosejas)?

Satora komanda izpilda “temporal pincer movement”. Satora Operācijas sākums — kad viņš piekauj Ketu. Operācijas beigas — kad viņš sašauj Ketu. 

Sākumā Sators aiziet gaidīt operācijas beigas pie Tallinas Turniketa. Volkovs (henčmens) operācijā kustas uz priekšu un tikmēr rācijā visu atstāsta Satoram (pirms operācija ir sākusies, Sators ienāk telpā ar sarkanu gaismu un pasaka: “Tell me everything that happens.”). Šosejas ainas beigās Satora komanda sagūsta Protagonistu un Ketu. No Protagonista izspiež informāciju par Algoritma daļu (viņš samelo, ka Algoritms palika BMW cimdu nodalījumā). Tikai tad, dzirdot visu, Sators iziet cauri Turniketam, sašauj Ketu (viņš viņu redz sašautu cauri stiklam, pirms iziet cauri Turniketam) un iziet Operāciju inversijā.

Kas notika Oslo (“Freeport”)?

Protagonists, Nīls un sašauta Keta ceļo inversijā no Tallinas Turniketa līdz Oslo Turniketam. Inversijas Protagonists pēc lidmašīnas dzinēja sprādziena ielido iekšā gleznu krātuvē un uzsāk cīņu ar Lineāro Protagonistu. Viņi aizkaujas līdz Turniketam, un invertētais Protagonists ieskrien iekšā, redzot cauri stiklam, ka viņa Lineārā versija izskrien ārā no Turniketa. Faktiski tobrīd tur atrodas trīs Protagonista versijas:

  1. Lineārs Protagonists uzvalkā, kas vēl nepiedzīvoja Tallinu;
  2. Invertēts Protagonists maskā, kas piedzīvoja Tallinu;
  3. Lineārs Protagonists maskā, kas izgāja cauri Turniketam.

No Protagonista v1 skatpunkta (pirmoreiz skatoties Oslo ainu) izskatījās, ka Protagonista versijas maskā parādās nenokurienes, jo Protagonists v2 ieskrēja Turniketā, būdams invertēts.

Kā Pēcteči finansē Satoru?

Ainā pirms Tallinas, kad Prija sarunājas ar Protagonistu (Mumbaja, dienas aina), Prija pasaka, ka mēs jau faktiski komunicējam ar nākotni caur internetu — mēs publicējam bildi sociālajos tīklos vai nosūtām e-pasta vēstuli un kaut kad nākotnē adresāti to ierauga. Sators sūta Pēctečiem e-pasta vēstules uz adresi, kas bija ierakstīta dokumentos, ko Sators atrada Staļskā-12, kad viņam bija 17 gadi. Vēstulēs ir koordinātas, kur atstāt invertētu zeltu un munīciju Satoram. 

No Satora skatpunkta: viņš nosūta koordinātas un tajā pašā brīdī var tur izrakt invertētu zeltu. No pēcteču skatpunkta, izdomājot/palaižot šo finansēšanas procesu, viņi pārbauda e-pasta kastīti un uzreiz saņem, teiksim, 100 e-pasta vēstules no Satora ar koordinātām. Viņu darbs ir noglabāt šajās koordinātās invertētu zeltu un munīciju. Praktiski sanāk, ka, teiksim, 2200. gadā tiek aprakts invertēts zelts, kas tur glabājas, līdz Sators pagātnē to izrok.

Kā Pēcteči atrada Satoru?

Tā kā filma darbojas pēc Novikova laika ceļošanas principa (“whatever happened, happened”), tad Pēcteči saņem Satora e-pasta vēstules, pirms viņi pat palaiž finansēšanas plānu. Tas nav izskaidrots filmā, bet mūsu minējums ir, ka viņi saņem e-pastus, tiklīdz ir izgudrota inversija un/vai tiklīdz viņi nodomā palaist plānu darbībā — “intent” (tāpat kā ar lodi, kas “iekrīt” atpakaļ rokā). Līdz ar to Pēctečiem ir zināms vārds un viņu uzdevums ir sameklēt koordinātas Satora pagātnē. Tad viņš varētu atrast invertētos dokumentus ar paskaidrojumu un pirmo paku ar zeltu*. Tāda izdevība rodas Staļskā-12, kad Satoram bija 17 gadi (ap 1990. gadu). Staļska-12 ir viena no slepenām pilsētām, kas tika uzbūvēta ap kodolieroču rūpnīcu/glabātuvi. 

Satora darbs bija savākt plutoniju pēc kodolieroču negadījuma. Sators būtu perfekts kandidāts Pēcteču misijai, jo atrastos Krievijā pēc PSRS (viens no diviem kodolieroču lielākajiem spēkiem) sabrukuma un spētu pārbaudīt glābtuves — atrast Algoritma daļas.

(* Šī pirmā paka darbojas pēc tāda paša principa kā pakas ar zeltu — invertēta kaste no nākotnes “kustās” inversijā uz pagātni līdz brīdim, kad Sators to izrok)

Kāpēc Pēcteči finansē Satoru?

Pēcteču uzdevums Satoram tika izklāstīts dokumentos, ko Sators atrod Staļskā-12. Uzdevums ir atrast visas algoritma daļas, savākt kopā un apglabāt kaut kur, kur tās paliktu, līdz Pēcteči izrok tās nākotnē. Lai Pēcteči tās atrastu, Satoram vajag nosūtīt e-pasta vēstuli ar koordinātām. 

Tā kā Pēcteči “uzreiz” saņem visus e-pastus no Satora, tad pēdējam e-pastam no Satora ir jābūt ar Algoritma glabāšanas vietas koordinātām.

Kāds ir Pēcteču plāns?

Kaut kad nākotnē klimata krīze pārtop par klimata apokalipsi. Pēcteču paaudzei vairs nav iespēju izdzīvot nākotnē. Tāpēc viņu plāns ir palaist Algoritmu, kas invertētu visu pasauli.

Neviens nezina, kas notiks. Protagonists min, ka tas varētu iznīcināt pasauli, jo iznīcinās mūs (Senčus), tādējādi izveidojot “grandfather” paradoksu — bez Senčiem nevar eksistēt Pēcteči. Tāpēc, visticamāk, šis plāns nedarbosies, un vienkārši notiks apokalipse — viss pārstās eksistēt. Kaut arī, visticamāk, tā notiks, kā Nīls saka — tas nav svarīgi. Svarīgi ir tas, ka Pēcteči tic, ka plāns var nostrādāt. Viņus var saprast. Viņiem nav izredžu viņu nākotnē, tāpēc pasaules inversija varētu būt vienīgā izeja. Ja tā iznīcinās pasauli un arī Senčus — “so what?”. Senči ir vainīgi pie klimata krīzes, tāpēc Pēcteči nejūt baigo nožēlu par Senču potenciālo iznīcināšanu.

Kāds ir Satora plāns?

Pēc tam, kad Sators atrada dokumentus un zeltu, viņš uzsāka biznesu, kas nodarbojas ar kodolieroču avāriju gruvešu izvākšanu. Būdams visu laiku tuvu kodolenerģijai, viņš saslimst ar neārstējamu kuņģa vēzi. Viņa plāns ir savākt Algoritma daļas, Staļskā-12 ievietot tās metāla kapsulā un 14. augustā uzspridzināt bumbu virs tās, tādējādi apglabājot kapsulu līdz brīdim, kad Pēcteči to izraks. Paralēli viņš izdarītu pašnāvību, pārkožot CIP kapsulu. Tas savukārt palaiž viņa “dead man’s switch” — tiklīdz Satora pulss nokrīt līdz 0, viņa aproce automātiski nosūta e-pastu ar koordinātām uz Pēcteču e-pasta adresi. Satoram ir vienalga, vai Pēcteču plāns sanāks, — Senči (mēs) jebkurā gadijumā pārstās eksistēt.

Kāds ir “TENET” plāns filmas beigās?

Izņemt Algoritmu, pirms uzsprāgst bumba UN/VAI pirms Sators nosūta e-pastu ar koordinātām (jeb pirms viņš izdara pašnāvību). Tāpēc, kamēr “TENET” mēģina izņemt Algoritmu no kapsulas, Keta pieskata Satoru, lai viņš neizdara pašnāvību, pirms Algoritms ir izņemts (viņa ir “backup” jeb rezerves plāns). Svarīgi zināt, ka Sators Vjetnamā ir visvecākā viņa versija, kuru mēs redzam filmā. Pēc Tallinas ainas Sators dabūja visas Algoritma daļas un tālāk invertējās līdz 14. augustam, kad viņš bija Vjetnamā, bet Staļskā-12 notika sprādziens.

Staļskā-12 “TENET” taisa “temporal pincer movement”. Zilā grupa (kurā ir Nīls) kustas inversijā, sarkanā grupa (kurā ir Protagonists un Īvss) kustas lineāri. Zilā grupa atlido uz sprādziena laiku un 10 minūtes cīnas, tad lido uz “TENET” bāzi, kur sarkanajai grupai izstāsta, kas notika. Sarkanā grupa savukārt atlido uz Staļsku-12 10 minūtes pirms sprādziena un aizlido līdz ar sprādzienu. Sanāk, ka abas grupas “vienlaikus” cīnās 10 minūšu periodā pirms sprādziena.

Tieši 5 minūtes pirms sprādziena abas grupas uzspridzina daudzstāvu ēku, lai sarīkotu diversiju un Protagonists kopā ar Īvsu varētu ienākt tunelī, kas ved pie kapsulas ar Algoritmu.

Ko beigās izdara Nīls?

Lai šo vieglāk izskaidrotu, pieņemsim, ka bumba sprāgst plkst. 12.00. Sarkanā komanda atlido 11.50, zilā komanda atlido 12.00 un aizlido 11.50. Ap 11.53 Nīls, kas kustas inversijā (viņa pulkstenis rāda 3 minūtes līdz aizlidošanai), pamana, ka no helikoptera nolaižas Volkovs (no invertēta Nīla perspektīvas Volkovs kustas atpakaļgaitā), ienāk tunelī un pie ieejas atstāj slazdu. Nīls zina, ka pēc divām minūtēm Protagonists un Īvss mēģinās ienākt tunelī. Lai brīdinātu viņus, Nīls iziet cauri Turniketam — tagad viņš kustas lineāri. 

Viņš iesēžas mašīnā, mēģina pabrīdināt, bet nesanāk — Protagonists un Īvss ieskrien iekšā, tunelis sprāgst. Tagad viņiem nav iespējas iznest Algoritmu un izglābties pašiem. Nīls saprot, ka vienīgais veids ir piebraukt pie cauruma zemē, kas ved precīzi līdz telpai ar kapsulu. Viņš nomet tur trosi un gaida plkst. 12.00, kad sprāgs bumba. Sagaidot sprādzienu, viņš velk trosi, cerot, ka Protagonists un Īvss ar Algoritmu azotē turas pie otra gala.

Pēc sarunas ar Īvsu Nīls saprot, ka viņš bija tas, kas atmūķēja durvis (skaidrojums ir ļoti paviršs, “but we’ll allow it”). Viņš atdod savu Algoritma daļu Īvsam, atvadās no Protagonista, atkal iziet cauri Turniketam (tagad kustēsies inversijā), atbrīvo tuneli, atmūķē* durvis un ielec starp Volkovu un Protagonistu, kad Volkovs mēģina sašaut Protagonistu. No Protagonista puses izskatījās, ka Nīls atdzima, atvēra durvis un izskrēja ārā pa tuneli. 

(* precīzāk būtu teikt, ka invertētais Nīls aizslēdza durvis)

Kā Protagonists izglāba Ketu no Prijas?

Pirms Keta un Protagonists šķiras filmas beigās (uz kuģa, ceļojot no Oslo uz Staļsku-12/Vjetnamu), Protagonists iedod viņai telefonu — lai viņa ieraksta balss ziņas tad, kad jūtas apdraudēta. Viņa ieraksta ziņu, kad pamana Prijas mašīnu. Potenciāli kaut kādā brīdī nākotnē Protagonists saņem vai nu telefonu, vai arī ziņu, invertējas un aizceļo līdz šim brīdim, kad ziņa bija ierakstīta, lai nogalinātu Priju, — sanāk mini “temporal pincer movement”.

Kas ir “TENET”, un kāda ir tā filozofija?

Filmas beigās mēs uzzinām, ka visa “TENET” operācija ir viens milzīgs “temporal pincer movement”. Kaut kad “savā nākotnē” Protagonists uzbūvē “TENET” un rekrutē Nīlu. Tas var notikt gan nākotnē (pēc 2020. gada), gan arī pagātnē (krietni pirms 2020. gada), ja Protagonists invertējas un sāk ilgu laiku dzīvot atpakaļgaitā. Tas nozīmē, teiksim, ka visa Ukrainas operācija jau bija “Vecā” Protagonista plānā, lai rekrutētu “Jauno” Protagonistu. 

Pats vārds “tenet” nozīmē — princips, pārliecība (it īpaši saistībā ar reliģiju vai filozofiju). Varbūt tieši tapēc vienā ainā Sators nosauc “TENET” dalībniekus par fanātiķiem. Viņi ir pārliecināti savā misijā un neapšauba lietas, kas ir jāizdara, lai misiju izpildītu. Vienā ainā Protagonists uzdod loģisko jautājumu: “Vai tas, ka mēs joprojām eksistējam, nenozīmē, ka Pēctečiem nekas nav sanācis?” Nīls atbild, ka mēs nevaram būt pārliecināti par paralēlām laika līnijām. Laika līnijā, kurai mēs sekojam filmā, viss izdevās. Laika līnijās, kurās “TENET” dalībnieki nolemj pretoties misijai, visticamāk, pasaule ir gājusi bojā. 

Tieši tāpēc pašās beigās Nīls atvadās no Protagonista un atgriežas tunelī, lai atmūķētu durvis un nomirtu. Kas jādara, jāizdara – “whatever happened, happened” un “ignorance is our ammunition”.

Bonuss!

Ir teorija, ka Ketas dēls Makss īstenībā ir Nīls (Neal = Nil = 0; Max = maksimums)! Wut!


Ja mēs kaut ko palaidām garām — droši sūti mums ziņu uz hello@kinokults.lv vai arī mūsu soc. tīklos.