Ceļš uz “Bezgalības karu”, 17. daļa – “Thor: Ragnarok”

Šķietami tālajā (bet patiesībā ne visai) 2008. gadā ar filmas “Iron Man” pirmizrādi tika atvērtas durvis kino sāgai – “Marvel Cinematic Universe” (MCU) jeb “Marvel” vienotajai kinopasaulei. Notikumiem tajā esam kārtīgi sekojuši līdzi veselu desmitgadi, bet megafranšīzes augstākais punkts mums vēl tikai ir priekšā – visu varoņu superapvienošanās dubultbliezienā “Avengers: Infinity War” (“Kino Kulta” pirmizrāde – jau 26. aprīlī) un vēl vienā filmā, kas gaidāma nākamgad, bet kuras nosaukumu pagaidām vēl nezinām.

Tāpēc, lai svinīgo notikumu padarītu vēl svinīgāku, lai gaidīšanas laiku vēl paīsinātu un vienkārši lai pagremdētos patīkamās atmiņās, palūkosimies uz visām “Marvel” kinopasaules iepriekšējām filmām – šodien metīsimies ar galvu pa priekšu pērkondārdošos piedzīvojumos kopā ar “Thor: Ragnarok”!

Thor: Ragnarok, Tors: Ragnarjoks

Gads: 2017.
Režisors: Taika Vaititi
Lomās: Kriss Hemsvorts, Toms Hidlstons, Keita Blanšeta, Idriss Elba, Džefs Goldblums
Kases ieņēmumi visā pasaulē: 854 miljoni dolāru

Lielākā veiksme: “Short hair, don’t care”? Lai cik ļoti arī simpātisks būtu bijis Tors savās līdzšinējās filmās, pat šo rindu autorei, kurai viņš ir neapšaubāms visu mīluļu mīlulis, nākas atzīt, ka Tora tēls bija nedaudz iesūnojis, iestidzis vieglā apjukuma purvā. Šķiet, “Marvel” un filmu režisori ne vienmēr bija patiešām droši, ko iesākt ar šo zibeņojošo personāžu. Bet nekas – palīgā steidz Taika Vaititi, ar kāju atsperot vaļā durvis uz pilnīgi jaunu Tora pasauli, kas ir pilna ar dīvainībām, līdz asarām smieklīgiem jokiem, savādi iemīļojamiem personāžiem un arī ar jaunu Toru. Vaititi dod pilnu vaļu Krisam Hemsvortam, kurš šeit Tora lomā ir tik harizmātisks, kādu viņu vēl nebijām redzējuši, un pats Tors ir acīmredzami daudz ko iemācījies no saviem draugiem, mainot savu runas stilu un piegājienu dzīvei. Attiecoties pret visu iepriekš sastrādāto ar pieklājīgu bezkaunību un kārtīgu devu asprātīgu un brīžiem pat bērnišķīgu joku, Vaititi pienesums franšīzei ir kā uguņojošs svaiga gaisa malks, sapurinot visu Tora pasauli un tēlus tajā. Turklāt ainas, kurās Tors metas cīņā “Led Zeppelin” “Immigrant Song” pavadījumā, ir vienkārši neprātīgi stilīgas.

Klupšanas akmens: diemžēl pat Vaititi neizdodas izbēgt no “Marvel” tik šaušalīgi raksturīgās problēmas – vāji, ne līdz galam attīstīti ļaundari. Keitas Blanšetas Hela, protams, ir ļoti stilīga, defilējot apkārt apspīlētos melnos tērpos un izbaudot katru vārdu, kas nāk pār viņas lūpām. Bet, tā kā Hela lielāko filmas daļu pavada nošķirta no Tora un pārējiem varoņiem, ainas, ko pavadām kopā ar viņu, šķiet diezgan garlaicīgas – gribas pēc iespējas ātrāk atgriezties pie Tora, Halka, Valkīras, Lokija un pārējiem. Skatītājiem ir jānotic, ka Hela ir neprātīgi spēcīga būtne, bet tam pierādījumu ir maz – viņas iespaidīgākais veikums ir Tora vesera Mjolnira iznīcināšana. Lielāko daļu laika viņa pavada, stāstot, cik spēcīga un visvarena viņa ir. Bet beigu beigās, kā jau tas MCU notiek ne pirmo reizi vien, čiks no viņas plāniem vien ir sanācis.

Thor: Ragnarok, Tors: Ragnarjoks

MVP (visvērtīgākais spēlētājs): šoreiz vērtīgākā spēlētāja gods tiks dāmai – Tesas Tompsones atveidotajai Valkīrai, kura ir viens no patīkamākajiem pārsteigumiem filmā, kas ir pilna ar patīkamiem pārsteigumiem. Valkīru mēs pirmoreiz sastopam acīmredzamā dzērumā iekrītam mēslu kaudzē brīdī, kad viņa kāpj ārā no sava kuģa. Pirmais iespaids varbūt nav tas spožākais, bet pat tas uzreiz mums liek saprast, ka mums būs darīšana ar tādu sievietes tēlu, kādu līdz šim MCU nebijām redzējuši. Valkīra ir dzīves traumēta un sāpināta, kā uzzinām filmas laikā, viņa ir pārdzīvojusi ļoti daudz ko, tāpēc viņas ciniskums un vienaldzība ir saprotama, bet līdz ar to arī viņas ceļš atpakaļ pašai pie sevis ir jo īpaši simpātisks. Tompsone visu šo emociju atveido nevainojami, veidojot lielisku komandu ar Hemsvortu, Rafalo un Hidlstonu. Ar dāmu, kura spēj jestri amizierēties ar pašu Halku, joki pilnīgi noteikti ir mazi.

Labāko joku top 3 – bet mierīgi varētu taisīt vismaz top 10:

  1. Brāļu kašķi – Tors un Lokijs ir strīdējušies un villojušies jau izsenis, ko pierāda Tora atmiņu stāsts par to, kā Lokijs pārvērtās čūskā, tikai lai sadurtu Toru – viņiem bija 8 gadi.
  2. Es skrienu virsū savām problēmām (un problēmas skrien virsū man) – Kriss Hemsvorts ir talantīgs komiskais aktieris, un viņam to ir iespēja pierādīt visas filmas laikā. Bet vienkārši trāpīgs (pun not intended) un patiesībā absurdi dumjš joks, kur galvenais varonis vienkārši dabū ar galvu pa bumbu, arī liks locīties smieklos. Šai ainai gan spēcīgu konkurenci sagādā arī Brūsa Banera izlēkšana no kosmosa kuģa un atsišanās pret varavīksnes tiltu ar plekstes cienīgu plakšķi.
  3. Tinies prom, spoks – ja “Guardians of the Galaxy Vol. 2” visu labāko joku topu bija piesavinājies mazais Grūts, tad “Thor: Ragnarok” gadījumā vienā mierā to pašu varētu izdarīt arī akmenskalns Korgs, kurš zina lieliskus “akmens, šķēres, papīrīt’s” jokus un vispār jau tikai vēlējās sarīkot revolūciju, bet neizdrukāja gana daudz skrejlapu. Bet, tā kā visa filma ir pārpilna ar lieliskiem jokiem, Korgam topā tiek atvēlēta viena vieta ar no sirds izjusto spērienu pa sienu, kliedzot: “Piss off, ghost!”

Thor: Ragnarok, Tors: Ragnarjoks

Tora faktors*: ļoti klasiski un skaisti 2 punkti!

  • 1 punkts par Toru pēc cīniņa ar Halku – lai gan cīņā Tors Lielmeistara krāpniecības shēmu rezultātā zaudēja, skatītāju sirdīs viņa torss bija īstais uzvarētājs
  • 1 punkts par Brūsu Baneru pēc ilgstošās halkošanas

* Ainas, kurās kāds no galvenajiem varoņiem redzams bez krekla.

Pēctitru aina(s): lai gan “Thor: Ragnarok” lauž neskaitāmi daudz tradīciju, vienu gan tā saglabā – divas pēctitru ainas, no kurām viena ir nopietnāka, bet otra – joks.

  1. Pirmajā ainā mēs atgriežamies kosmosa kuģī, uz kura tagad ir patvērusies visa atlikusī Asgardas tauta. Tors un Lokijs, veroties plašajās kosmosa ārēs, sāk spriest par lēmumu asgardiešiem doties uz Zemi (kur Lokijam, protams, fanu nav pārāk daudz – to gan var attiecināt tikai uz MCU “Zemi”, jo patiesībā jau tautās Lokijs un Hidlstons ir lielā cieņā). Brāļu sarunas laikā viņu skaisto skatu uz zvaigznēm un galaktikām aizēno… vēl krietni milzīgāks kosmosa kuģis. Kas tieši tajā atrodas, mēs vēl nezinām, bet populārākā teorija ir, ka asgardiešiem atkal nav paveicies – iespējams, viņi ir uzskrējuši virsū tieši lielajam ūberļaundarim Tānosam.
  2. “Thor: Ragnarok” otrā pēctitru aina mums parāda, ka Džefa Goldbluma lieliskais un drausmīgais (turklāt diezgan izvirtušais) Lielmeistars ir izsprucis cauri sveikā no vienām nepatikšanām, ieskrienot gan pa taisno citu nepatikšanu apkampienos. Bet viņa veiklā mēle un asais prāts noteikti ļaus izmukt sveikā cauri arī no situācijas, kurā viņam draud apēšana, – jo kā gan kāds varētu rīkot apvērsumu, ja nebūtu neviena, ko gāzt no troņa? Lielmeistars vienkārši visiem izdarīja īstu pakalpojumu ar savu tirāniju.

Ietekme uz MCU: tā kā filma vēl ir ļoti svaiga, pagaidām ir grūti spriest, kādas tālākejošas sekas tai būs, bet pāris lietas ir skaidras jau tagad. Pirmkārt, aci diez vai Tors kaut kad dabūs atpakaļ. Otrkārt, Asgarda ir iznīcināta, tāpēc gan Toram, gan Lokijam, gan pārējiem asgardiešiem būs jāatrod jaunas mājas (ja vien, protams, visi netiks nozūmēti “Avengers: Infinity War” laikā – tad problēma atkrīt). Treškārt, Tora nonākšana uz Sakāras planētas, kur viņš atrada savu “draugu no darba” Brūsu Baneru/Halku, nozīmē, ka Brūss atkal pēc savas prombūtnes var atgriezties pie pasaules glābšanas pienākumiem kopā ar saviem biedriem. Un, ceturtkārt, neaizmirsīsim, ka Lokijs Odina krātuvē garāmejot paķēra un sev kabatā ielika nelielu suvenīriņu – Teseraktu jeb vienu no Bezgalības akmeņiem…

Spilgtākais citāts: “Piss off, ghost!”

Tiekamies rīt, kad parunāsim par šobrīd svaigāko MCU filmu “Black Panther”! Iepriekšējie apskati – “Iron Man”, “The Incredible Hulk”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America: The First Avenger”, “The Avengers”, “Iron Man 3”, “Thor: The Dark World”, “Captain America: The Winter Soldier”, “Guardians of the Galaxy”, “Avengers: Age of Ultron”, “Ant-Man”, “Captain America: Civil War”, “Doctor Strange”, “Guardians of the Galaxy Vol. 2”, “Spider-Man: Homecoming”.