Saraksti / TV

Kā nevilties Netflixā: 10 filmas, ko ir vērts redzēt

Netflix tikko ienāca Latvijas tirgū, bet daži jau paspēja vilties, ka nevar apskatīties mīļākās filmas un seriālus. Kinoblogeri to the rescue! Šeit ir saraksts, kas palīdzēs izvēlēties jaunas mīļākās filmas.

08.01.2016

Skiposim vakardienas visoriģinālāko joku “Netflix & chill” un ķersimies pie aktuālās problēmas: Netflix tikko ienāca Latvijas tirgū, bet daži jau paspēja vilties, ka nevar apskatīties to feino seriālu Home of Dominoes vai to feino filmu Slow & Happy. Keep calm & Netflix. Tas ir pilnīgi normāli. Jūs gribētu redzēt visu — iemīļotas filmas, seriālus, porno — legāli. Un man bija patiess prieks redzēt Sejasgrāmatā un Čivinātājā, ka tik daudziem draugiem (jā, man ir daudz draugu, relax!) arī ir prieks par “Tīmekļa knipjiem” (šo rakstu atbalsta “Zelēkļa un Vientuļa Anša asociācija”). Mums vairs nevajadzēs vilkties uz Latgalīti -21° laikā, lai nopirktu jaunus unlabeled CD-R diskus, jo ir pieejams vēl viens veids, kā viegli un ērti skatīties filmas/seriālus mājās.

Bet tagad galvenais mazliet savaldīt gaidas par to, ko tieši Netflix var (vai varēs) piedāvāt Latvijas skatītājiem. Netflixu bieži vien sauc par “Spotify filmām”. Un daļēji tam ir taisnība — abi servisi izmanto “subscription” maksas modeli. Bet būtiska atšķirība ir satura ziņā. Mūzikas izplatīšana ir salīdzinoši vieglāka par filmu izplatīšanu (gaidu dusmīgos komentārus no dusmīgajiem mūzikas producentiem). Mūzikas albums var vienlaicīgi iznākt visur, kur ir pieejams Spotify; vēl jo vairāk – parādīties Spotify vienlaicīgi ar CD.

Savukārt filma parādīsies Netflixā daudz vēlāk pēc kinoteātra pirmizrādes. Un sākumā parādīsies tikai dažās valstīs, jo filmas tiesības un filmas izplatītājs katrā valstī var atšķirties. Piemēram, filma Mommy (Māmiņa), par kuru pavisam nesen bija sašutis filmas režisors Ksavjē Dolans (britu Netflix nogrieza filmai malas divās ainās). Filma ir parādījusies britu Netflixā, jo izplatītājs, kam pieder tiesības uz VOD tirgu (video-on-demand) UK teritorijā, ir atļāvis Netflixam to rādīt. Vai tā parādīsies Latvijā? Jā, tiklīdz mēs sakārtosim līgumu ar servisu, jo Latvijā tieši Spektram pieder tiesības uz VOD (drops the mic).

(picks up the mic) Tam visam ir vajadzīgs laiks. Netflix tikko kļuva pieejams papildus 130 valstīs! Es varu tikai minēt, ka uzņēmuma birojā bija visai saspringts Ziemassvētku periods, gatavojot šo nelielu papildinājumu valstu sarakstā. Tāpēc filmu un seriālu datubāze vēl nav pilna un tiks visu laiku papildināta ar jauno saturu. Bet tikmēr var apskatīties citas filmas, kuras jau ir pieejamas servisā. Tāpēc Kinoblogeri piedāvā sarakstu ar 10 filmām, kas palīdzēs izbaudīt siltumu mājās.

Klasika: To Kill a Mockingbird (1962) vai Stand By Me (1986)

Kinoblogeri.lv / Kā nevilties Netflixā: 10 filmas, ko ir jāredz

Jā, varbūt ne vienmēr varēs atrast to svaigāko 2015. gada blokbāsteru. No otras puses, Netflixā ir diezgan daudz izcilas kinoklasikas. Sarakstā ir gan noir klasika (Chinatown, The Maltese Falcon), gan Kubriks (The Shining, A Clockwork Orange, 2001: A Space Odyssey un citas), gan arī Casablanca un Gone With the Wind, ja gribas kaut ko klasiski romantisku. Bet šoreiz ieteiksim noskatīties iedvesmojošos un labsirdīgos stāstus To Kill a Mockingbird un Stand By Me.

Tarantino: Pulp Fiction (1994) vai Kill Bill: Vol. 1 & Vol.2 (2003 – 2004)

Kinoblogeri.lv / Kā nevilties Netflixā: 10 filmas, ko ir jāredz

Tas ir tikai mans minējums, bet pēc The Hateful Eight noskatīšanas trešdien (jo visi taču bija uz mūsu seansu, vai ne?) jums sagribējās vēlreiz noskatīties arī pārējās septiņas QT filmas. Well, you’re in luck, jo… vismaz trīs ir pieejamas Netflixā! Šobrīd ir diezgan interesanti salīdzināt Tarantino daiļradi pirms 20 gadiem vai 10 gadiem ar jaunāko vesternu. Teiksim, Pulp Fiction ir daudz mazāk asiņaina kā Hateful Eight. Mūsdienās tā gandrīz vai vairs neskaitītos vardarbīga filma. Kill Bill savukārt ir pārsteidzoši vairāk vesternīgs nekā Hateful Eight, pat ja darbība nenotiek 19. gadsimtā. Visbeidzot, jaunākā Kventina filma ir visaktuālākā un politiskākā režisora filmogrāfijā, atskatoties uz notikumiem ASV pēdējos gados. Protams, ka visās viņa filmās ir daudzi un daudzi slāņi, kuru izvērtēšanai laika šajā rakstā nepietiks. (Kāds vēl to vispār turpina lasīt? Jo es tūlīt sākšu liet Venden ūdeni pa virsu)

Romantiskais kino: Chasing Amy (1997) vai The One I Love (2014)

Kinoblogeri.lv / Kā nevilties Netflixā: 10 filmas, ko ir jāredz

Ok, pietiek ar asinīm. Vajag kaut ko par draudzību un mīlestību, vai ne? Kaut arī, to be fair, Kill Bill arī ir par mīlestību! Bet šoreiz mums tomēr vairāk palīdzēs Kventina draugs Kevins Smits ar mazo indie filmu Chasing Amy. Tā noteikti ir viena no manām mīļākajām Smita filmām. Skatoties uz viņa filmogrāfiju, ir tikai trīs piemēri, kur sižeta dzinējspēks ir spēcīgs dramatisks kodols — Clerks, Chasing Amy un Jersey Girl. Bet atzīšos, mikrobudžeta filma Clerks, kurā ir viena lokācija un sarunas par meitenēm ar locekļiem, varbūt nepatiks visiem. Es gan neesmu no tās grupas — šī totāli ir mana mīļākā Kevina filma (it īpaši saruna par meitenēm ar locekļiem), kas iedvesmoja veselu paaudzi indie kinoveidotājus. Toties Jersey Girl ir, teiksim tā, meinstrīmīgāka (un vienalga ļoti emocionāla) romantiska komēdija par bērniem un vecākiem. Chasing Amy savukārt atrod to perfekto vidusceļu ar neatkarīgo stilu un emocionālu būtību. Teikšu godīgi, biju ļoti pārsteigts redzēt Chasing Amy un Clerks Netflix filmu sarakstā. Tās ir diezgan nišīgas indie filmas, par kurām ne visi zina, bet kuras noteikti ir vērts iečekot. Tas pats attiecas uz 2014. gada komēdijas drāmu The One I Love, kas ļoti labi izpēta attiecību nianses.

Doķenes: Going Clear (2015) vai Best of Enemies (2015)

Kinoblogeri.lv / Kā nevilties Netflixā: 10 filmas, ko ir jāredz

Jā, ok! Tūlīt jau noapaļošos. Netflix & chill! Geez. Es tikai gribēju vēl uzrakstīt, ka Netflixā ir pieejamas arī izcilas doķenes. Ja ar jaunām spēlfilmām Netflixā dažreiz ir švaki, tad dokumentālo filmu žanrā ir pavisam citāda situācija. Kategorijā var sameklēt tādas svaigas valdzinošas doķenes kā Fed Up, The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz, vai arī mūsu piedāvājums – Going Clear: Scientology and the Prison of Belief un Best of Enemies. Going Clear ir viena no populārākajām doķenēm šogad: HBO dokumentālā filma, kas stāsta par to stilīgo Holivudas reliģiju — scientoloģiju. Kad mēs ar Sergeju T nonāksim Holivudā, tad arī noteikti iestāsimies (hei, Džon Travolta!). Best of Enemies savukārt ir aizraujošs un asprātīgs ieskats 1968. gada televīzijas debatēs starp diviem intelektuāļiem par tā gada ASV prezidenta vēlēšanām. Abas filmas piedzīvoja pirmizrādi Sundance kinofestivālā, un abas iekļuva 15 filmu sarakstā, kas cīnīsies par Oskaru nominācijām jau pēc pāris nedēļām.

Oriģinālais saturs: Beasts of No Nation (2015) vai Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (2015)

Kinoblogeri.lv / Kā nevilties Netflixā: 10 filmas, ko ir jāredz

Visbeidzot gribu veltīt uzmanību divām Netflix producētām filmām. Tieši tāpēc Netflix ir tik interesants serviss, kuram ir vērts sekot. Šī vairs nav tikai izplatīšanas platforma — uzņēmums nu jau pats veido oriģinālo saturu. Augstāk minēto iemeslu dēļ Netflixam dažreiz bija grūti slēgt līgumus ar studijām un ātri dabūt, tā teikt, premium televīzijas un kino saturu. Ko izdarīja Netflix? Pateica, screw you, guys! We’ll film our own original content. With blackjack and hookers. Visvairāk tas šobrīd attiecas uz seriāliem (gan jaunajiem, gan arī turpinot dažus atceltos seriālus, piemēram, Arrested Development). Un, kad seriāli iznāk Netflixā, tad tie iznāk visur*. Tas pats attiecas arī uz filmām Beasts of No Nation un Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom, kuras piedzīvoja Netflix pirmizrādi pagājušajā gadā, bet kuras uzreiz var noskatīties platformā. Netflix plāno vēl vairāk iesaistīties ļoti kvalitatīvā satura izveidē, tāpēc mūs gaida diezgan interesanta cīņa starp tradicionālo producēšanas procesu un straumēšanas lielspēlētājiem Netflix un Amazon.

 * House of Cards. Jā, tas ir izņēmums. Netflixa pirmais iebrukums oriģinālā satura lauciņā daļēji vēl strādāja pēc vecajiem izplatīšanas principiem, tāpēc būs vajadzīgs laiks, lai dabūtu šo seriālu arī Latvijā.

Tāpēc jā, piekrītu, ka ir daudzas filmas, kuras vēl nav iespējams redzēt pāris klikšķu attālumā (piemēram, Friends vai Hot Fuzz), bet, no otras puses, pat ar šo rakstu jums pietiks filmu pirmajam mēnesim (kurš, starp citu, Netflixā ir bez maksas). Un noteikti gaidīsim komentāros jūsu piedāvājumus, ko ir vērts redzēt Netflixā bez jau pieminētā satura.