Saraksti

10 latviešu kino ieteikumi

Šīs nav labākās, ievērojamākās vai svarīgākās filmas latviešu kino vēsturē, jo es neticu tādiem terminiem. Bet es ticu labam kino, un šīs visas filmas ir labs sākums, ar ko uzsākt iepazīšanos ar latviešu kino.

18.11.2020

Viens no jautājumiem, kurus man uzdod pārsteidzoši bieži, ir saistīts ar to, lai es pastāstu, ko vērts skatīties no latviešu kino. Šīs nav labākās, ievērojamākās vai svarīgākās filmas latviešu kino vēsturē, jo es neticu tādiem terminiem. Bet es ticu labam kino, un šīs visas filmas ir labs sākums, ar ko uzsākt iepazīšanos ar latviešu kino.

“Blakus”

Blakus

2019. gads, režisore – Alise Zariņa

Ja nepaspējāt noskatīties “Blakus” kinoteātros, ir lieliska iespēja to izdarīt mājās! Šī ir patiesi gaiša filma gan satura ziņā, gan noskaņā, gan formā: spilgtās krāsas un Latvijas vasara uz ekrāna ir tieši tas, kā šobrīd pietrūkst. Stāsts par Luīzi un Kasparu ir ietērpts ceļa filmas noskaņās, un to papildina sirsnīgs skaņu celiņš. Filma, kas izklaidē, iedvesmo un rosina pārdomas – tieši tas, kas vajadzīgs, paliekot iekštelpās!

Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut, Go3


“Šahs briljantu karalienei”

Šahs briljantu karalienei

1973. gads, režisors – Aloizs Brenčs

Līķis dzīvoklī, policija televizorā, dubultnieki uz ielām – šis nav “Midsomeras slepkavību” sērijas sižets, bet viena no interesantākajām latviešu kriminālfilmām. Esmu dzirdējusi stāstus par to, kā daudziem šīs filmas galvenais noziegums un tā negaidītais izskaidrojums ir palicis atmiņā kā viena no spēcīgākajām bērnības traumām. Iesaku noskatīties ar šī brīža acīm, lai novērtētu, cik patiesi biedējoši ir šīs filmas sižeta pavērsieni.

Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut, Filmas.lv


“Dāvanas pa telefonu”

Dāvanas pa telefonu

1977. gads, režisors – Aloizs Brenčs

Iesaku skatīties kopā ar “Šahu briljantu karalienei”, jo šīs filmas ir starp Aloiza Brenča augstākajiem kriminālfilmu meistarstiķiem. Pētersons ir vienkāršs vilciena mehāniķis, kuram sāk pārskaitīt naudu nezināms cilvēks nezināmu iemeslu dēļ. Un vēl viņam zvana balss, kas biedējoši čukst telefonā: “Pēterson, tikai nedariet muļķības!” Filmā ir ne tikai kriminālintriga, bet arī varenas pakaļdzīšanās ainas, kā arī ļoti liela sižeta daļa ir saistīta ar vilcieniem, kas īpaši uzrunās šī transportlīdzekļa fanus.

Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut, Filmas.lv


“Tās dullās Paulīnes dēļ”

Tās dullās Paulīnes dēļ

1979. gads, režisore – Vija Beinerte

Viena no leģendārākajām un komiskākajām latviešu īsfilmām. Paulīne ar savu māsu Līzbeti dzīvo kopā, abas ir neprecētas un jau gados. Kādu dienu Paulīnei ienāk prātā doma, ka, ja reiz kāzas nav bijušas, vismaz bērēs būtu jābūt skaistai, un ar to arī sākas vienas vienīgas nebūšanas. Filma, kas savā sirsnīgumā un humorā nenoveco.

Filma skatāma: Shortcut


“Ceplis”

Ceplis

1972. gads, režisors – Rolands Kalniņš

Stāsts par starpkaru Latviju – 20. gadsimta 20. gadiem Rīgā. Ceplis ir afērists, kura pieņemtie lēmumi, vadot ķieģeļu fabrikas darbību, paceļ un gremdē dažādus cilvēkus. Savukārt filma “Ceplis” ir fantastisks varas spēļu atainojums vizuāli pievilcīgā vidē, un aina restorānā ar Margaritas Vilcānes dziesmu ir viena no smeldzīgākajām ainām latviešu kino vēsturē.

Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut, Filmas.lv


“Četri balti krekli”

Četri balti krekli

1967. gads, režisors – Rolands Kalniņš

Ja vēl neesi redzējis šo filmu, šī ir brīnišķīga iespēja to noskatīties! Filma, ko 2018. gadā rādīja Kannu kinofestivāla klasikas programmā, nenoveco: tās jauneklīgais gars, mūzika un dumpīgums turpina uzrunāt arvien jaunas skatītāju paaudzes. Stāsts vēsta par Cēzaru Kalniņu, kurš raksta dziesmu tekstus un saskaras ar neiejūtīgo kontroles mehānismu, kas ietekmē itin visas mākslinieciskās darbības, joprojām pārsteidz, nemaz nerunājot par filmā dzirdamo mūziku, kas jau sen ir kļuvusi par klasiku.

Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut, Filmas.lv


“Pie bagātās kundzes”

Pie bagātās kundzes

1969. gads, režisors – Leonīds Leimanis

Vēl viena filma par 20. gadsimta 20. gadiem Rīgā, bet, atšķirībā no “Cepļa”, šajā glamūrs un glance tiek novēroti ar ilgpilnu skatienu no to puses, kam nekā tāda nav. Skarba, skaidra un ārkārtīgi skaista filma par ilgām, par bagātību, par Vecrīgu, mazliet par mīlestību un par nevienlīdzīgām iespējām dzīvē. Filmas noslēguma aina ar smeldzīgo Marģera Zariņa mūziku, šaurajām Vecrīgas ieliņām un vēlēšanu reklāmiņām, kas tiek nobērtas no debesīm, ir viena no spēcīgākajām ainām latviešu kino vēsturē.

Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut, Filmas.lv


“Bize un Neguļa”

Bize un Neguļa

2017. gads, režisors – Edmunds Jansons

Bizes ģimenē gaidāms pieaugums: viņai drīz būs mazs brālītis. Taču Bize nevar samierināties ar to, ka būs vecākais bērns ģimenē, un kopā ar savu iedomu draugu Neguļu izplāno neprātīgu plānu, kā atkal būt vienīgajam bērnam ģimenē. Šī “Atom Art’’ studijas animācijas īsfilma ir aizkustinošs un ļoti gudrs stāsts visu vecumu skatītājiem, un to noteikti var skatīties gan ar bērniem, gan bez.

Filma skatāma: LMT Viedtelevīzijā, Shortcut


“Četri mielasti”

Četri mielasti

2012. gads, režisore – Liene Linde

Šī Lienes Lindes studiju īsfilma ir telpā ierobežots vienas ģimenes Vecgada vakaru stāsts ilgākā laika posmā, kas četru mielastu garumā parāda ģimenē un valstī notiekošo. Asprātīga un sirsnīga, viegli smeldzīga filma, kurā iespējams atpazīt neseno vēsturi, kas kopīga daudziem, kuri dzīvojuši necilos dzīvokļos kaut kur Rīgā.

Filma skatāma: Filmas.lv


“Seržanta Lapiņa atgriešanās”

Seržanta Lapiņa atgriešanās

2010. gads, režisors – Gatis Šmits

Mazliet grūti pat aprakstīt, par ko ir šī filma, jo negaidīti sižeta pavērsieni seko cits citam, bet īsumā varētu teikt, ka tās nosaukums arī ir galvenā filmas atslēga. Seržants Lapiņš ir atgriezies no dienesta ārzemēs, un mājas viņu sagaida ar ne tik atplestām rokām, kā būtu gribējies. Patiesa traģikomēdija ar fantastisku aktieru ansambli labākajā formā.

Filma skatāma: Filmas.lv


📻    Kino Kulta komentārs: un ja ar šo sarakstu nepietiek, tad aicinām noklausīties mūsu podkāsta raidījumu, kur dalāmies ar savām iemīļotājām (un ne tik ļoti iemīļotājām) pašmāju filmām!